Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Έχετε και οι δύο λάθος. Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για την Αθηνών Λαμίας. Σε αυτόν τον δρόμο, κι επειδή είχαμε δύο (2) διαφορετικές εφαρμογές ανοιχτές στο αυτοκίνητο για να τις συγκρίνουμε (Apple Maps και Ways), οι οποίες είχαν ΠΑΝΤΟΥ τα όρια, αλλά επειδή ως οδηγός ειμαι πολύ προσεκτικός και πρόσεξα προς ευχάριστη μου έκπληξη ότι η σηματοδότηση ήταν εξαιρετική στην Εθνική Οδό, όπου σε ενημερώνουν για το όριο σε ΚΑΘΕ λωρίδα, δεν υπάρχει ούτε ένα σημείο από Αθήνα έως Καρδίτσα στο οποίο το ανώτατο όριο να είναι 130. Το ανώτατο όριο ήταν 120 στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, ενώ σε πάρα πολλά σημεία είχαμε 80 ή 100.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν αλλάζει κάτι. Αν εγώ πηγαίνω στο όριο στην αριστερή λωρίδα , κανένας δεν μπορεί να μου πει τίποτα. Τι πο τα.

Συμφωνώ. Με την ίδια λογική, ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος είναι τροχαία ή μπάτσος για να πουν σε κάποιον στην αριστερή λωρίδα να κινηθεί στην μεσαία, πόσο μάλλον αν πηγαίνει με 130-140. Το να απαιτεί κάποιος να πάνε όλοι στην άκρη όταν αυτός πάει με 160 είναι επικίνδυνο και ηλίθιο κατ’εμε.

Εντωμεταξύ δεν κατάλαβα αυτήν την κριτική σε όποιον “κατσικωνεται” στην “λωρίδα προσπέρασης” από κάποιον που κυριολεκτικά κατσικωνεται στην ίδια ακριβώς λωρίδα με 170. Δηλαδή αν κάποιος με Λαμποργκίνι κολλήσει από πίσω σου και παίζει τα φώτα στα 5 μέτρα όσο πηγαίνεις με 170 και αυτός θέλει να πάει με 250, είναι γαμάτος κι έχει δίκιο?

Εγω μίλησα για Εθνικη Οδό. Γενικά δεν συμφωνώ με την βιασύνη στον δρόμο εκτος αν υπάρχει επειγον περιστατικό. Όποιος θέλει να σκοτώνεται στα γκάζια στον δρόμο , καλύτερα να ξεκινάει 10 λεπτά νωρίτερα.

4 Likes

Πετάγομαι για να πω πως αυτή το σκεπτικό έχει να κάνει λόγω ΗΠΑ. Οδηγώ εδώ στον Καναδά και είναι ακριβώς έτσι, πας στο όριο αριστερά δεξιά όπου θες, και μόλις πας στη δεξιά λωρίδα τότε απλά ο πίσω σου πάει πιο γρήγορα. Καλά γενικά οι Καναδοί είναι και βλαμμένοι, μπορεί μια λωρίδα να έχει 20 αμάξια, η άλλη να είναι κενή και να μην τους νοιάζει, πάνε ο ένας πίσω από τον άλλο (αυτό ισχύει και στα φανάρια, είναι σουρεαλ να το βλέπεις, 2 αμάξια στην αριστερή 9 στη δεξιά και να χάνουν το φανάρι :stuck_out_tongue:

Γενικότερα, κόρνα εδώ ακούγεται μόνο όταν κλειδώνεις το αμάξι, το σύστημα με τα φανάρια που είναι απέναντι είναι λιιιιγο ψαρωτικό αλλά σε 2 μέρες το έχεις συνηθίσεις, ενώ η δεξιά στροφή που επιτρέπεται ακόμα κι όταν είναι κόκκινο είναι ο,τι καλύτερο. Νταξει τα κλασσικά για φανάρια, στοπ, όρια ταχύτητας ότι τηρούνται απόλυτα είναι προφανή και αν κάνεις κάποια μλκια απλά σου έρχεται στο σπίτι πρόστιμο από τους αστυνομικούς που κάνουν βόλτα και χτυπάνε πινακίδες (κι έχουν και τους ρουφιάνους :stuck_out_tongue: , που αν δουν κάτι που δεν επιτρέπεται καλούν για καταγγελία, το οποίο το βλέπεις σε κάθε περιπολικό, και καλά “έχεις tip? Πάρε στο τάδε”) .

Γενικά και στην Ελλάδα είμαι χαλαρός και ήρεμος και όχι μόνο στην οδήγηση, αλλά είναι κάπως περίεργο να βλέπεις μια ολόκληρη πόλη να είναι έτσι, γαμημενα ρομποτακια :stuck_out_tongue:

1 Like

Εγώ όπου και να πηγαίνω, η φάση είναι δεξιά δεξιά σαν τη κότα -σε λογικά πλαίσια πάντα-, ακόμα και ας αργήσω, έχω μάθει να έχω τρομερή υπομονή στο δρόμο + να υπολογίζω πάντα παραπάνω ώρα από την «κανονικη» για να φτάσω κάπου… εννοείται το όριο ταχύτητας σε εθνική παίζει να μην το έχω περάσει ποτέ, πάω όσο λέει just ή -10χλμ λιγότερο…

Είχα σοκαριστεί Τοσκάνη που έκανα road trip, όταν έβγαινα σε αυτοκινητόδρομο και αν πήγαινες με το όριο, τα γαμοσταυρίδια και φαφανκουλο φεύγαν πάνω σου σύννεφο!!

Είμαι από Κρήτη βέβαια, όπου το παρακάτω είναι μια μέση εικόνα του τι συμβαίνει σε επαρχία ή μη, όλο το χρόνο
image
οπότε μοιραία έγινα ακραία συντηρητικός -ευτυχώς όμως όχι φοβικός, γιατί έτσι την «πατάς» δυστυχώς πολλές φορές.

12 Likes

Κι επειτα τρεχεις σαν τρελος στο γηπεδο οταν παιζεις μπαλα. Ασε μας ανθρωπε μου, μας εβγαλες τη γλωσσα.

5 Likes

Sorry man αλλά είσαι πολύ λάθος. Ούτε καν νόμιμο είναι και σίγουρα δεν είναι ασφαλές ούτε και εξυπηρετικό. Whatever όπως νομίζεις όμως.

Κάνεις ένα λάθος από την αρχή. Εστιάζεις συνεχώς στην ταχύτητα. Σου λέω λοιπόν ότι αν δεν κάνεις προσπέραση, δεν έχεις κανένα λόγο να είσαι αριστερή. End of story. Είτε το όριο είναι 130, είτε 230 είτε 40. Αν στιγμιαία ανεβάσεις στα 170 για προσπέραση, μόλις περάσεις τότε δεξί φλας και δεξιά. Simple as that.
Ούτε φυσικά τίθεται θέμα μαγκιάς. Ο @martian π.χ πιο πάνω ανέφερε μία άλλη “παθογένεια” των δρόμων που συμβαίνει συχνά. Όμως σωστά και ώριμα επιλέγει για την δική του και (αλλά και του παπάρα που έρχεται από πίσω) ασφάλεια να κάτσει στην λωρίδα του έως ότου του δοθεί η δυνατότητα να περάσει. Δηλαδή αυτό τον κάνει ξέρω γω θύμα ή πρέπει να νιώσει “υπό”;

Τέλος πάντων, το κουράσαμε. Ο καθένας ας οδηγεί όπως νομίζει αρκεί να είναι ασφαλής ο ίδιος και οι γύρω του.

2 Likes

Εγώ να πω την αλήθεια μου, την γουστάρω την ταχύτητα αλλά αφενός την φοβάμαι παράλληλα αφετέρου έχω δει πόσα γίδια κυκλοφορούν και όπως λέει και το ρητό, “φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά”. 110-130 σε άδεια εθνική είναι το συνηθισμένο μου, τώρα σε επαρχιακό δρόμο ή βουνά είναι ανάλογα το ποσό ξέρω τον δρόμο και πόσο άνετα νιώθω. Πχ στο χωριό που έχουμε καλό επαρχιακό δρόμο, πάω άνετα μέχρι τα 80 (στις ευθείες ε, αν παρω τις στροφές με τόσο λογικά θα βρεθώ να κάνω παρέα στα ψάρια) χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Αν είμαι σε μέρος που δεν γνωρίζω όμως, είμαι πιο συντηρητικός και πιο alert γενικά μέχρι να έχω έστω μια στοιχειώδη οικειότητα με τον δρόμο.

Έχω κάνει και μερικές καγκουριες φυσικά, δεν το κρύβω. Τον πρώτο καιρό που είχα το Yaris πχ, είχα μια απορία για το που φτάνει. Ε το 155 που λένε οι προδιαγραφές (νομίζω) δεν ισχύει :stuck_out_tongue: Νομίζω πάτησα 170, δεν το ζορισα περισσότερο βέβαια, δεν ξέρω καν αν πάει παραπάνω ή τερμάτισε εκεί μα οκ, μου λύθηκε η απορία και έπειτα συνέχισα σε πιο συνετα όρια ταχύτητας.

Πάντως παιδιά, λάθη όλοι κάνουμε, αρκεί να τα συνειδητοποιούμε για να μην τα ξανακάνουμε. Και ας έχουμε στην άκρη του μυαλού μας, πως αν δούμε κάποιον να κάνει μαλακία στο δρόμο, μπορεί να ήταν και η κακή στιγμή. Σίγουρα, κάποια πράγματα δεν συγχωρούνται, αλλά σε πολλές περιπτώσεις γίνονται λάθη ή παρεξηγήσεις και δεν σημαίνει απαραίτητα πως ο άλλος πήρε νύχτα το δίπλωμα, παίζουν πολλοί παράγοντες. Μπορεί να οδηγείς 10 χρόνια άψογα και μετά να κάνεις μια στραβή, λίγη επιεικια και σκέψη πριν φύγει το καντήλι. Και τα μπινελικια από μέσα μας πάντα, όταν πήρα δίπλωμα ο πατέρας μου μού είπε πως ότι και να γίνει, δεν κάνεις τον μάγκα πουθενά, γιατί δεν ξέρεις τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας.

5 Likes

Σίγουρα επίσης είναι λιγότερο κακό από το να παραβιάζεις το όριο ταχύτητας, το οποίο είναι και ο βασικότερος λόγος που έχουμε τη θέση που έχουμε πανευρωπαϊκά σε θανατηφόρα τροχαία.

8 Likes

Σε ποια πραγματικότητα συμβαίνει αυτό? Πουθενά και ποτέ έτσι?

Τέλος πάντων, στην Αμερική οδηγώ πάντοτε στην μεσαία λωρίδα. Το ίδιο κάνω και στην Ελλάδα όταν μπορώ. Κάποιες φορές δεν γίνεται. Πρέπει να περάσεις κάποια λεπτά στην αριστερή λωρίδα, και εκεί είναι που σκάνε όλα τα ζώα.

1 Like

Μα ποιος ανέφερε κάτι διαφορετικό;;; Εγώ από την αρχή της κουβέντας είπα ότι πρόκειται για μία παθογένεια η οποία είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για την ταλαιπωρία στους δρόμους. Ούτε η μοναδική, και ούτε καν μέσα στους πρώτους λόγους των θανατηφόρων τροχαίων.

Παρασκευή να μαζευτούμε για κόντρες στο ΣΕΦ να λυθούν όλες οι διαφορές μας.

2 Likes

Μόνο Βούτα, για βρώμικο μετά!

1 Like

Να συνεισφέρω στην κουβέντα, με προσωπική εμπειρία σε ελληνικούς δρόμους με κάγκουρες:
Οδηγώ ένα βράδυ (κατά τις 9-10) σε στενά μια συνοικίας στην Αττική, μιλάμε για στενά όπου πας με 30-40 το πολύ λόγω των stop. Από πίσω μου να έχει κολλήσει ένας μεσήλικας και να οδηγεί λίγα εκατοστά πριν, σε φάση αν πατήσω απότομα φρένο επειδή θα δω εμπόδιο μπροστά, θα πέσει πάνω μου! Στρίβουμε και οι δύο σε έναν πιο κεντρικό δρόμο και τον πετυχαίνω δίπλα στο φανάρι. Του λέω όσο πιο ήρεμα μπορώ (χωρίς να βρίσω) ότι “πας καλά; έχεις κολλήσει τόση ώρα από πίσω” και η απάντησή του ήταν ειρωνική του στυλ “όταν οδηγούμε δεν κοιμόμαστε”. Ε μετά πέσανε “γαλλικές” ευχές από μεριάς μου…
Αυτά για τους μαλάκες που:

  1. δεν ξέρουν να κρατάνε αποστάσεις,
  2. δεν χρησιμοποιούν φλας όταν πάνε να στρίψουν, ή το ανάβουν 0,1 δευτερόλεπτο πριν στρίψουν,
  3. τρέχουν με 50+ στο στενό που μένω (και σε κάθε παρόμοιο στενό), όπου παίζουν παιδιά και υπάρχουν ένα σωρό γατιά
  4. τρέχουν με 180+ στην εθνική και σου κάνουν φώτα επειδή πας με 120-130 (καταλαβαίνω πλήρως τον @QuintomScenario )

ΥΓ πριν χρόνια το είχα χαρεί στην εθνική… επέστρεφα Αθήνα, είχε κίνηση και στη διαδρομή ήταν ένας κάγκουρας που έκανε ζιγκ-ζαγκ στις 3 λωρίδες… μετά από λίγα λεπτά τον προσπερνάω, τον είχε σταματήσει η τροχαία :innocent:

7 Likes

180 εγγυημενα στην επιστροφη για Αθηνα, πριν τα τουνελ στην Κακια Σκαλα. Οχι εγω, ενας γνωστος μου.

2 Likes

Με τα φλας μπορεί να γίνει και καλό plot twist όταν είσαι πεζός, δηλαδή να βγάλει κάποιο αμάξι φλας, να πας να περάσεις τον δρόμο και εν τέλει να συνεχίσει ευθεία (με το φλας αναμμένο πάντα).

2 Likes

Επίσης δεν αναφέραμε όσους παρκάρουν σε πεζοδρόμια και διαβάσεις και όσοι έχουν καροτσακι με μωρό ή ηλικιωμένο αναγκάζονται να το βγάλουν στο δρόμο και επίσης κάνουν πιο δυσκολη τη ζωή των ΑΜΕΑ.

Δεν πρέπει να τους ευχηθούμε μέρα που είναι?

4 Likes

Αλκοόλ κ παραβίαση σηματοδότη κ έγινες. Γενικά κάποια στιγμή θα πρέπει η τροχαία να αρχίσει να παίρνει διπλώματα.

5 Likes

Χρόνια πολλά σε όλους λόγω της ημέρας, ειδικά στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες!
Όσοι πάτε σε πανηγύρια με ρέγουλα το ποτό αν έχετε να οδηγήσετε μετά (για να κάνω και σύνδεση με τα προηγούμενα σχόλια!)

8 Likes

16 Likes

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

4 Likes

Περα απο τις χωρες, εχει σχεση και ο χωρος που εργαζεσαι.

Ολλανδια, φιλοι μου που δουλευουν σε μεγαλους οργανισμους (Ευρωπαϊκό Γραφείο Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας πχ) μιλουν αγγλικα, ολλανδικα, γερμανικα και γαλλικα. Απο την αλλη, φιλοι που δουλευουν σε ψηφιακες πλατφορμες, media και οπτικοακουστικα, τα αγγλικα ηταν αρκετα αλλα τα ολλανδικα ηταν ενα παραπανω προτερημα - τα οποια ομως τα εμαθαν εκει περα με τα χρονια, δε τα ζητουσαν απο πριν.
Βελγιο αγγλικα και γαλλικα σιγουρα.

Προσωπικα θα διαλεγα γαλλικα, μιας και μαζι με τα αγγλικα θα σου δωσουν μια πολυ γερη βαση στις λατινογενεις γλωσσες, ωστε αργοτερα για παραδειγμα τα ισπανικα/ιταλικα θα σου φαινονται πολυ βατα και θα μπορεις να καταλαβαινεις κιολας πολλα διαβαζοντας.
Παντα ειναι αναλογα του που θα πας και τι θελεις να κανεις, γιατι ως γνωστον νεες γλωσσες εαν δε τις εξασκεις δε θα τις καλομαθεις!
Φανταζομαι για το πεδιο που σε ενδιαφερει - νομικα και διπλωματια - οσες περισσοτερες τοσο καλυτερο, αλλα γνωριζω και κοσμο σε διπλωματικα σωματα που περασαν απο Βελγιο και κατα βαση μιλουσαν αγγλικα και γαλλικα.

6 Likes