Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Είναι και η συμμαχία Βαρουφάκη με Bernie φαντάζομαι ε :stuck_out_tongue:

(γενικά ο Βαρουφάκης έχει εντελώς διαφορετικό κύρος στην παγκόσμια πολιτική σκηνή από ότι εδώ)

5 Likes

Νομιζω το εχω ξανααναφερει καποια στιγμη, αλλα δεν ειμαι σιγουρος (γαμημενο αλτσχαημερ)

Τον ειχα καθηγητη στη σχολη (Οικονομικο καποδιστριακου) και ηταν υποδειγμα, απο τους μεγαλυτερους οικονομολογους στην Ελλαδα, ευγενεστατος, τυπικοτατος με καλο χιουμορ και πολυ καλος και σαν καθηγητης και σαν συγγραφεας. Στους 2 καλυτερους καθηγητες που ειχα. (κανεις αλλος απο οικονομικο νομικης εδω?) . Η ωραιοπαθεια του ισχυει και ειναι δεδομενη, αλλα ειναι ας πουμε ενα μικρο bug σε μια γενικοτερα εξαιρετικη προσωπικοτητα.

Αυτα που λεει οταν μιλαει για οικονομικα μερικες φορες ειναι τοσο προχωρημενα που και οικονομολογοι δυσκολευουνται να τα κατανοησουν, αλλα ειναι cutting edge οικονομικη σκεψη οσες φορες τα εχω ψαξει περισσοτερο ειναι παντα εκνευριστικα σωστος και διαβασμενος ο καριολης

6 Likes

Ναι αλλα για την Μαρφιν δεν λεει τιποτα

8 Likes

https://parallaximag.gr/epikairotita/thessaloniki-gia-mia-aniliki-volta-sto-vouno-katelikse-se-prosagogi

δεν ειμαι σιγουρος οτι ποσταριστηκε πιο πανω και αυτο…

αν το εκαναν αυτο στην δικη μου κορη θα τους ανατιναζα ολους…

1 Like

Προστασία πρώτης κατοικίας, αν είσαι καταχρεωμένος όσο κι αν φορολογείς δεν θα πάρεις λεφτά, να μην χαρίζεις χρέη σε τράπεζες ή να τις κρατικοποιείς για να τις ιδιωτικοποιήσεις ξανά καθαρές, αν αυτά είναι τόσο προχωρημένες σκέψεις μήπως δεν είναι τόσο προχωρημένη η οικονομική επιστήμη? Καλά μη μιλήσουμε για minimum εγγυημένο εισόδημα θα μας πουν κομμουνιστές, ενώ για virtual economies τι να πούμε? ΕΓΙΝΕ ΞΕΠΛΥΜΑ, απίστευτα πράγματα.

3 Likes

Διαβασε μερικα βιβλια του (πχ το πιο γνωστο θεωρητικο, τον παγκοσμιο μινωταυρο και οτι αλλο εχω διαβασει δικο του ειτε στα πλαισια της σχολης ειτε αργοτερα ηταν εξαιρετικο) και θα καταλαβεις τι εννοω μαν. Ειναι και το νο.1 στην Ελλαδα στην εφαρμογη θεωριας παιγνιων στην οικονομια, εχει φαει τοσο πολυ λασπη γι αυτο απο ατομα που δεν ξερουν ποσο κανει 1+2, οχι θεωρια παιγνιων. (Απολυτο cringe παλιες συνεντευξεις του σε μεγαλα συστημικα καναλια- σιγουρα υπαρχουν στο youtube μερικες, που δεν καταλαβαιναν ουτε το 1% απ’οσα λεει και παρ’ολα αυτα τον κραζανε για τις αποψεις του)

4 Likes

Και εσύ αν διαβάσεις τη βιβλιογραφία σε computer science για parallel ή quant computing θα νομίζεις πως όπου να’ναι τα πισιά μας θα είναι διαστημόπλοια :stuck_out_tongue: Καταλαβαίνω τι λες, αλλά αυτό που λέω είναι πως δεν λέει κάτι εξωφρενικά περίπλοκο, ούτε αυτά που θα έπρεπε να γίνονται στην καθημερινή μας ζωή είναι τόσο δύσκολες ιδεές στην τελική.

1 Like

Ακου τον Παργαλατσο, υπαρχουν και βιντεακια απο συνεντευξεις οπως αυτη, που πραγματικα βλεπεις πολυ ενδιαφερουσες αποψεις, και συζητησεις για το big picture, κι οχι για τα βασικα που θα επρεπε να θεωρουνται αυτονοητα και συμφωνω μαζι σου φυσικα σε αυτα. Το παρακατω ειναι μια παρα παρα πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη για οσους εχουν μιαμιση ωρα, υπαρχουν και πιο συντομες εκδοσες με highlights. Πιστευω πολυς κοσμος δεν ειναι ικανος να καταλαβει καν αυτα που λεγονται, που δεν ειναι καν τα πιο πολυπλοκα θεματα (αλλα σιγουρα πιο πολυπλοκα απο το παγκοσμιο βασικο εισοδημα κτλ)

6 Likes

Οταν ξερεις κατι αρκετα καλα, ειναι επομενο να μπορεις να κανεις απλες προτασεις που τις καταλαβαινουν ολοι. Αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχει βαθια γνωση απο πισω. Πραγματικα σου προτεινω να διαβασεις οποιοδηποτε βιβλιο του ή εστω να δεις συνεντευξεις, αν και σε καποια σημεια αυτα που λεει πρεπει καποιος να ειναι τρομερα ευφυης για να τα καταλαβει αν δεν εχει σπουδασει το αντικειμενο

Εννοειται οτι ισχυει

4 Likes

Το post μου ήταν λίγο λοιδορία προς τους άλλους όχι τον Βαρουφάκη, μάλλον δεν έγινε κατανοητό, προχωράμε

3 Likes

Εγινε κατανοητο μαν, αλλα συζητηση κανουμε, 我同意你的看法

3 Likes

Hahahahahahao, hao xie xie ni

Που τα βρήκες τα ιδεογράμματα ρε?

1 Like

(αν ημουνα στο λαπτοπ στο σπιτι εχω εγκαταστησει κινεζικους χαρακτηρες, οπου αλλαζεις γλωσσα πληκτρολογιου με το κλασικο shift+alt, πληκτρολογεις pinyin και σου βγαζει τις διαθεσιμες επιλογες σε ιδεογραμματα. αλλα επειδη ειμαι στη δουλεια, γουγκλης). Σορυ για το οφ τοπικ :smiley:

1 Like

Ελα ρε συμφοιτητη. Βέβαια εγω εχω μπει αισίως στο 21 έτος. Είμαι σαν το τζημερο δεν την έβγαλα τη σχολη

3 Likes

Ωραιοςςς. Αρα μπηκες το 2000? Εγω το 2001 :smiley: (την τελειωσα βεβαια στα 4 χρονια και κατι)

2 Likes

Το 99 μπήκα. Τελευταία χρονιά με πανελληνιες

2 Likes

Που το είδες αυτο;…
3209 ανακοινώθηκαν σήμερα.

Απλα εξαιρετικο…

9 Likes

“Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Όταν ξεκίνησε η τηλε-εκπαίδευση μας ενημέρωσαν από το σχολείο ότι εναλλακτικά από το Internet τα παιδιά θα μπορούσαν να παρακολουθούν το μάθημα καλώντας τον αριθμό 21-1990-2394.
Η κόρη μου ακολούθησε αυτόν τον τρόπο και σήμερα η Cosmote μου έστειλε λογαριασμό 578 € για χρήση του συγκεκριμένου αριθμού τις ημέρες 11 + 12 + 13/11.
Από το σχολείο μου είπαν ότι μόλις εχτές πληροφορήθηκαν ότι πρέπει να έχεις πρόγραμμα απεριόριστων κλήσεων προς σταθερά για να μην χρεώνεσαι, κάτι που μέχρι σήμερα δεν μας είχε πει κανείς.
Δηλαδή για να παρακολουθήσει το παιδί το μάθημα πρέπει να έχεις κάποιο ακριβό πρόγραμμα τηλεφώνου ? Δεν θα έπρεπε η κλήση σε αυτόν τον αριθμό απ’ όπου κι αν πραγματοποιείται να είναι δωρεάν εφόσον πρόκειται για εκπαίδευση? Και αν όχι, δεν θα έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί ότι υπάρχει χρέωση?
Για ευνόητους λόγους δεν θέλω να αναφέρω το σχολείο στο οποίο φοιτά η μικρή.
Προσπαθώ μέσω του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων να βρω αν υπάρχουν κι άλλες οικογένειες που θα πληρώσουν χρυσάφι την κρατική τηλε-εκπαίδευση.
Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει το ίδιο πρόβλημα?
Ευχαριστώ”

:hugs: :hugs:

Θα ήθελα να ελπίζω για φεικ νιουζ

1 Like

Όλο το πρωί από χθες στο ραδιόφωνο αυτό λέγανε μέλη της κυβέρνησης. Για τη σταδιακή, σταθερή μείωση των κρουσμάτων. Ε, στα καπάκια βγήκανε και οι πρώτες ειδήσεις για μερική άρση του λοκντάουν, πότε, ποιοι κλπ