Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εν τω μεταξύ, το Βέλγιο έχει τις χειρότερες επιδόσεις παγκοσμίως αναφορικά με τους νεκρούς από κορονοϊό. Δε νομίζω ότι είναι αυτοί με τους οποίους θέλουμε να συγκρινόμαστε στο συγκεκριμένο θέμα, όπως δεν είναι το Μπουρουντί αυτό που θέλουμε να συγκρινόμαστε αναφορικά με την οικονομική ευημερία ή το Λεσότο αυτό που θέλουμε να συγκρινόμαστε αναφορικά με το προσδόκιμο ζωής.

11 Likes

Αν δεν κάνω λάθος, το Υπουργείο στο οποίο προΐσταται επιλαμβάνεται μέρους ζητημάτων που αφορούν εμπορικά σήματα, ευρεσιτεχνίες ή/και πνευματικά δικαιώματα.

Κατ’ αυτήν την έννοια, ο Υπουργός δεν δίνει το καλό παράδειγμα και οικειοποιείται “πατέντες” τρίτου, λησμονώντας να αποδώσει τα αντίστοιχα στον κάτοχο.

Όνειδος! Copyright at 02:50.

1 Like

Σκέψου στο Μάτι υπουργός του Σύριζα να πανηγύριζε ότι στις πυρκαγιές στην Αμερική είχαν περισσότερους νεκρούς. Τι θα γινόταν από τα κανάλια.

3 Likes

Έτερον εκάτερον. Ανέφερα το Μάτι για να έχουμε μια ιδέα για το αν τελικά ο κόβιντ είναι υπαρκτός και επικίνδυνος ή όχι.

1 Like

Παιδια τώρα σοβαρά κάνουμε συζήτηση περί δηλώσεων του Αδώνιδος;
O τύπος είναι ότι πιο ξεφτυλισμένο υπάρχει, τέρμα λαϊκιστής και καραγκιόζης. Επίσης νομίζει (δυστυχώς ορθώς αν κρίνουμε από τις επιλογές του λαού) οτι απευθύνεται σε χάπατα, οπότε σου λέει ας πουμε μια μαλακία να αποπροσανατολίσουμε τη συζήτηση.

Βέλγιο ακούει ο μπαρμπα θανάσης στην τηλεόραση, σου λεει αυτοί είναι πλούσιοι, αρα είμαστε καλά. Είναι τόσο ρηχό (και τόσο αποτελεσματικο) το επίπεδο των επιχειρημάτων στο πολιτικό μας γίγνεσθαι. Τουλάχιστον σε αυτό που συμβαίνει στα τηλεοπτικά παράθυρα.

Να σας πως την αλήθεια όσο με έχει καταβάλλει ψυχολογικά η όλη κατάσταση και η στενοχώρια για την απώλεια τόσων ανθρώπων, από την άλλη ο μισανθρωπικός εαυτός μου λέει καλά να πάθουμε. Καλά να πάθουμε που η πολιτική μας σκέψη σαν λαός έχει καταντήσει να είναι το δελτίο του ΣΚΑΙ, καλά να πάθουμε που δε φοράμε μάσκα από μαγκιά επειδή το διαβάσαμε σε κάποιο μαλακισμένο γκρουπ στο FB, που εμάς δε μας μαζεύει κανένας μέσα και θα κάνουμε πάρτυ παρά τις απαγορεύσεις.

Εχω χάσει κάθε ελπίδα γι αυτό το λαό πραγματικά.

13 Likes

4 Likes

Πες ρε Παντελή, είμαστε και πολιτισμένοι άνθρωποι πανάθεμά μας. Δεν του έκοβες ενα μπουκέτο να φύγουν όλα τα δόντια; :rofl:

3 Likes

Κλωτσιά στη μάπα του έχωνα, τρομερά πετυχημένο το χτεσινό screenshot του news247, δείχνει ακριβώς αυτό που είναι ο συγκεκριμένος γλοιώδης αρχιξεφτίλας.

Εννοείται ότι κι εγώ είμαι απογοητευμένος, αλλά δεν έχω κουραστεί ακόμα. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι τον συγκεκριμένο καραγκιόζη τον ψηφίζουν δεκάδες χιλιάδες συμπολιτών μας. Μιλάμε για την επιτομή του ξεφτίλα, πραγματικά.

6 Likes

127136861_3533228060064616_278330127970378372_n

11 Likes
1 Like

Και γιατί δεν κλείνουν όλες τις ΜΕΘ για να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι; :thinking:

6 Likes

Κάπου είχα διαβάσει, ίσως και να ήταν στο φόρουμ, σόρρυ αν δεν θυμάμαι, πως η εξάπλωση της πανδημίας οφείλεται σε δύο παράγοντες εν τέλει:

  1. The density of the population
  2. The density of the population
2 Likes

2 μεγκαντεθ ανα ημερα που ειχε πει και ο Μπουκουρας

Για κλαμματα ειμαστε.

8 Likes

13 Likes

Δεν καταλαβαίνω γιατί κοροϊδεύετε, απλά μαθηματικά είναι

6 Likes

Προφανώς του ξέφυγε, δλδ άλλο ήθελε να πει (φαντάζομαι ε; Αλλιώς είναι ηλίθιος) κι άλλο είπε.

Αυτό με το οποίο απορώ εγώ είναι πως δεν παρενέβη κανένας δημοσιογράφος (αχαχαχα) απ΄αυτούς που τον άκουγαν να του ζητήσει διευκρινίσεις. Είτε τους ξέφυγε (most unlike of all scenarios), είτε έχουν νοημοσύνη Ρανταπλάν είτε δεν τολμούν να κάνουν challenge σε οποιονδήποτε κυβερνητικό εκπρόσωπο…

Είτε είναι αφεντικό τους

4 Likes

Καλά δεν είναι η πρώτη φορά που δείχνουν δείγματα της αριστείας τους. Υπουργός Υγείας το πρώην αναπληρωματικό 3άρι της ΑΕΚ, Υπουργός Παιδείας μια αφορισμένη καντηλανάφτισσα, Υφυπουργός Εργασίας μια φεγγαρόφωτη και πάει λέγοντας. Για να μην πιάσουμε vegan λεσβίες μπαχαλοσατανίστριες, τσεκουράτους φασίστες, αδώνιδες κτλ. Και φυσικά τον ένα και μοναδικό πολιτικό εξόριστο 6 μηνών.

1 Like

Ε καλά, αυτός είναι καθηγητής στη Νομική από ότι κατάλαβα. Δεν έχει το ίδιο ανύπαρκτο βιογραφικό. Δίχως αυτό να δικαιολογεί το τι είπε. Προφανώς καταλαβαίνω πως εννοούσε πως “αν είχαμε παραπάνω ΜΕΘ θα αφήναμε παραπάνω καιρό την οικονομία ανοιχτή και άρα περισσότεροι θα πάθαιναν covid αφού θα ξεκινούσαμε την προσπάθεια να ισιώσουμε την καμπύλη αρκετά αργότερα στο επιδημιολογικό κύμα”.

Κάτι πολύ λογικό να πιστεύεις αν είσαι ένας απολίτιστος βάρβαρος που δεν τον ενδιαφέρει το υπαρκτό πρόβλημα στο σύστημα υγείας περισσότερο από τα θεωρητικά προβλήματα στον χώρο της οικονομίας.

5 Likes

Προχθές ο quintom είπε για το Χρυσοχοίδη, ακριβώς το ίδιο πράγμα για τη δήλωση περί γιορτής της επετείου του Γρηγορόπουλου :stuck_out_tongue:

Μήπως να προσέχανε τι λένε τότε αν δεν τα εννοούν? Θεσμικά πρόσωπα είναι, ε δε δικαιολογείται να σου ξεφεύγουν πράγματα.

Εμένα χειρότερο μου φαίνεται όταν ένα σοβαρό βιογραφικό ενός καθηγητή νόμικης δεν μπορεί να εκφράσει αυτό που θέλει. Όλα τα κουτάκια είναι τικαρισμένα, θεσμικό πρόσωπο, ρήτορας, καθηγητής νομικής, θέση ευθύνης, πανδημία, κόσμος που πεθαίνει, αντιπολίτευση που στη λέει ασταμάτητα για μη επαρκείς ΜΕΘ. Απλά δεν κάνεις φίλε, στα εύκολα μπορούμε όλοι.

2 Likes