Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εσύ που ήσουν;

53 λ. ·

Παπαδάκης στον Ant1 τώρα για τις απεργίες “Υπάρχουν και άλλοι που υποφέρουν περισσότερο. Μακροχρόνια άνεργοι και μικροσυνταξιούχοι. Τι να κάνουν, να βγουν στον δρόμο; ΤΟ ΠΟΛΎ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΑΝΕ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΎΓΟΥΝ”

Είπε ο βολεμένος Παπαδάκης ρε γαμώ το σπίτι του :joy:

Ας γίνω κι εγώ εμετικός για να ταιριάξουμε, Παπαδάκη μακάρι να σε δούμε σε μεθ μέχρι το βράδυ, το πολύ πολύ να σου δώσουν εξιτήριο και να φύγεις <3

3 Likes

:cry: :cry: έλα ρε μλκ… αυτός ο τύπος ήταν ένας από τους λόγους για να πηγαινοέρχομαι μέσω αιόλου, μου θύμιζε στην φάτσα τον δικό μου που τον χάσαμε πριν από μερικά χρόνια και άνοιγε η ψυχή μου. αίσχος, έλεος, έλεος.

127278103_4136608686383538_4510786010118651746_o

13 Likes

Για ένα ήρεμο βράδυ:

Απόφθεγμα μεγάλου ανδρός:

“οι άνθρωποι που αναπτύχθηκαν στο Πολυτεχνείο, φορούσαν όλοι μάσκες, ήταν αραιά ο ένας από τον άλλον βάσει οδηγίας που δόθηκε και ήταν έξω. Δεν μεταδίδεται έξω, στην ατμόσφαιρα, ο ιός, Ο ιός μεταδίδεται σε κλειστούς χώρους. Γίνονται τα πάντα και λαμβάνονται πολύ αυστηρά μέτρα και υπάρχουν εντολές προς τους διοικητές των υπηρεσιών για την τήρηση των μέτρων”

Θα έβαζα poll για το αν αναφέρεται σε διαδηλωτές ή ΜΑΤ αλλά πολλή ενέργεια.

5 Likes

Τι ειν αυτο το πράγμα ρε πουστημ;
Ήδη 2 συνεντεύξεις έκανε η γυναίκα μου κ το γενικό κλίμα ήταν: " χμμμ είσαι μικρή νιοπαντρη κ δεν έχεις παιδιά ε; χμμμμ". Στην 1η το άκυρο ήταν ξεκάθαρα από την μεριά τους γι’αυτό τον λόγο αφού της το είπαν.

Κάντε παιδιά σου λέει μετά κ με επιδότηση.

Ρε δε γαμιεστε.

Σόρρυ είπα να πω τον πόνο μου.

Κ δεν ήταν κ τίποτα ceo ξερωγω. Σούπερ μάρκετ κ υποδοχη σε ιατρικό κέντρο.

21 Likes

Αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα, δεν θέλουν νέα γυναίκα που στο ορατό μέλλον θα παντρευτεί και θα γεννήσει, γιατί θα πρέπει να της δώσουν άδεια και δεν θα μπορούν να την απολύσουν για ένα διάστημα μετά. Σκατοκέφαλοι όσοι τα εφαρμόζουν στις διάφορες εταιρείες, αλλά και τεράστια ευθύνη του κράτους που δεν έχει κάνει τίποτα για αυτό τόσα χρόνια. Μετά χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για την υπογεννητικότητα.

8 Likes

Και όχι μόνο για την υπογεννητικότητα, αλλά και για την ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων στους χώρους εργασίας. Ας μην αναφέρουμε καν εδώ τη δυνατότητα της γυναίκας να είναι ανεξάρτητη. Και για όλα αυτά φταίει το κράτος στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Πάντως για την υπογεννητικότητα φταίνε και άλλοι παράγοντες. Ο σημαντικότερος είναι μάλλον το γενικότερο πλαίσιο αβεβαιότητας. Όποιος θέλει να κάνει παιδιά, το σκέφτεται δυο και τρεις φορές.

11 Likes

Συμφωνώ και για την ανισότητα, αλλά όσον αφορά την υπογεννητικότητα, πάλι το κράτος έχει διαχρονικά την ευθύνη της… μη στήριξης. Βέβαια ο Κούλης τώρα μοιράζει 2χίλιαρο για κάθε γέννα… ούτε για τα έξοδα της γέννας δεν αρκεί!
Διάβαζα κάποτε ότι στη Λιβύη του Καντάφι δινόντουσαν μεγάλα επιδόματα για νιόπαντρα ζευγάρια, για γέννηση κάθε παιδιού κλπ. Αλλά ήταν δικτάτορας… τώρα που έχουν δημοκρατία απλά πεθαίνουν. Στη δική μας δημοκρατία βγάλε τα πέρα μόνος σου, και δεν φταίει το κράτος που είσαι άνεργος. Κατά τα άλλα μη γίνουμε σοβιετία…

Τι να κάνει το κρατος; δηλ όσο αφορά τις δουλειές τίποτα . Δεν μας έκανε δεν την πήραμε θα σου πουν.
Εκτός κ αν λες ασπουμε κάτι σαν επίδομα όσο εγκυμονεί. Αλλά να πιεσει τις εταιρείες δεν ειν στο χέρι του νομίζω.

Κατά τ αλλά ας είναι καλά τα μπειμπισιττινγκ που τα πληρώνουν άλλες νεες μαμάδες που δεν θέλουν να λείψουν πολύ καιρό από τις δουλειές τους μην κ τις απολύσουν. Είναι κ μαύρα.

Ε πως… μπορεί να θεσπίσει αυστηρότερο πλαίσιο για απολύσεις, κίνητρα για περισσότερες προσλήψεις, προστασία του εργαζόμενου κ.α. Για την ώρα πάμε ολοταχώς προς τα πίσω στα εργασιακά.

Για γελια και για κλάμματα

1 Like

Το είδα χθες αυτό και γέλαγα για κανα δεκάλεπτο μόνος μου, τι να πρωτοπείς; Για το σενάριο; Για τη σκηνοθεσία; Αν υπήρχε Όσκαρ Προπαγάνδας, θα ήταν ήδη φραγμένο στο Στοίχημα.

2 Likes

Αλί από τους ιθαγενείς :joy:

1 Like

Στον παγκόσμιο τύπο διαβάζουμε ότι οι εταιρείες σκέφτονται να ( και θα ) κάνουν μείωση στους μισθούς των εργαζομένων που έχουν μετακομίσει σε φθηνότερες πόλεις, και εδώ νομίζουν ότι με το να μειώσουν 50% τη φορολογία, θα φέρουν τον κόσμο πίσω. Και να γυρίσει ο μετανάστης πίσω, πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχει η χώρα, αφού οι μισθοί είναι μικροί, δε θα προσαρμοστούν οι εργοδότες στους μεγάλους μισθούς αυτών που θα έρθουν αλλά οι μισθοί αυτών που θα έρθουν με τους τοπικούς μισθούς, αφού ο εργοδότης αντί να δίνει 2k/μήνα ( μιλάμε για καλοπληρωμένες δουλειές ), θα δίνει 1500k/μήνα και ο υπάλληλος θα βγαίνει κερδισμένος. Έτσι όμως, σετάρεις και το benchmark και μιλάμε και για υψηλόβαθμες θέσεις, όπως επίσης τη μαλακία που έχουμε στην Ελλάδα και το μισθό το μετράμε με το πόσα σου μένουν καθαρά, και όχι τα μικτά και σχεδόν κανείς δε διαπραγματεύεται μικτά, γιατί μας νοιάζει το πόσα μένουν στην τσέπη μας και όχι πόσο κοστολογούμε την εργασία μας, αλλά δεν πειράζει “ένα χιλιαρικάκι να βγάζω το μήνα θέλω και είμαι καλά”. Μαλακίες κωλοχώρα

Δε την έχω παρακολουθήσει την ιστορία, αλλά στελέχη και κόσμο με σπάνιο know how από το εξωτερικό φαντάζομαι πως στοχεύουν τα μέτρα για reverse brain drain. Δηλαδή όχι κόσμο των 2k/μήνα. Γενικά, η πανδημία και η κρίση που θα την ακολουθήσει είναι ευκαιρία για χώρες σαν την Ελλάδα ώστε να καταφέρουν αντιστροφή του κύματος μετανάστευσης των πτυχιούχων. Στη σύγχρονη ιστορία, τρεις χώρες κατάφεραν reverse brain drain σε τέτοιο βαθμό που βοήθησε εμφανώς την οικονομία τους: η Κίνα και η Ινδία γιατί μετά το κύμα ανεργίας στις ΗΠΑ το 2008 ανάγκασε άνεργους επιστήμονες να επιστρέψουν στις πατρίδες τους, και η τρίτη περίπτωση είναι η Ν. Κορέα που εφάρμοσε πολύ επιθετική πολιτική επαναπατρισμού δημιουργώντας ξεχωριστό νομικό πλαίσιο για όσους επέστρεφαν στη Ν.Κορέα με πολύτιμο know how. Θεωρώ αδύνατο για την Ελλάδα να εφαρμόσει τακτικές Ν.Κορέας, αλλά μπορεί να παίξει τα χαρτιά της και να αλληλοβοηθηθεί με όσους είναι στο εξωτερικό και η κατάσταση τους δυσκόλεψε λόγω της πανδημίας.

Δεν ξέρω αν αφορά και το φορολογικό μπλέξιμο όπου η Ελλάδα τυπικά δικαιούται να φορολογήσει όσους δούλεψαν από Ελλάδα για μήνες κατά το lockdown. Οι φορολογικές όμως κλίμακες στην Ελλάδα φορολογούν με 40-45% την ανώτερη κλίμακα, και σε αυτήν ανήκουν εισοδήματα που δε θεωρούνται μεγάλα σε άλλες χώρες. Ίσως να θέλουν να προλάβουν καταστάσεις όπου η εφορία στην Ελλάδα θα απαιτεί υπέρογκους φόρους από κόσμο που δεν έχει να τα δώσει.

1 Like

Ας φτίαξουμε πρώτα το πλαίσιο για να μπορέσουν αυτοί οι άνθρωποι να αποδώσουν και μετά κοιτάμε πως θα τους φέρουμε πίσω. Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους πέρα από συναισθηματικούς για να πάρουν μια τέτοια απόφαση

4 Likes

Κι εγώ τέτοιους λόγους φαντάζομαι. Να είσαι π.χ. στην Αυστραλία ή στην Ιαπωνία και να έχεις αφήσει πίσω στην Ελλάδα γονείς/οικογένεια που χρειάζονται βοήθεια και θες να είσαι κοντά τους. Αν έχεις κάνει ήδη οικογένεια στο εξωτερικό, δύσκολα επαναπατρίζεσαι έστω και προσωρινά.

Επίσης το ερώτημα είναι πόσο εμπιστεύεσαι την Ελλάδα σε φορολογικές υποσχέσεις. Ακόμη υπάρχει ο ΕΝΦΙΑ: το χαράτσι με διάρκεια ενός έτους που εισήγαγε ο ΓΑΠ το 2011 και όλοι όσοι κυβέρνησαν μέχρι σήμερα το διατήρησαν ενώ τότε είχαν ασκήσει τεράστια κριτική για τον φόρο ακινήτων.

3 Likes

Εγω παντως που εχω φυγει εξωτερικο 5+ χρονια πλεον προτιμω να κανω χαρακιρι παρα να γυρισω πισω… Οποτε ολα αυτα μου φενονται εως και κομικοτραγικα…Η Ελληνικη κοινωνια ειναι τοσο πισω σε πολλα πραγματα , και δεν βλεπω να αλλαζει κατι ουτε στα επομενα 50 οποτε μακρυα και αγαπημενοι… :_)

9 Likes

Μιλάμε για ιδιωτικό τομέα, οπότε πώς θα φτιαχτεί αυτό το πλαίσιο όταν είμαστε σε σημείο όπου η πλειοψηφία του κόσμου (για να μην πω η συντριπτική πλειοψηφία) τρώει άμεσα ή έμμεσα από τον προϋπολογισμό; Σα να λέμε, θέλουμε και την πίτα ολόκληρη…

Έστω ας πούμε ότι θέλουμε να φτάσουμε στο σημείο όπου οι συναλλαγές ιδιωτών με το Δημόσιο μπορούν να γίνονται σχεδόν εξ ολοκλήρου ηλεκτρονικά. Αν δεν υπάρχει το πλαίσιο ώστε να μπορούμε να αποδεσμεύσουμε υπαλλήλους που πληρώνονται για να κάνουν τη δουλειά που μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής, είτε γιατί αυτό παραβαίνει την υφιστάμενη νομοθεσία περί μονιμότητας (την οποία δε γνωρίζω ακριβώς, όπως νομίζω και κανένας μας) είτε γιατί θα αρχίσει η γνωστή ιστορία κάθε φορά που θίγεται μια ομάδα συμφερόντων εδώ πέρα, πώς θα γίνει αυτό ακριβώς;

Εγώ στα 11 το σκέφτομαι μόνο λόγω κλίματος και φαγητού πλέον. :stuck_out_tongue:

4 Likes