Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έχουν ξεφύγει τα πράγματα

6 Likes

Το σίχαμα που έγραψε τα παραπάνω είναι ο Τσουκαλαδάκης. Γνωστός ευπατρίδης της ΝΔ που κάνει αγώνα υπέρ της γαλάζιας παράταξης στο facebook. Γνωστός επίσης και για τις νεοφιλελέ απόψεις του τις οποίες διατυμπανίζει από τη σελίδα του.

Μέχρι και την Αναστασοπούλου (δημοσιογράφος του ΣΚΑΙ) την έβγαλε σχεδόν κομμουνίστρια ο γελοίος επειδή είπε τα πράγματα με το όνομά τους για την υπέρμετρη αστυνομική βία που είδαμε όλοι χθες.

Η αποκάτω είναι φωτογραφία που ανέβασε πέρσι ο Μπογδάνος στη σελίδα του στο facebook με λεζάντα: “για τον πόνο των Ζαίων”.

Λοιπόν αυτοί οι τύποι αναπνέουν τον ίδιο αέρα με μας…

3 Likes

Υπάρχουν και άλλοι τύποι που αναπνέουν τον ίδιο αέρα με εμάς: συνάδελφος χθες στη δουλειά, αρχίζει να έχει απορίες. Σημείωση, είναι μάνα με 3 παιδιά. " Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γιορτάζουν τον μικρό. Ήταν προκλητικός και έβριζε τη μάνα του αστυνομικού, πήγαινε γυρεύοντας". Σκέφτηκα να της χτυπήσω το κεφάλι στον τοίχο μήπως συνέλθει και άλλαξα γραφείο, ενώ συνέχιζε τον οχετο της. Αποφάσισα να μην της πω κάτι, δε θα εξελισσόταν καλά λόγω νεύρων και της ζήτησα να φύγει να πάει σπίτι της. Ευτυχώς έφυγε.

8 Likes

Ακριβώς αυτήν την φράση άκουσα από συμμαθητή μου στο λεωφορείο για το σχολείο, 8/12/2008. Τότε πήγαινα Α΄ Λυκείου, έχω την ίδια ηλικία με τον Αλέξη. Είχα ήδη αναπτύξει μια Χ πολιτική σκέψη, όμως αυτό ακόμα και σήμερα πιστεύω ήταν αυτό που με άλλαξε 100% προς αυτό που είμαι μέχρι και σήμερα. Δεν το χωρούσε ο νους μου πως στο μυαλό τους “Έβρισα έναν αστυνομικό = βγάζω το πιστόλι και σκοτώνω αυτόν που με έβρισε”. Του τα έχωσα άσχημα, και άλλοι μέσα στο λεωφορείο δηλαδή, προφανώς όλοι για αυτό συζητούσαμε. Και λίγο μετά συνειδητοποίησα πως δεν είμαι ο μόνος και κατεβήκαμε στις πορείες στο κέντρο της Βέροιας.

Η ειρωνεία της φάσης, είναι ότι αυτός ο συμμαθητής μου έγινε μετά αστυνομικός. Μάλλον όχι ειρωνεία, ίσως η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

9 Likes

Η συγκεκριμένη έχει αδερφό μπάτσο έμαθα μετά. Έτσι εξηγούνται όλα.

5 Likes

Τι να σας πω ρε παίδες ζω εδώ κ χρόνια ότι παλεύω με μια διαφορετική κανονικότητα από την πραγματική κανονικότητα. Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός που μάλλον όχι

Κανονικότητα για εμένα είναι να μην δολοφονείται ένας 15χρονος γιατί ήταν στα Εξάρχεια κ ας ήταν κ από πλούσια οικογένεια.
Κανονικότητα για εμένα δεν είναι ότι καλά του έκαναν του φυσσα Αφού έβριζε στους στίχους του κ ήταν κωλοπαιδο.
Και αλλά πολλά γαμωτονχριστοτους που αναγκαζόμαστε να μπούμε σε τέτοιες σκατοσυζητησεις με παλιούς φίλους με οικογένεια κ στο τέλος να μην θέλουμε να τους δούμε στα μάτια μας.

5 Likes

Δυστυχώς αυτό εκφράζει πολύ μεγαλύτερη μερίδα της ελληνικής κοινωνίας από όση (θα θέλαμε να) πιστεύουμε. Και φταίνε τα κανάλια και τα ρεπορτάζ του τότε σε αυτό, που από την πρώτη στιγμή ξεκίνησαν το ξέπλυμα, παρουσίασαν το “θλιβερό κι ατυχές” γεγονός πειραγμένο (βλ. βίντεο στο mega) και πέρασαν/ενίσχυσαν αυτή την παθογένεια του “τα καλά παιδιά δεν πάνε στα Εξάρχεια”. Και δεν μιλάω για ακροδεξιά φασιστοειδή, μιλάω για τον μέσο έλληνα πολίτη που πολύ εύκολα και χωρίς σκέψη θα του ξεφύγει το “ε καλά κι αυτός τι ήθελε εκεί”, για την μάνα που θα σου πει “μην πηγαίνεις στα Εξάρχεια παιδάκι μου, εκεί γίνονται επεισόδια” κλπ. Θυμάμαι κοπέλα από την σχολή πλάκα πλάκα, που για να έρθει σε ένα πάρτυ μια φορά της είχαν καλέσει οι γονείς της ταξί που την έφερε, την περίμενε και την παρέλαβε πάλι, ώστε να μην κάνει ούτε βήμα στα απαγορευμένα στενά, λολ.

Όπως είπε κι ο @akefaloskavalaris, η δολοφονία του Αλέξανδρου ήταν και για μένα και για τα περισσότερα παιδιά της γενιάς μας, το γεγονός x, η αφετηρία, η αφύπνιση, η αφορμή για κινητοποίηση. Είναι κάτι που θα το κουβαλάω για πάντα μέσα μου και που πάντα θα μου αφήνει, μεταξύ άλλων, μια αίσθηση ανεκπλήρωτου, αδικίας, μη απονομής δικαιοσύνης. Δεν θα πω κάτι παραπάνω εδώ, έγραψα κι εχθές ένα αντίστοιχο αυθόρμητο στο τουιττερ κι έγινε της καρακατακαριόλας (ενδεικτικά, πέρα από ότι έμαθα ότι είμαι έμμισθο ακροαριστερό τρολλ, αμόρφωτη, άσχετη, ψεύτρα και υποκρίτρια που οκ, ζμπουτσαμ, υπήρξε τύπισσα που έγραψε “ούτε η μάνα του δεν έκανε έτσι” και κατά βάση “ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΡΦΙΝ ΔΕΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ. ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ” που οκ, κάπου νισάφι πια) και μου έφτασε. ;p

Θεωρώ πως όλα για την χθεσινή ημέρα τα λέει το βίντεο με τα λουλούδια. Δεν έχω δει καλύτερη οπτικοποίηση σάπιας ψυχοσύνθεσης ε, μιλάμε για τύπο που ζήλεψε ή/και τιμώρησε, έδειρε, τα λουλούδια του νεκρού. Κι αυτό τα λέει όλα. Όπως και όλα τα υπόλοιπα ντοκουμέντα φυσικά, για το πέσιμο στους φωτογράφους, τις κρότου λάμψης σε πολυκατοικία αν είναι δυνατόν, για τους ασφαλίτες, για το φέρσιμο σε ηλικιωμένους, σε ανθρώπους με λουλούδια, σε κοριτσάκι ΑμεΑ, για το στοίβαγμα στις κλούβες χωρίς καμία τήρηση των υγειονομικών μέτρων κι όλα αυτά, με το πρόσχημα ακριβώς αυτό, ήτοι της προστασίας της υγείας. Δεν ξέρω πόσοι από εσάς το καταλαβαίνετε, το νιώθετε και πιστεύετε ότι σας αφορά, αλλά μιλάμε και πάλι για καταστολή ελευθεριών και δικαιωμάτων, για καταστάσεις που μόνο το αντίθετο αποτέλεσμα από την προστασία της δημόσιας υγείας μπορεί να έχουν, που χρησιμοποιούνται εργαλειακά από μίσος ;;; από φόβο ;;; προς ένα νεκρό παιδί και ό,τι η μνήμη του κι ο εορτασμός αυτής συνεπάγονται, ενώ ωρύονται όλοι ότι δήθεν δεν υπάρχει ιδεολογικό υπόβαθρο κι ενώ ταυτόχρονα, από σήμερα, μπορείτε όλοι σας να πάτε να ψωνίσετε λαμπάκια και στολιδάκια, γιατί αυτό προφανώς είναι αγαστό και γιατί εκεί, προφανέστερα, δεν κολλάει.

Στεναχώρια, λοιπόν, οργή και κούραση με όλα αυτά που συμβαίνουν. Κρατάω όμως αυτές τις πανέμορφες εικόνες, με τον κόσμο στις γειτονιές, που βγήκε έξω τηρώντας όλα τα μέτρα και κλείνοντας όλα τα στόματα, όπως επίσης και την θεϊκή τάπα του Καμπαγιάνναρου.

Remember remember, the 6th of December.

17 Likes

Συμφωνω με ολα. Δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση ακομα και προκλητικος να ηταν ο μικρος. 15 χρονων ηταν…απλα μην βριζετε Θεια ρε…ειναι ασχημο…

1 Like

Ποιός σου έβρισε την θεία??!! * picks up sword *

1 Like

Πολυ αναμενομενη απαντηση :joy:

2 Likes

Εκτος απο αυτο που λες, το σκοινι απο την πλευρα της κυβερνησης τραβιεται και για να μεταφερει τα ματια της κοινης γνωμης απο το θεμα του κορονοϊου. Η Ελλαδα στεναζει, πεθαινουν 100 ανθρωποι ΤΗ ΜΕΡΑ (ξαναλεω, οσοι πεθανανε στο Ματι, οσοι πεθαινουν απο γριπη ετησιως), το ΕΣΥ εχει καταρρευσει. Αν καποιος κατσει και σκεφτει τι θα γινει σε λιγο καιρο αν το μισο ιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο νοσει και ειναι εκτος δουλειας, θα φριξει.

Οποτε, ας το ταϊσουμε νομιμοτητα και κανονικοτητα το ποπολο, για να ξεχασει αυτη τη στιγμη το βασικο θεμα επικαιροτητας. Οι ντιλερς που πουλανε ελευθεροι στην πλατεια δεν ειναι προβλημα. Ειναι επιλογη.

8 Likes

Καλά σαφώς. Κι όσο αυξάνονται τα νούμερα, τόσο επικαλούνται ό,τι τους φανεί. Εξοχικά του Τσίπρα, συγκρίσεις με το Βέλγιο, πρόοδο σε κρούσματα και διασωληνώσεις, αλλά αναφορά στους νεκρούς πουθενά κλπ κλπ. Απ’την άλλη, αντιπολίτευση πουθενά, κριτική πουθενά, άρα, καλώς να μείνουμε εμείς να τα συζητάμε. Τίποτα, μόνο Γάλλοι ρε, ατελείωτο ρησπεκτ σε έναν λαό που όταν αποφασίζει να διεκδικήσει κάτι, το φτάνει μέχρι τέλους.

8 Likes

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ ούτε το ΣΥΡΙΖΑ ούτε γενικά την αντιπολίτευση, και χωρίς να είμαι τελείως μέσα στα πράγματα αλλά πλην συγκεκριμένων σταθμών και site, ακούγεται πουθενά η άποψη τους? Δεν θυμάμαι ποτέ άλλοτε η αντιπολίτευση να ήταν τόσο φιμωμενη

4 Likes

Παιδια ο “μεσος ελληνας” ειναι απιστευτα σκατοψυχος, εντελως συντηρητικος δεξιος (ανεξαρτητα τι δηλωνει, ο πατερας της δικιας μου δηλωνει αριστερος και ψηφισε ΣΥΡΙΖΑ και ολο για τους λαθρο και τους κωλοτουρκους και τους κωλοαλβανους μιλαει) και χριστιανοπατριδοψυχος μεχρι αηδιας. Θυμαμαι περιστατικο στο νοσοκομειο που ημουν πριν κανα μηνα που εχαμε πιασει κουβεντα με τους αλλους στον θαλαμο, 50+ καλοι ανθρωποι φαινοντουσαν μεχρι που για καποιο λογο πηγε το θεμα στον Ζακ και ακουσα το “ε και αυτος τι ηθελε, αφου μπηκε να κλεψει”. Λες και ακομα και να μπηκε να κλεψει (που δεν μπηκε να κλεψει, αλλα ας το δεχτουμε) ειναι δικαιολογια ωστε ο αλλος να τον σκοτωσει (και χωρις την παραμικρη επιφαση αυτοαμυνας ετσι? Προσπαθουσε να φυγει και τον παγιδευσαν). Το ιδιος και με τον Γρηγοροπουλο, αφου εβρισε τον μπατσο, ε τι ηθελες να γινει.

Γενικα μια απογοητευση, οσο περναει ο καιρος κλεινομαι στο echo chamber μου γιατι δεν μπορω να το διαχειριστω ολο αυτο, δεν μπορω να περναω ολη μου την ημερα νευριασμενος και να ευχομαι καρκινους απο το πρωι μεχρι το βραδυ, δεν μπορω πια, δεν θελω να τους βλεπω δεν θελω να τους ακουω, προσποιουμαι οτι δεν υπαρχουν.

Αυτα

/rant

10 Likes

Το ΕΣΡ λεει αυτο:

4 Likes

Και οι μισοί είναι χειρότεροι.

Αυτό, ακριβώς αυτό, μόνο αυτό. Απογοήτευση τεράστια, έχω χάσει κάθε ελπίδα πια.

4 Likes

Πάνω σε αυτό το mood που γράφεις, κάποια στιγμή σε ένα άλλο τόπικ είχα γράψει αυτό

Ένα παράδειγμα σε αυτό είναι ότι ο καλύτερος μου φίλος έιναι νεοφιλελές όσο δεν πάει και μάλιστα του χείριστου είδους. Δεν τον κάνω πέρα, ούτε απαξιώ αυτά που λέει (φαντάζομαι και από τη μεριά του το ίδιο συμβαίνει) γιατί το να είμαι φίλος μαζί του είναι κάτι διαφορετικό από τις απόψεις μας και το πως αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο. Και φυσικά πολλές φορές έχω αλλάξει γνώμη από αυτά που λέει και το ανάποδο. Δε νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο θα ήταν εύκολο να συμβεί σε άλλες εποχέσ ή/και συνθήκες

11 χρόνια φίλοι, εξαιρετικό παιδί, εργατικός, έξυπνος, πολλές εμπειρίες μαζί και γενικά αυτό που λέμε ο καλύτερος μου φίλος. Τα τελευταία χρόνια ψιλοχαθήκαμε γιατί σπουδές, στρατό, εξωτερικό και όλα αυτά αλλά κάθε φορά που βρισκόμαστε ( 3-4 φορές max το χρόνο ) όλα είναι όπως ήταν. Το παιδί είναι όλα αυτά που κοροιδεύω αλλά πάντα τα βρίσκαμε γιατί έβλεπα ότι το κάνει και καριερίστικα όλο αυτό.

Τελοσπάντων, χθες μιλήσαμε μετά το καλοκαίρι και μου είπε “Η καλύτερη κυβέρνηση της Μεταπολίτευσης, δεν μπορώ να φανταστώ αν είχαμε κάτι αριστερό”, τα δικά του ως συνήθως. Μετά από λίγο μου λέει αφού είμαστε σπίτια μας και οι δύο λόγω lockdown να βρεθούμε από κοντά να τα πούμε και του λέω “Πως ρε συ, πρέπει να προσέχουμε”. Όταν μου απάντησε πως είναι συνέχεια έξω και την προηγούμενη βδομάδα διοργάνωσε πάρτυ στο σπίτι της κοπέλας του για τα γενέθλια της, του κατέβασα δύο φιλικές παναγίες όπως κάνω πολύ συχνά όταν λέει τέτοια πράγματα και αποφάσισα χωρίς να του το δηλώσω πως δεν υπάρχει πια ως άνθρωπος για μένα και δε θα ξαναέχω σχέσεις μαζί του. Απλά, όμορφα κι ωραία.

9 Likes

Συμφωνώ σε όλα όσα έχουν αναφερθεί απλώς στο συγκεκριμένο έχω μια βιωματική ένσταση να το πω έτσι, μιας και ο γιός μου είναι στα 17. Κάποια στιγμή πριν λίγα χρόνια σε εκδηλώσεις που έδειχνε η τηλεόραση ανήμερα της δολοφονίας, μου σκάει ο μικρός τότε (14 πρέπει να ήταν, άντε 15) τις καίριες ερωτήσεις… Τι παίζει με τα Εξάρχεια, τι παίχτηκε τότε, κλπ κλπ. Διαπίστωσα λοιπόν πόσο διαφορετική είναι η φάση του να είσαι εσύ ο 15χρονος που κάποτε πήγαινε κρυφά κάτω γιατί οι δικοί του είχαν τα γνωστά σύνδρομα που αναφέρεις, με το να είσαι ξαφνικά ο γονιός ενός παιδιού που δεν θέλεις σε καμία περίπτωση να κάνει ότι εγώ στους δικούς μου. Ομολογώ ότι στην αρχή μου πέρασε από το μυαλό να του απαγορεύσω να κατέβει στην περιοχή μέχρι να μπορέσω να του δώσω να καταλάβει το γενικότερο πλαίσιο και το κλίμα. Δεν ήθελα επουδενί να κατεβαίνει στα κρυφά, ήθελα να γνωρίζει τι ήταν κάποτε αυτή η περιοχή, τις αξίες που πρεσβεύει, τις προσωπικότητες που γαλουχήθηκαν/γαλούχησαν από εκεί. Ευτυχώς εκείνη την ώρα παρέμβει η σύζυγος και μου λέει πως τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή, αφού ήδη πετύχαμε το ότι μας έδειξε εμπιστοσύνη και δεν το έκανε ερήμην.
Έτσι όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου, μια βόλτα με φίλους στα Εξάρχεια δεν είναι το ίδιο με μια βόλτα στην τοπική περιοχή. Δυστυχώς η φάση έχει αλλάξει από τότε που πηγαίναμε εμείς πριν 20 και βάλε χρόνια, και το να δείξω εμπιστοσύνη έτσι απλά σε έναν έφηβο να πάει όπου θέλει μόνο και μόνο για να μην φανώ οπισθοδρομικός ή κομπλεξικός δεν έπαιζε. Το γεγονός όμως ότι εγώ μπήκα σε αυτή την διαδικασία να διευκρινίσω, να συζητήσω, να διαφωνήσω με τον μικρό, ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν κάνει τον κανόνα αλλά απ’ότι φαίνεται την εξαίρεση.
Δεν έχουν όλοι οι γονείς είτε το εκπαιδευτικό υπόβαθρο, είτε την μόρφωση, είτε τις εμπειρίες για να δώσουν στα παιδιά τους να καταλάβουν γιατί δεν θέλουν να κατέβουν στα “κακά” και “επικίνδυνα” Εξάρχεια. Μην κακολογείς έτσι εύκολα λοιπόν τους γονείς της κοπέλας που έστειλαν το ταξί να την παραλάβει. Τόσα ήξεραν, τόσα μπορούσαν να επεξεργαστούν. Το πρωτεύον πράγμα για ένα γονιό είναι η ασφάλεια. Ούτε η διασκέδαση, ούτε η κατανόηση των αναγκών των παιδιών. Αυτά έπονται. Απλώς θέλει δουλειά ώστε να καταφέρει κάποιος να ζυγίσει σωστά αυτές τις προτεραιότητες.

5 Likes

Δεν ειναι ασχημο αν δεν τα θεωρεις θεια :man_shrugging:

5 Likes