Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εχω φαει λεκτικη επιθεση απο 20-22χρονο εμφανως υπο την επηρεια ουσιων στα Εξαρχεια οταν ημουν 15 χρονων, αφου μου ζητησε ενα κατοσταρικο και του το εδωσα (δεν ειχα καν επιλογη ε), και μετα εγινε πιο επιθετικος και ηθελε ολο το πορτοφολι μου. Ημουν με εναν φιλο μου και δεν σκοπευαμε να παμε στα Εξαρχεια, ημασταν στα κομπιουτεραδικα στην Στουρναρη, οπου προμηθευομασταν το Mortal Kombat 3 σε δισκετες (πρεπει να ηταν καμια 20αρια) απο καποιον “χακερ”. Πηραμε μια λαθος στροφη και βρεθηκαμε Εξαρχεια, στα οποια φυσικα η μανα μου μας προειδοποιησε να μην παμε.

Καλα εκανε. Ημουν ενα 15χρονο παιδι με ενα απλο τζιν, αθλητικα παπουτσια και ενα φουτερ. Αν δεν ειχε επενεβει ενας μαγαζατορας που ετυχε να δει το σκηνικο, θα ειχα φαει σιγουρα ξυλο και πιθανοτατα και μαχαιρι. Ειναι ωραια τα ιδεατα που περιγραφετε και η φαση “να μην λετε στα παιδια σας να φοβουνται τα Εξαρχεια”, αλλα τα Εξαρχεια των 90ς ηταν μια περιοχη στην οποια αν ειχα παιδι δε θα το αφηνα να πατησει ουτε το ποδι του. Κι ας με ελεγε οποιος θελει λανθασμενα νοικοκυραιο ή οτιδηποτε αλλο. Τουλαχιστον το παιδι μου δε θα ειχε μαχαιρι στα πλευρα. Το οτι θελουμε να ειναι η πραγματικοτητα καπως, δεν σημαινει πως ειναι και ετσι.

Με τον ιδιο τροπο αν κανω ποτε εδω οικογενεια, δε θα αφηνω το παιδι μου στην ηλικια των 15 χρονων να πατησει ουτε εξω απο καποιο γκετο, στο οποιο μπορει να φαει σφαιρα επειδη το χρωμα του δερματος του θα ειναι διαφορετικο απο το συνηθες στα γκετο (ειτε ειναι μαυρο, ειτε “latino” ειτε οτιδηποτε αλλο).

Το οτι μαχομαστε και πολεμουμε για ισα δικαιωματα για ολες τις φυλες και ρατσες, για ολες τις ταξεις, για ολα τα φυλα, δεν σημαινει πως δεν υπαρχει εκει εξω πολυς κοσμος με συσσωρευμενη οργη που μπορει να ξεσπασει ανα πασα στιγμη. Το προβλημα πρεπει να διορθωθει απο την ριζα του, και οχι να υποθεσουμε αυθαιρετα οτι ζουμε σε εναν αγγελικα πλασμενο κοσμο που δεν μπορει να παει τιποτα στραβα επειδη στα Εξαρχεια, στο Χαρλεμ, στο Μπρονξ, στις φαβελες του Ριο κτλ ειναι ολοι ανθρωποι και εχουν τα ιδια δικαιωματα με μας. Ναι, ειναι, και τα εχουν, αλλα σε πρακτικο επιπεδο δυστυχως η εξαθλιωση και η ελλειψη παιδειας και σωστης ανατροφης οδηγουν σε δυσαρεστες καταστασεις.

Ολο αυτο προφανως ασχετο με το οτι το 2008 ενας κωλομπατσος δολοφονησε παιδακι. Αλλα καλο ειναι να γινονται ολες οι συζητησεις σχετικες με τετοια κοινωνικα φαινομενα, αν και το συγκεκριμενο περιστατικο θα μπορουσε καλλιστα να εχει συμβει οπουδηποτε αλλου.

6 Likes

Τελη '90 η φάση ήταν εντελώς διαφορετική στα εξάρχεια.
Από 2000 και μετά, άλλαξαν αρκετά.
Γενικά πάντως, αυτό μπορεί να συμβεί κυριολεκτικά οπουδήποτε, απλά σε περιοχές που έχει οροθετικούς κλπ, είναι ενδεχομένως πιο εύκολο να συμβεί κάτι.

Όλα αυτά φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τον Γρηγορόπουλο. Ένα μουνόπανο, μπορεί να σκοτώσει παντου.

1 Like

Ρε σεις εγω κατεβαινα Εξαρχεια στα late 90s early 00 και δεν ηταν τραγικα τα πραγματα, δεν ενοιωσα ποτε να κινδυνευω δλδ. Οκ κυριως early 00s αμα μιλατε για mid 90s και πισω ισως να ηταν διαφορετικα τα πραγματα δεν ξερω. Απο την αλλη ναι, ως γονεας πιθανοτατα θα προτιμουσα το παιδι μου να συχναζει αλλου, κυριως γιατι με την μπατσοκρατια που παιζει στην περιοχη πλεον μπορει να βρεθεις μπλεγμενος απο το πουθενα.

1 Like

Η συζήτηση που ανοίγουμε πάει μακριά αλλά νομίζω πως μπορούμε να την κρατήσουμε on topic. Στην ηλικία των 15 το τι ακριβώς μπορείς να απαγορεύσεις, με ποιο τρόπο, και το πόσο θα “πιάσουν τόπο” στο παιδί είναι μεγάλη κουβέντα. Το μόνο εύκολο είναι να αρχίσεις τα μην τυχόν και καπνίσεις, μην τυχόν και σε δω Εξάρχεια, μην τυχόν καβαλήσεις μηχανάκι και πάει λέγοντας. Και μιλάω εκ πείρας από την άποψη ότι έχω υπάρξει και στις δύο πλευρές. Το δύσκολο είναι να κρατήσεις την ισορροπία ανάμεσα στην ασφάλεια του παιδιού και τις διαπροσωπικές σχέσεις με τους γονείς. Προσωπικά μιλώντας είμαι στα λεφτά μου που λένε. Αλλού τον έχω χάσει, κάπου αλλού συμβαδίζουμε. Το ευτύχημα είναι πως εκεί που είμαι θεωρητικά χαμένος δεν μου έχει κοστίσει στην ασφάλεια και στην υγεία του.

4 Likes

Εγω μιλαω για 1996. Αλλα και το 1997 και το 1998 που θυμαμαι να κατεβαινω κεντρο Αθηνας με παρεες στα δισκαδικα και τα κομπιουτεραδικα, εννοειται υπηρχαν πολυ πιο επικινδυνες γειτονιες απο αλλες, και μια απο αυτες ηταν τα Εξαρχεια. Απλως πλεον ειχαμε μαθει και κατεβαιναμε σε παρεες των 4-5, και ημασταν και λιγο μεγαλυτεροι σε ηλικια, εισαι και στην αναπτυξη φουλ στα 17 σου :stuck_out_tongue:

Οτι δηλαδη αν δεν υπηρχαν μπατσοι πουθενα δε θα ηταν πουθενα επικινδυνα? Αληθεια τωρα? Ειναι οι μπατσοι ο μονος επικινδυνος παραγοντας στους δρομους και τις γειτονιες? Το παιδι σου μονο απο μπατσους θα κινδυνευε δηλαδη?

Ε ναι, τα καταλαβαινω πληρως ολα αυτα κι ας μην εχω παιδια. Και ολοι μαθαινουμε και στην πραξη ως παιδια. Πηρα το “μαθημα μου” 100 φορες περισσοτερο λογω των 5-6 περιστατικων στα οποια ειδα με τα ματια μου το οτι ο πραγματικος κοσμος εχει πολυ περισσοτερους κινδυνους απο την ασφαλεια του σπιτιου μου και της γειτονιας μου και ενιωσα πραγματικο κινδυνο, παρα απο τις δεκαδες φορες που θα μου ελεγε η μανα μου να μην παω στα Εξαρχεια ξερω γω. Λιγο ελεος που το παρουσιαζουμε και ως προβλημα αυτο ε.

2 Likes

Για ποιο κάλλιστα και για ποιο ενδεχομένως μιλάμε ακριβώς; Ναι, θεωρητικά όλα αυτά μπορούν να συμβούν οπουδήποτε, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, σε μια περιοχή που υπάρχουν: ναρκωτικά προς πώληση σχεδόν ανενόχλητα, κέντρα απεξάρτησης (παλιότερα είχε πολλά, τώρα όχι τόσα) με ό,τι αυτό συνεπάγεται γι’ αυτούς που τα γυροφέρνουν, Ασφάλεια σχεδόν παντού, τουριστική (ακόμα και εισαγόμενη) ψευτοεπαναστατικότητα, τυφλός μπαχαλακισμός, αλλά και σοβαρά κοινωνικά και πολιτικά κινήματα που διώκονται ποικιλοτρόπως “νομίμως” και παρανόμως, ε, δεν είναι απλώς πιθανότερο να συμβούν αυτά που λέτε, είναι πολύ πιθανότερο. Το να σε κλέψουν, να σου ανοίξουν το αυτοκίνητο, να φας ξύλο, να σε απειλήσουν, δεν είναι καθόλου ξένα πράγματα. Προσωπικά μου έχει τύχει ευτυχώς μόνο το δεύτερο.

Αυτό που εννοεί ο morgoth, έστω και υπερτονίζοντάς το, είναι ότι η αστυνομική παρουσία στα Εξάρχεια συνήθως δεν έχει τίποτα το φυσιολογικό. Υπάρχουν (πολλές) στιγμές που είναι σαν δυνάμεις κατοχής, χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο. Γιατί είναι και λίγο αστείο να βάζεις ΜΑΤ στη μια γωνία 24/7 και στην παρακάτω γωνία να πουλιούνται ναρκωτικά, δεν είναι;

Τα οποία ναρκωτικά, φίλε morgoth, είναι η αιτία που εγώ προσωπικά θα φοβόμουν περισσότερο για το παιδί μου.

3 Likes

Εγω μιλησα για το περιστατικο με τον Γρηγοροπουλο, οχι για τα υπολοιπα.

Εννοω οτι ενας μπατσος θα μπορουσε να εχει σκοτωσει εναν 15 χρονο καπου αλλου.

Σε ολα τα υπολοιπα που λες προφανως και συμφωνω 100% και κατα λεξη.

Εν τω μεταξυ, σοβαρα ρωταω, ποσω χρονων ειστε; Κατω απο 30, ετσι;

Για λίγα χρόνια ακόμη ναι :cry:

Μιας και μιλάτε για τα Εξάρχεια… πρωτοκατέβηκα εκεί βράδυ με παρέα/φίλους μετά τα 18, αλλά μετά έγινα θαμώνας θα μπορούσα να πω. Δεν ένιωσα ποτέ απειλή ή ανασφάλεια στην πλατεία και στα πέριξ, το αντίθετο μάλιστα, τότε στα 90’s τη θεωρούσα την πιο ασφαλή περιοχή για μένα, ακόμα και νύχτα/ξημερώματα. Ακόμα θυμάμαι στην παλιά πλατεία, τα… “παιδιά της πλατείας” που είχαν οργανώσει αγώνα ποδοσφαίρου 2-3 η ώρα τη νύχτα! ΟΚ θυμάμαι μια φορά μας πλησίασε ένας τυπάς να μάθει που πουλάνε μαύρο, βρήκε άτομα να ρωτήσει… ακόμα θα ψάχνει :smile:
Τώρα δεν ξέρω πόσο ασφαλής περιοχή είναι πια (λόγω αστυνομίας), έχω σταματήσει να πηγαίνω (για άλλους λόγους).
Θυμήθηκα και το βράδυ της 6ης Δεκεμβρίου 2008… ήμουν έξω με φίλο στο Θησείο και έπρεπε να συναντήσω άλλη παρέα κοντά στο Μουσείο (εκεί στην Πατησίων), οπότε - χωρίς ακόμα να ξέρουμε τι έχει συμβεί - με αφήνει με το αμάξι του ο φίλος εκεί κοντά (απλά να πω η διαδρομή θησείο-ομόνοια έγινε σε πάνω από 1 ώρα, ανάμεσα σε φωτιές και κλειστούς δρόμους, χωρίς να έχουμε ιδέα τι γίνεται ακόμα!). Περπατούσα ανάμεσα σε διμοιρίες ματ (που με κοιτούσαν περίεργα) για να ανέβω Πατησίων κοντά στο Πολυτεχνείο, σε κάποια φάση σε ένα στενό ένας τύπος μου λέει να μην πάω πιο πάνω γίνεται χαμός, δεν τον ακούω και προχωράω… βλέπω ξαφνικά στο επόμενο στενό κάθετα να τρέχει μια ομάδα νέων και από πίσω να τρέχουν ματατζήδες… στροφή 180 μοιρών και κάνω κύκλο για να φτάσω στον προορισμό μου, πάλι ανάμεσα από διμοιρίες ματ (αυτούς φοβόμουν πάντα περισσότερο και όχι τα Εξάρχεια). Έφτασα τελικά στον προορισμό μου, παντού φωτιές, κλειστοί δρόμοι, αργότερα μάθαμε τι έγινε τελικά. Ένιωθα τυχερός που τη γλύτωσα από τα ματ εκείνο το βράδυ…

2 Likes

Ακριβως το ιδιο μου χε τυχει εξω απο το ροκ σιτυ καπου μιντ 90ς. Ο ιδιος θα ταν.
Παντως να πως την αληθεια παω συνεχως Εξαρχεια απο τις αρχες των 90ς, Γκροτα κανεις;, αγαπημενο Νταντα, κ δεν θυμαμαι καμια τρομερη ανασφαλεια. Θα φανει περιεργο, αλλα πιο πολυ ανασφαλεια ενιωθα τα τελευταια χρονια με τα σκηνικα με τα ναρκωτικα κτλ, παρα τοτε. Ισως ηταν η νεανικη αφελεια κ αγνοια κινδυνου. Θυμαμαι Νεα Σμυρνη να μας ακολουθει αργα μετα τα μεσανυχτα μπατσικο κ μεις επιτηδες να κανουμε ολα τα στενα, να σταματαμε να στριψουν, να ξαναξεκιναμε, μεχρι που μας σταματησαν κ βγηκαν με οπλα κ μας ανακριναν στα καπο κτλ κ γω παλι γελαγα. Μαλακισμενα😛

2 Likes

Γκροτα εγω. Πιο πολλα μου εχουν τυχει Καλλιθεα εκεινη την περιοδο παρα Εξαρχεια.

1 Like

Παιδιά, εγώ ό,τι έχω πάθει, το έχω πάθει ώρα αιχμής στο κέντρο του Ηρακλείου (πλατεία Ελευθερίας). Στα Εξάρχεια μόνο τα ΜΑΤ με έχουν στραβοκοιτάξει…

2 Likes

Τωρα που το σκεφτομαι πραγματικα θαμωνας ημουν στα 00ς, οχι στα late 90ς. Ε ειλικρινα ουτε τοσους τοξικομανεις θυμαμαι, ειχε αλλα σε αλλες περιοχες οπως πχ στην Ομονοια και προς τα κατω η κατασταση ηταν πολυ χειροτερη. Εντελως ειλικρινα και εγω μονο απο τους μπατσους ενοιωσα απειλη, το να σε στραβοκοιταει ο αλλος με το χερι στο αυτοματο επειδη φορας μαυρα ρουχα και εχεις μαλια δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο.
Φυσικα πιο παλια μαλλον ηταν αρκετα χειροτερα, δεν ξερω, νομιζω οτι στα 00ς ηταν αρκετα καλη η κατασταση της πλατειας, μεγαλο κομματι των τοξικομανων και των εμπορων κυριως ειχε εκδιωχθει απο συλλογικοτητες. Πλεον με την μπατσοκρατια η κατασταση ειναι ανεξελεγκτη μιας και ο μονος σκοπος του επιτελικου κρατους ειναι η καταστολη των αναρχικων, οι εμποροι εχουν επιστρεψει δριμυτεροι. Δεν ξερω τι κατασταση επικρατει βεβαια απο πρωτο χερι, εχω πανω απο 10ετια που δεν ειμαι πλεον θαμωνας.

Σαν Νεοσμυρνιωτης, η Καλλιθεα μου φαινοτανε πιο νοτοριους τοτε απο τα Εξαρχεια :rofl:

Η αληθεια ειναι οτι αρχεσ 90s η Καλλιθεα ηταν ζορικη. ειχε πολλα ναρκωτικα μεχρι που καθαρισαν την πλατεια ( καπου στα μεσα των 90s )

1 Like

Δριμύτεροι δεν έχουν επιστρέψει, αλλά είναι ακόμα παρόντες και κάνουν τη δουλειά τους (η οποία δεν είναι μόνο το να πουλάνε ναρκωτικά). Έχουν δει χειρότερες μέρες από την άποψη των ναρκωτικών τα Εξάρχεια, αυτό είναι σίγουρο.

2 Likes

Πριν την εποχη που τα γνωρισα εγω, 80ς-90ς δηλαδη, πρεπει να ηταν οντως αρκετα χειροτερα ναι.

Και πριν απο σημερα, αυτο εννοουσα βασικα.

Εγώ την περίοδο που πήγαινα συχνά και λόγω του αντεργκραου κυρίως, 2000-2004 περίπου ήταν επικίνδυνα όσο σε κάθε περιοχή του κέντρου (πλην των κυριλέ γειτονιών φυσικά) κυκλοφορούσες άνετα δηλαδή δεν φοβήθηκα ποτέ ούτε έτυχε να δω κάποιο άσχημο σκηνικό. Αλλά είναι μικρό αυτό το χρονικο δείγμα φυσικά