Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Πολλά χρόνια πριν μας έχει δείξει ο μεγάλος Ψάλτης τον τρόπο , μην αγχώνεσαι

1 Like

Εκεί στην κεντρική Μακεδονία ετοιμαστείτε για ψηφιακή επανάσταση

2 Likes

Εσυ ετοιμασου για ΔΟΥ Παλληνης. Και κοιτα μη μιμηθεις εκεινον τον ηλικιωμενο που ειχε σκασει μυτη με καραμπινα πριν μερικα χρονια!

Καλα κανανε και ψηφισανε ΝΔ οσοι ψηφισανε. Οποιος μετανιωσει, θα ψηφισει κατι αλλο στις επομενες. Με συμφορουμιτες μιλατε εδω, οχι με τιποτα κομματοσκυλα.

Λες και η ψηφος στον ΣΥΡΙΖΑ ειναι για να περηφανευεται καποιος.

EDIT: η’ και σε οποιονδηποτε, τωρα που το σκεφτομαι.

8 Likes

Το να ψηφίσεις ΝΔ ενώ πιο πριν ψήφισες Σύρια το λες και downgrade όμως

Παιδιά συγγνώμη…

1 Like

Ε εδώ μπορούμε να διαφωνήσουμε. Η ψήφος του 2019 έχει λίγη διαφορετική βαρύτητα από την επόμενη ( ή μεθεπόμενη, “εΙδΕσ ΠοΥ κΑνΕιΣ λΑθΟσ?”) λόγω της απλής αναλογικής. Αλλά ντάξει μωρέ, ένα λάθος κάναμε ας τους δοκιμάσουμε και αυτούς 4 χρόνια να δούμε τι αξίζουν, δε βαριέσαι θα αποφασίσω καλύτερα στις επόμενες εκλογές.

Ό,τι να’ναι, οκ.

“Συμφορουμίτης” είναι και το κομματόσκυλο του Τζήμερου btw.

Δεν αναφερθηκα σε αυτον.

Ξέρω πολύ κόσμο που ψηφιζει ΝΔ (μην αρχίσετε τις κατάρες γιατί αυτό περιλαμβάνει και πάρα πολύ κοντινά μου πρόσωπα) χωρίς να είναι οι κλασικοί μαλακές που έχουμε στο νου μας όταν ακούμε δεξιά. Έστω να υπάρχει κάποιος και σε αυτή τη συζήτηση, καλό είναι να του δείξουμε με επιχειρήματα ότι έκανε λάθος, όχι να τον κραξουμε (και το κάνουμε ούτως ή άλλως δηλαδή σχεδόν καθημερινά)

Άλλωστε και οι αριστεροί αν αρχίσουμε να λέμε τι ψήφισε ο καθένας είναι βέβαιο πως θα σφαχτουμε :stuck_out_tongue: (απλά θα είναι πιο “συντροφικα”)

5 Likes

Έχετε κάποια λύση ρε παιδιά για το τι πρέπει να ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές;… βλέπετε κάποιον από αυτούς που έχουμε, κυβέρνηση και αντιπολίτευση που σας πείθει ή έστω θέλετε πραγματικά να ψηφίσετε για χ ψ λογους;

Εγώ όχι. Σε καμία περίπτωση. Γενικά έχω κόψει το άθλημα από το 2009 όταν ψηφισα τότε τον Σύριζα του 3%.
Δεν τον ψήφισα όμως στη συνέχεια γιατί κατάλαβα πολλά στην πορεία και για δαύτους. Και ας ήθελα τόσο πολύ να τιμωρήσω τους άλλους δύο.
Την ψήφο μου οι εκπρόσωποι αυτού του σάπιου πολιτικού συστήματος δεν θα την ξαναδούν.

2 Likes

Αν δεν έχει καταλάβει μόνος του ότι έχει κάνει λάθος τότε είναι για ξύλο συγνώμη κιόλας. Πραγματικά έχω τόσο μίσος μέσα μου για τόσο πολύ κόσμο. Ευτυχώς (ή δυστυχώς) έχω μικρό παιδί και κρατιέμαι

2 Likes

Παιδιά, το άσβεστο μίσος για τους ψηφοφόρους της ΝΔ δεν βγάζει κάπου. Το συμμερίζομαι 100%, αλλά σε μια πολιτική συζήτηση δεν μιλάς συναισθηματικά, επικοινωνείς με κάποια τακτική. Το ζητούμενο είναι να καταλάβουμε ότι κανένας ψηφοφόρος δεν ψηφίζει μόνο για λόγο κόμματος, ή λόγω προσώπων, λόγω κυβερνητικού προγράμματος κλπ. Ψηφίζει σε μεγάλο βαθμό και βάσει συγκυρίας. Η συγκυρία στην Ελλάδα το 2019 έστρεψε πολλά άτομα σε αυτό που γνώριζαν ήδη: τον δικομματισμό και την κοινοβουλευτική λύση. Είναι πολύ διαφορετική λογική αυτή από το ‘‘τα κομματόσκυλα που έχουν κάψει την Ελλάδα’’

Δηλαδή η Ελλάδα μπαλάκι τη μία ακραία δεξιά με Σαμαρά, μετά ροζ σοσιαλισμός α λα ΣΥΡΙΖΑ και μετά πάλι γραβατωμένη αριστεία; Δεν εξηγείται με δηλωμένα κομματόσκυλα μόνο αυτό…

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι τι επιχείρημα να πεις σε κάποιον που έχει βορίδη άδωνη και μπογδάνο. ΣΙχαίνομαι το σύριζα το ίδιο πάντως οπότε μη μου πεις ότι συνεργάστηκε με τον καμμένο

2 Likes

Εγώ προσωπικά στις επόμενες θα σκεφτώ να το ρίξω ΣΥΡΙΖΑ, γιατί σίγουρα η βάση που έχει είναι καλύτερη από αυτή που έχει η ΝΔ ώστε κάποια στιγμή να πάει προς τα εκεί που θα ψήφιζα πραγματικά.

Από εκεί και πέρα τι βλέπεις όταν ψηφίζεις? Ας πούμε εγώ βλέπω τι θέλουν να κάνουν με το περιβάλλον, γιατί σε λίγα χρόνια αυτό που έρχεται θα είναι ακόμη χειρότερο από το αν η Ακρόπολη μπάζει νερά. Πχ έχω δει πολλές απόψεις του Αρσένη του μέρα25 που μου φαίνονται λογικές και όσο έχω ψάξει ο άνθρωπος φαίνεται πραγματικά ενεργός και κοντά στη σκέψη μου. Όταν πλησιάσει η ώρα των εκλογών, θα κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο fact check, θα διαβάσω το πρόγραμμα και θα αποφασίσω, αλλιώς κατά τα συνήθη κάποιο μικρό κόμμα εκτός βουλής ( πάντα αφού έχω διαβάσει τα προγράμματα για να μπορώ να στηρίξω το “δε με εκφράζουν” ή “λένε ψέμματα” ) για να μην ρίξω λευκό ή άκυρο.

Με βάση αυτά, μακροπρόθεσμα σε 15-20 χρόνια, το πλάνο μου είναι λόγω καλών σπουδών και χτίσιμο network, να έχω μια δουλίτσα με 12-13 κατοστάρικα ( adjusted for inflation ), να θεωρούμαι βασιλιάς από τους άλλους, να κουνάω το δάχτυλο “τα’λεγα εγώ για το περιβάλλον, τώρα λουστείτε τα μαλάκες” και να ψηφίζω κοστουμάτους που μιλάνε όμορφα στο YouTube TV ( free version ) . Για κάποιο λόγο αυτοί οι άνθρωποι δείχνουν πάντα χαρούμενοι, ποιος δεν το θέλει αυτό?

4 Likes

Δεν ξερω γιατι σου δωσανε συνολικα 23 καρδιες, αλλα εγω στην εδωσα και ως καρδουλα συμπαραστασης, αλλα κυριως για τις χρισιοπαναγιες. Αμα κανατε και τον συνηθως πιο μετριοπαθη σε αυτα Ρεμπελ να ριχνει χριστοπαναγιες, ε λιγο γαμιεστε εκει στην κυβερνηση.

Δεν ξερω αν θα ηταν για να περηφανευται, αλλα σε αντιθεση με την ψηφο στη ΝΔ τουλαχιστον δε θα ηταν για να ντρεπεται καποιος. Και οχι, δεν κανανε καλα.

8 Likes

Πάντως ήθελα να πω πως προσωπικά δεν μπορώ να “μισώ” τον καθένα που ψήφισε ΝΔ. Ούτε κατά διάνοια. Και πολιτικά αυτό είναι λάθος. Οι πολίτες, οι κανονικοί πολίτες όχι οι πλουτοκράτες, κάνουν δεσμευμένες επιλογές. Σίγουρα κάποιοι ψηφοφόροι αξίζουν μίσος, όχι γιατί ψήφισαν ΝΔ, αλλά γιατί κάνουν και πιστεύουν άλλα πράγματα. Αλλά προφανώς δεν μισείς όποιον ψήφισε ΝΔ. Διαφωνώ πολιτικά και θα συζητήσω. Το μίσος πάει στους κυβερνώντες και στον συρφετό τους.

7 Likes

:sweat_smile:

8 Likes

Εγώ στη θέση σας θα ψήφιζα όποιον φορολογούσε την κυτταρική αναπνοή. Νομίζω ο Μητσοτάκης Β’ καλά το πάει αλλά και κάτι να πάει στραβά δεν τρέχει τίποτα, ο Αλέξης Α’ είναι χρυσή εφεδρεία, δοκιμασμένη λύση στα δύσκολα. Τον Αρσένη Β’ δεν τον είχα σκεφτεί αλλά είναι όντως μια πολύ καλή προοπτική για βασιλπρωθυπουργός.

Ντου από παντού, να μη μείνει τίποτα!

2 Likes

Τι κάνει η Ελισάβετ και ο Τρουντο ο νεότερος?? :sunglasses:

1 Like

100 θάνατοι τη μέρα, αλλά η κυβέρνησή μας ασχολείται με το φλέγον ζήτημα των ημερών, το αν ο Τσίπρας νοικιάζει σπίτι στο Σούνιο με 500€ ή όχι.

Γι’ αυτό το Γραφείο Τύπου της κυβέρνησης φροντίζει να ενημερώνει τους πολίτες καθημερινά για το υπέρτατο ζήτημα του σπιτιού του Τσίπρα.

https://nd.gr/grafeio-tupou






6 Likes