Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Τεράστια γελοιότητα αυτο που έγινε με τα καταστήματα. Περίμενε ο κόσμος να ανοίξει την Δευτέρα να δει τι στο διάολο θα κάνει τις επόμενες μέρες και οι ηλίθιοι ανακοίνωσαν click away…τι είναι αυτά τα πραγματα γαμώ τα παντα τους; τι θα κάνουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, το μικρο λιανεμπόριο;

Οι εκκλησίες όμως ανοικτές τα Χριστούγεννα και τα Φώτα. Εννοειται αυτο, ετσι δεν ειναι;…

7 Likes

Ο βασικός στόχος ήταν, έτσι κι αλλιώς, ΟΛΟΙ να είναι υπάλληλοι 5-6 μεγάλων. Ε με τις κατάλληλες ΛΑΘΟΣ κινήσεις μιας ανύπαρκτης κυβέρνησης και ΧΑΡΗ στον κορωνοϊό θα το καταφέρουν πολύ πιο εύκολα. Και η πλειοψηφία θα τους ξαναψηφίσει και θα έρθουν και ακόμα χειρότερες μέρες, γιατί ΟΛΑ ΑΥΤΑ είναι με την ανοχή ΜΑΣ. Η πανδημία ήταν το καλύτερο δώρο για τη ΝΔ.

5 Likes

Υποψιν και μεγιστος αριθμος ατομων που επιτρεπεται να βρισκεται εξω απο το καταστημα για την παραλαβη των αγορων τους ειναι 9
Δλδ τι λογικη ειναι αυτη?
Δεν φτανουν ολα τα αλλα πρεπει ο καταστηματαρχης να προσπαθει να βολεψει τον καθενα τι ωρα να ερχεται για την παραλαβη ωστε να αποφευχθει ο συνωστισμος?
Γελαει μεχρι και ο κωρονοιος

1 Like

Αυτό ακριβώς μου είπε και η γυναίκα μου. Εντωμεταξύ άντε και σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο και κανονίζεις αν δεν έχει ασύρματο pos πούλο

2 Likes

έξω από το κατάστημα

2 Likes

Κανονικά τα προιόντα θα πρέπει να έχουν ήδη αγοραστεί.
Σε διαφορετική περίπτωση δεν έχει κανένα νόημα.

Γενικά η φάση είναι αρκετά κακή.

Το μόνο λογικό πάντως απ την όλη παράνοια, είναι για τις ουρές.

Για μενα θα μπορουσαν να ανοιξουν τα καταστηματα λιανικης για καμια 20αρια μερες (και οχι 5 γιατι θα γινοταν της πουτανας απο κοσμο) με αυστηρα μασκες και αριθμο ατομων, δεν πιστευω πως η αναζωπυρωση του δευτερου κυματος εγινε απο τη λιανικη, αλλα απο τις πλατειες τα παρτυ και ολα αυτα κατα κυριο λογο που εβλεπες δεκαδες ατομα τον ενα διπλα στον αλλο και χωρις μασκες εκει γυρω στον αυγουστο-σεπτεμβριο-οκτωβριο (ολα ξεκινησαν απο τον τουρισμο φυσικα που καλυτερα να μην ειχε ανοιξει ποτε, εφερε ελαχιστους τουριστες, αλλα αρκετους δυστυχως για να εχουμε τωρα εκατονταδες θανατους ενω πριν ανοιξει ο τουρισμος τα κρουσματα ειχαν σχεδον μηδενιστει)

Με αυτο τον τροπο ισως γλιτωναμε μερικες εκατονταδες ή χιλιαδες λουκετα σε μικρομεσαιες επιχειρησεις (αφου οι μεγαλες θεωρω σχεδον ολες θα εχουν e-shop), χωρις μεγαλη επιπτωση στα νουμερα της πανδημιας.

4 Likes

Και καποιος που δεν εχει τπτ απο αυτα θα πρεπει να βαλει ιντερνετ, να χωσει και ενα pc στο καταστημα, να πληρωνει συνδρομη για ηλεκτρονικο εμποριο και αν δεν ξερει να αρχισει να μαθαινει να το χειριζεται

1 Like

Έλα ρε, εγώ άκουσα ότι “δεν κολλάει έξω”!

Πέρα από την πλάκα, το κακό με το δεύτερο κύμα ξεκίνησε από τον τρόπο με τον οποίο άνοιξε ο τουρισμός, από τον συνωστισμό στα ΜΜΜ και ναι, από κάποιους ανεύθυνους ηλίθιους που συνωστίζονταν χωρίς λόγο. Οι πλατείες δεν παίξανε τόσο μεγάλο ρόλο, πιστεύω. Και επιδεινώθηκε από το ότι το ΕΣΥ έμεινε όπως ήταν και πριν από προσωπικό. Πράγμα που ήταν δύσκολο να αλλάξει έτσι κι αλλιώς, γιατί οι εξειδικευμένοι γιατροί και οι νοσηλευτές που μας λείπουν την έχουν ήδη κάνει από Ελλάδα, έχουν φτιάξει τη ζωή τους έξω και δε γυρίζουν εδώ. Υπό αυτή την έννοια, και 5.000 ΜΕΘ να είχαμε, θα είχαμε περισσότερους νεκρούς. Λες και ΜΕΘ είναι μόνο τα έπιπλα.

Αυτό με το “click away” μπορούσε να το έχει κάνει από την πρώτη μέρα που έκλεισε. Ας το έκανε για όσους έχουν ηλεκτρονικά καταστήματα (τους μεγάλους ας πούμε) και ας άφηνε ανοιχτούς τους μικρούς με περιορισμό στον κόσμο που θα ήταν εντός. Κλείνοντας τα πάντα, γάμησε και τα μαγαζιά και τους μεταφορείς.

3 Likes

Εχεις δικιο μαν, ξεχασα και τα ΜΜΜ, οπου ο συνωστισμος ηταν πολυ μεγαλυτερος απο ενα μικρο καταστημα ρουχων (πχ) με 2-3 πελατες μεσα.

Και την τραγικη κατασταση στο ΕΣΥ, και πολλα αλλα.

Για τις πλατειες, ειδα περιεργες καταστασεις στις αρχες φθινοπωρου, με πολυ κοσμο ο ενας πανω στον αλλον, χωρις μασκες, χωρις καμια προφυλαξη, γι αυτο γραφω πως μαλλον (πιστευω) επαιξαν κι αυτες καποιο ρολο, χωρις να ειμαι ειδικος φυσικα. Δεν μιλαω για διαδηλωσεις σε πλατειες και θεμελιωδη δικαιωματα εννοειται, αλλα για πιτσιρικια (κυριως) που αραζανε στις πλατειες ο ενας πανω στον αλλον μετα τις 12 που κλεινανε τα καταστηματα και το ειδα ιδιοις ομμασι τις λιγες φορες που πηγα κεντρο βραδυ εκεινη την περιοδο. Ειναι καλο και απαραιτητο εκτος απο την κριτικη στην (σαπια και ελεινη) κυβερνηση να κανουμε και μια κοινωνικη αυτοκριτικη ανεξαρτητως πολιτικης, και σε συγκριση παντα με τις μικρες επιπτωσεις κατα τη γνωμη μου που θα ειχε ενα ανοιγμα της μικρης λιανικης για λιγες βδομαδες και χωρις να ειναι αυτο το κεντρικο θεμα που ηθελα να θιξω, εκανα απλα μια συγκριση.

1 Like

Συμφωνώ σε αυτό, ναι. Οι ηλίθιοι που έλεγα…

2 Likes

Ανακοίνωσαν και αυτό ο Χρυσοβορίδης και η εθνική καντηλανάφτρα.

1 Like

Το 2ο κύμα κατά την γνώμη μου, κυρίως πυροδοτήθηκε από τα ΜΜΜ και από τους χώρους εργασίας.
Οι πλατείες κλπ, ελάχιστο ρόλο έχουν παίξει (κατά την γνώμη μου τουλάχιστον), οι τύποι στα σουπερ μαρκετ με το chin diaper επίσης ελάχιστο ρόλο έχουν παίξει. Επίσης στους νεκρούς τεράστιο ρόλο έχει παίξει ότι δεν υπήρχαν και δεν υπάρχουν ΜΕΘ. Οι ΜΕΘ που έχουν βαφτίσει, είναι κρεβάτια με αναπνευστήρα.

Όσο δεν πέφτουν τα νούμερα, τίποτα δεν πρέπει να ανοίξει, ακόμα και αυτά που ανοίγουν, δεν θα έπρεπε να ανοίξουν. Όλα αυτά τα λέω από την ασφάλεια του να μην έχω τέτοιο μαγαζί βέβαια.
Αν είχαμε βέβαια σοβαρό κράτος και σοβαρές αντιδράσεις σε όλα αυτά, ο οικονομικός αντικτυπος θα ήταν μικρότερος. Τώρα έτσι όπως τα έχουν καταφέρει, δυστυχώς η λύση είναι να κλειστούμε μέσα.

edit: Συμφωνώ ότι υπάρχει και ατομική ευθύνη. Όμως θα πρέπει να υπάρχει και ενας παραδειγματισμός για να υπάρξει αυτή. Όταν βλέπεις πολιτικούς παράγοντες να γράφουν στα παπάρια τους τα μέτρα, όταν βλέπεις ότι δεν υπάρχει ουσιαστική αντιμετώπιση λόγω ελλιπέστατων μέτρων όταν έπρεπε να παρθούν, τότε δεν θα πάει καλά το πράγμα.
Και επίσης, πάμε με δεδομένο ότι για διάφορους λόγους, πρέπει να υπολογίσει ένα ~20% ότι πράττει χωρίς να σκεφτεί. Αυτό το 20% (αυθαίρετο, αλλά και πολύ μικρό νούμερο έχω βάλει ), είναι τεράστιο νούμερο για τέτοιες περιστάσεις. Από αυτό το 20% λοιπόν, δεν περιμένεις να κάνει τα πράγματα από μόνο του, αλλά το αναγκάζεις. Όταν όμως έχεις τους μπάτσους να σταματάνε τύπο που πήγε για αιμοδοσία ή ντελιβερά στα εξάρχεια, τότε “you had one job”.
Όσο λοιπόν λέμε για την ατομική ευθύνη, να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πολίτες που είναι οι ίδιοι και τα παιδιά τους ανεύθυνοι (για διάφορους λόγους) και δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να συνετιστούν αυτοί για να κάνεις δουλειά. Όταν λοιπόν είσαι σοβαρό κράτος, δεν περιμένεις να δείς τι θα κάνει ο κόσμος, αλλά τον αναγκάζεις. Και δεν μιλάω, ούτε για ξύλο, ούτε για πρόστιμα.
Σίγουρα ο κόσμος πρέπει να προσέχει και υπάρχει ένα 20% που είναι ζαμανφου, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι παντού. Αν δεν έχεις σχέδιο, φταίει το 20%.

1 Like

Τεράστιο ρόλο έχει παίξει και η έλλειψη εξειδικευμένου προσωπικού.

Υβριδικές λύσεις πιστεύω ότι υπάρχουν, το πρόβλημα, όπως είπες κι εσύ, είναι ότι ζούμε στην τραγική Ελλάδα. Και τουρισμός θα μπορούσε να ανοίξει, και μαγαζιά, και όλα αν υπήρχε πλάνο. Η Ταϊβάν ας πούμε, που είναι δίπλα στην Κίνα, τα έχει όλα ανοιχτά. Αλλά όλοι οι εισερχόμενοι ταξιδιώτες κάθονται καραντίνα σε ξενοδοχεία, μετά κάνουν τεστ κλπ κλπ κλπ. Εδώ ξέρουμε να τους λέμε “στρατιωτάκια” κάτι τέτοιους. Και μετά να ρουφάμε τ’ αυγό μας.

3 Likes

Αυτό περιλαμβάνεται σε αυτό που είπα. Για να έχεις ΜΕΘ, πρέπει να έχεις χώρο, κρεβάτι, υλικά, προσωπικό. Οι ΜΕΘ που έχουν φτιάξει μέχρι τώρα, έχουν κρεβάτι και αναπνευστήρα.

2 Likes

Πείτε μου είμαι μόνο εγώ που το μίσος μου για τον συρφετό της ΝΔ και του κακού συναπαντήματος έχει δεκαπλασιαστεί όλους αυτούς τους μήνες; Όταν τα σκέφτομαι, νιώθω να πνίγομαι, κάτι που δεν ένιωθα ούτε όταν μετρούσα με τα χέρια μου τις οκάδες ψήφους στον Πατούλη και στον Κούλη στις περσινές εκλογές.

17 Likes

Αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ψήφισε νδ και θέλει να μας το δικαιολόγησε?

2 Likes

Καλύτερα όχι γιατί θα φάω ban αν δω τέτοιο ποστ σήμερα

4 Likes

βασικα δε μιλαει κανεις,μονοι τους βγηκαν.δεν τους ψηφισε κανεις

ΔΟΥ Κορωπίου, μαιλ για ραντεβού εδώ και 25 μέρες ακόμη δεν έχουν απαντήσει, πάλι καλά που προνόησα να πάω από εκεί εδώ και δυο βδομάδες για να κάνω τη δουλειά μου, όπου με άφησαν να μπω αφού πήρα τον έφορο και έλεγα “Δε θέλω να μπω, πείτε μου που κάνω παράπονα για το ποιος κοιτάει τα μαιλ”. Τελικά με εξυπηρέτησαν λέγοντας μου πως αυτό που θέλω πρέπει να πάω ΔΟΥ Παλλήνης, όπου αισίως κλείνουν 10 μέρες που έχω στείλει μαιλ ( αφού πήγα καπάκι από εκεί και δε με άφησαν να μπω γιατί δεν έχω ραντεβού και δεν είχα στείλει και μαιλ ) και δε μου έχει απαντήσει κανείς. Δευτέρα θα πάω να κάνω πανικό πάλι μπας και βγάλω άκρη. Στη ΔΟΥ Κορωπίου στον όροφο ήταν 7 άτομα που κοιτούσαν τους τείχους και τα τηλέφωνα βαράγαν για να κλείσουν ραντεβού.

edit: Το’σβησα γιατί έγινα μλκας