Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

11 Likes

Διότι οι πουτάνες γενικώς προσπαθούν να ζουν με αξιοπρέπεια, οπότε τα παιδιά τους δεν θα δούλευαν στο ΣΚΑΙ και δεν θα ήταν τόσο ξετσίπωτοι χουντικοί… Έτσι, να το δεχτώ…

8 Likes

Δεν έχω άποψη αν στα υπόλοιπα η ΕΛ.ΑΣ. κάνει τη δουλειά της (πάντως οι φυλακές είναι γεμάτες να πω και για αυτό τους αφήναμε πρόπερσι) και για να είμαι ειλικρινής γράψατε περισσότερα από όσα προλαβαίνω να διαβάσω (οπότε αν κάτι απαντήθηκε, κάντε το μου quote και προκαταβολικά συγγνώμη). Αλλά νομίζω πως η Ελλάδα έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά βάση ιστορίας και πολιτεύματος που δεν τα έχουν άλλες χώρες. Πριν πάμε σε πιο “καθολικούς” μηχανισμούς όπως ο καπιταλισμός ή τι γινόταν σε παλιότερες κοινωνίες, εγώ θα έκανα λίγο παραπάνω focus στο τι κάνει την ελληνική αστυνομία πιο τριμπούρδελο από άλλες χώρες με τα δικά μας χαρακτηστικά.

Είναι θέμα κλίμακας για εμένα σε ένα μεγάλο βαθμό. Η Ελλάδα έχει μια αμιγώς κεντρικά ελεγχόμενη αστυνομία. Ακόμη και αν το 100% των κατοίκων σε Εξάρχεια, Νέα Σμύρνη και Νίκαια έχουν παράπονα από την ΕΛ.ΑΣ. σε καθημερινή βάση, δε μπορούν να κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν την καθημερινότητα τους. Ένας υπουργός και οι σύμβουλοι του όχι μόνο θα αποφασίζουν αλλά θα παλεύουν να ελέγξουν έναν οργανισμό που απαιτεί περισσότερο έλεγχο από ότι μόλις ένας υπουργός και 2-3 γραμματείς υπουργείου θα μπορούσαν να κάνουν. Το ερώτημα του αν κάτι θα ελέγχεται κεντρικά ή τοπικά είναι σημαντικό εκτός Ελλάδας, αλλά στην Ελλάδα ξεκινήσαμε κεντρικά και δε το πιάσαμε ποτέ από την ανάποδη. Σε άλλες χώρες, κάθε φορά που ο έλεγχος σε κάποια πτυχή της δημοκρατίας τους μετατρέπεται από τοπικός σε κεντρικό, νιώθουν πως ταυτόχρονα αφαιρείται εξουσία από τον τυχαίο πολίτη. Εμείς από την άλλη φοβόμαστε να ζητήσουμε ξανά αυτόν τον έλεγχο σε τοπικό επίπεδο. Δε θα έπρεπε να φοβόμαστε. Δεν είναι ανάγκη να είναι όλα κεντρικά ή όλα τοπικά: αλλά εμένα δε μου προκύπτει πως η βέλτιστη πολιτική είναι ένα από αυτά τα δύο κι όχι ένας συνδυασμός τους.

Ο αστυνομικός που πήγε στο νοσοκομείο ήταν από τις Σέρρες διαβάζω. Τι κάνει ένας αστυνομικός από τις Σέρρες στη Νέα Σμύρνη όπου διαδηλώνουν Νεο Σμυρνιώτες για τη βία στη Νέα Σμύρνη μαζί με το δήμαρχο της Νέας Σμύρνης; Να είναι καλά το παιδί, αλλά τι αστυνόμευση ακριβώς μπορεί να κάνει πέρα από το να παίζει/φάει ξύλο με αγνώστους και να κάνει τη γλάστρα που βαράει σφραγίδες 24/7; Γίνεται το αστυνομικό σώμα να είναι τόσο ξένο από αυτούς που αστυνομεύει; Αν κανένας από τη Νέα Σμύρνη δε θέλει να είναι αστυνομικός στη Νέα Σμύρνη, τότε η αστυνομία πρέπει α) να ψαχτεί αν χρειάζεται τόση αστυνομία η Νέα Σμύρνη και β) αν πρέπει να δώσει παραπάνω κίνητρα σε ΝεοΣμυρνιώτες για να πάνε στο σώμα.

Σε πλήθος περιπτώσεων έχει φανεί πως η εγκληματικότητα πέφτει λιγότερο από “έξυπνες” πολιτικές λύσεις και περισσότερο από τυχαίες πολιτικές αλλάγες (π.χ. διαβάστε το βιβλίο Freakonomics που εξηγεί πως το δικαίωμα στην έκτρωση που θεσπίστηκε στα 70s στις ΗΠΑ οδήγησε στη μείωση της εγκληματικότητας στα 90ς). Παρόλα αυτά, το obvious solution της πρόσληψης παραπάνω αστυνομικών φαίνεται γενικώς να δουλεύει για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας. Στην Ελλάδα είχαμε μια εγκληματική ομάδα που πήρε 7% στις εκλογές και έχουμε φτιάξει μια ανεξέλεγκτη από υπουργεία ΕΛ.ΑΣ. που μέχρι και το 50% εντός της ψήφιζε τους εγκληματίες. Δηλαδή είναι 14 φορές πιο πιθανό να θες να γίνεις μπάτσος αν είσαι ακροδεξιός που ψήφιζε εγκληματίες, από ότι αν δεν είσαι. Δηλαδή στην Ελλάδα ήδη το obvious solution της πρόσληψης αστυνομικών δεν εφαρμόζεται όπως εφαρμόστηκε στο εξωτερικό και ούτε δούλεψε ούτε θα δουλέψει.

5 Likes

Δυσκολεύτηκα να διαβάσω το wall of text. Συγγνώμη εκ των προτέρων αν κάτι μου διέφυγε, ήταν πυκνογραμμένο. Αντιλαμβάνομαι ότι με “κατηγορείς” για αυθεντίες* και παρόμοια, πριν κατεβάσεις το βιβλίο με τις συνωμοσιολογίες. Κάτι έχω χάσει, κάτι δεν έγραψα καλά, δεν εξηγείται αλλιώς.

Χαρακτήρισα τις απόψεις σου “θεωρητικές” διότι έτσι τις κατάλαβα. Δεν θα απολογηθώ κιόλας. Ούτε αναρχικός είμαι, ούτε καμία αλήθεια κατέχω, το αντίθετο και στα δύο (θα έλεγα). Το μόνο στο οποίο θα επιμείνω είναι ότι μπορείς να αναλύσεις με θεωρίες ό,τι θέλεις, αλλά έξω στον δρόμο τα πραγματα είναι αλλιώς ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. Όχι μόνο για το συγκεκριμένο που συζητάμε. Και ΔΕΝ είμαι στον δρόμο, έτσι για να μην νομίζεις ότι είμαι… αυθεντία. Νουθεσίες δεν κάνω, σιγά μην σου πω τι θα κάνεις κιόλας.

Η Μαρφίν ήταν αφορμή για να πιάσουμε από κάπου το νήμα της συζήτησης, πριν βέβαια τη συνδέσεις με τη Γαλλική Επανάσταση και τους εβραίους (για να μου πεις τι; Ότι είμαι συνωμοσιολόγος; 100 χιλιάδαι δίσκοι…). Κι εκεί που σκέφτομαι “δεν βαριέσαι”, διάβασα:

Και ξύνω το κεφάλι μου γιατί είμαι ηλίθιος. Άρα ο τύπος ξυπνάει και λέει “έχει πορεία απόψε, δεν γαμιέται; Πάω να φακελώσω κανέναν μλκ, να μου πει μπράβο ο διοικητής στο γραφείο”. Sounds legit :thinking:

*Μίλα μου λίγο για αυθεντίες, να δω κάτι…


Σε άλλα θέματα, δεν το μαζεύουμε όλο αυτό σε κανένα νέο νήμα; Πάνε οι ειδήσεις από την Ελλάδα :smiley:

3 Likes

Δε σου ζήτησα να απολογηθείς, απλά σου επισήμανα τι έγραψα ακριβώς ώστε να αντιληφθείς τη λανθασμένη διάκριση μεταξύ “φιλοσοφιών” (όπως εσύ τις ονόμασες) και “δρόμου”.

Για τις νουθεσίες, εγώ έτσι τα εξέλαβα αυτά:

Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια, ε.

Για το νήμα που λες, δεν κατάλαβα το πρόβλημα σου που επέκτεινα τη συζήτηση με παραπάνω παραδείγματα ώστε να δείξω ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση της Marfin (και της κάθε Marfin) υπάρχει σε μία πλειάδα περιπτώσεων. Όπως είπες, δε χρειαζόταν καν να το διαβάσεις αφού σε κουράζει η έκταση.

Τώρα εσύ πώς ακριβώς εξέλαβες αυτό που είπα περί διαφοράς κεντρικής ενορχήστρωσης των γεγονότων και διείσδυσης σε αυτά, ως…

… αυτό μόνο εσύ το ξέρεις. Που ανέφερα εγώ για αυτενέργειες μπάτσων, ένας θεός το ξέρει.

Για αυθεντίες τι θες να σου πω, δεν κατάλαβα.

1 Like

συνέχεια περί τεκμηρίου αθωότητας. Μπορεί εγώ εσύ ή ο γείτονας να έχουμε ακούσει για γαύρους νοπολιτικαδες, αιλουροειδή της Αρτάκη, βυζαντινοτέτοιους της οριτζιναλ ή για εξωγήινους από τον Υμηττό (για να θυμηθούμε τις ατάκες του πρωθυπουργού) αλλά εδώ συζητάμε για κακουργήματα. Η προϊστορία της ΕΛΑΣ στην κατασκευή ενόχων (θα πρεπε να) είναι γνωστή άλλωστε.
Δυστυχώς όμως έχει ψηθεί και σερβίρεται ήδη από την Τρίτη η γνωστή καραμέλα που θα αναμασάται για χρόνια για τους εγκληματίες και τον δύστυχο τσομπα, ενώ η τιμωρία κρέμεται πάνω από ανθρώπους που δε μπορεί να γνωρίζουμε καν πως μπλέχτηκαν. Παράδειγμα άλλωστε η μαρφιν που αναφέρθηκε τόσο έντονα -θυμηθείτε πως τραβήχτηκαν στα δικαστήρια επί σειρά ετών άνθρωποι που κρίθηκε ότι ήταν αθώοι (ενώ μάλιστα υπάρχουν καταδικασθέντες για το εν λόγω συμβάν, τους οποίους κανείς δε φαίνεται να θυμάται ως ενόχους)

2 Likes

Άσχετο, ήθελα να χωθώ πάλι στην άλλη συζήτηση με αφορμή αυτό π.χ.

Παιδιά, δεν είναι αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο, άρα αστυνομικός=μπουζούκι. Είναι μία φοβερή αφαίρεση αυτό, το να ονομάζουμε «αστυνομία» οποιαδήποτε μορφή αυτοθέσμισης ή διατήρησης της κοινωνικής ειρήνης σε ένα σύνολο ανθρώπων, είτε αναφερόμαστε στο παρελθόν, είτε σε «πειραματικές» μορφές επαναστατικών διαδικασιών, είτε μιλώντας για ουτοπικές κοινωνίες του μέλλοντος. Είναι το ίδιο λάθος με το να λέμε: «πάντα ο κόσμος μάθαινε γράμματα», άρα από πάντα υπήρχαν σχολεία. Ή «πάντα ο κόσμος αρρώσταινε», άρα από πάντα υπήρχαν νοσοκομεία ή ακόμα και η έννοια της υγείας με αυτήν που υπάρχει τους τελευταίους αιώνες. Και τα παραδείγματα είναι άπειρα, «πάντα» υπήρχε κάποια μορφή χρήματος, «πάντα» υπήρχαν κάποιοι που «δούλευαν» για κάποιους άλλους, «πάντα» υπήρχε στρατός κλπ. κλπ.

Το θεωρώ πραγματικά πολύ σημαντικό να αποφετιχοποιήσουμε τον καπιταλισμό και όλες του τις μορφές (εργασία, αξία, εμπόρευμα, χρήμα κλπ.), και να το συλλάβουμε ως μία πολύ συγκεκριμένη κοινωνική συνθήκη, ιστορικά καθορισμένη, που κατάφερε να μετασχηματίσει όλες αυτές τις μορφές που προανέφερα σε ριζικό βαθμό, διατηρώντας, ίσως, κάποια χαρακτηριστικά τους, εισάγοντας καινούρια, εφευρίσκοντας άλλα εκ του μηδενός κλπ. Εντάξει, είναι μία τεράστια κουβέντα, εγώ τη βρίσκω φοβερά ενδιαφέρουσα, αρκετά δύσκολη γιατί πρέπει να αποδομήσεις ή να αμφισβητήσεις πράγματα, έννοιες, αξίες που μας φαίνονται αυταπόδεικτες, αλλά συνάμα είναι πολύ σημαντική γιατί αποδεικνύει κάτι τόσο απλό, μα και συγκλονιστικό, ότι αυτός ο κόσμος αλλάζει .

4 Likes

Τπτ δεν θέλω να πεις, μια χαρα ειμαστε. Ας μην κουράζουμε τον κοσμο. Εγραψες τις αποψεις σου, εγραψα τις δικες μου, καλα ειμαστε νομιζω.

14 Likes

Το διαβασα το πρωί. Ήταν στο policenews αν δεν κάνω λάθος. Για τα ΜΜΕ έχω ήδη γράψει (αρκετά) παραπάνω τι ισχύει. Κι δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι αυθεντία, αλλά γνωρίζω δύο πράγματα από την πραγματική ζωή.

Το αφήγημα των ΜΜΕ αυτή τη στιγμή είναι “ο καλος μπατσουλης που τις εφαγε απο τους χουλιγκάνους για 800”. Δεν υπηρξε ποτε καμία πορεία, καμία κοινωνική αντίδραση στους ξυλοδαρμούς πολιτών, απλως προκειται για μια δολοφονική αποπειρα των χουλιγκανων και ξεκαθαρισμα λογαριασμων. Οι 5Κ κοσμου ειχαν βγει για καφε, ετυχε να ειναι εκει γυρω. Δεν εγινε ποτε ντου Δελταδων με κροτου-λαμψης και στοχο να κτυπησουν στο ψαχνο, ουτε την πατησαν επειδη δεν υπολογισαν τους καδους και τον κλειστο δρομο μπροστα τους.

Κι επειδη πρεπει να μπει ο ΣΥΡΙΖΑ στο καδρο για να γινει πολιτικο το θεμα και οχι κοινωνικο, βαλε μεσα δυο κιλα μπαχαλακηδες και τον στρατο της Κουμουνδουρου, δλδ το κομμα του 4% που εχει για ναυαρχιδα ΜΜΕ το Ντοκουμεντο των 2000 φυλλων, ωστε για να χορτασει σανο ο μεσος τηλεθεατης των δελτιων των 7-8-9.

Αν σε ολα τα παραπανω βρισκετε αντιφασεις, εχετε δικιο αλλα ετσι ειναι τα ΜΜΕ σημερα.

@pantelis79 αυτές τις ειδήσεις θέλουμε.

8 Likes

Πάρε κόσμε!!!

Με σημείωση ότι “οι φωτογραφίες ελήφθησαν πριν την αυστηροποίηση των μέτρων”, βουλώνετε ρε πλεμπαίοι.

EDIT: ο ΣΚΑΪ εν τω μεταξύ έβαλε βίντεο δημοσιογράφου που τον κυνηγάνε αστυνομικοί μέχρι να τους δείξει την ταυτότητά του, χωρίς να παίξει τον ήχο και ο Οικονόμου έλεγε “είναι πλάνα από τις κάμερες που φέρουν οι αστυνομικοί στη στολή τους”, το τραγικό της υπόθεσης είναι πως ένα τόσο εξώφθαλμο ψέμα πολλοί δε θα μάθουν καν ότι είναι ψέμα.

4 Likes

Ξεφτυλίστηκαν τόσο πολυ που δεσμεύτηκε ο Οικονόμου οτι θα αποκαταστήσει το “λάθος”

5 Likes

Αν το κλείσουν το κολομάγαζο και πέσουν να πνιγούν κιόλας ίσως λέω ίσως και να το αποκαταστήσουν. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα αρδάκια

1 Like

Αυτός γιατί ζει ακόμα ανάμεσα μας ;;;; Γιατί δεν πάει στην Ουγγαρία να γουστάρει ;;;;

2 Likes

Ανεξάρτητα από το ποιος είναι ο 30χρονος και τι έκανε, η μαρτυρία είναι εντελώς σουρέαλ:

5 Likes

Σορρυ, αλλα απο τοτε που η κοινωνια οργανωθηκε σε καποια βασικη δομη (κοινως, εδω και χιλιαδες χρονια), οντως υπηρχαν σχολεια. Το οτι δεν ηταν με την μορφη που ειναι τωρα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι σχολεια. Σχολειο ειναι κι ενας δασκαλος εξω απο το πιθαρι του να διδασκει σε 5 μαθητες. Και παντοτε υπηρχε υγεια, ακομα κι αν καποτε ηταν ενας περιεργος τυπος που εχει πειραματιστει 20 χιλιαδες φορες με βοτανα και ξερει ποιο μπορει να γιατρεψει ενα τσουξιμο στο χερι.

Κανενας δεν ειπε οτι οι αστυνομικοι, οι γιατροι, οι δασκαλοι ηταν πριν 4000 χρονια αυτο που ειναι σημερα εντωμεταξυ, και δεν ξερω γιατι απαντας σε αυτο. Και ναι, ΠΑΝΤΑ υπηρχε καποια μορφη χρηματος απο ενα σημειο και μετα, ΠΑΝΤΑ υπηρχε στρατος και ουτω καθ εξης. Η προοδος της τεχνολογιας και της επιστημης δεν ακυρωνει το οτι καποτε ολα αυτα τα επαγγελματα και οι εννοιες ηταν διαφορετικες, απλως καθιστα διαφορετικο το πλαισιο στο οποιο συζηταμε για αυτα.

Απο που κι ως που ειναι “λαθος” οπως εγραψες να λεμε πως παντοτε υπηρχαν ολες αυτες οι εννοιες στην κοινωνια απο ενα χρονικο σημειο και μετα? Αυτο ειναι μια δικη σου προτροπη, με την οποια δεν συμφωνω καθολου. Αν δουμε τα πραγματα πιο σφαιρικα και με βαση το οτι ο ανθρωπος βιολογικα δεν εχει εξελιχθει σημαντικα μεσα σε 2-3 χιλιαδες χρονια, τοτε οι κυριες διαφορες ολων αυτων των εννοιων ειναι η μορφη που παιρνουν ανα τους αιωνες.

Αυτο που λες, επισης δεν το κανει κανενας. Και εγω και ο @Sevek αν εχεις δωσει σημασια εστω και σε 1 ποστ που να εχουμε κανει στο παρελθον για τον καπιταλισμο και την συγχρονη διαρθρωση της κοινωνιας , θα δεις οτι πολλα μπορει να στηριζουμε ή να ισχυριζομαστε, αλλα σε καμια περιπτωση δεν φετιχοποιουμε τον καπιταλισμο :joy: :joy: :joy:

Εμενα δε μου ειναι καθολου δυσκολο να αποδομησω παρα πολλα πραγματα απο αυτα που αναφερεις ή υπονοεις παντως. Αν μου εδινες τις 6 πετρες του Θανου, θα εκανα ενα σναπ με τα δαχτυλα μου και θα εβαζα 8 δισεκατομμυρια ζωες πανω σε αυτον τον πλανητη να δινουν προτεραιοτητα σε μια ζωη μεσα στην φυση, με πολυ λιγοτερη επαφη με την τεχνολογια, με εμφαση στην γνωση και στην μορφωση για το συμπαν, χωρις την εννοια του χρηματος, και χωρις καμια αστυνομια, κανεναν στρατο, καμια μορφη εξουσιας, με τα αγαθα σε καθε κοινωνια να ειναι προσβασιμα στον καθενα, και χωρις απληστια απο κανενα μελος της κοινωνιας.

Αυτο ομως ειναι μια ταινια επιστημονικης φαντασιας στο μυαλο μου, και γνωριζω πολυ καλα πως πρακτικα, δε θα μπορουσε ποτε να πετυχει σε τετοια μεγαλη κλιμακα. Ισως να μπορουσε να πετυχει σε κοινωνιες των 100 ή 1000 ατομων, δεν ξερω. Ο κοσμος μπορει να αλλαζει οπως λες (και συμφωνω), αλλα δεν ειμαι πεπεισμενος οτι αλλαζει προς το καλυτερο ή εστω προς αυτο που θεωρω εγω το καλυτερο. Ισα ισα που ταυτοχρονα βλεπω πως κανει και κυκλους, και πραγματα που καποτε τα θεωρουσαμε κατακριτεα, πλεον ο περισσοτερος κοσμος τα θεωρει απολυτα αποδεκτα, και μαλιστα οποιος αντιδραει θεωρειται και χαζορομαντικος ιδεαλιστης ονειροπολος. Οπως για παραδειγμα η απαξιωση του χρηματος.

tl;dr = Παντα υπηρχαν μπατσοι, δικηγοροι, γιατροι, δασκαλοι, στρατιωτες κτλ και το οτι ειχαν αλλες μορφες και ονοματα δεν σημαινει οτι η αναγκη της κοινωνιας για αυτους τους ρολους δεν ηταν εκει, ή πως δεν ειναι τωρα :stuck_out_tongue:

2 Likes

ΟΚ, θα προσπαθήσω να διατυπώσω τις διαφωνίες μου όσο πιο σύντομα και σαφέστατα γίνεται, γιατί πρόκειται για ριζικά διαφορετικό τρόπο προσέγγισης του κόσμου και μάλλον δεν έχει νόημα να μπω σε πολλές λεπτομέρειες ή να τραβήξει η συζήτηση.

Για αρχή, λοιπόν, ΟΧΙ, ένας δάσκαλος έξω από ένα πιθάρι ΔΕΝ είναι σχολείο, όπως σχολεία ΔΕΝ ήταν οι αρχαίες ακαδημίες προορισμένες για μία ελίτ, όπως σχολεία ΔΕΝ ήταν τα εκκλησιαστικά μοναστήρια του Μεσαίωνα (τα μοναδικά που διέσωσαν κάτι από την αρχαία ελληνική γραμματεία και τα γράμματα γενικότερα), όπως σχολείο ΔΕΝ ήταν ο καθηγητής που πλήρωνε ο ευγενής για να έρχεται σπίτι του κ.ο.κ. Οι διαφορές του ενός και του άλλου δεν είναι διαφορές «τεχνολογίας» ή «προόδου» (και φοβόμουνα ότι κάποια στιγμή θα ειπωθεί κι αυτό στην κουβέντα σαν επιχείρημα), δεν είναι είναι ζήτημα μορφής , δηλαδή, αλλά περιεχομένου . Τι διδάσκεται, για ποιο σκοπό, τι ιεραρχίες δημιουργεί, πώς εμπλέκεται με την κοινωνία, πόσο ανοιχτός είναι σαν θεσμός, σε ποια ανθρώπινη διαμόρφωση αποσκοπεί, πώς εμπλέκεται με την καθημερινή αναπαραγωγή του ανθρώπου, πόσο μαζικό είναι, ΟΛΑ αυτά διαφέρουν από εποχή σε εποχή και ΔΕΝ είναι ζητήματα μορφής, τεχνολογικών διαφορών κλπ., αλλά ζητήματα ουσίας που διαφοροποιούν και μεταβάλλουν αυτό που ονομάζουμε εκπαίδευση/παιδεία/μόρφωση ανά εποχή. Τα ίδια ισχύουν για το θεσμό της εργασίας, για τη σχέση του ανθρώπου με το σώμα του, για το θεσμό της οικογένειας, για τα «επαγγέλματα» που αναφέρεις (ακόμα και η χρήση αυτής της έννοιας είναι άστοχη, η εξειδίκευση και ο καταμερισμός της εργασίας είναι κάτι πολύ πρόσφατο) κλπ. Το κοινό σε όλα αυτά τα παραδείγματα είναι ότι πάντα μιλάμε για ριζικές αλλαγές στις κοινωνικές σχέσεις , αυτές είναι πάντα το Α και το Ω, η βάση, ο πυρήνας, όπως θες πες το, των αλλαγών που βλέπουμε -απλούστατα γιατί μιλάμε πάντα με όρους κοινωνίας, ανθρώπινης ιστορίας.

Για να μην πλατειάζω, χοντρικά απλά θα πω ότι μία οικονομία αυτοσυντήρησης (και μην πάει το μυαλό μας σε παλαιολιθικές εποχές, ας πάει στην ελληνική επαρχία του 19ου αιώνα, μην πω και 20ου), διαφέρει από μία οικονομία κέρδους και κατανάλωσης , όχι ως προς τα προηγμένα μέσα της δεύτερης, αλλά ως προς τις εμπορευματικές σχέσεις που αυτή αναπαράγει. Η παραγωγή αξιών χρήσης από τη μία και η παραγωγή ανταλλακτικών αξιών από την άλλη, η απουσία ή παρουσία της «ελεύθερης» αγοράς, η κάθετη κοινωνική διαστρωμάτωση από τη μία (συγγενικές, θρησκευτικές κ.α. σχέσεις) και η οριζόντια από την άλλη (οικονομικά κριτήρια), όλα αυτά δεν είναι διαφορετικά πλαίσια όπου το περιεχόμενο (το χρήμα, το εμπόρευμα, η εκμετάλλευση της φύσης, ο ανθρώπινος κόπος κλπ.) μένει αναλλοίωτο όπως ισχυρίζεσαι, αλλά ριζικά διαφορετικά περιεχόμενα .

Τέλος, αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έννοια της φετιχοποίησης, δεν εννοούσα ότι γουστάρεις καπιταλισμό, αλλά ότι προσδίδεις στα χαρακτηριστικά του (στο χρήμα, στο εμπόρευμα, στην εργασία κλπ.) ανώτερες δυνάμεις που καταφέρνουν να μένουν αναλλοίωτες μέσα στους αιώνες.

4 Likes

Πω ρε συ! Εν τω μεταξύ, τέρμα φασιστικός λογαριασμός στο twitter αυτός ο Αριστερά 2Κ. Απίστευτα σεξιστικά σχόλια για την κοπέλα μια ματιά που έριξα.

2 Likes

3 Likes

Σε ακόμα πιο αργό τεμπο

3 Likes