Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μιλάμε για πραγματική αναγούλα για την κοπέλα που βασάνισαν, κακοποίησαν σεξουαλικά και απείλησαν με βιασμό τα :pig: του Κούλη. Η οποία παραμένει κρατούμενη μέχρι να παρουσιαστεί στον εισαγγελέα. 18 ετών. Γιατί διαμαρτυρήθηκε για σύλληψη φίλου της.

Σε οποιαδήποτε νορμάλ χώρα θα είχε παραιτηθεί κυβέρνηση - ειδικά αυτή την εποχή που επιτέλους υπάρχει μια ευαισθησία σε τέτοια ζητήματα.

4 Likes

Σοκ για τον πρωθυπουργό τα χιλιάδες αρνητικά σχόλια στα Social Media

Έτσι, ελήφθη η απόφαση να επανέλθει με νέο διάγγελμα, θετικό αυτή τη φορά, όπου θα ανακοίνωνε την ενίσχυση επιχειρήσεων και επαγγελματιών με κάποια δισεκατομμύρια ευρώ. Όπερ και εγένετο. Έτσι λοιπόν, το διάγγελμα με τα θετικά νέα αναρτήθηκε επίσης στον προσωπικό λογαριασμό του πρωθυπουργού στο facebook, παρά τις αντιρρήσεις που εξέφρασαν κάποιοι συνεργάτες του.

Αυτό που ακολούθησε, πραγματικά δεν έχει προηγούμενο. Τα αναλυτικά σχόλια ξεπέρασαν ακόμα και τις χειρότερες προσδοκίες, για να μην πούμε εφιάλτες, της επικοινωνιακής ομάδας του πρωθυπουργού. Δεν έχει ιστορική αντιστοιχία τέτοια δυσαρέσκεια απέναντι σε ένα θετικό μήνυμα, όπου ένας ηγέτης δυτικού κράτους να ανακοινώνει μέτρα στήριξης της οικονομίας και να δέχεται τέτοιον καταιγισμό αρνητικών σχολίων.

Αυτό είχε ως συνέπεια την οργή του πρωθυπουργού, ο οποίος σήμερα από το βήμα της Βουλής φανερά ταραγμένος, στράφηκε κατά των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Ήταν τέτοια η οργή του που αντί για την λέξη «πλατφόρμες», μπερδεύτηκε και είπε «κλατφόρμες», γεγονός που αποτυπώθηκε στην κάμερα.

Εάν κρίνουμε από τα λεγόμενα του στο βίντεο, πρέπει να αναμένουμε κυβερνητικές πρωτοβουλίες προκειμένου να χαλιναγωγηθεί ο αχανής και ανεξέλεγκτος χώρος του Twitter και του facebook. Κάτι αντίστοιχο με τις πρωτοβουλίες του τούρκου προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, ο οποίος με αποφασιστικότητα έβαλε τέλος στην ασυδοσία του διαδικτύου, που προκαλεί όπως αποδείχτηκε, κοινωνική αναταραχή.

5 Likes

Τι είπε δηλαδή ο Κούλης για τα κοινωνικά δίκτυα; Τι ακριβώς τον ενόχλησε;
Δεν μιλάει καλύτερα για τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης (που χρηματοδοτεί) με τις μονταζιέρες που έχουν πάρει φωτιά τις τελευταίες μέρες!

4 Likes

Ρε εδώ απαντούσε στον Τσίπρα για κάτι σχετικά με το συνήγορο του πολίτη, και του λέει “αν είναι να τον φέρουμε τον άνθρωπο να τον ρωτήσουμε”, μιλάμε για κλινική περίπτωση χαζοχαζου

3 Likes

Αναγουλα ειναι η σωστη λεξη.

Πραγματικα μονο αηδια.

Καυστικο σχολιο φιλου μου καπου στο Facebook για την κατασταση:

“Μαλλον βαρεθηκαν να κανουν τα ιδια μεταξυ τους”

Γενικα απλα ενας εμετος οι κωλομπατσοι, η κωλοκυβερνηση, ο πουτανας γιος Μητσοτακης (καθε Μητσοτακης) και ολα τα σιχαματα που αυτην την στιγμη ειναι στην λανθασμενη πλευρα της ιστοριας και δεν το ξερουν ισως.

Ειναι πραγματικα ασυλληπτο το πως πριν 1 χρονο περιπου σκεφτομουν να παω μονιμα Ελλαδα, και τωρα η σκεψη με κανει να ανατριχιαζω σε ολο μου το κορμι, το ξερω οτι επαναλαμβανομαι αλλα ειναι παρα πολυ απογοητευτικο.

9 Likes

40 χρονια δεν φταινε μονο αυτοι… Οι κατοικοι αυτης της χωρας εχουν τη μεγαλυτερη ευθυνη… Οσο δεν αλλαζει η κοινωνια δεν θα αλλαζουν και αυτοι… Σα κρετινοι θα συμπεριφερονται γιατι ξερουν οτι σε κρετινους απευθυνονται ( αποδεδειγμενα ποσοστο του πλυθησμου ειναι ετσι… ) …Εφοσον ακομα και με ολα αυτα ( οικονομια , μνημονια κλπ) , υπαρχει μεγαλο ποσοστο κυριως νεων ανθρωπων που ειναι σκατα στη μουρη τους , δεν υπαρχει σωτηρια…

3 Likes
2 Likes

Ως κάτοικος της χώρας αρνούμαι να αναλάβω “τη μεγαλύτερη ευθύνη”. Θα αναλάβω μόνο το ελάχιστο μέρος που μου αναλογεί, μπορούν να μοιραστούν την υπόλοιποι όσοι είναι σαν τα μούτρα τους κι όσοι τους έχουν επιλέξει. Αυτό έλειπε κιόλας, να έχω εγώ την ίδια ευθύνη με μπάτσους, πολιτικούς ή όποιον άλλον κάνει κατάχρηση των προνομίων που αποκτά από τον λαό.

Και για να αποφύγω το τσουβάλιασμα, δεν είναι όλοι οι μπάτσοι ίδιοι, δεν είναι όλοι οι πολιτικοί ίδιοι, δεν είναι όλοι οι δημοσιογράφοι ίδιοι, δεν είναι όλοι οι δικηγόροι ίδιοι. Ούτε όλοι οι πολίτες είναι ίδιοι.

Όσο για τους νέους, προχθές είχα μία κουβέντα για αυτό. Τα 20χρονα μεγαλώνουν σε μία δυστοπία από το 2009 ως τώρα. Ο -τότε 10χρονος, σήμερα 20κάτι- νέος μεγάλωσε με ερεθίσματα διαφορετικά από εμάς.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι παπούδες μας θεωρούσαν “σκάρτη” τη νεολαία της εποχής, δλδ τους γονείς μας. Εκείνοι με τη σειρά τους το έλεγαν για εμάς, εμείς για τα σημερινά 20χρονα και πιθανώς τα ίδια θα λένε εκείνοι σε λίγα χρόνια για τα παιδιά τους. Αν περιμένουμε να κρίνουν οι νέοι με βάση τις δικές μας εμπειρίες, κάτι δεν καταλαβαίνουμε καλά.

Καλημέρες.

11 Likes

Νεους δεν αναφερομαι μονο στους 20χρονους… Αναφερομαι και στους 30 αριδες και 40 αριδες κυριως…Αυτοι ειναι που θα επρεπε να ειναι διαφορετικοι οπως και εσυ λες εχωντας αλλα ερεθισματα απο τους παπουδες τους… Ελα ομως που τελικα αρκετο ποσοστο κατεληξε ενα χειροτερο copy paste απο τους και καλα μεγαλυτερους…

40 χρονια μονο οι αλλοι φταινε και ποτε ο καθε ενας ατομικα και κυριως σαν ενεργος πολιτης… Εκει διαφωνω οτι ολοι κραζουν και καλα τους πολιτικους , αλλα πλεον μιλαμε για τοσα πολλα χρονια που τα πραγματα δεν βελτιωνονται , οποτε δεν γινεται να ειναι μονο απο τη μια πλευρα το προβλημα…

2 Likes

Μια δυστοπία ίσως για σένα. Το είχα επισημάνει και παραπάνω ή σε άλλο τόπικ αυτό, οι σημερινοί 40-50αρηδες είναι αδικαιολόγητοι να μην καταλαβαίνουν το ρυθμό μεταβολής της τεχνολογίας και το πως επηράζει τη ζωή, όταν ήταν η γενιά που τα έζησε πρώτη.

Ο γεννημένος μετά το 2000, έχει δει και έχει κάνει πράγματα μόνος του χωρίς καμία αρχή από πάνω του (οικογένεια, σχολείο, κοινωνικός περίγυρος) που οι προηγούμενοι ούτε που ονειρεύονταν ότι μπορεί να γίνει. Το πρόβλημα είναι τα μυαλά που δεν καταλαβαίνουν, ότι η μεταβολή γίνεται ούτως ή άλλως, απλώς τα τελευταία χρόνια γίνεται πολύ πολύ γρήγορα και χωρίς τον πρότερο έλεγχο.

Οι μη μεγαλωμένοι σε μια δυστοπία, κάνουν παιδιά σε έναν κόσμο που δε θα τους προσφέρει με τον ίδιο απλοικό τρόπο ή/και στο ίδιο επίπεδο και κόστος ό,τι πρόσφερε σε αυτούς, και αδυνατούν να δουν πως η “νέα” γενιά δε θα πεθάνει, αλλά θα βρει νέους τρόπους λειτουργίας. Σίγουρα και πολύ καλύτερους από τους προηγούμενους αν αφήσουν τα γκέμια αφού η διαθέσιμη γνώση και οι απαραίτητοι πόροι είναι στα υψηλότερα ever επίπεδα και συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Δηλαδή μιλάμε για age discrimination σε χώρους εργασίας και παντού, εκτός από τα κέντρα λήψεων αποφάσεων, είναι δυνατόν ο σημερινός 50αρης να καταλάβει τον κόσμο που θα αφήσει στον σημερινό 15χρονο? Κι εγώ αν ήμουν 55 στη Βουλή θα σκεφτόμουν τι θα κάνω για να διαφυλάξω τα συμφέροντα μου, σε μια εποχή που ίσως ξεπεράσω και χαλαρά τα 100.

Και επειδή είναι και ειδήσεις απ’την Ελλάδα ας πω και κάτι επίκαιρο. Βγήκε η μαριπόζα και την κράζανε που δήλωσε instagrammer. Έχουμε φτάσει στο σημείο πάρα πολλοί άνθρωποι να βιοπορίζονται χωρίς σωματικό κίνδυνο και κάνοντας ό,τι τους καυλώσει (instagrammer, twitcher, esport athlete, gamer, social media manager, onlyfansmodel, content creator και άλλα πόσα) αλλά είναι δυστοπία γιατί δεν κάνουν “σοβαρή” δουλειά ή κάτι “χρήσιμο”.

4 Likes

Δε χορταίνω να το βλέπω αυτό το βίντεο.

1 Like

Οκ, κατανοητο. Ομως οι 40αρηδες ειναι αλλη γενια. Κι αν περιμενουμε να εχουν τις ιδιες εμπειριες και ιδια σταση με τους 20αρηδες, πιθανως καποιος απο τους δυο μας χανει κατι στην εξισωση.

@nnnkkk σε εχασα εντελως. Δεν έγραψα αν είναι καλή δουλεια του esport athlete ή του twitcher, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι. Λες “δυστοπια για εσενα” και μετα γραφεις οσα μετεφερα σε δυο σειρες νωριτερα: “αλλες γενιες, αλλα ερεθισματα, αλλη αντιμετωπιση των καταστασεων”.

Την ίδια άποψη ^^^^^ υποστηρίξα και στο δικό μου ποστ, δεν σε πιανω:

Στο θεμα της δυστοπιας, θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Δεν υπαρχει πολλη και λιγη δυστοπια, εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Αν εισαι πρωταγωνιστης στο Truman Show, δεν το ξερεις. Αλλα το σοου εξελισσεται κανονικα. Η δυστοπια ειναι εδω και ειναι συγκεκριμενη. Αν εμεις (ανεξαρτητα απο ηλικιες) το απολαμβανουμε ή το συνηθιζουμε, ειναι κατι διαφορετικο. Αν εγω εζησα καλυτερα χρονια και με ενοχλει περισσοτερο απο τον νεο που δεν τα ειδε καν, δεν κανει την εποχη λιγοτερο δυστοπικη για εκεινον.

Παντως, επειδη σχετικη κουβεντα την ειχα πριν απο δυο ημερες με 22αρηδες και 30-35αρηδες στη δουλεια, νομιζω οτι εχεις μεγαλες προσδοκιες απο τους σημερινους 20αρηδες :smiley: Πάνω στη συζητηση, διαπιστωσα οτι ημουν κι εγω ΣΧΕΔΟΝ οπως εκεινοι, οταν ημουν στην ηλικια τους. Που σημαινει παραλληλα οτι περιμενω να αλλαξουν οσο πλησιαζουν στη δικη μου.

Για καλο ή για κακο, θα δειξει… Αλλαζουν οι καταστασεις, αλλα πιθανως δεν αλλαζει η ανθρωπινη φυση; Δεν ξερω.

4 Likes

Μπορεί ένα post να είναι συμπληρωματικό ενός άλλου και να έχουν μερικά σημεία που διαφωνούν, όλα καλά.

Ενώ μ’αρέσει αυτή η κουβέντα, όπως την έχεις πιάσει σε λίγο θα καταλήξουμε να μιλάμε για το δημιουργό :stuck_out_tongue:

Ο νέος δεν είναι οντότητα που φέρνει την αλλαγή de facto. “Πρέπει” να δέχεται τα ερεθίσματα για να είναι μέρος της αλλαγής. Το θέμα είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο πια ένας νέος να δεχτεί αυτά τα ερεθίσματα με πολύ λιγότερη κατεύθυνση.

2 Likes

Υπερβολικε!

Ρε συ, βλεπω οτι οι 20αρηδες δεν ασχολουνται καν με τιποτα “σημαντικο”. Αν τα δικα μου παραδειγματα ειναι στατιστικο λαθος, παω πασο. Βλεπω φανερη αδιαφορια και δεν τους κακιζω, ετσι ημουν κι εγω στο τελος του Λυκειου και λιγο μετα. Ωστοσο, αυτο εγραψα παραπανω: ελπιζω ωριμαζοντας να ασχοληθουν.

Dystopia: I don’t think that word means what you think it means.

Ο τζονκυρ δεν εννοει με το δυστοπια οτι οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν καταλαβαινουν πως λειτουργει η τεχνολογια, κατι στο οποιο βασιζεις και χτιζεις ολο το υπολοιπο σου ποστ. Κατα τα αλλα, ΔΕΝ ειναι τοσο αποτομη η αλλαγη σε τεχνολογια που λες ωστε να μην την καταλαβαινουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια.

Τωρα το τελευταιο σχολιο για OnlyFans κτλ μονο γελιο μου προκαλεσε. Η περιγραφη για αυτα τα “επαγγελματα” δηλαδη ειναι το οτι κανουν οτι τους καυλωσει διχως σωματικο κινδυνο? Ναι, συμβαλλουν στην δυστοπια αυτα τα “επαγγελματα” τι να γινει τωρα. Μερικα εστω.

3 Likes

Πάντα υπάρχει ελπίδα… κατά καιρούς συναντώ μαθητές μου σε λύκεια, που κάνουν και σοβαρές συζητήσεις, διαβασμένοι για διάφορα διεθνή και άλλα θέματα, και χαίρεσαι να συζητάς μαζί τους. Είναι μειοψηφία βέβαια, αλλά από το τίποτα…

3 Likes

Εχω γράψει σε άλλα παλιότερα ποστ (νομίζω σε έναν “τσακωμό” με τον Q) ότι δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξος τύπος. Προσπαθώ να μπω στα παπούτσια τους, τα ίδια έκανα κι εγώ, οπότε δεν κατηγορώ κανέναν που δεν έχει διάθεση να ασχολείται με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.

Το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό. Μειοψηφία. Εγώ ως νέος πάντως ήμουν στην πλειοψηφία… Εκείνων που δεν ασχολούνταν.

Btw @QuintomScenario μια χαρά κατάλαβες τι εννοώ με τη δυστοπία… Από την άλλη, εγώ δεν κατάλαβα ότι η αναφορά στην τεχνολογία πήγαινε εκεί. Δυστοπία είναι αυτό που ζούμε: police state(s), ολιγαρχία, surveillance, αμφισβήτηση των πάντων, διγλωσσία (α λα 1984) και πολλά άλλα που μοιάζουν βγαλμένα από ταινία. Ή μπορεί να είμαι ηλίθιος, δεν ξέρω.

Επιμελώς απέφυγα να σχολιάσω τα “επαγγέλματα” που ανέφερε ο αγαπημένος @nnnkkk. Το προσπερνάω και αυτή τη φορά.

2 Likes

Μα αυτο λεω κι εγω, οτι οντως καταλαβα τι εννοουσες και ετσι δεν καταλαβα την απαντηση του ν εις την 3η επι καπα εις την 3η

2 Likes

13 Likes

Το ότι δεν καταλαβαίνουν ότι η τεχνολογία δημιουργεί τελείως διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας, είναι ο λόγος που λέει το δυστοπια.

Όλο σου το ποστ είναι ένα confirmation αυτών που έγραψα στην ουσία :stuck_out_tongue:

Αυτά, δεν είναι οτι δεν τα ζούσαμε και παλαιότερα δηλαδή, για να πούμε ότι τα παρατηρήσαμε την τελευταία δεκαετία πρώτη φορά…

Ναι, μια χαρά περιγραφή μου ακούγεται, τι θα έπρεπε να είναι η εργασία δηλαδή?
Επιπλέον, ένα επάγγελμα είναι ένα επάγγελμα. Αν επιλέγεις να μη το κατανοείς, είναι δικό σου θέμα. Ξέρω γω κάποιοι έχουν για επάγγελμα να φτιάχνουν φαγητό ή να είναι ταμίες, ποιος βάζει τα όρια δηλαδή?

@Leper_Jesus η σιωπή είναι η κατάφαση :stuck_out_tongue:

2 Likes