Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν ειχα καμια προθεση να συνδεσω τη δυστοπια με την τεχνολογια. Λαθος το καταλαβες (κι εγω λαθος σε καταλαβα).

Πρεπει να αστειευεσαι. Αν θεωρεις οτι αυτο που ζουμε σημερα σε παγκοσμια κλιμακα ειναι αυτο που ζουσαν οι παπουδες μας, σημαινει οτι εγω κι εσυ βλεπουμε διαφορετικα πραγματα. Εδω μαλιστα θα προσθεσω την τεχνολογια: βοηθησε απολυτα στο να γιγαντωθει η δυστοπια και να φτασουμε εδω που βρισκομαστε.

2 Likes

Πάντα μειοψηφία θα είναι - και καλώς για εμένα. Μιλάμε για παιδιά. Καλύτερα να ασχοληθούν με γκόμενες / γκόμενους, μπάλα, φίλους παρά με τα διεθνή θέματα.
Φυσικά υπάρχει ζύμωση σε αυτές τις ηλικίες, έχουν ερεθίσματα, αλλά δε μπορείς (ή δεν πρέπει; )να περιμένεις από τα λυκειόπαιδα να έχουν ολοκληρωμένη άποψη ή ακόμα και ενδιαφέρον για τέτοια ζητήματα.

Επίσης, σε αυτό που λέει ο nnnkkk διαφωνώ. Οι περισσότεροι 40άρηδες μια χαρά ξέρουν πως λειτουργεί η τεχνολογία και πως εξελίσσονται τα επαγγέλματα. Αν κρίνεις από το fb που τα αρνητικά σχόλια είναι κανόνας δημιουργείς και τεθλασμένη άποψη της πραγματικότητας. Γιατί είναι η φύση του μέσου αυτή που προωθεί ακραίες απόψεις και σχόλια για να προωθήσει το engagmenent των χρηστών του (γνωστά και δημοσιευμένα αυτά).
Και αυτός είναι ο λόγος που οι σημερινοί 15άρηδες και 20άρηδες έχουν περισσότερο empathy από τις αμέσως μεγαλύτερες γενιές*. Και φυσικά σε αυτό παίζει ρόλο πως τη σημερινή τεχνολογική επανάσταση με την άμεση επικοινωνία πρώτα τη βίωσαν οι γονείς όσων γεννήθηκαν μετά το 2000. Αν το mirc έγινε στην πορεία facebook δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπήρχε η άμεση πληροφορία και η δυνατότητα για επικοινωνία χωρίς περιορισμό.

*δεν είναι τυχαίο πως με βάση σημερινά γκάλοπ οι πρακτικές Μητσοτάκη βρίσκουν μια κάποια απήχηση μόνο σε 55+ και οι απαντήσεις 17-34 και 35-54 είναι σχεδόν ταυτόσημες. Γκάλοπ σε φιλοκυβερνητικά μέσα, συμπληρώνω.

5 Likes

Για αυτή τη χώρα μιλάμε ε

10 Likes

Κουκούλωμα στα πάντα. Γιατί μπορούν… αν το έκανε άλλη κυβέρνηση που δεν θα το έκανε φυσικά, θα έπαιζε πρώτη είδηση σήμερα

3 Likes

Όχι βρε, απλά στο podium θέλω ν΄αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο για να γράψω, που δε βρήκα ακόμα. Μη φανταστείς, πάντως, το προφανές θα σου γράψω που δε νομίζω να καλύψει τα ερωτήματα σου.

Καλώς ήρθατε στο 1967

8 Likes

Πρέπει να είναι πολύ μάχιμος ο συγκεκριμένος, όπως βλέπουμε και από το παραπάνω βίντεο (έχω λινκάρει σε συγκεκριμένο σημείο).

Απορώ ποιος πιστεύει ότι ο Μπαλάσκας κάνει καλό στη δημόσια εικόνα της Αστυνομίας και του έχει δώσει στασίδι στα κανάλια.

EDIT: αλλά βλέπεις, δεν τους συμφέρει να βγάζουν αυτόν, που είναι κύριος και όχι ρόμπα.

6 Likes

Ο κύριος είναι εκ των έσω… Γιατί μιλάει στο κανάλι; Γιατί αν υπάρχει αυτό το bullying δεν διαμαρτύρονται οι αστυνόμοι στους από πάνω εφόσον επιτρέπεται ο συνδικαλισμός; Γιατί αν είναι ο πρόεδρος της ένωσης αστυνόμων δεν καλεί σε αποχή από τα πρόστιμα (εφόσον δεν επιτρέπεται η απεργία); Γιατί αφού θέλουν ένα σωστό πρόσωπο στην κοινωνία και στις διεκδικήσεις αφήνουν τον Μπαλάσκα να γυρνάει ως ‘‘συνδικαλιστής’’;

Ναι, συμφωνώ ότι έχει έναν καταγγελτικό χαρακτήρα, αλλά τι πρέπει να κάνω εγώ που τον ακούω; Το ‘‘δεν με αφήνουνε, αλλά αχ αν με αφήνανε, αχ αν με αφήνανε’’ δεν αρκεί. Λέει πως 1. Μόνος τρόπος ο συνδικαλισμός. 2. Από την επόμενη μέρα που θα επιτρεπόταν η απεργία, όλοι οι αστυνόμοι θα ήταν στους δρόμους… Αν έχετε τόση δύναμη και αγανάκτηση, κάντε κάτι, αλλιώς τα κλάματα δεν βοηθάνε…

Επίσης το ‘‘μπάτσος’’ δεν βγήκε το 2020 με τον Covid, ώστε να είναι μόνο τα πρόστιμα το πρόβλημα… Άντε, γιατί η επιστροφή στην προ-Covid κανονικότητα, είναι ευχή και κατάρα…

1 Like

Ενώ ο Μπαλάσκας είναι εκ των έξω;

  1. Προφανώς εξοργιστική σιγή από τα μίντια (μην ψάχνουμε όμως και σύννεφο να πέσουμε) που σε αντίθετη περίπτωση διακυβέρνησης Τσίπρα θα το παίζαν από το πρωί ως το βράδυ.
  2. Αν πρόσεξες, το όχημα που χτύπησε τον μοτοσυκλετιστή δε φαίνεται καν στο πλάνο στο χώρο του δυστυχήματος.
  3. Εξοργιστική συμπεριφορά του τροχόμπατσου. Το κυριότερο θέμα. Εξύβριση του μάρτυρα και εκφοβισμός ώστε να την κάνει από το χώρο. Χωρίς να θέλω να το παίξω εξυπνάκιας στην πολύ εκτεταμένη και όμορφη κουβέντα που έγινε παραπάνω, δε μπορώ παρά να αναρωτηθώ, τι λέει αυτό για την τροχαία άραγε (με τη λογική ορισμένων πως καλό είναι να μη συγχέουμε ματ και δελτα με την υπόλοιπη αστυνομία).
6 Likes

Νομίζω δεν εξήγησα σωστά αυτά που ήθελα, γιατί βλέπω να συμφωνούμε στα περισσότερα, είτε τα αναπτύσσω εγώ είτε οι υπόλοιποι.

Ε βλέπεις ότι η επόμενη ερώτηση που θα σε ρωτήσει κάποιος, είναι το τι είναι δυστοπία. Δηλαδή η γενιά των δικών μου παππούδων έζησε σε έναν κόσμο που είχε 2 παγκόσμιους πολέμους (ο ένας υπηρέτησε κιόλας στο Β’), Χούντα, Εμφύλιο πχ… Αν ρωτήσεις έναν Έλληνα έφηβο θα σου πει με μεγάλη ασφάλεια, “δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πάω σε πόλεμο”. Δηλαδή επειδή τώρα μαθαίνονται γεγονότα το κάνει δυστοπία? Η Γκεστάπο ήταν πριν 80 χρόνια και ο Snowden πριν 5.

Η τεχνολογία χέρι χέρι με τη μόρφωση βοηθάει στο να ξεφύγουμε ολοκληρωτικά από αυτές τις καταστάσεις*. Είναι πολύ μεγάλη ευκαιρία όλα αυτά που γίνονται στο να πάμε σε κάτι καλύτερο, και σε αυτό ευθύνεται αποκλειστικά η τεχνολογία που έχει κάνει τη ροή της πληροφορίας διαθέσιμη προς όλες τις κατευθύνσεις και της μεγάλης μόρφωσης στον πληθυσμό (δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου, αλλά νομίζω πως η σύνδεση μεταξύ μόρφωσης και “προοδευτικότητας” είναι πολύ μεγάλη).

Επίσης στον ορισμό της δυστοπίας πριν, είπες “αμφισβήτηση των πάντων”, το οποίο υποθέτω ότι ήταν λάθος έκφραση :stuck_out_tongue:

Ναι αλλά ξαναλέω πως μάλλον δεν το εξήγησα σωστά. Ο Μητσοτάκης είναι ένας ΠΘ που χρησιμοποιεί σύγχρονα μέσα για να κυβερνήσει, αλλά δε χρησιμοποιεί ούτε καταλαβαίνει το πώς η τεχνολογία έχει εισχωρήσει στην κοινωνία, και κυβερνάει με παρωχημένες ιδέες. Αντίστοιχα ο κουιντομ και ο τζονκυρ, βάλανε σε εισαγωγικά τη λέξη επαγγέλματα, όχι γιατί δεν καταλαβαίνουν την τεχνολογία αλλά γιατί ακόμα το twitcher μας φαίνεται σαν κάτι “ανούσιο”.

Εδώ καταλαβαίνει κάποιος καλύτερα το point μου. Αυτό είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας και του “κοιτάγματος αλλού” των υφιστάμενων συνθηκών και το ανέφερα προηγουμένως

Ο γεννημένος μετά το 2000, έχει δει και έχει κάνει πράγματα μόνος του χωρίς καμία αρχή από πάνω του (οικογένεια, σχολείο, κοινωνικός περίγυρος) που οι προηγούμενοι ούτε που ονειρεύονταν ότι μπορεί να γίνει. Το πρόβλημα είναι τα μυαλά που δεν καταλαβαίνουν, ότι η μεταβολή γίνεται ούτως ή άλλως, απλώς τα τελευταία χρόνια γίνεται πολύ πολύ γρήγορα και χωρίς τον πρότερο έλεγχο.

Διαβάζει, ενημερώνεται, δικτυώνεται, παίζει, διασκεδάζει, ψυχαγωγείται στο διαδίκτυο χωρίς τον έλεγχο, του σχολείου, του γονιού κλπ τα οποία κάνουν directly project, τις πεποιθήσεις τους σε ένα τρίτο άτομο. Πότε αυτό έγινε θέμα? Όταν αυτοί οι άνθρωποι έγιναν ενήλικοι πολίτες και βρίσκουν έναν άλλον τρόπο λειτουργίας από αυτό που είχαν δημιουργήσει οι ίδιοι. Και ποια είναι η λύση του συστήματος? Να κοιτάξει (2 δεκαετίες μετά!) να λογοκρίνει κάτι που άφησε η ίδια να συμβεί και δε τιθάσευσε. Αυτό δε δημιουργεί τα προβλήματα κατ’ουσίαν?

Πολύ κυνική προσέγγιση, και το Μεσαίωνα υπήρχαν σχολεία, και η NASA το 1969 χρησιμοποίησε ψηφιακή επεξεργασία φωτογραφίας για τις φώτο στο φεγγάρι. Είναι συγκρίσιμο το προ 04 ίντερνετ και ποιοι μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν(σε κόστος, χρηστικότητα, χρησιμότητα κλπ) σε σχέση με το μετά?

*Με τη σημείωση ότι δεν έχουμε ξεφύγει ποτέ από αυτές τις καταστάσεις και άρα δεν ξέρουμε τι μπορεί να περιμένουμε, έστω σε ιστορικό επίπεδο. Δηλαδή αν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα λυθούν σε βασικό επίπεδο, μετά τι? Μπορεί κάποιος να δαγκώσει ένα μήλο που δεν πρέπει :stuck_out_tongue:

Aπ’τη μεριά μου εννοούσα, δηλαδή ότι περιμένω την απάντηση σου, σε περίπτωση που περίμενες να απαντήσω κάτι και δεν το κατάλαβα

1 Like

Γιατί, καταφέρεται ο Μπαλασκας κατά της κυβέρνησης;

Επίσης, το βιντεάκι με το ατύχημα βρίσκει και σύνδεση με το επιχείρημα του sevek για το “πού απευθύνεσαι για τη διευθέτηση διαφωνίας σε περίπτωση τροχαίας”. Δεν αναζωπυρωνω τη συζήτηση, καταλαβαίνω ότι ο sevek το βάζει με άλλο τρόπο από αυτό που το βάζω εγώ, απλώς βλέπουμε και τον τρόπο διαχείρισης ατυχημάτων όταν εμπλέκονται άνθρωποι με αξιώματα

Τι εγινε ρε; σταμάτησε λέει ο Κουφοντινας την απεργία πεινας;…

Και έρχομαι ξανά κι εγώ να βάλω την απαραίτητη εσάνς, λέγοντας πως με αυτόνομα αυτοκίνητα όλα αυτά θα έλυναν τέτοια ουσιώδη ζητήματα, για να έρθει κάποιος να πει δυστοπία, να απαντήσει κάποιος σε αυτό και να συνεχιστεί επ’άπειρον η ίδια συζήτηση :stuck_out_tongue:

Τουλάχιστον έχουμε internet και δε χρειάζεται να σας ξέρω σε προσωπικό επίπεδο για να διαβάσω τις απόψεις σας.

ok, απλά θα μπορούσαμε ως πρώτο στάδιο να συζητήσουμε την εξάλειψη μπατσων που μπροστά σε ένα τροχαίο διώχνουν τον αυτόπτη μάρτυρα με απειλές, επειδή εμπλέκεται συνάδελφός τους. Ίσως, λέω ίσως, είναι πιο απλό, εφαρμόσιμο, οικονομικά συμφέρον και στην τελική αυτονόητο δικαίωμα σε μια αστική “δημοκρατία”

7 Likes

Δεν κατάλαβα, πρέπει να φτιάξουμε ολοκληρωμένη πρόταση νόμου? :stuck_out_tongue:

Η εξάλειψη μπάτσων έχει μια πολύ απλή λύση, δηλαδή να τους δολοφονήσουμε όλους(!). Μια λιγότερο απάνθρωπη λύση, είναι να βάλουμε κάμερες παντού και οι νόμοι να είναι εξαντλητικά εφαρμόσιμοι. Μια ακόμα λύση είναι να βάζουμε μετανάστες ως αστυνομικούς για να διαπιστώσουμε αν αντιλαμβανόμαστε την εξουσία ή το θεσμό ως μέσο επιβολής του νόμου. Μια άλλη πιο σύνθετη λύση είναι να τους μορφώσουμε. Μια ακόμα πιο σύνθετη λύση είναι να μορφώσουμε ταυτόχρονα τους μικρούς πολίτες to be, ώστε σε κάποια χρόνια να φανεί η διαφορά και να μην παίρνουμε πρόσκαιρα μέτρα.

Βέβαια όλα αυτά θα προκύψουν αν βγάλεις τα εισαγωγικά απ’το δημοκρατία, γιατί πρώτα πρέπει να αποφασιστεί για τι πολίτευμα μιλάμε στην ουσία όχι στα χαρτιά, άρα είναι και λίγο δύσκολο να βρεις ποιο είναι το δικαίωμα και ποιοι το έχουν

Αυτό που έγραψα παραπάνω ισοδυναμεί με να κάτσουμε να γράψουμε και να κατεβάσουμε ολοκληρωμένη πρόταση νόμου ή απλώς να εφαρμόσουμε τους νόμους που ισχύουν σήμερα; Η εγκατάλειψη τοποθεσίας τροχαίου ατυχήματος που ενεπλάκημεν είναι ποινικά κολάσιμη ή όχι; Ο τραμπουκισμός αυτόπτη μάρτυρα; Η συγκάλυψη γεγονότων; Ξέρω γω, τι λες εσύ; :thinking: Πρόσκαιρη λύση είναι η αναφορά στο νομικό πλαίσιο που καλώς ή κακώς (κακώς για εμέ) καθορίζει τη ζωή μας; Το γεγονός πως κατ’ εμέ το πολίτευμα κατ’ ουσία δε συνιστά καν αστική δημοκρατία, όπως αυτή έχει προσδιοριστεί ιστορικά, δεν ισοδυναμεί με αυτοδίκαιη παραδοχή πως “οκ μωρε, αφου δεν εχουμε δημοκρατία, ποιος γαμάει και τα δικαιώματα που μας έχουν απομείνει στα χαρτιά”. Εκτός αν αυτό θεωρείς πως με κάνει μικροαστούλη, ή δεν ξέρω γω τι άλλο, οπότε πάσο.

Επίσης, μην στηρίζεις επιχειρήματα μέσω της μονταζιέρας σου. Πολύ εύκολα μπορεί να διαπιστωθεί τι έγραψα σε αυτό το σημείο και με τη συγκεκριμένη αφορμή: να εξαλείψουμε "τους μπατσους που… " και όχι “να εξαλείψουμε τους μπάτσους τελεία και παύλα”. Επιπρόσθετα, η εξάλειψη σημαίνει εξάλειψη, οπότε σε παραπέμπω σε λεξικά διαδικτυακά και μη αναφορικά με τις διαφορές της σημασίας αυτής της λέξης με αυτής της δολοφονίας, τόσο στην καθομιλουμένη όσο και στην νομική ορολογία.

Αναφορικά με το μοτίβο των επιχειρημάτων σου (όπως το έχω τουλάχιστον αντιληφθεί από όσα γράφεις) που περιορίζεται συνήθως στην επίδραση της επιστήμης και της τεχνολογικής προόδου στη ζωή μας, αν επιτρέπεις το σχόλιο θα σε προέτρεπα να μη σκέφτεσαι τόσο αυτοαναφορικά, διότι η επιστήμη και η τεχνολογία ούτε καθαγιασμένες, ούτε αταξικές είναι, ούτε πρόκειται ποτέ να φέρουν κοινωνική ευημερία και δικαιοσύνη. Ιδιαιτέρως απλοϊκή και απολίτικη ερμηνεία της επιστήμης νομίζω.

Πίστεψέ με, γουστάρω πολύ να διαβάζω τα σχόλιά σου, γενικά μ αρέσει η οπτική σου και τα επιχειρήματά σου, και επ’ ουδενί δε σκοπεύω να σε προσβάλλω. Στο συγκεκριμένο ποστ απλά αδυνατώ να ακολουθήσω στοιχειωδώς το συλλογισμό σου.

5 Likes

Αραγε η βολτα εγινε πριν η’ μετα το δυστυχημα;

Για το παιδι διαβασα οτι δεν εχει πεθανει, αλλα οτι ειναι εγκεφαλικα νεκρο. Δηλαδη ουσιαστικα νεκρο, η οικογενεια διαβασα οτι αποφασισε να κανει δωρεα οργανων.

Η Ντόρα Μπακογιάννη είναι το πρότυπο της τέλειας πεθεράς και γιαγιάς

:face_vomiting: υπέρκομψη και αυτή, το ξεχάσαμε. Επίσης, αναφορικά με το δυστύχημα, εννοείται δε φταίει σε κάτι η Μπακογιάννη, δεν ήταν καν μέσα, δεν είναι κομματικό το ζήτημα. Βαθύτατα πολιτικό και κοινωνικό είναι.

3 Likes