Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ήταν εμφανές νόμιζα πως αυτό

είναι η ουσία του όποιου διαλόγου γίνεται αυτές τις μέρες, από όλες τις πλευρές. Ότι ο νόμος λέει ένα πράγμα, σημαίνει ότι κάποιοι άνθρωποι με κάποιο τρόπο το αποφάσισαν, κάποιοι άνθρωποι με κάποιο τρόπο το ελέγχουν και κάποιοι άνθρωποι με κάποιο τρόπο υλοποιούν τις απαραίτητες δράσεις. Για ποιον δουλεύουν όλα αυτά? Που αποσκοπούν?

Αν δεν υπάρχουν καθαρότατες απαντήσεις σε αυτά, είναι ερμηνεύσιμα κατά το δοκούν και η πρακτική ισχύ τους (νόμος->παραβάτης->τιμωρία) αλλά και η θεωρητική τους(“είναι σωστός ο νόμος?”, “τηρούνται οι διαδικασίες”), όπως γίνεται όταν πάμε εμέις οι δύο να σκεφτούμε και να προτείνουμε “καλές” λύσεις σε μια αστική δημοκρατία, όταν και οι δύο λέμε πως δεν έχουμε αστική δημοκρατία. Δεν είναι κουλό? :stuck_out_tongue:

Δεν το πήρα ότι το έγραψες εσύ έτσι ρε συ. Ούτε έκανα μοντάζ, πρότεινα πολλούς τρόπους που δυνητικά θα μπορούσαν να εξαλείψουν την αστυνομική αυθαιρεσία, προφανώς γραμμένους στο πόδι γιατί τέθηκε η απορία σε μένα “ok, απλά θα μπορούσαμε ως πρώτο στάδιο να συζητήσουμε την εξάλειψη μπατσων που μπροστά σε ένα τροχαίο διώχνουν τον αυτόπτη μάρτυρα με απειλές, επειδή εμπλέκεται συνάδελφός τους.”, άρα θεώρησα πως “πρέπει” να απαντήσω. Το αν μια λύση είναι αποδεκτή ή όχι δεν έγκειται στη λύση, αλλά στην αντίληψη της λύσης. Επίσης μιλάμε μέσω ενός forum, δεν είναι πάντα προφανές το ποσοστό σοβαρότητας που πρέπει να έχει ένα post.

Αρνητικό, το μοτίβο επιχειρημάτων που λες ίσως ταιριάζει σε συγκεκριμένες συζητήσεις. Εν προκειμένω όμως εγώ μιλούσα για το πως θα πετύχουμε ένα αντικειμενικό σύστημα(το δίκαιο ή άδικο έχει να κάνει με την οπτική, και το έχω αναφέρει άπειρες φορές) και είπα ότι όπως το βλέπω εγώ η τεχνολογία βοηθάει προς αυτή την επίτευξη. Επίσης, έθεσα και κάποια ερωτήματα (οκ στον λεπερ αλλά αν κάποιος έχει γνώσεις ας απαντήσει) όπου προσπαθώ να καταλάβω πως σε μη τεχνολογικά προηγμένες κοινωνίες, έχουμε ποιοτική πληροφόρηση για να βγάλουμε συμπεράσματα αξιόπιστα.

Επίσης σε παραπέμπω σε παλαιότερες συζητήσεις που “μάλωνα” για το πως ο Μαγιορκίνης χρησιμοποιεί την επιστήμη για να περάσει πολιτικές θέσεις, το πως το σύστημα της έρευνας των πανεπιστημίων αυτοτροφοδοτεί την ίδια κατάσταση όπου η γνώση συσσωρεύεται στα χέρια των λίγων εταιρειών και άλλα που τώρα δε θυμάμαι.

Όλο μου το point είναι το εξής: Για να έχεις εξέλιξη(neutral έννοια) θέλεις διαμοιρασμό πληροφορίας και ιδεών. Από εκεί ξεκινάνε όλα για εμένα. Αν είναι off topic ζήτημα ή φαίνεται να μην κολλάει, πάω πάσο, εμένα πάντως μου φαίνεται κομβικό και μείζον της εποχής που ζούμε, και επιπλέον η τόσο γρήγορη μεταβολή του.

No worries, δεν παρεξηγώ κανέναν και ποτέ, αλλά αν μου επιτρέπεις μία αυτοαναφορικότητα :stuck_out_tongue: . Εγώ καταλαβαίνω το forum ως μέσο ανταλλαγής ιδεών. Όταν μιλάω για μια σκέψη, αν την υποστηρίζω λέω “πιστέυω, άποψή μου, σκέφτομαι κλπ”, αλλιώς είναι ένα ενδεχόμενο.

Ο συλλογισμός μου αν δεν έγινε αντιληπτός ήταν ο εξής: Έχουμε πρόβλημα με την αστυνομία? Ναι. Μπορεί να λυθεί με άπειρους τρόπους, και για να είμαστε σίγουροι ότι θα πάρουμε σωστή απόφαση πρέπει να τους ελέγξουμε όλους ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Από το να αναζητήσουμε τα αίτια όσο πιο βαθιά γίνεται (γιατί χρειάζεται η αστυνομία και κατ’επέκταση ο έλεγχος) όπως έγινε τις προηγούμενες μέρες, μέχρι αυτό που είπες εσύ “να δούμε τι κάνουμε εδώ που ζούμε” και όλα τα ενδιάμεσα. Και εδώ κολλάει ξανά, το ότι μέσα απ’το forum είναι δύσκολο το να καταλάβουμε και τη σοβαρότητα που γράφεται ένα post, εξ’ού και το “Να βγάλουμε σχέδιο νόμου?”

2 Likes

Ωραια, σημερα θα παω να πιω μπυρες με τους φιλους μου στο Μπρουκλυν και να φαμε μπεργκεραρες τιμιες, και μετα θα βρεθω με ενα κοριτσι για βολταρα και ποιος ξερει τι αλλο. Θελω να μου στειλεις αν γινεται σε παρακαλω $80 για την εργασια μου, αφου 1. θα κανω οτι μου καυλωσει και 2. δε θα εχω σωματικο κινδυνο.

3 Likes

Δεν ήξερα ότι δούλευες και σε concierge, αν έρθω ΝΥ θα σε προτιμήσω :sunglasses:

2 Likes

Τις οποίες κάμερες θα διαχειρίζονταν ποιοι;
Άσε που αφενός υπάρχουν κάμερες παντού ήδη - από την κάμερα της τροχαίας, την κάμερα του μαγαζάτορα, μέχρι την κάμερα στην τσέπη του καθενός μας.

Το ζήτημα δεν είναι το μέσο (κάμερα, νομοθεσία κοκ) αλλά στα χέρια ποιων πέφτει η ευθύνη διαχείρισης / επιβολής τους.

Αν η κάμερα πιάνει (ή δεν πιάνει) τον 30χρονο “Ινδιάνο” που επιτέθηκε σε αστυνομικό θα γίνει χρήση της. Αν πιάνει τον οδηγό της Ντόρας θα εξαφανιστεί, θα τραμπουκιστεί ο αυτόπτης μάρτυρας κοκ. Αυτό είναι το πρόβλημα.

ΥΓ: Στην Αγγλία βιάστηκε και δολοφονήθηκε μια κοπέλα από αστυνομικό εκτός υπηρεσίας. Χθες είχε μια εκδήλωση στη μνήμη της στο Clapham. H αστυνομία την απαγόρευσε λόγο κορονοϊού. Ο κόσμος μαζεύτηκε. Μετά τις 8 έκαναν μια σύλληψη και απώθησαν κόσμο. Σήμερα όλα τα πολιτικά κόμματα, ακόμα και το κυβερνόν συντηρητικό ζητούν την παραίτηση της αρχηγού της ΜΕΤ - γιατί δεν μπορούν να τον απολύσουν καθότι είναι επιχειρησιακά ανεξάρτητη αρχή - για έλλειψη συμπόνοιας και αχρείαστη χρήση βίας (όπου βία την απώθηση και τη μία σύλληψη). Τα συμπεράσματα δικά σας.

5 Likes

Για το δυστύχημα με τη μηχανή και το βουλευτικό αυτοκίνητο, να σημειωθεί ότι δεν το έπαιξε κανένα μεγάλο ΜΜΕ (edit: το έπαιξε η ΕΡΤ και το OPEN σύμφωνα @pantelis79 ) και η ανακοίνωση, τόσο της αστυνομίας/τροχαίας όσο και της Μπακογιάννη, ήρθε 2 μέρες μετά, μόνο και μόνο επειδή έγινε χαμός στα social media.

Το πρώτο tweet δεν υπάρχει πια (αν και είχε γίνει retweeted ευρέως) γιατί το κατέβασε η χρήστης που πρωτοαποκάλυψε την είδηση, αλλά υπάρχει αυτό εδώ (της ίδιας)

2 Likes

Στειλε με paypal αν γινεται! :stuck_out_tongue:

Απο ποτε δηλαδη δεν εχω το δικαιωμα να κατακρινω οποιο επαγγελμα γουσταρω και να το βρω σαθρο επιχειρημα εναντιον της δηλωσης πως ζουμε δυστοπια λογω καποιων καταστασεων? Οχι πως δεν υπηρχαν παντοτε επαγγελματα για τα οποια νιωθω ακριβως το ιδιο (υπερογκα ποσα για αθλητες, celebrities κτλ) αλλα αυτο το “αν βγαζει λεφτα και αν υπαρχει κοσμος που πληρωνει τοτε ολα καλα” μου θυμιζει παρα πολυ ελευθερη αγορα και ξερεις την αποψη μου για αυτην :stuck_out_tongue:

Σε πιο σοβαρο τονο παντως, εβλεπα infographic χθες με την αλλαγη στις προσωπικες ελευθεριες σε καθε χωρα της γης (χρωματικος κωδικας με το κοκκινο να ειναι μειωση σε αυτες και το μπλε αυξηση) και ολος ο χαρτης της Γης με εξαιρεση λιγες χωρες ηταν κατακοκκινος.

Ταυτοχρονα, η διαφορα μεταξυ του lower class και του upper class ειναι επισης παγκοσμιως πλεον στα πιο ακραια της επιπεδα οσο ζουμε και πιθανοτατα και για δεκαδες γενιες πριν. σ

Τα φασιστικα και χουντικα καθεστωτα ή τελος παντων ας τα πουμε δεξια/ακροδεξια εχουν αυξητικη ταση επισης παγκοσμιως.

Η μολυνση του περιβαλλοντος εχει πιασει ακραια επιπεδα και δεν αναφερομαι καν στην αυξηση της θερμοκρασιας αλλα κυριως στα πλαστικα νησακια που υπαρχουν σε διαφορες θαλασσες και ωκεανους, θα μπορουσαν να ειναι καινουριες χωρες.

Και ζουμε μια πανδημια που αν και εχω γραψει πως δεν την θεωρω πια τοσο τραγικη και δραματικη οσο εναν παγκοσμιο πολεμο, σιγουρα εχει κανει την ζωη εκατομμυριων ανθρωπων παγκοσμιως πολυ χειροτερη. Για να μην κανω λογο για την αυξηση των ψεκασμενων παγκοσμιως.

Τι ακριβως θελεις να γινει ακομα για να μιλαμε για δυστοπια? :joy: :joy: :joy:

6 Likes

Να ας πούμε πιάνεις μόνο ένα κομμάτι της απάντησης, γιατί αυτό όντως στηρίζει το επιχείρημα “αφού και τώρα υπάρχουν αλλά δε γίνονται”. Και απαντώ, και λοιπόν? Εγώ προσωπικά έδωσα την απάντηση, παραπάνω, αν θέλουμε ένα σύστημα κανόνων η ψηφιοποίηση των πάντων (και των ζωών μας) είναι η καλύτερη εναλλακτική, δεν ξέρω γιατί προσπελάστηκε έτσι απλά. Δεν είπα ότι συμφωνώ, είπα αν θέλουμε ένα σύστημα το οποίο είναι συνεπές με αυτά που έχουμε θέσει. Δηλαδή και τώρα είναι εντελώς χειραγωγήσιμο το σύστημα που έχουμε, τι διάολο, δεν καταλαβαίνω κάτι που καταλαβαίνεται όλοι οι υπόλοιποι?

Σε πιο απτά της πραγματικότητας, εγώ θα πρότεινα, να μπουν στη φυλακή για πάντα προς παραδειγματισμό όσοι χρειάζεται και να αλλάξει το Σύνταγμα, δεν ξέρω όμως γιατί πρέπει να δίνω τέτοιες απαντήσεις, όταν το πρόβλημα δεν είναι καλώς ορισμένο.

Μπορεί να σου φανεί περίεργο, αλλά έχω πάρα πολύ λίγα πάρε δώσε με τις τράπεζες(όσα λέει ο νόμος) και με κανένα fintech πια.

Κάνω quote αυτό, αλλά όλα τα προηγούμενα ήταν αχταρμάς :stuck_out_tongue: . Ο @jonkyr μίλησε για δυστοπία της τελευταίας δεκαετίας, όμως όλα αυτά που λες δεν είναι παρατηρήσεις μόνο της τελευταίας δεκαετίας (εκτός του ιού), thanks for the support, please like and subscribe :stuck_out_tongue:

3 Likes

Η ΕΡΤ το επαιξε, νομιζω την ιδια μερα. Για 20" βεβαια, αλλα εγινε αναφορα. Επισης διαβασα οτι το επαιξε το Open. Οι αλλοι, μουγγα.

4 Likes

Αυτα που λεω, την τελευταια δεκαετια εχουν ξεφυγει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι πριν.

Αχταρμα το βαφτιζεις επειδη δε σε βολευει. ΟΛΑ οσα ανεφερα συγκεκριμενα εντοπιζονται πολυ πιο εντονα απο το 2010 και μετα. Να φερω και metrics? :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι

Σας διαβάζω χωρίς να συμμετέχω διότι με καλύπτουν οι συμφορουμίτες. Αλλά σε αυτό παίρνεις κίτρινη κάρτα.

Έγραψα ότι οι 20αρηδες νέοι ζουν μία δυστοπία την τελευταία δεκαετία (νομίζω έγραψα “μετά το 2009”, που είναι 12ετία και το ξεκίνημα της κρίσης).

Αν νόμισες ότι μιλάω για “δυστοπίας δεκαετίας” και ότι δεν αντιλαμβάνομαι πόσο προβληματική ήταν
ήταν η ζωή από το ξεκίνημα του 20ου αιώνα κι έπειτα, σημαίνει ότι δεν κατάλαβες τι έγραψα. Αν κατάλαβες, αλλά έγραψες το παραπάνω δεν έχω λόγια.

Για την ίδια τη δυστοπία, θα σε στείλω το 2112 (για ευκολία, υπάρχουν δεκάδες έργα που περιγράφουν παρόμοιες καταστάσεις) για να δεις αν υπάρχουν ομοιότητες σε συμπεριφορές κάποιων fiction characters με την πραγματική, σημερινή ζωή.

Από όλα τα υπόλοιπα που διάβασα, ένα πράγμα μόνο: “Κάμερες παντού; Γελάω.”

1 Like

Θα κάνω μόνο 3 quote γιατί πιστεύω συμπεριλαμβάνουν και τα υπόλοιπα.

Για να κάνεις αυτή τη σύγκριση αρχικά, χρειάζεσαι την έννοια της αξίας και του χρήματος που ανέφερα και παραπάνω για να κάνεις μια υποτυπώδης σύγκριση, που είναι και η μόνη που ίσως έχει και κάποιο νόημα, αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό. Εν προκειμένω, θα ήθελα να δω πάρα πολύ τις διαφορές τνω upper class με των lower class ανά τα χρόνια. Οι lower class μορφώνονται, έχουν πρόσβαση σε υγειονομικές παροχές, επιλέγουν επαγγέλματα, και γενικά ζούνε μια πιο ποιοτική ζωή (οκ ας πούμε για τις δυτικές κοινωνίες) σε σχέση με πριν. Το gap που λες είναι μόνο σε οικονομικά κριτήρια, γιατί διαφορετικά θα πρέπει να ποσοτικοποιήσεις κάπως και το gap που χρειαζόταν για να καλύψει ένα παιδί lower class οικογένειας, το να μη δουλέψει από τα 11 ή να μη φοβάται για πόλεμο ή αν τα άγχη του να είναι αν θα πάθει κατάθλιψη που διαβάζει για τις πανελλήνιες.

Δηλαδή η τάση για φασιστικά και χουντικά καθεστώτα είναι χειρότερο ως πρόβλημα από τα τεκμηριωμένως υπαρκτά φασιστικά και χουντικά καθεστώτα που κυβερνούσαν?

Τη μόλυνση του περιβάλλοντος τη ζούμε τώρα γιατί υπάρχει μια περίοδος για να φανούν τα αποτελέσματα. Αν απ’το 1950 ξεκίνησαν το fracking πχ και τις πολιτικές που στην ουσία έλεγαν “καταναλώστε χωρίς να μας ενδιαφέρει τίποτα”, ε λογικό είναι οι εποχές που μπορούσαν να σπαταλάνε ξέγνοιαστα να είναι καλές, και η εποχή που έρχεται να πληρώσεις το λογαριασμό ως δυστοπία. Αυτό δεν αναιρεί την τωρινή κακή κατάσταση, αλλά την “παλιά” εποχή δρούσαν επί το πλείστον σταρχιδιστικά (εσκεμμένα/έμμεσα ποιος ξέρει) ενώ την τωρινή εποχή δράττουμαι με το σωστό (σωστό για την ανθρωπότητα) τρόπο ή έστω προσπαθούμε, που για μένα είναι εξαιρετικά αισιόδοξο.

Σόρι, δεν καταλαβαίνω τότε το γιατί έβαλες timeframe απ’το 2009 και μετά, και όχι απ’το 1981 και μετά πχ, αν θες μπορείς να μου το εξηγήσεις.

Εύκολο ειναι ρε μπόι: το 2009 θεωρείται η κομβική χρονολογία για την οικονομική κρίση στην Ελλάδα. Κανονικά έπρεπε να γράψω από το 2007. Τι εξήγηση να σου δώσω δλδ; Ότι ένας 20χρονος ήταν τότε 7+ χρονών και εντελώς βίαια οι γονείς του έχασαν κατ’ ελάχιστον το 50% των εισοδημάτων τους; Εξήγηση θέλει;

Btw, μιας κι είπες 1981 (ίσως όχι τυχαία): τότε είχαμε ΠΑΣΟΚάρα :slight_smile:

Οκ δυσκολεύομαι να ακολουθήσω, άρα πιο πριν υπήρχαν προβλήματα που η οικονομική ευημέρεια τα έκρυβε? Αυτό εννοούμε ως μη δυστοπία?

Άστο, εντάξει. Και πάλι φίλοι, μόνο bandwidth χαλάμε. Αν για τα προφανή πρέπει να κάνουμε ανάλυση λέξη-λέξη, χαθήκαμε. Όταν συναντηθούμε από κοντά κάποτε, τα συζητάμε.

Ποιοι προσπαθουμε; Οι μεγαλυτεροι ρυπαντες του κοσμου (ΗΠΑ, Κινα, Ινδια, Ρωσια) αλλα και οι αναπτυσσομενοι τιποτα δεν προσπαθουνε ουσιαστικα. Μια μειοψηφια προσπαθει, που ομως δεν αρκει.

1 Like

Εβλεπα Tsoukalo σημερα ( Ancient Aliens) για να περναει η ωρα και αναφερθηκαν στον μηχανησμο που ειχε βρεθει στα αντικυθηρα… Οποτε εψαξα παραπανω πληροφορις και ειδα οτι ανακαλυψαν πολλα πραγματα για τον λεγομενο πρωτο υπολιστη… ειναι πραγματικα απιστευτο το τι ειχαν φτιαξει τοτε…
https://www.nature.com/articles/s41598-021-84310-w?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=3_nsn6445_deeplink_PID100046954&utm_content=deeplink

4 Likes

Οκ, με το “διεθνή θέματα” έφερα απλά παράδειγμα, εννοούσα γενικότερα ότι έχουν προβληματισμούς για πολλά θέματα, και όχι μόνο για ομάδες και γκόμενες/ους. Δεν είπα ότι ασχολούνται μόνο με το πρώτο. Μακάρι, λοιπόν, να ήταν πλειοψηφία υπό αυτή την έννοια.

edit:
Σήμερα βλέπω πολλά κανάλια ασχολήθηκαν με το θέμα του τροχαίου έξω από τη βουλή. Αφού έγινε θέμα από αλλού… με καθυστέρηση 2 ημερών!

2 Likes

Πέρα απο τον Τσούκαλο και τον κάθε γραφικό σαν και δαύτον ο μηχανισμός είναι πραγματικά κάτι το εκπληκτικό και αντικείμενο παγκόσμιας μελέτης και θαυμασμού.
Σε όσα βίντεο έχω δει που αναφέρονται σε αρχαία “θαυματα” ο μηχανισμός των Αντικυθήρων είναι πάντα μέσα και συνήθως στο νο1…

1 Like

Επειδή πριν λίγους μήνες συζητούσατε για κάποιους φασίστες comedians στο youtube όπως ο Mikeius, ένα σίχαμα με όνομα Silas Serafim τον είχατε αναφέρει;

2 Likes