Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Οχι, επειδη βρωμιζουμε το φορουμ με σκουπιδια.

5 Likes

https://m.facebook.com/325679174998042/posts/788019868763968/

Το νεο που ειχα ποσταρει τροποποιηθηκε και λεει οτι η βολτα εγινε στις 27/2 και οχι στις 12/3, που ανεβηκε στη σελιδα. Λογικα θα χυθει απλετο φως, το μαχαιρι θα φτασει στο κοκκαλο, μη σου πω και στο μεδουλι και θα μαθουμε τα παντα, οπως παντα.

Οσο περισσοτερη ειναι η σιωπη βεβαια, τοσο περισσοτερα ειναι και τα ερωτηματα που δημιουργουνται (ποιος οδηγουσε, γιατι δε σταματησε, οπως ειπε ο θειος του παιδιου οτι εγινε κλπ κλπ)

3 Likes

Κανεις το λαθος να θεωρεις αξιωματικα το οτι η λεξη δυστοπια ειναι απαγορευτικη, επειδη εχουμε περισσοτερες παροχες και ανεσεις στην καθημερινη μας ζωη. Το οτι μπορω να παραγγειλω κατι απο Amazon και να μου ερθει σε 24 ωρες, κατι που δεν γινοταν φυσικα το 1990 ενω το 1950 ηταν επιστημονικη φαντασια, δεν σημαινει οτι για τα δεδομενα της καθε εποχης, τα πραγματα δεν ειναι πολυ ασχημα αυτην την δεδομενη χρονικη στιγμη με αρκετους τροπους.

Ολο το αποπανω ειναι σα να μου λες οτι δυστοπια μονο στο παρελθον μπορει να υπαρξει, γιατι ξερω γω πριν 4000 χρονια ειχαμε σκλαβους παντου αρα τωρα μονο και μονο που μπορω να εχω φαγητο, ενα ζεστο κρεβατι και μια στεγη πανω απο το κεφαλι μου, θα επρεπε να νιωθω βασιλιας.

Η χρηση της λεξης “δυστοπια” ειναι προφανως υπερβολικη, και ο στοχος της ειναι να κρουσει τον κωδωνα του κινδυνου για αυτα που ζουμε στην παρουσα εποχη, τα οποια καλως ή κακως ειναι με πολλους τροπους πολυ ανησυχητικα.

  • Η μορφωση του lower class δε μου λεει απολυτως τιποτα οταν πολλοι lower class θα βγουνι στην αγορα εργασιας και δε θα εχουν ουτε καν δουλεια, με 2 πτυχια, 1 μαστερ και 1 διδακτορικο, οταν πριν 40 χρονια με ενα πτυχιο πολυ κοσμος εβρισκε δουλεια που πληρωνε καλα.

  • Αυτο που λες εσυ “ποιοτικη” ζωη ειναι εντελως υποκειμενικο, καθως μια ζωη σε μεγαλουπολη - τσιμεντουπολη με ενα ψευτικο lifestyle και προτεραιοτητα σε υλικα αγαθα, γεματη στην αποξενωση και στο αγχος, δηλαδη μια ζωη που ζει μια τεραστια ποσοτητα κοσμου παγκοσμιως εν ετει 2021, δεν ειναι ακριβως “ποιοτικη” ζωη.

  • Εγω μιλησα ξεκαθαρα για διαφορες μεταξυ των ταξεων και υπερογκες διαφορες μεταξυ εισοδηματων, βασικων μισθων, ψαλιδας μεταξυ πλουσιων φτωχων κτλ. Αυτο ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο, ειναι μετρησιμο, και η ψαλιδα μεγαλωνει σταθερα και σχεδον εκθετικα πλεον. Δεν χρειαζεται να κανεις τρελα mental gymnastics για να μου γυρισεις καπως το οτι ο Jeff Bezos, ο τρελαρας ο Elon Musk κι ενα σωρο αλλοι εβγαλαν το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κερδος της υπερογκης περιουσιας τους κατα το 2020, την στιγμη που ο μεσος ανθρωπος στην γη ειδε το εισοδημα του να μειωνεται ή εχασε τη δουλεια του, λογω πανδημιας. Αυτα, ΔΕΝ ειναι αμφισβητησιμα, και δεν γινονται μονο λογω πανδημιας. Γινονται εδω και 15-20 χρονια σε τραγικο βαθμο.

  • Δεν φοβαται για πολεμο ο κοσμος εν ετει 2021? Σοβαρα? Σε ποια χωρα? Στην Μεση Ανατολη? Στην Συρια? Στην Κορεα? Στην Ουκρανια? Που ακριβως? Απιστευτα κοντοφθαλμο να νομιζουμε οτι επειδη εχουμε “ειρηνη” στην Ευρωπη (για να ρωτησουμε και πρωην γιουγκοσλαβους…) επι 70 χρονια δε θα επιστρεψει ποτε πολεμος. Ας λεμε μακαρι να μην ζησουμε εμεις κατι τετοιο.

Οχι βεβαια. Αλλα που κολλαει αυτο? Οι τασεις για φασιστικα και χουντικα καθεστωτα ειναι χειροτερες ως προβλημα απο τις πολυ πιο ελευθεριακες και φιλελευθερες κυβερνησεις που ειχαμε παγκοσμιως πριν 30 ή και 50 χρονια. Μη με κανεις να ψαξω infographics, σου ειπα βρηκα χαρτη που δειχνει οτι τα τελευταια 5 χρονια η πλειονοτητα των χωρων του κοσμου εχει μειωσει τις προσωπικες ελευθεριες, δεν εχω λογο να το βγαλω απο το μυαλο μου.

Ας μην συγκρινουμε την μολυνση του περιβαλλοντος εν ετει 2021 με οποιαδηποτε στιγμη στο παρελθον. Ειμαστε στον πατο στο συγκεκριμενο θεμα, αλλα το βαρελι δεν εχει πατο. Θα παει πολυ χαμηλα ακομα. Τα προβληματα αυτα κανουν την τρυπα του οζοντος να μοιαζει με ουτοπια και ως πταισμα. Η οποια παρεμπιπτοντως εκλεισε επειδη πριν 30 χρονια ειχαμε την ευαισθησια να νοιαστουμε πραγματικα για περιβαλλοντικα προβληματα, και να περασουμε νομους ωστε να κλεισει. Τωρα, καιμε αβερτα παντου fossil fuels, γραφουμε σταρχιδια μας τους κινδυνους του global warming, και για τα πλαστικα η προσπαθεια που γινεται ειναι ουσιαστικα μηδαμινη.

5 Likes

Και που το ξέρεις αυτό, που είναι τα στοιχεία;

Έλα, nnnkkk, σε πειράζω. :stuck_out_tongue:

3 Likes

Πρόσθεσε 50 χρόνια για το fracking. Αν και είναι τεχνική γνωστή από τον 14ο-15ο αιώνα, όσον αφορά την παραγωγή πετρελαίου το ~2002 είναι η χρονιά ορόσημο όπου επιτεύχθη η πρώτη οριζόντια γεώτρηση και πλέον μαζί με το fracking η εξόρυξη από σχιστόλιθο ήταν οικονομικώς εφικτή. Χρειάστηκαν όμως περίπου 10 χρόνια από αυτή την πρώτη γεώτρηση μέχρι την ανάπτυξη του fracking industry

1 Like

Και στην τελική οι χρυσαυγίτες δίνουν κι ένα ποτήρι νερό στα παιδιά των ΜΑΤ.

2 Likes

Ακριβώς τα ίδια πράγματα λέμε, εγώ απλά έκανα την ερώτηση γιατί μετα το 2009 και ότι είναι υποκειμενικό (“Δυστοπία ίσως είναι για εσένα”). Σε πολλά ποστ μου έχω γράψει ότι γενικά πάντα ήταν γτπ τα πράγματα, απλώς τώρα τα μαθαίνουμε πιο εύκολα και εκεί βασίστηκε η κουβέντα.

Αχά, εδώ καταλαβαίνω ότι κάνεις ευθεία σύνδεση γνώσεων με το οικονομικό τους αποτέλεσμα για την επιτυχία της μόρφωσης. Μήπως να μορφώνουμε τμήματα του πληθυσμού μόνο, για να είμαστε σίγουροι ότι θα βρούνε δουλειά?

Όχι μαν, ποιοτική ζωή είναι να μην πεθαίνεις εύκολα,να έχεις χρόνο να σκεφτείς, να εξελίσσεις το είδος και πολλά άλλα. Δε με ρώτησες ποτέ τι θεωρώ ποιοτική ζωή.

Μα αν η έννοια του χρήματος είναι έννοια των τελευταίων αιώνων πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ??? Πως μπορείς να πεις ότι η ταξική διαφορά ήταν μικρότερη από τώρα? Κανένα mental gymnastic, πολύ απλές σκέψεις είναι βασικά, το μεγαλύτερο κέρδος της περιουσίας τους δε λέει κάτι, και η Κλεοπάτρα ή ο Τζένγκις Χαν κάποια στιγμή ένα έτος απέκτησαν το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας τους. Πως συγκρίνεις αυτά τα 2 μεγέθη? Επίσης αυτό που έκανα point out, επειδή αυτά τα ερωτήματα δεν απαντώνται (όπου εσύ προσπάθησες να δώσεις απάντηση), είπα πως ναι αν δεις μόνο την οικονομική διάσταση, τότε ίσως μπορείς να μετρήσεις αυτή την ψαλίδα, ανά τους αιώνες κιόλας πιθανότατα. Οι υπόλοιπες έννοιες πως μετρώνται? Ή δε μας νοιάζουν? Εσύ πάντως έδωσες και σε αυτό την απάντηση με το προηγούμενο "η μόρφωση του lower class…, βρε μήπως είσαι ορκισμένος καπιτάλας και θολώνεις τα νερά σα γνήσιος πράκτορας? :stuck_out_tongue:

Έγραψα για το δυτικό κόσμο, άρα μάλλον έκανες διαγώνια ανάγνωση. Επίσης δεν είπα το αν θα γίνει πόλεμος, είπα πήγαινε σε έναν οποιονδήποτε Έλληνα έφηβο και θα σου έλεγε “δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να ΠΑΩ σε πόλεμο”, κι αυτό γιατί όσο πιο μορφωμένος (και βολεμένος σε μια καταναλωτική δυστοπία-wink wink) είναι ο άνθρωπος, τόσο λιγότερα του λένε οι συνήθεις λόγοι πολέμου. Επίσης θυμάμαι πριν λίγο καιρό που ο ακέφαλος καβαλάρης έλεγε ότι παίζει να γίνει πόλεμος με αφορμή το καπιτώλιο και εσύ απάνταγες "κλαιν ρε μάγκες μην καταστροφολογούμε δεν πρόκειται να γίνει κανένας πόλεμος ", τι 180 σε 2 μήνες ήταν αυτό :stuck_out_tongue:

Δεν είπα ότι τα έβγαλες απ’το μυαλό σου, μα πραγματικά δεν τα εξηγώ αναλυτικά? Απλά βάλε τον 20ο αιώνα να δεις πόσα απολυταρχικά καθεστώτα υπήρχαν και πόσα υπάρχουν τώρα. Εσύ επιλέγεις αν εστιάσεις στο τώρα και ότι υπάρχουν τάσεις.

Και επειδή το απάντησα έμμεσα, γιατί βλέπουμε “αναβίωση” και στο δυτικό κόσμο, είπα πως οι κυβερνώντες ακολουθούν παλαιότερες τακτικές που προήλθαν από παλιαότερες πηγές πληροφόρησης που έχουν incorporated αυτά τα στοιχεία. Ο Μητσοτάκης πχ, γεννήθηκε και μεγάλωσε σε μια Ελλάδα διαφορετική από αυτή που κυβερνάει, τα ερεθίσματα του έχουν έρθει από εποχές πριν την εποχή που άρχισε να τα δέχεται (πχ στο σχολείο ή το πανεπιστήμιό του) και επιπλέον αυτοί οι ρυθμοί μεταβολής είναι πολύ μεγαλύτεροι τώρα που κυβερνάει. Το ανέφερα, πως μόλις παραδώσουν τα γκέμια (ας ελπίσουμε ειρηνικά) οι “προηγούμενοι” πιστεύω πως θα δούμε πολύ μεγάλες αλλαγές.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, αν δε συμφωνείς με το τι έγραψα στο προηγούμενο ποστ τότε δε θα βρούμε σημείο επαφής. Πάντως τρέχουν υπερβολικά πολλές νομοθεσίες και σε κεντρικό και σε αποκεντρωμένο επίπεδο εδώ και αρκετά χρόνια και όλο το βάρος θα πέσει στην κλιματική αλλαγή σε όλα τα επίπεδα.

@pantelis79 επειδή με ρώτησες πριν για κάτι αντίστοιχο, το ξέρουμε πως είναι στα υψηλότερα επίπεδα και ότι αν θέλουμε αλλαγή πρέπει να γίνει χθες, αλλά πιστεύω πως αυτό που θα γίνει είναι πως θα κάνουμε σαν ανθρωπότητα efficient production. Τι θέλω να πω μ’αυτό, στ’αρχίδια μας το κλίμα, θα προσπαθήσουμε να κατανοούμε τις αλλαγές που θα γίνονται από μη ελεγχόμενους παράγοντες και από ανθρωπογενείς και θα λειτουργούμε ανάλογα. Δε θα μας ενδιαφέρει αν κάποιες περιοχές πχ θα γίνουν μη κατοικήσιμες (το οποίο δε συμφωνώ απλά λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει :stuck_out_tongue: )

Βασικά η ερώτηση είναι, η έννοια της εξουσίας έχει μείνει αναλλοίωτη στο πέρασμα των αιώνων ή οι σκλάβοι ήταν κάτι διαφορετικό από αυτό που ορίζουμε τώρα? :stuck_out_tongue:

Γιατί θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πως στα 50s ξεκίνησε το υδραυλικό fracking? Μήπως είναι κάτι άλλο? Τέσπα αυτό εννοούσα, αν είναι άλλο πράγμα γράψε λάθος. Αν είναι το ίδιο, λογικό μου φαίνεται η περίοδος χάριτος απ’όταν δοκιμάζεται η τεχνολογία μέχρι να είναι οικονομικώς αποδοτική. Δηλαδή και τα ΦΒ που σε 20-25 χρόνια θα είναι παντού, δε σημαίνει πως τότε εφαρμόστηκαν, και άρα θα πάρει ο Μητσοτάκης jr jr τα εύσημα που πιάσαμε τους στόχους του Paris Agreement, όπως και τώρα δε φταίμε εμείς που το fracking γίνεται “σωστά”.

1 Like

Ναι, αυτό είναι το υδραυλικό fracking. Το impact του στην παραγωγή πετρελαίου αφορά κυρίως από τα 10ς και μετά. Σχεδόν αποκλειστικά, ΗΠΑ και Καναδά(Οι Άγγλοι το σταμάτησαν πρόπερσι γιατί πανικοβλήθηκαν από μικρούς σεισμούς). Το fracking έκανε τεράστιο disrupt στο market γιατί ο OPEC και οι λοιπές χώρες που παράγουν πετρέλαιο, πρακτικά έχασαν την Αμερική ως πελάτη. Και πλέον η Αμερικάνικη οικονομία έχει ένα γιγαντιαίο τομέα. Ενδεικτικά να σου πω, πως στο Νέο Μεξικό όπου στοχεύουν μισό εκατομμύριο πηγάδια σε λίγα χρόνια, υπολόγιζαν πως οι λίγοι μπαρμπέρηδες της περιοχής πρέπει να βγάζουν πάνω από 100 χιλιάρικα κάθε χρόνο για τόσους εργάτες. Fuck Paris Agreement θα σου πουν όλοι τους :sweat_smile:

2 Likes

Εκτός αν το stimulus plan των ΗΠΑ, γίνει social basic income και αυξηθεί ο πληθωρισμός :eyes: :eyes:

2 Likes

καλό αστείο :yum:

1 Like

Κι εγω σε πολλα μου ποστ εχω γραψει οτι δεν ειναι αναγκη να το σκεφτεσαι τοσο αυστηρα το 2009 ως καποιο ετος μεγαλης αλλαγης απο ουτοπια σε δυστοπια, και κανενας δεν το ειπε αυτο. Συζηταμε για το πως ο κοσμος τις τελευταιες δυο δεκαετιες φανταζει με πολλους τροπους οργουελικος.

Δεν ειναι ασπρο μαυρο αυτα τα πραγματα. Μπορεις να υποστηριζεις μορφωση για την αξια της μορφωσης και για καθε ανθρωπο στον πλανητη αν αυτο ειναι εφικτο, και ταυτοχρονα να θελεις και να αμοιβεται δικαια και σωστα οποιος θελει να παρει την μορφωση του και να προσφερει καπως σε αυτον τον κοσμο μεσω εργασιας. Ειναι σιγουρα θετικο το οτι εχουμε το διαδικτυο και μια τεραστια ποσοτητα ανθρωπων παγκοσμιως εχει προσβαση σε απειρη γνωση. Δεν ειπε ποτε κανενας οτι με τον ορο “δυστοπια” εννοουμε οτι ολα ειναι σκατα και μετα πεθαινεις. Εχεις μια ταση να τα ερμηνευεις ολα ειτε ως ασπρα ειτε ως μαυρα σε αυτην την κουβεντα. Εγω ο ιδιος εγραψα συθγκεκριμενα οτι ο ορος “δυστοπια” χρησιμοποιειται υπερβολικα.

Για γκουκλαρε την ιστορια του currency (εχεις πανευκολη προσβαση στην ποιοτικη ζωη που εχουμε :stuck_out_tongue: ) και παρτο αλλιως λιγακι… Να σου θυμησω οτι η εννοια του χρηματος υπηρχε απο τοτε που εγραφε ο Ομηρος επη?

Εκανα ξεκαθαρη συγκριση και αναφορα στον τελευταιο αιωνα, δεν το πηγα τοσο παλια, αν και θα μπορουσα και παλι. Υπηρχαν και στο παρελθον ιστορικες φιγουρες με αμετρητη περιουσια (κι αν κανουμε την αναγωγη, καποιοι ηταν πιο πλουσιοι απο τον Musk και τον Bezos, βλεπε Mansa Musa) αλλα χανεις το point. Το point ειναι πως μεσω του καπιταλισμου η φαση τωρα ειναι STATUS QUO, δεν ειναι 5-10 πλουσιοι και ολοι οι αλλοι φτωχοι. Ειναι μια μεριδα ανθρωπων που μεσω τεχνολογιας και τραπεζων ελεγχει το χρημα και την εξουσια παγκοσμιως (βλεπε Cayman Islands, τραπεζες σε Ελβετια, hedge funds, χρηματιστηριο, Dow Jones κ.ο.κ.) που καθιστουν ολη την κατασταση οργανωμενα δυστοπικη, κι οχι επειδη ετυχε να αποκτησουν μια τεραστια περιουσια στην ζωη τους οπως η Κλεοπατρα ή ο Mansa Musa.

Καμια κωλοτουμπα, ακομα δεν θεωρω οτι θα γινει πολεμος στην Ελλαδα ή στην Αμερικη οσο ζω. Ή για να μην λεω μεγαλα λογια, εστω στις επομενες 2 δεκαετιες. Αλλα το να πιστευω οτι δε θα γινει ποτε ξανα πολεμος ειναι απλα ουτοπικο. Καποια στιγμη θα πεσει κι η αυτοκρατοριας της Αμερικης (ηδη εχει αρχισει και ζυμωνεται περιεργα…) και θα αλλαξουν οι παγκοσμιες δυναμεις και ισορροπιες, και μπορει και καποια εθνη να σταματησουν να υπαρχουν. Η ουσια ειναι πως ΔΕΝ ζουμε σε καμια ξεχωριστη εποχη χωρις πολεμους στον δυτικο κοσμο, οπως θελεις να παρουσιασεις (?) νομιζω.

Α ενταξει αν υπαρχει νομοθεσια με 300 παραθυρακια που δεν ακολουθει κανενας και τελικα ολος ο κοσμος ακομα καιει fossil fuels σα να μην υπαρχει αυριο (κυριολεκτικα) τοτε οκ, ας περιμενουμε πρωτα να βυθιστουν η Βενετια και ενα σωρο αλλες πολεις και μετα εφαρμοζουμε και την νομοθεσια.

I ll believe it when I see it, που λενε και στο χωριο μου (που κι αυτο θα βυθιστει).

Προφανως και εστιαζω στο τωρα. Που να εστιασω? Για τις τελευταιες 2 δεκαετιες λεμε. Εκει ειναι η κουβεντα. Δεν ειπα ουτε εννοησα ποτε οτι η ΝΔ του Μητσοτακη ειναι χειροτερη απο την Τουρκοκρατια ας πουμε. Αν και… δεν ημουν κι εκει να ξερω, τουλαχιστον αυτοι μας εμαθαν το κεμπαμπ γιαουρτλου και τον μπακλαβα :stuck_out_tongue:

Για να ξεκαθαριζω, η δικη μου συγκριση γινεται μεταξυ της περιοδου 2000-2020 και των προηουμενων κανα 2 αιωνων συνολικα, και μου φαινεται πως εχουμε μπει σε μια “περιεργη” αν μη τι αλλο εποχη την τελευταια δεκαετια. Δεν γουσταρω τις θεωριες συνωμοσιας ουτε θεωρω οτι θα μας σκλαβωσουν ολους μεσω μετρων ελεγχων λογω τρομοκρατιας και Covid19 οπως λενε αλλοι, αλλα ουτε γουσταρω τις μαλακιες που συμβαινουν πλεον σε ολον τον δυτικο κοσμο και τον τροπο με τον οποιο πολλες κυβερνησεις αποφασιζουν να εφαρμοσουν νομους, κανονες, και τεχνολογια, στην παρουσα φαση. Εγω αυτο λεω. Και πολλα πραγματα με κανουν να αισθανομαι πως εχουμε μια πολυ ηπια μορφη δυστοπιας οντως. Αλλα ευελπιστω οτι θα φτιαξουν τα πραγματα.

2 Likes

Παντως με την μολυνση τα πραγματα ηταν πολυ πολυ χειροτερα 30 χρονια πριν. Οχι οτι τωρα δεν γαμαμε τον πλανητη αλλα τον γαμαμε με μικροτερη ταχυτητα. Οποιος εχει ζησει Αθηνα και θυμαται πχ την αιθαλομιχλη στα 80-90 καταλαβαινει τι λεω, ειδικα την δεκαετια του 70 ηταν εντελως Αγρια Δυση η φαση, τωρα τουλαχιστον υπαρχουν ΚΑΠΟΙΟΙ περιορισμοι (παει η ελευθερη αγορα κλαψ λυγμ, αν οι παλιοκυβερνησεις αφηνανε ελευθερους τους βιομηχανους το αορατο χερι της αγορας θα τους αναγκαζε να σεβαστουν το περιβελλον, καλα τα ελεγε η Ayn Rand) και δεν κανουν ο,τι τους κατεβει, πχ η τρυπα του Οζοντος εχει κλεισει. Το οτι βλεπουμε περισσοτερες συνεπειες απο την υπερθερμανση και την συνεχη μολυνση ειναι κατι που εχει ξεκινησει πολλες πολλες δεκαετιες πριν.

2 Likes

Εγώ πάντως δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι’ αυτό. Πιο κάτω, διαγράμματα για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Κίνα, τριπλασιασμός της παραγωγής τα τελευταία 15 χρόνια, περίπου τριπλασιασμός και στον άνθρακα. Πλέον είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας στον κόσμο, πέρασε και τις ΗΠΑ από το 2011. Χοντρικά χτίζουν 1 εργοστάσιο με καύσιμο τον άνθρακα ανά βδομάδα, ενώ έχουν και περίπου 5000 ορυχεία.

Η.Π.Α., σταθερή περίπου παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας τα τελευταία χρόνια. Εδώ έχει μπει στο παιχνίδι και η εξοικονόμηση, χωρίς την οποία δεν πρόκειται να γίνει καμία απολύτως δουλειά αναφορικά με το περιβάλλον, από τη στιγμή που μιλάμε ότι ο πληθυσμός της Γης ανεβαίνει με πολύ μεγάλους ρυθμούς. Οι ΗΠΑ ανήκουν εις την Δύσιν και κοιτάζουν και το θέμα της εξοικονόμησης - βέβαια, το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής τους είναι, εννοείται, από συμβατικά καύσιμα.

Ινδία, περίπου διπλασιαμός της παραγωγής την τελευταία δεκαετία. Η soon to be πολυπληθέστερη χώρα του κόσμου, ακολουθεί τα χνάρια της Κίνας.

Η Αθηνα και ολοκληρη η Ευρωπη (και καποια αλλα μερη) ειναι καλυτερα σε σχεση με παλια, αλλα ολος ο υπολοιπος κοσμος, δε θα το ελεγα. Δες την αιθαλομιχλη του Πεκινου ας πουμε…

4 Likes

Σίγουρα παίζει ρόλο και σε τι φάση είναι η οικονομία της κάθε χώρας, η Κίνα τώρα βρίσκεται σε φάση έκρηξης οπότε δεν είναι παράλογο, τουλάχιστον υπάρχει σχέδιο να πανε σε ανανεώσιμες, από το τίποτα κάτι είναι.

Δεν λέω πως τα πράγματα είναι καλά αλλά σε σχέση με 30 χρόνια πριν που δεν υπήρχε καν σαν σκέψη και ο καθένας έκανε ότι ήθελε νομίζω είναι αρκετά καλύτερα. Όχι ότι μικραίνει η ζημιά αλλά τουλάχιστον μεγαλώνει με μικρότερο Ρυθμό…

3 Likes

Δεν υπαρχει συγκριση βασικα. Το οτι η Αθηνα δεν εχει το νεφος που ειχε, δεν λεει πολλα.

Τα γραφηματα που εβαλες τα λενε ολα. Για τα ματια του κοσμου ειναι οι κινησεις που γινονται προς το παρον.

Ας μην συγκρινουμε το ποσα πλαστικα εχουμε στον κοσμο αυτην την στιγμη τωρα, και ποσα ειχαμε πριν 30 ή 50 χρονια. Η αυξηση ειναι εκθετικη.

3 Likes

Όπως ίσως είδατε στο “Ειδήσεις από τον κόσμο”, η χρήση του εμβολίου της AstraZeneca, αναβλήθηκε προσωρινά σε μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της έρευνας για το αν ευθύνεται για τους θρόμβους που παρατηρήθηκαν σε κάποια άτομα που έκαναν το εμβόλιο.

Στην Ελλάδα όμως, επειδή με έναν σμπάρο 2 τρυγόνια (κι ο εμβολιασμός πρέπει να προχωρήσει καθώς σε λιγότερο από 2 μήνες έρχονται οι πρώτοι τουρίστες - που παρεμπιπτόντως δεν ευθύνονται κι επίσημα για τη διάδοση του ιόυ - επομένως δε γίνεται να πάει άχρηστος ο προγραμματισμός αλλά και πρέπει να λυθεί το συνταξιοδοτικό) αποφασίστηκε να συνεχιστεί η χρήση:

Παναγία μου θα σκοτωθούμε…

5 Likes

Ο αποτυχημένος μπασκετμπολίστας (από πάνω).

Τι θέλετε τώρα; Αλλού χρησιμοποιούν λαστιχένιες σφαίρες, άλογα και σκύλους. Ποια βία τώρα και μπούρδες;

Άντε να έχεις ραντεβού για εμβόλιο σήμερα-αύριο ξέρω 'γω.

Έχει ραντεβού η μάνα μου αύριο. Άντε βγάλε άκρη τι να κάνει.

1 Like

Αν είχα εγώ ο ίδιος πάντως, νομίζω ότι θα πήγαινα κανονικά.

2 Likes