Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ξέρει πως θα της κάνουν το Astra? Εμένα του πατέρα μου του έκαναν της Moderna και το έμαθε εκείνη τη στιγμή (δεν είχε καμία παρενέργεια - κρίμα που δεν είχε και τσιπάκι). Εγώ στη μάνα μου θα της έλεγα να κάνει το εμβόλιο πάντως. Η ανησυχία για το εμβόλιο της Astra αφορά το ενδεχόμενο πρόκλησης μιας σπάνιας εγκεφαλικής φλεβικής θρόμβωσης η οποία δεν εμφανίστηκε σε άλλες χώρες πριν της Γερμανίας. Η Αγγλία έχει χορηγήσει πάνω από 11 εκατομμύρια δόσεις αυτού του εμβολίου και δεν είδε κάποια συσχέτιση (δηλαδή εμβολίασε μία Ελλάδα). Στη Γερμανία όμως βρήκαν 7 περιπτώσεις σε ~1.6 εκατομμύρια εμβολιασμένους και προβληματίστηκαν οπότε θέλουν να το ψάξουν. Δεν αποκλείεται και διατροφικές συνήθειες να παίζουν τον ρόλο τους.

3 Likes

Της astrazeneca εκανε η μανα μου πριν 2.5 βδομαδες. Για 2-3 μερες ειχε λιγο πυρετο και αρκετη δυσφορια/πονο στις αρθρωσεις, απο τοτε και μετα ειναι μια χαρα

5 Likes

Ναι το Astra θα κάνει. Αν δεν κάνω λάθος, οι 60-65 κάνουν Astra μόνο.

2 Likes

Πας και το κάνεις, αθροιστικά οι αποφάσεις που παίρνουμε μέσα στη μέρα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθεις κάτι από αυτό το εμβόλιο. Αν δε θέλει κάποιος να το κάνει, ρισκάρει να νοσήσει σοβαρά από κορονοιό, είναι πολύ απλό το trade off. Αν κάποιος φοβάται και πάει να το κάνει, στο δρόμο ας παίξει ταυτόχρονα και ένα τζόκερ, πιο πιθανό είναι να πιάσει το τζόκερ παρά να πάθει κάτι απ’το εμβόλιο.

3 Likes

Όχι, κάνουν και το Moderna. Εμένα σε γνωστούς που που έχουν εμβολιαστεί, έχουν κάνει και το Moderna και το AstraZeneca και δεν ξέρεις από πριν ποιο θα σου κάνουν.

Η μανα μου ειναι 59 παντως που εκανε το Astra. Μπηκε αυτοματα (απο το συστημα δηλαδη χωρις να κανει καποια επιπλεον ενεργεια εκτος απο την εγγραφη στο site) σε προτεραιοτητα για εμβολιασμο παρα την ηλικια της επειδη επαιρνε λογω προβληματος υγειας που ειχε για πολυ μεγαλο διαστημα κορτιζονη (απο τον Σεπτεμβριο του '19 μεχρι τον Αυγουστο του '20 περιπου).

1 Like

Προφανώς αν το πάμε με πιθανότητες, είναι προτιμότερο να κάνεις το εμβόλιο της Astra παρά να μην το κάνεις (δλδ trade off του να κολλήσεις τον ιό VS παρενέργειες).

Το θέμα που σχολιάζω είναι η αξιοπιστία της εταιρίας (που στο άλλο topic μπορείτε να δείτε ότι έκανε σοβαρά λάθη στις δοκιμές του εμβολίου), οι πολιτικές αποφάσεις που πρέπει να παρθούν από κάθε χώρα και προφανώς ενδεχόμενα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται για το ποιο εμβόλιο θα προτιμηθεί.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουμε στη διάθεσή μας όλα τα στοιχεία… Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος δλδ ότι οι συγκεκριμένες παρενέργειες είναι ο μόνος λόγος που η AstraZeneca στοχοποιήθηκε περισσότερο από τις υπόλοιπες φαρμακευτικές.

2 Likes

Γιατί είναι πολιτική απόφαση και όχι ιατρική απόφαση; Οι γιατροί σε Αγγλία, Ελλάδα και Γερμανία έχουν τα νούμερα για τις χώρες τους και αποφασίζουν τι προτείνουν στις κυβερνήσεις κατά περίπτωση.

:point_up_2:

Την τελική απόφαση την παίρνει η πολιτική ηγεσία -> πολιτική απόφαση. Παντού μπαίνει το οικονομικό κομμάτι στην απόφαση, δλδ η αναβολή εμβολιασμών (γενικά), φέρνει και καθυστερήσεις στο πλάνο που έχει κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση για χαλάρωση μέτρων lockdown κτλ.

Στην Ελλάδα συγκεκριμένα πάντως έχει ειπωθεί από επίσημα χείλη (επιτροπή λοιμωξιολόγων) ότι η κυβέρνηση έχει πάρει κι αντίθετες αποφάσεις από τις εισηγήσεις της.

2 Likes

9 Likes

Νομίζω ότι το έγγραφο που ανέβασες δε λέει πολλά για τους περισσότερους (εγώ ξέρω προφανώς :stuck_out_tongue:).

Αν δε σε βάζω σε κόπο, κάνε μια περίληψη γιατί πρόκειται για ωραία ιστορία :grin:

3 Likes

Φαντάζομαι το έντυπο μπορούμε να το βρούμε στο gov.gr που θα έχει και QR code σαν τις υπεύθυνες δηλώσεις, τι όχι?

2 Likes

Ένα καραμπινάτο παράδειγμα κομμουνιστή:

5 Likes

Όχι μωρέ τυπικότητες…Βρες ένα QR code σε jpeg και με copy-paste είσαι άρχοντας !!!

Ο φίλτατος Άδωνις περιχαρής ανέβασε στο twitter που την Κυριακή 15.03.2021 βάπτισε ένα αγοράκι. Τρώει τρελό κράξιμο μιας και γάμοι/βαπτίσεις έχουν απαγορευθεί και βγαίνει και λέει πως για τη συγκεκριμένη τελετή βγήκε ειδική άδεια για σοβαρούς λόγους από την Πολιτική Προστασία (βλ. Χαρδαλιάς)Και μάλιστα ανάρτησε το έντυπο όπου ούτε αρ. πρωτοκόλλου είχε ούτε τίποτα…Αυτό που παρέλειψε να αναφέρει είναι ότι βάφτισε τον γιό του προϊστάμενου της υπηρεσίας που ελέγχει το Υπουργείο του…Και στο τέλος φυσικά βγήκε και είπε πως απορεί για τον ντόρο και πως όσοι τον κατακρίνουν είναι αριστεροί !!!

7 Likes

Δεν είμαι σίγουρος πως ισχύει αυτό. Θα πρέπει να μπορεί να δικαιολογήσει την απόφαση στο δικαστήριο ο πολιτικός που αποφασίζει. Υπάρχει γραφειοκρατικός οργανισμός με την αρμοδιότητα να δίνει τις γραμμές αυτές στην εκτελεστική εξουσία και η εκτελεστική εξουσία θα πρέπει να μπορεί να εξηγήσει στη δικαστική (και στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας) γιατί ενεργεί αυτοβούλως αν την παρακάμπτει. Σαφώς και την τελική απόφαση δε την παίρνει ο γραφειοκρατικός οργανισμός (δεν είναι εκλεγμένοι) αλλά η πολιτική ηγεσία και μέσα στις γραμμές του συντάγματος. Εγώ θα έλεγα πως αν τα μέτρα συνεχίσουν να είναι σε ισχύ με πράξη νομοθετικού περιεχομένου, αλλά η κυβέρνηση δίχως ιατρικό λόγο και σύσταση σταματήσει ένα από τα λίγα εμβόλια, τότε μπορεί κάποιος να κινηθεί εναντίον της πράξης νομοθετικού περιεχομένου.

1 Like

Ο Δωδεκαθειστής Άδωνις βαφτίζει χριστιανό ένα αγοράκι. Ψάξτε τι ήταν ο Άδωνις πριν 15 χρόνια. Κωλοτούμπας ΚΑΙ στη θρησκεία.

3 Likes

:rofl: Παρότρυνση: Το post σου πρέπει να διαβαστεί με την παρακάτω μουσική υπόκρουση για μέγιστη απόλαυση:

Να ποστάρουμε και μερικά screenshots από την όλη ιστορία.

Έτσι άρχισε:

μετά το κράξιμο (κι αφού δίνει στεγνά τους γονείς) :

και στο τέλος παρουσίασε και την αίτηση:

Η οποία πέραν από τα 2 λάθη που έχει (“κατ εξαίρεσης” και “αεροπαγίτου”), πέραν του ότι δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου, πέραν του ότι δεν αναφέρει κανέναν σοβαρό λόγο, έχει την εξής πρωτοτυπία: Δίνει άδεια η ΠΠ στις 05/03 για μια τελετή στις 14/03 ενώ τότε δεν ίσχυε κάποια απαγόρευση… Με άλλα λόγια δε χρειάζονταν να ζητήσεις άδεια από την ΠΠ στις 05/03 για να κάνεις βάπτιση, οι επιπρόσθετοι περιορισμοί εφαρμόστηκαν αργότερα.

It gets better: Όπως είπε ο volbeat, βάφτισε το παιδί του προέδρου της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Συμβάσεων.

Όλα αυτά σε μια κυβέρνηση που τραβούσε αυτιά για ατομική ευθύνη ενώ έχουν προηγηθεί η καταπάτηση μέτρων (Ικαρία, Πάρνηθα) από τον ίδιο τον ΠΘ.

Σε μπανανία πάντως, ο αντίστοιχος Άδωνις θα είχε παραιτηθεί για λιγότερα… Το να συνεχίζει με fake επίσημο έγγραφο ενώ ήδη έχει κάνει παρανομία, δείχνει όχι τόσο ότι δε νιώθει καμία ανάγκη να υποχωρήσει/παραδεχτεί λάθος αλλά κι ότι η νοοτροπία είναι ότι δεν τους ακουμπάει κανείς. Δε θέλω να ξέρω καν τι γίνεται σε υποθέσεις που δεν έχουμε πρόσβαση για να ελέγξουμε τις αποφάσεις τους (γιατί αν περιμέναμε από ΜΜΕ…). Ευτυχώς είναι τόσο ηλίθιοι που πολλές φορές μαρτυράνε μόνοι τους.

Update για να απαντήσω στο ίδιο post στον @karvou Νομίζω ότι για άλλη μια φορά εξιδανικεύεις (τεχνοκράτες->πολιτικοί-> έλεγχος εξουσίας από δικαστική εξουσία και ΜΜΕ). Το αν θα έπρεπε να ισχύουν αυτά, είναι προφανές. Το αν ισχύουν στην Ελλάδα (αλλά κι αλλού) περιττό να απαντηθεί.

Αν μιλάς γενικά, συμφωνώ αλλά και πάλι η τελική απόφαση είναι του πολιτικού προϊστάμενου της οποιασδήποτε επιτροπής κι αυτός/η θα αποφασίσει λαμβάνοντας υπόψιν τις απαιτήσεις του δικού του ρόλου, ακόμα κι αν συμφωνήσει με την εισήγηση της επιτροπής.

12 Likes

να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι ο Βασίλειος Παπαγεωργίου που υπέγραψε την άδεια στις 5/3 ήταν εκείνη τη μέρα στην Ελασσόνα, λόγω των συχνών σεισμών που ξεκίνησαν δύο μέρες πριν (στις 3/3).

όπου αναφέρεται:

4 Likes

Διαφημιστικό διάλειμμα.

Δεν ξέρω ποιος θεούλης το έφτιαξε, όμως οι γνώστες εδώ μέσα ξέρουν και θα αναπολήσουν.

Συνεχίστε

9 Likes