Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έρχεται σε αντίθεση αυτό με το tweet του, αλλά θα μπορούσα να φανταστώ να είναι πραγματικές σκέψεις του. Αυτές περίμενα δηλαδή εξ’αρχής και πείσμωσα να βρω το θέμα, όχι πως ψήφισε με ίδιο σκεπτικό με τον Λαγό που πριν από 80 χρόνια θα τον είχε στείλει σε αίθουσα αερίων. Εύκολο θύμα αποδείχτηκε, την πάτησε με το λάθος του. Την Μενδώνη περισσότερο την υποστήριξαν

Όχι, κάτσε, δεν τον δικαιολογεί καθόλου, και δείχνει και μία αυτοαναφορικότητα που καθόλου δεν θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο σε μία τέτοια ψηφοφορία.

Αν ο Κυμπουρόπουλος θέλει οι μανάδες να αγαπάνε τα ανάπηρα παιδιά τους, να προσπαθήσει να βελτιώσει τη θέση των αναπήρων μέσα στην κοινωνία, κι όχι να προσπαθεί να επιβάλλει περιορισμούς στις εγκυμοσύνες.

8 Likes

Γιατί δε θα έπρεπε να υπάρχει αυτοαναφορικότητα αν πιστεύει πως τον αφορά; Εγώ θα μπορούσα να είμαι κάποιος που ψηφίζει δίχως αυτοαναφορικότητα σε ένα τέτοιο θέμα. Αλλά γιατί η δική μου ψήφος θα ήταν το ζητούμενο κι όχι η δική του; Δε μου είναι προφανές

Ο Κυμπουρόπουλος δεν ψήφισε ως ΑμεΑ για την προστασία των ΑμεΑ, που θα ήταν ένα ζήτημα ταυτότητας.
Ψήφισε ως Κυμπουρόπουλος που πιστεύει ότι η μάνα του θα τον σκότωνε αν μπορούσε (κι όχι αν γνώριζε. Διότι μπορούσε. Αλλά δεν γνώριζε)

Κάνω έναν διαχωρισμό

  1. Υπάρχει η τοποθέτηση σε δημόσιο διάλογο εκφέροντας γνώμη λόγω συμμετοχής σε ταυτότητα και του βιώματος μιας συλλογικής κατάστασης
  2. Υπάρχει η αυτοαναφορικότητα που κρίνει μόνο με το βίωμα και τον προβληματισμό που προκύπτει από προσωπικές και όχι κοινωνικές σχέσεις.

Νομίζω ότι ο Κυμπουρόπουλος ψήφισε βάσει του δεύτερου, κι όχι βάσει του πρώτου, που είναι αυτό που μάλλον είναι το ζητούμενο. Δηλαδή έβαλε πάνω το προσωπικό βίωμα από τη συλλογική ταυτότητα, και φάνηκε στο ότι αυτό που ψήφισε δεν αφορά τα ΑμεΑ αλλά τις εγκυμοσύνες. Σαν δικαιολογία, μάλλον υποσκάπτει την κρίση του, παρά την ενισχύει.

1 Like

Παρότι έχει τα “κακά” του, η πένα του είναι εξαιρετική. Και το άρθρο επίσης. @nnnkkk είναι η δεύτερη φορά που διαβάζω τη λέξη “δυστοπία” σήμερα. Μία στην ανακοίνωση του MέΡΑ25 και μία στο κείμενο του Παπαδογιάννη. Oops, i did it :smiley:

2 Likes

Ρε συ, τότε είναι απλά ηλίθιος. Θέτει τη μάνα του προ των ευθυνών της και την υποβιβάζει ως άνθρωπο, αφού λέει πως επειδή είναι ανάπηρος ίσως δεν τον ήθελε. Ξέχνα όλους τους άλλους γονείς που θα νιώσουν προσβεβλημένοι από μια τέτοια σκέψη. Στον καιάδα #διπλης

Edit: @jonkyr Για το μερα25, αν είχα φεσωσει κι εγώ με 13απιθανικομμυρια την Ελλάδα θα έβλεπα τη δυστοπια, ο Παπαδογιαννης είναι βοομερ απ’την κορφή ως τα νύχια, που φλεξαρει/φλεξαρε και στο ροκινγ τις συναυλίες που είδε, κάπου ωπα

2 Likes

Ενταξει, για πλάκα έγραψα την δυστοπία. Αλλά αν έχεις κανέναν σοβαρότερο λόγο να μην γουστάρεις έναν συντάκτη πέραν του ότι είναι boomer, θα το άκουγα. Ειδάλλως, το κατατατάσσω στην κατηγορία σχολίων “ο Χάνσεν φοράει περούκα”.

Υπενθυμίζω, τον έχω τοποθετημένω σε μία ιδιαίτερη λίστα, δεν είμαι φαν της προσωπικότητάς του, αλλά η πένα του είναι εξαιρετική. Κοινώς, δεν είμαι φανμποης του.

1 Like

Θα ειχαν τους λογους τους :wink:

4 Likes

Και συνεχίζω: γιατί αυτό είναι κάτι που δεν ζητείται από τους Ευρωβουλευτές που έρχονται από παντού και εκπροσωπούν την Ευρωπαϊκή κοινωνία; Πώς προκύπτει πως οι μειοψηφίες (γιατί μειοψηφία είναι ο Κυμπουρόπουλος ακόμη και ανάμεσα σε όσους είναι κατά των αμβλώσεων) θα πρέπει να ψηφίζουν όχι αυτό που πιστεύουν αλλά αυτό που εικάζουν πως περισσότεροι από το κοινό τους θα ήθελαν να ψηφίσουν; Μας εκπροσωπούν με τις δικές τους απόψεις τους σε κάθε θέμα κι όχι με τα γκάλοπ που κάνουν στο μυαλό τους. Ούτε μου είναι τόσο προφανές πως είναι μεμονωμένο βίωμα ανάμεσα στα ΑμεΑ και όχι κοινό στη συλλογική ταυτότητα όσων των ψήφισαν. Μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά για μένα παραμένει μια κατηγορία κόσμου στα παπούτσια της οποίας δε μπορώ να μπω και για αυτό επιλέγω να μην κρίνω αλλά να ακούω τι έχουν να πουν.

Τo amendment ευτυχώς δεν πέρασε από ότι κατάλαβα (αλλιώς θα το είχα βρει κι εγώ στο ψάξιμο μου), δεν ξέρω αν είχε πραγματικά κάποιο κίνδυνο για να αλλάξει θέση η Ε.Ε. ως προς τη στάση της Ουγγαρίας και της Πολωνίας, αλλά σε κάθε περίπτωση ακούστηκε και αυτή η παράμετρος. Για μένα ισχύει πως το claim πως το σώμα της γυναίκας είναι δικό της, αλλά επίσης ισχύει πως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως υπάρχει κόσμος ανάμεσα μας για τον οποίο το θέμα είναι sensitive σε πιο προσωπικό/υπαρξιακό επίπεδο και έχουν δικαίωμα να εκφραστούν και να συμμετάσχουν στο διάλογο.

Βάζεις το θέμα της εκπροσώπησης που για μένα είναι πολύ μεγάλο, και δεν θα ήθελα να πάμε προς τα εκεί τώρα.

Η ερώτησή μου είναι: η κοινότητα των ΑμεΑ δηλαδή εντοπίζουν πρόβλημα στην ύπαρξή τους στο ότι οι μητέρες τους, αν ήξεραν ότι τα παιδιά τους θα έχουν αναπηρία, θα τα έριχναν; Και είναι όλα τα ΑμεΑ εκ γενετής ΑμεΑ και άρα είναι ένα ριζικό θέμα;

Εκφράζει ο Κυμπουρόπουλος μια προσωπική γνώμη για ένα συλλογικό βίωμα που αφορά στην ταυτότητα του ΑμεΑ, ή μία προσωπική γνώμη για ένα προσωπικό βίωμα που αφορά τη σχέση του με τη μάνα του;

Εγώ σήμερα τον έμαθα ουσιαστικά. Στη βικιπαίδεια διαβάζω πως έχει ασθένεια με γενετικά χαρακτηριστικά, δηλαδή ανήκει σε υποκατηγορία των Αμέα (δεν είναι όλα τα Αμέα ίδια). Δηλαδή σε λίγα χρόνια, είναι πολύ πιθανόν κατά τη διάγνωση του προγεννητικού ελέγχου να εντοπίζεται και η δική του πάθηση άμεσα και όχι στα 13 που είχε φτάσει όταν εκδηλώθηκαν τα συμπτώματα. Η κοινωνία μας τον επιτρέπει αυτού του τύπου τον ευγονισμό για άλλες παθήσεις, και ίσως το επιτρέψει και για τη δική του πάθηση παρά το ότι ο Κυμπουρόπουλος είναι η απόδειξη πως μέχρι και ευρωβουλή φτάνεις. Δε μπορώ να μιλήσω για τα Αμέα και δε θα ήθελα να μιλήσω εκ μέρους τους, αλλά και προσωπικό του βίωμα να είναι και να ισχύει το απίθανο σενάριο του να μην υπάρχει δεύτερος σαν αυτόν, γιατί δεν πρέπει να ακουστεί; Αφού η διάσταση αυτή υπάρχει.

Το πρόβλημα παραμένουν οι υπόλοιποι ακροδεξιοί μισογύνηδες και όσοι τους ψηφίζουν με βάση ανύπαρκτες διαστάσεις στο θέμα και όχι ο ένας που ψήφισε όμοια μεν αλλά για τους τελείως διαφορετικούς λόγους και για μια υπαρκτή διάσταση. Αλλά επαναλαμβάνω σήμερα τον έμαθα εγώ τον ανθρωπο, μπορεί πάντα να ψήφιζε με τους ακροδεξιούς. Το challenge της κοινωνίας μας και όσων είναι στη Βουλή είναι το να καθιερωθεί η άμβλωση δίχως να τεθεί θέμα αμφισβήτησης της ύπαρξης αυτών των συμπολιτών μας. Πράγμα που μπορεί να γίνει. Δεν είναι ασύμβατες καταστάσεις

edit: επίσης είναι πολιτική ε. Όσοι είναι υπέρ της άμβλωσης και υπέρ των δικαιωμάτων των ΑμέΑ μεν, αλλά δεν παρουσιάζονταν να ψηφίσουν υπέρ των ΑμέΑ, την επόμενη φορά θα παρουσιαστούν. Αρκεί που είναι υπαρκτή η διάσταση. Αν είναι ειλικρινής ο Κυμπουρόπουλος, τώρα μπορεί να πιέσει και να βρει συμμάχους για τα δικαιώματα των ΑμέΑ

Το σεναριο οτι “ανοιγουμε 22 Μαρτιου” ειναι πιο επιστημονικα φανταστικο και απο το 2001: Η Οδυσσεια του διαστηματος. Στα νοσοκομεια γινεται Ο χαμος. Τους ιδιωτες που εχουν “επιταξει” τους εχουν να λειτουργουν ως ξενοδοχεια, αφου δεχονται μονο θεραπευμενους ουσιαστικα. Οι διασωληνωμενοι ειναι ηδη 600, που απ’ οσο γνωριζουμε απο το δευτερο κυμα, ειναι και η δυναμικοτητα του ΕΣΥ για περιστατικα covid. Οποτε η’ θα παρουν κι αλλες ΜΕΘ απο τις υπολοιπες, με αποτελεσμα να πεθανουν καρδιοπαθεις, καρκινοπαθεις κλπ, η’ θα πεθανουν ασθενεις covid που θα περιμενουν στην ουρα. Και μετα, βεβαια, θα κατηγορηθουν οι γιατροι οτι “εκαναν επιλογη”, αυτο το εργο το εχουμε ηδη δει αλλωστε.

Ροδινα τα πραγματα. Φυλαγομαστε οσο περισσοτερο μπορουμε, γιατι αν πεσουμε στην αναγκη τους, τη γαμησαμε.

6 Likes

Μα θα ακουστεί τι ακριβώς; Ο κίνδυνος για τα ΑμεΑ είναι η μάνα που μπορεί να ρίξει ένα έμβρυο με διάγνωση αναπηρίας, κι όχι μία μισαναπηρική κοινωνία που κάνει την ανατροφή ενός ανάπηρου παιδιού κόλαση; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Θα γίνει δηλαδή καλύτερη η κοινωνία για τα ΑμεΑ αν απαγορευτούν οι αμβλώσεις; Όχι. Το μόνο που καταφέρνεις είναι περισσότερες μητέρες που δεν έχουν το ψυχικό σθένος να μεγαλώσουν ανάπηρα παιδιά, και ανάπηρα παιδιά που μεγαλώνουν σε μια κοινωνία που κόπτεται για πάρτη τους μόνο μέχρι να γεννηθούν.

Και τα περί πολιτικής και πίεσης μοιάζουν τόσο υποθετικά και αόριστα, που δεν μπορώ ούτε μια στιγμή να τα συζητήσω. Δηλαδή ο Κυμπουρόπουλος τώρα θα αρχίσει να ψάχνει συμμάχους; Το πρόβλημα είναι ότι κι αν αυτή είναι εξ αρχής η στόχευση του Κυμπουρόπουλου, είναι τόσο επικίνδυνη και ηλίθια η ψήφος του, και τόσο άστοχη, που δεν βγάζει κανένα νόημα.

Δες το σε άλλη βάση: απαγορεύω την άμβλωση επειδή η κοινωνία είναι μισογυνική. Άλλα ντ’ άλλων δηλαδή.

4 Likes

Κοίτα, τα πάντα καταλήγουν κατ’εμέ σε αυτό που είπες να μη συζητήσουμε: ψηφίζει με τις απόψεις του και όχι με τις απόψεις μας. Εδώ δεν ψήφισε καν με τις απόψεις των υπολοίπων ευρωβουλευτών της ΝΔ. Τα παραπάνω όμως είναι δικά σου λόγια και όχι δικά του.

Τα υπόλοιπα δεν τα έκανα quote γιατί σε όλα η απάντηση μου είναι κοινή. Είμαστε σε μια χώρα που από το 1986 (επί ΠΑΣΟΚ και με μεγάλες μάχες στη Βουλή) έχει αποποινικοποιηθεί η άμβλωση. Και δεν πρόκειται να αμφισβητηθεί αυτό, εφόσον δεν πέσουμε στην παγίδα ακροδεξιών να ανοίξουμε τη συζήτηση που προσπαθούν να πολώσουν για να πάρουν ψήφους. Νομίζω πως πολύ αξία του δώσαμε του θέματος και μάλλον από δική μου ευθύνη που το έφερα στην επιφάνεια αντί να περιμένω να διαβάσω κι εγώ τις εξελίξεις/ρεπορτάζ. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και η σωστότερη πολιτική λύση δεν έρχεται δίχως δυσαρεστημένο κόσμο. Η αποποινικοποίηση της άμβλωσης είναι απαραίτητη για την υγεία των γυναικών που είναι σαφώς μεγαλύτερο μεγαλύτερο μέγεθος στην κοινωνία μας από αυτούς που έχουν θέματα από τα στερεότυπα που δημιουργούνται για τους ίδιους αλλά και από το πόσο αποδεκτοί νιώθουν από την κοινωνία μας. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι δεύτεροι υπάρχουν και καλό θα ήταν να βρούμε τρόπο να βελτιωθεί και η δική τους κατάσταση στο βαθμό που είναι δίκαιο.

Και για την Πολωνία στο ίδιο ζήτημα είχε ψηφήσει παρών νομίζω, όχι υπέρ του δικαιώματος. Γενικά, ο Κυμπουρόπουλος φαίνεται να συντάσσεται με πολύ βιοϊατρικό λόγο και δεν μου αρέσει αυτό καθόλου. Άσε δε την ‘‘φιλελέ’’ άποψη περί γυναικείας χειραφέτησης, που θέλει γυναίκα Πρόεδρο της Δημοκρατίας κι ας είναι το άβουλο ον η Σακελλαροπούλου…

Το δικαίωμα των γυναικών στην αυτοδιάθεση είναι κάτι που μέχρι να αλλάξει η κοινωνία πρέπει να διεκδικείται. Όσο υπάρχει η φάρα αυτή που ζητάει κυριαρχία, πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή.

Και τα λόγια μου, δεν είναι γενικά και αόριστα, ‘‘τα λόγια μου’’. Είναι ερωτήματα που προκύπτουν από τις τοποθετήσεις του και είναι καταφανές ότι αυτά που λέει δεν ταιριάζουν σε αυτά που κάνει.

Είπα εγώ όχι; Μήπως παρεξηγείς τι γράφω; Επ ουδενί δεν υπονόησα ότι οι γυναίκες έρχονται πρώτες ως σημασία από τα ΑμεΑ. Απλώς θεωρώ ότι ο Κυμπουρόπουλος έβγαλε την αναπηρία του ασπίδα για να δικαιολογήσει μία μισογυνική του ψήφο αφού έφαγε το κράξιμο που έφαγε. Δεν θα ταυτίσω και όλα τα ΑμεΑ με τον Κυμπουρόπουλο τώρα, μπάστα…

7 Likes

άβουλη θέση ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας γενικότερα.

Σοβαρα τωρα συζητατε σοβαρα για τον αχρειο τον Κυμπουροπουλο? Δεν χρειαζοταν η ψηφος του στο θεμα των εκτρωσεων για να γνωριζουμε τις πολιτικες του θεσεις και ποιες θεσεις υπερασπιζεται. Δυστυχως για καποιους απο μας, αναγκαστηκαμε να δουμε δηλωσεις του οταν κατεβαινε ως υποψηφιος με την ΝΔ για Ευρωβουλευτης, γιατι ειχαμε πρωην συμφοιτητρια να κατεβαινει με το ιδιο κομμα, και μας εφαγε η περιεργεια να δουμε γιατι τετοια πτωση.

Τον κανω cancel προσωπικα κι αυτον! :sunglasses:

Εδω βρισκεται η αληθεια. Σε μια κοινωνια που υπαρχουν εκατομμυρια μαυροι και Λατινοι που ψηφισαν Trump, δεν ειναι εκπληξη το οτι καποιος που ανηκει στους ΑμεΑ εκπροσωπει ενα κομμα οπως η Νεα Δημοκρατια, με τις θεσεις που αυτο συνεπαγεται.

3 Likes

Τσεκάρετε εξώφυλλο sportime…

2 Likes

Εμετός. Καλημέρα (λέμε τώρα).

1 Like

Αυτογκόλ ο τίτλος…

Εμετός. Καλημέρα (λέμε τώρα) [2]

1 Like