Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Διαβάζοντας την πρόσκληση προκύπτει σαφώς ότι μιλάμε για στημένη δουλειά. Πλην όμως, από ότι φαίνεται θα μοιραστεί η πίτα για να μη μιλήσει κανείς, καθώς υπάρχει δικαίωμα για προσφορά για ποσότητα μικρότερη της συνολικής και δίνεται η δυνατότητα για ανάθεση σε περισσότερους του ενός ανάδοχους. Αυτό θα βοηθήσει για να μην υπάρχουν πρόσφυγες και ενστάσεις για καθυστέρηση. Η δουλειά είναι μελετημένη στην ακρίβεια.
Δεν υπάρχει πουθενά η προθεσμία για υποβολή προσφοράς σε τέσσερις μέρες με μία να είναι 25η Μαρτίου και η άλλη Σάββατο. Για 40.000.000€. ούτε για 40€.
Επίσης, η κυβέρνηση προανήγγειλε τέστ μέχρι τέλος του μήνα.
Όταν ολοκληρωθεί η διαγωνιστική διαδικασία, η σύμβαση ή οι συμβάσεις που θα υπογραφούν θα πρέπει πρώτα να περάσουν από τον προσυμβατικο έλεγχο του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Αυτό παίρνει σίγουρα 25 ημέρες. Βαλε και κάποιες μέρες να βγουν οι εγγυητικές καλής εκτέλεσης συν το χρόνο παράδοσης καλό Μάιο στην καλύτερη. Το κατεπείγον αν θα υπάρχει και για Μάιο δεν το καταλαβαίνω.
Επίπροσθετως, το κατεπείγον στο δίκαιο των συμβάσεων προϋποθέτει έκτακτα γεγονότα μη δυνάμενα να προβλεφθούν από μια επιμελή διοικητική αρχή.
Εγώ αυτά τα έκτακτα γεγονότα για μια πανδημία που κλείνει χρόνο δεν τα βλέπω.
Τώρα βέβαια θα ελέγξει το Ελεγκτικό Συνέδριο και μάλλον όλα καλά θα πάνε.

4 Likes

Ειχα κλεισει σημερα τα ειδησεογραφικα και δεν ειχα ιδεα τι συμβαινει. Σοκαριστηκα με τη σοπρανο, αληθεια. Και με μια γρηγορη στον τουιτη, βρηκα αυτο:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

2 Likes

Μακάρι να είναι ταπεινές οι σκέψεις μου και να μην έχει κάποια σχέση με τον Μπακογιάννη.

1 Like
2 Likes

Ατάκα κάποιου:

Την είχα ψηφίσει προς αποχώρηση για μείνει ο Καραφώτης…

:sweat_smile:

4 Likes

Νομίζω πως είναι άδικη η κριτική και για αυτήν που είπε τον ύμνο (να το ξανακούσω βρε παιδιά αλλά τόσο τραγικά δεν τον είπε για τις συνθήκες που είχαν ψοφόκρυο, εξωτερικά, με αέρα, κ.α.) όπως και για τον Καβάκο που κάπου είδα πως έπαιξε και γκρίνιαζε η ΕΦΣΥΝ. Ειδικά ο 2ος είναι δίχως αμφιβολία παγκοσμίου φήμης (ίσως να είναι και λίγο ψεκασμένος) και το να βγάζει η ελληνική κοινωνία κάποιον σε τόσο υψηλό επίπεδο σε οτιδήποτε, δείχνει πως κάτι δούλεψε τα τελευταία 50 χρόνια (συμπεριλαμβάνω και όλους τους επιστήμονες, αθλητές, κλπ).

Επίσης, το να γκρινιάζει η Ακρίτα που δεν έβαλαν άλλη όπως π.χ. την Βιτάλη είναι απλά κωμικό. Ούτε θέση έχει η Ακρίτα ούτε την Βιτάλη την ρώτησαν αν ήθελε να είναι έξω στο χιονόνερο με ανοιξιάτικο ‘αρχαιοελληνικό’ φόρεμα ή αν ήταν επιλογή η Βιτάλη για το ύφος που ήθελαν. Κι εγώ ήθελα τα ημισκούμπρια να τραγουδούσαν το Βουκολικό. Είναι σοβαρό να θεωρώ καλοπροαίρετη την κριτική μου αν κάνω τον κακό χαμό που έβαλαν τη Ζαννή κι όχι τον Μυθριδάτη, ο οποίος εδώ που τα λέμε έχει 30+25=55 χρόνια επιτυχίες;

edit

Αντί να συζητάμε που 200 χρόνια μετά τον αγώνα για ελευθερία, στέλνουμε ΣΜΣ στο 13033 για να βγούμε από το σπίτι γιατί για 6 μήνες δε μελέτησαν τίποτα, δεν ακολούθησαν τις οδηγίες του ECDC και τώρα είναι έτοιμοι να παρακάμψουν και τις οδηγίες σχετικά με τα self test, ξυπνάω σήμερα και βλέπω όλο μου το timeline να αφορά το αν τραγουδήθηκε ο ύμνος όπως θέλαμε

5 Likes

Quintom για σένα…

5 Likes

Έχει ενημερωθεί :joy:

3 Likes

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Για το υπόλοιπο ποστ σου συμφωνώ σχεδόν σε όλα.

Ωστόσο, το θέμα του αν τραγούδησε κάποιος/α καλά τον εθνικό ύμνο δύναται να γίνει σημείο αναφοράς ή χαβαλέ από εμάς. Αν ήθελε ζεστό καιρό, ας ζητούσε να γίνουν το καλοκαίρι οι εκδηλώσεις. Ήξερε ότι σε ανοιχτό χώρο υπάρχουν θεματάκια. Δικαίως θα έχει την κριτική της. Τα χώνουμε στις γκρουπάρες μας, δεν θα τα ακούσει η σοπράνο; Τρώει λαο λίγο κράξιμο παραπάνω επειδή δεν είναι ακριβώς παγκοσμίου φήμης.

Για το πολιτικό κομμάτι (πεποιθήσεις ή δεν ξέρω τι άλλο) δεν μπαίνω καν στη διαδικασία, προφανώς είναι αστείο. Δεν είναι όμως αστείο αν -όπως λέει ο Παντελής- συνδέεται με τον Μπακογιάννη. Αλλά ας αποδειχθεί κι έπειτα συζητάμε για τη γυναίκα του Καίσαρα… Κατά τη γνώμη μου είναι απλή συνωνυμία, αλλιώς θα είχε ήδη γίνει σημαία από την αντιπολίτευση.

4 Likes

Ο χαβαλές δεκτός από εμένα - αν και εγώ δεν πρόσεξα τα τόσα φάλτσα που διαβάζω, τη μια φορά που την άκουσα.

Εγώ κυρίως στο κομμάτι της κριτικής στο πολιτικό πεδίο μένω. Από ότι βλέπω και στο Carnegie έχει δώσει συναυλίες και τραγούδια της είναι σε συλλογή του Buddha Bar. Δεν είναι επιπέδου Καβάκος ή Βίκυ Λέανδρος ή Γιάννης Φιλιπάκης (από Foals), αλλά απευθύνεται στο διεθνές κοινό και σε ένα μικρό βαθμό ισχύει το “διεθνούς φήμης”. Και ελπίζω να μην κόστισε όσο μια Lady Gaga γιατί η εκδήλωση δεν ήταν σημαντική :sweat_smile: Αυτό που δεν ξέρει πολύς κόσμος είναι πως οι εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια, δεν είναι για εμάς τους Έλληνες ή κάτι σαν παρέλαση να χαρούν οι ψηφοφόροι. Είναι για να μας διαφημίσουμε στους ξένους και να αλλάξει λίγο το στερεότυπο για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Οι εορτασμοί των 200 χρόνων είναι προσπάθεια που ξεκίνησε επί ΣΥΡΙΖΑ, με σκοπό οι ξένοι να μη σκέφονται μόνο το τζατζίκι, μπουζούκι και διακοπές, όταν ακούν Ελλάδα. Η Βιτάλη και τα ημισκούμπρια π.χ. σίγουρα δε θα εξυπηρετούσαν αυτό τον σκοπό. Το να μοιράσουν στα ΜΜΕ του εξωτερικού βίντεο με μια Ελληνίδα τραγουδίστρια που μένει στη Νέα Υόρκη και εκεί χτίζει το κοινό της, εξυπηρετεί πολύ καλύτερα τον σκοπό (για αυτό και η Ακρίτα έιναι λάθος σε όλα τα επίπεδα όταν προτείνει τη Βιτάλη και απλώς λαϊκίζει).

Φυσικά, φωτιά και τσεκούρι αν φάνε λεφτά, όπως προσπαθούν οι Σκόιλ Ελικικού με νέα κόλπα:

3 Likes

Χωρίς προστασία του υπαλλήλου από την απόλυση του που θα ακολουθήσει ;;; Και άντε δηλώνει ο εργαζόμενος ότι είναι θετικός…Μετά θα τσεκάρει κάποιος πως ο εργοδότης έχει τηρήσει όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες ;;;

1 Like

Ας βάζανε τους Rotting Christ ή τους 1000Mods (τυχαία ονόματα που έχω διαβάσει ότι κάνουν διεθνή καριέρα, δεν έχω ακούσει οικειοθελώς ούτε μία τους νότα) αν ο σκοπός ήταν να ακουστεί η τέχνη και ο πολιτισμός μας και να βοηθήσουμε διεθνείς καριέρες. Πιο πιθανό είναι κάνουν καριέρα στην Αμερική αυτοί, από μια από τραγουδίστρια που μένει σε μια πόλη 30εκ κατοίκων και περιμένει σπρώξιμο από Ελλάδα για να κάνει γκελ.

1 Like

Mη με βάλεις τώρα να γράψω 1000 σειρές κείμενο εξηγώντας και την παραμικρή λεπτομέρεια για να μην ψάχνετε παράθυρα σε κείμενο 10 σειρών που έγραψα μία από τις πολλές παραμέτρους :sweat_smile: Το είπα και πριν: αλλουνού το καρπούζι, αλλουνού οι αποφάσεις. Το ότι οι RC και οι 1000mods ικανοποιούν το κριτήριο που είπα πριν, δε σημαίνει πως ικανοποιούν και τα υπόλοιπα. Ισχύει το ίδιο με τη Βιτάλη και την Ακρίτα.

2 Likes

Για τον Καβακο δεν αμφισβητεί κανείς την καλλιτεχνική του αξία, για τις γελοιοτητες ότι έφυγε από την Ελλάδα γιατί τον χαλάγε η αισθητική του ΣΥΡΙΖΑ τα ακούει, ενώ η αισθητική των χουντικής έμπνευσης γιορτών και της Γιάννας Σαρακατσανας προφανώς του κάνει. Και πολύ λίγο κράξιμο τρώει το σουργελο και σορυ κιόλας.

4 Likes

Ναι ρε συ, τώρα που το ανέφερες το θυμήθηκα. Οι ηλιθιότητες του Καβάκου για τους λόγους που έφυγε από την Ελλάδα. Για κάποιον λόγο δεν τον πήγαινα καθόλου (χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το λόγο) και τώρα μόλις μου θύμισες ποιος ακριβώς ήταν ο λόγος.

Άλλο ένα δεξιό νεοφιλελέ σκουπίδι.

4 Likes

Ο Καβάκος έφυγε και για φορολογικούς λόγους. Το ελληνικό δημόσιο απαιτούσε μεταφρασμένο τιμολόγιο με σφραγίδα Χάγης από όλες τις πληρωμές που λάμβανε. Σκέψου σε παγκόσμια περιοδεία τι προβλήματα δημιουργεί αυτό. Αν δε του άρεσε κι ο ΣΥΡΙΖΑ, σόρυ αλλά δικαίωμα του. Πολίτης είναι. Όμοια δικαίωμα όσων δε τους αρέσει η αισθητική της ΝΔ

2 Likes

Μετα την ιστορια με τον λιγναδη αποφασιζουν να βαλουν στο ψηφοδελτιο τον μανατζερ μιας πορνοσταρ. Καμια ντροπη. Α ξεχασα, καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

ΨΟΦΟΣ.

2 Likes

Η αλήθεια είναι πως ήθελα να δείξω σε μερικές σειρές τη διαφωνία μου, αντί να γράψω κι εγώ πολλά. Διαφωνώ με όλο το ποστ που έκανες, και ήθελα να συνοψίσω πως το “στερεότυπα” γεννώνται από κάτι τέτοια, γιατί τον πολιτισμό δεν τον διαφημίζεις, βγαίνει οργανικά. Πόσο μάλλον από ενα γκρουπ καθαρμάτων για να το συνδέσω και με την επόμενη διαφωνία μου

Πες μου σε παρακαλώ ποια είναι η αισθητική της νδ που είναι αντικείμενο υποκειμενικότητας, και πως συγκρίνεται με του συριζα. Η νδ είναι πολιτικό κόμμα όχι ρεύμα. Η μόνη αισθητική που θα μπορούσε να της αποδώσει κάποιος είναι της συντηρητικής μεγαλομανίας. Καμία θέση δεν έχει στο σύγχρονο κόσμο και γι’αυτό το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να προσπαθεί να κρατήσει πίσω όσο μπορεί τον πολιτισμό της χώρας. Αν δε γίνει πόλεμος, το κόμμα αυτό θα εξαφανιστεί όσο πεθαίνουν τα γερόντια. Σιγά που θα δώσουμε και αξία σε όσους προτιμούν την “αισθητική” της ΝΔ, έχει το δικαίωμα ο καθένας να προτιμάει την αισθητική που του αρέσει αλλά είναι ασύνδετο σχήμα όταν η ΝΔ δε στηρίζει αυτή την άποψη.

3 Likes

Ρε συ μην το ψάχνεις πολύ. Κυριλέ ισαποστακιας λεγεται. Αλλά ξέχασα ψάχνομαι για διαδικτυακό καυγά

Summary

Καλά όχι ότι έχει ανάγκη, γνωριζόμαστε από κάπου ή έχω κάποια πρεμούρα με τον karvou, απαντάω μόνο επειδή έκανες reply σε μένα, αλλά δε θα τον έλεγα με την καμία ισαποστάσακια, ακριβώς το αντίθετο κιόλας. Νομίζω όμως πως μερικές φορές ξεχνάει για ποια χώρα μιλάμε, αυτή είναι η εντύπωση μου :stuck_out_tongue: Όπως πολλές φορές έχει γίνει εδώ μέσα, μπορεί κάποιος να σκέφτεται κάποια πράγματα που δεν έχω σκεφτεί και γι’αυτό ρωτάω (εν προκειμένω τι εννοεί αισθητική νδ και κάνει σύγκριση με αισθητική συριζα). Ε ντάξει κάποιες βρισιές ή τσιτάτα που βάζω μερικές φορές, είναι για ωραιοποίηση του λόγου :stuck_out_tongue:

6 Likes