Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Χαλαρώστε κάποιοι με τις κομματικές προτιμήσεις σας/ ιδεοληψίες. Το έχετε παρακάνει εδώ και καιρό.

Εδώ βρισκόμαστε για να ανταλλάζουμε απόψεις και ανησυχίες, οχι για να εκφραζουμε την κομματική μας ταυτότητα.

3 Likes

Δικαίωμα του να πιστεύει και να λέει ότι θελει, δικαίωμα μου να κρίνω αυτά που λέει. Και η κρίση μου είναι ότι είναι καραγκιόζης.

3 Likes

Τουλαχιστον ο Καβακος ηταν πιο τιμιος απο τον Αδωνι, που τελικα δεν εφυγε (ποιος να το περιμενε :stuck_out_tongue:).

1 Like

τα σχόλια :""""""""""""""""")

2 Likes

Πρώτον, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :stuck_out_tongue:

Από εκεί και πέρα για μένα υπάρχει η παράμετρος της αισθητικής σε αυτά τα κόμματα και είναι μια μεγάλη ιστορική συζήτηση, σε λάθος τόπικ που κι εγώ δεν είμαι βέβαιος πως τα θυμάμαι καλά. Φυσικά τώρα μιλάω για δικές μου σκέψεις και δεν έχω ιδέα τι σκέφτεται ο Καβάκος και τι εννοεί . Βασικά, ειδικά με τον Καβάκο είναι τόσο διαφορετικές οι απόψεις μου, ο κύκλος μου και οι παραστάσεις μου που δε νομίζω πως έχει νόημα να προσπαθήσω να καταλάβω τι εννοεί. Εξάλλου δεν έχω δει τη δήλωση του μόνο από @morgoth ό,τι διάβασα. Για άλλο λόγο άφησα εγώ την Ελλάδα και ήρθα Ζυρίχη και για άλλο λόγο ήρθε αυτός στη Ζυρίχη. Επίσης ξέρω πάρα πολλούς μουσικούς που ήρθαν Ελβετία (ακόμη και ως σερβιτόροι) περιμένοντας πότε θα ανοίξουν οι προσλήψεις στη Λυρική σκηνή. Δε γνωρίζω τα προβλήματα του κλάδου τους.

Αλλά ειδικά για τα χρόνια του ισχυρού δικομματισμού: 80ς-00ς η διαφορά αισθητικής στα 2 κόμματα εμένα μου είναι πιο εμφανής πλέον από ότι μου ήταν τότε. Και τα δύο κόμματα σε μεγάλο βαθμό κυνηγούσαν την ψήφο άξεστου απαίδευτου κόσμο: οι μεν του έλεγαν να κρύβει την απαιδευσία του υποκρινόμενος το Αμερικανάκι και οι δε του έλεγαν να αγαπάει την απαιδευσία του γιατί οτιδήποτε έρχεται από τον λαό είναι εξ’ορισμού καλό. H ιστορία της Λεωφόρου Ποσειδώνος είναι αυτό το δίπολο: επί ΝΔ έβλεπες επενδύσεις στο Γκολφ ('70ς-90ς), νυχτερινά night clubs (a.k.a. Athens Riviera) με παρκαρισμένες χρεωμένες Ferrari στη σειρά ('00ς-σήμερα), και ουρανοξύστες στο Ελληνικό (10s-20s). Επί ΠΑΣΟΚ έβλεπες σκυλάδικα να φυτρώνουν για να τα σπάει ο βλαχοδήμαρχος επιδοτούμενος στο πρώτο τραπέζι πίστα (“Ηλία ρίχτο” 80ς-σήμερα), κόντρες με χρεωμένα κωλοφτιαγμένα όταν εξυγχρονιστήκαμε (90ς-σήμερα), κ.α.

Ειδικά τότε στα 80ς-90ς που δεν υπήρχε internet, οι δισκογραφικές και η κυβέρνηση αποφάσιζαν τι μουσική/ταινίες/αισθητική θα είναι στο pop culture. Αυτός που πήγαινε παραλιακή για να δείξει πως έχει λεφτά/εξουσία δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το έργο των Ελύτη, Θεοδωράκη, Χατζιδάκη, Παπαθανασίου, Ρούσου, Μούσχουρη, Αγγελόπουλου, Πλέσσα, Μερκούρη, Παππά, κ.α… Οι οποίοι ήταν καλλιτέχνες διεθνούς αναγνώρισης, btw, αλλά είχαν και άποψη. Επομένως και η αισθητική που τα δύο κόμματα προωθούσαν ήταν μεν διαφορετικές μεταξύ τους αλλά και αρκετά φτηνότερες από ότι θα μπορούσαν.

10 Likes

κάτι γίνεται τώρα :joy:

1 Like

Από τα καλύτερα σχόλια που γράφτηκαν για τη δήλωση Κυρανάκη.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό που λέει ο Κυρανάκης, ότι τείνει να δημιουργηθεί κουλτούρα επιδόματος. Το πρόβλημα είναι ότι τείνει να δημιουργηθεί κουλτούρα Κυρανάκηδων.

2 Likes

Ο γλίτσας το βρήκε… εξαίσιο

2 Likes

:thinking:

image

2 Likes

ο Άρης κρυφά ακούει Στίχοιμα και μπερδεύτηκε λίγο, 'νταξ κλάιν…

Το τραγούδι ρε παιδιά εμένα μου φάνηκε αρκετά καλό, τουλάχιστον το πρώτο μισό. Με άλλα lyrics θα το ξανάκουγα, τώρα ξενερώνω. Από τη μέση και μετά που γίνεται λίγο Pirates of the Caribean με χάνει, είναι και πιο ακροβατικές οι γραμμές που δεν μπορεί τόσο να τις στηρίξει η φωνή της, ε οκ… Αλλά σκουπίδι, όχι δεν θα το έλεγα.

Έκλαψα :joy:

8 Likes

Περιττό να γράψω ότι το είδα όλο ^^^^^^^

6 Likes

Μετατρέπουν σε “κοβιντ-νοσοκομεία” χωρίς καμία πρόσληψη ειδικού προσωπικού για ΜΕΘ, με εφημερίες να γίνονται (και παράνομα) από ειδικευόμενους άσχετων με την αντιμετώπιση ασθενών με κόβιντ ειδικοτήτων. Αυτή είναι η “επιτυχία” της κυβέρνησης Μητσοτάκη και του Κικίλια που βγήκε σήμερα να λέει για το πόσο καλά ανταποκρίνεται το ΕΣΥ.
Επειδή στα φιλοκυβερνητικά μέσα δεν δημοσιεύονται, παραθέτω το παράδειγμα του Ερυθρού Σταυρού και επιβεβαιώνω (έχοντας πληροφόρηση εκ των έσω) τα όσα γράφονται παρακάτω:

3 Likes

Υπέρκομψη καντηλανάφτρα !!

3 Likes

Φτιαχνει η ψυχολογια των παιδιων λεει το πουτανακι

1 Like

Χαμογελάει η Kεραμέωc η Καμεροκρατούcα ήδη πριν πει η άλλη την κοτcάνα τηc, cε ένα εμφανώc cτημένον cκηνικόν…

3 Likes

Και συνεχίζουν

7 Likes

αυτοι ρε δεν κρατανε ουτε τα προσχηματα πλεον.

4 Likes