Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

‘‘Όχι για εσάς, πολυφίλητη αρχόντισσα κυρά, αλλά για εμάς τον απλό λαό, που ουδέποτε μπορεί να συγκριθεί με την ακριβοτάτη παρουσία σας, αλλά πάντοτε αξιώνει να σας υπηρετεί’’

-Υπονόμου, 2021

~7500 νεκροί

3 Likes

γελανε κιολασ τα καθαρματα

3 Likes

Τουλάχιστον φαίνεται να της πέρασε η βαθύτατη συντριβή από το τροχαίο, πάλι καλά.

13 Likes

ΑΡΙΣΤΕΙΑ

5 Likes

image

Κάτι ρε παιδί μου, οτιδήποτε! Ας είναι και το αποτεφρωτήριο στη Ριτσώνα! Τι εννοείς δουλεύει 24/7;

3 Likes

το εχω ξαναγραψει παλιοτερα…ΠΟΤΕ δεν ειχαμε τοσο προκλητικη κυβερνηση μετα την χουντα…

14 Likes

θα το παιξουν στα ζαρια :joy:

2 Likes

Άχαστο. Θα μας μιλήσει λέει για το πως ξέφυγε από τα ναρκωτικά (αίλουρος) και θα μας πει τη γνώμη του για την ομοφυλοφιλία. Πως λέμε ρε παιδί μου τι γνώμη έχεις για το χρώμα που θα βάψω το σπίτι ή τι λες Σταμάτη μου, να κάνω τις αγκινάρες αλά πολίτα;

1 Like

Έλα που είστε, όταν βγαίνει η Ντόρα και λέει σας γράφω όλους στη μούνα μου δε δημιουργεί ψεκασμένους που κάνουν ό,τι γουστάρουν. Πέρσι στον Βαρουφάκη του λέγανε ένα κάρο συνηθισμένες πίπες επειδή γύρισε στην Αίγινα από τη βουλ, αλλά ως συνήθως τους πάει γαμιώντας από παντού

2 Likes

Τον πάω κι εγώ πολύ τον Βαρουφάκη αλλά προχτές ήταν σφάλμα να τα βάλει με το Δραγασάκη. Έδωσε πάτημα στη ΝΔ να ζητάει εξηγήσεις και να κουνάει το δάχτυλο.

Έφαγε κι ένα σχετικό κράξιμο στο τουίτερ και λογικό νομίζω.

1 Like

13 Likes

ιδου και το εν λογω καταστημα

ουτε eshop, web τπτ…

3 Likes

γράψανε δύο φορές το ‘‘με έδρα’’, μην μπερδευτεί κανένας ότι πρόκειται για τίποτα έξυπνους

2 Likes

Γιατι για μενα συγκεκριμενα? Εχω πει κατι στο παρελθον για τον Μενιο Φουρθιωτη? Ή για τους μπατσους το λες?

Και δικαιωμα μας να τον πουμε σκουπιδι.

Ψοφο κακο σε Μπακογιαννη. Προχωραμε.

2 Likes

Καλα αυτα τα εχει γραψει και στα βιβλία. Επίσης για το ελληνικο χερι χερι πανε ΝΔ-Συριζα, καλό είναι να ξεβρακώνονται και οι δυο.

2 Likes

Αν θυμάμαι καλά σου την έδινε άσχημα ο κυρ Μένιος.

Δε νομίζω πως είναι δικαίωμα σου. Αν θέλει μπορεί να ασκήσει μήνυση εναντίον σου αφού τον προσβάλλεις και πιθανότατα θα την κέρδιζε. Φαντάζομαι θα ήταν και εναντίον σου το πώς προσβάλλεις πολίτη που ασκεί συνταγματικό του δικαίωμα (κριτική σε κυβέρνηση) όπως και το πως ο χαρακτηρισμός σου δεν είναι και ιδιαίτερα αναλογικός των πράξεων του. Ο άνθρωπος δηλαδή φορολογική κατοικία άλλαξε, εξέφρασε απόψεις για μια κυβέρνηση δίχως να προσβάλλει πολίτες (βασικά ούτε τον ΣΥΡΙΖΑ που δεν προσβάλλεται ή τους ψηφοφόρους του δεν πρόσβαλλε αν μίλησε για αισθητική), ενώ εσύ τον προσβάλλεις προσωπικώς. Αν όμως κατέβει ποτέ στις εκλογές και εκλεγεί, τότε ναι είναι δικαίωμα σου να τον πεις ό,τι θες. Ψιλά γράμματα βέβαια και δίχως να είμαι νομικός.

1 Like

Αυτο επειδη στην Ελλαδα οι νομοι περι ελευθερης εκφρασης ειναι μεσαιωνικοι, μπορει και να συνεβαινε. Αλλα μαλλον οχι. Σιγα τον χαρακτηρισμο. Καλα με ολα οσα εγραψες ακολουθως εκανα παρα πολυ cringe…Απο ποτε μπορω να προσβαλλω καποιον μονο αν κατεβει στην πολιτικη? Και απο ποτε ειναι ο συγκεκριμενος ηλιθιος στο απυροβλητο?

Ευτυχως αν και στην χωρα που ζω εχει πολλα στραβα, η ελευθερια λογου και εκφρασης προστατευεται νομικα πολυ περισσοτερο απο οτι στην Μπανανια. Στην οποια εχουμε ακομα νομους περι βλασφημιας, θυμιζω. ΓΜΤΧΡΣΤΣΚΤΠΝΓΤΣ.

Δεν εχω ιδιαιτερο μπηφ με αυτο το γιδι, αλλοι εδω μεσα εχουν χειροτερο μπηφ.

1 Like

Στην Ελλάδα οι συνταγματολόγοι θεωρούν πως η ελευθερία λόγου και έκφρασης αφορά την σχέση του πολίτη με το κράτος. Όχι τη σχέση του πολίτη με τους άλλους πολίτες. Και επειδή δε μπορούν όλοι οι πολίτες να εκφράζονται όπως ο Μπαμπινιώτης, για αυτό και θα πρέπει η κριτική τους προς το κράτος να λαμβάνεται το ίδιο υπόψιν ανεξαρτήτως του λεξιλογίου (βωμολοχίες, κλπ). Θα υπέθετα πως και στις ΗΠΑ έτσι είναι, αλλά εκεί έχετε και τα όπλα οπότε είναι υπερπολλαπλάσιο το ρίσκο που αναλαμβάνεις αποκαλώντας έναν πολίτη “σκουπίδι” ή αν ασκήσεις κριτική στην κυβέρνηση :sweat_smile:

1 Like

Πολλές υποθέσεις κάνεις. Είναι γνωστή η διαφοροποίηση των νόμων περί ελευθερίας έκφρασης στην Αμερική σε σχέση με την πρωτόγονη Ευρώπη στο συγκεκριμένο θέμα.

Τα περί κράτους και πολίτη που έγραψες δεν βγάζουν κανένα νόημα.

1 Like