Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αν πω “γαγαμωμω το μουμουνινι πουπου σεσε πεπεταταγεγε παπαλιολιο μαμαλαλακακα κωκωλολοσκουσκουπιπιδιδι” σε κάποιον που προσβάλλεται εύκολα, είμαι παράνομος με βάση τους συνταγματολόγους ή όχι, και τι λέει ο Μπαμπινιώτης περί αυτού?

4 Likes

Προφανώς δικαστής αποφασίζει κι όχι αυτός που προσβάλλεται εύκολα, αλλά ειδικά ο Μπαμπινιώτης μάλλον θα υπερασπιζόταν όποιον χρησιμοποιεί ελληνικά μπινελίκια :sweat_smile:. Σε κάθε περίπτωση το context μετράει. Για παράδειγμα, ο Μπαμπινιώτης έχει δικαιωθεί από τον Άρειο Πάγο που είχε στο λήμμα Βούλγαρος τους ΠΑΟΚτζήδες και είχε γίνει πανικός όταν δικαστήριο στη Θεσσαλονίκη του υπαγόρευσε το τι θα υπάρχει στο λεξικό του και τι όχι. Το ότι οι ΠΑΟΚτζήδες προσβάλλονται εύκολα δεν ήταν αρκετό για τον Άρειο Πάγο ώστε να κριθεί παράνομη η πράξη.

Παράδειγμα παράνομης πράξης (από πολίτη σε πολίτη)

Γονική συναίνεση απαραίτητη

Απόσπασμα από απόφαση του Αρείου Πάγου το 2010 (πηγή)

Επίσης πρέπει να κηρυχθούν ένοχες του αδικήματος της εξυβρίσεως σε βάρος των προαναφερομένων προσώπων, καθόσον αποδείχθηκε ότι στις 25-1-2007 στην … από κοινού προσέβαλαν την τιμή και την υπόληψη των παραπάνω με τις ακόλουθες φράσεις προς τον Α. και Α.: “μαλάκα, πούστη, αρχίδι, ψωλογλύφτη, αλήτη, βάζε τα αγγούρια στον κώλο σου να τα ισιώσεις” στον Α. επί πλέον: “πούστη, κούτσαυλε, η γυναίκα σου τον παίρνει και σου τα φέρνει” στη δε Ε. Α.: “καριόλα, ψευτοθρήσκα, Κασσιανή, πουτάνα, αλήτισσα, στραβοκάνα, σε πήδηξε όλη η … κι’ έχουν ανοίξει τα πόδια σου”. Με βάση τις παραδοχές αυτές το ως άνω δικαστήριο κήρυξε ενόχους τις αναιρεσείουσες της συκοφαντικής δυσφήμησης και εξύβρισης, από κοινού, και επέβαλε σε καθεμία από αυτές συνολική ποινή φυλάκισης οκτώ (8) μηνών την οποία ανέστειλε επί τριετία.

Αν τα ίδια μπινελίκια τα έκανε κανείς σε υπουργό και μπορούσε να τα συνδέσει με το πώς ασκεί τα καθήκοντα του, πιθανότατα θα δικαιωνόταν (αλλά και με πολύ ταλαιπωρία οπότε ρωτήστε κανονικό δικηγόρο πρώτα).

1 Like

Δεν έπρεπε να τη διαβάσω την απόφαση του Αρείου Πάγου τώρα που είμαι στο χώρο εργασίας… ΓΕΛΑΣΑ ΔΥΝΑΤΑ :grin: :laughing: :sweat_smile: :rofl: :joy:

1 Like

Εγώ γέλασα σε αυτό με τα όπλα και τις ΗΠΑ :smiley:

Σοβαρά όμως, δεν ήξερα ότι ελευθερία λόγου είναι το δικαίωμα ενός να βρίζει τον άλλον. Νόμιζα ότι αφορά την ανταλλαγή ιδεών και απόψεων, όχι την εξύβριση. Παράξενη αντίληψη έχουμε για τα όρια του νόμου. Αν οι δικηγόροι bend the law είναι μουνόπανα (είναι btw, ελπίζω να μην φάω καμία μήνυση), αν εμείς bend the law είμαστε οκ;

6 Likes

Δεν ξερω γιατι, αλλα το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι ο Κουγιας.

Αν σου πω οτι ειχα γραψει το ονομα του αλλα το εσβησα για να κανω πιο generic την προταση; :slight_smile:

Αν υπαρχει ντησκλεημερ τι παιζει?

2 Likes

Ελευθερία του λόγου (θα έπρεπε να είναι) είναι να μπορείς να λες ό,τι θες, με στοιχειοθέτηση ώστε να στηρίξεις τα λεγόμενά σου. To να βρίζεις κάποιον είναι ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Δηλαδή αν με πεις εμένα μουνόπανο θα σου πω γιατί το λες και να εξηγήσεις και τους λόγους. Αν πεις μια σερβιέττα μουνόπανο, θα είσαι λίγο εκτός context αλλά θα έχεις 90% δίκιο. Δηλαδή, για ποιο λόγο η ίδια λέξη σε άλλο context να έχει άλλη ισχύ? Επειδή κάποιος αποφάσισε να προσβληθεί?

Το τι θεωρείται εξύβριση μεταλλάσσεται στο πέρασμα των χρόνων, πχ αν πήγαινες στον Περικλή και του έλεγες “γαμώ το Χριστό σου” θα σου έλεγε “nigga what?”, ενώ αν του έλεγες “γαμώ το Δία σου” ίσως νευρίαζε, κάτι αντίστροφο σε σχέση με τη σύγχρονη Ελλάδα.

Η εξύβριση και κατ’ επέκταση η ελευθερία του λόγου, είναι ένα συμβόλαιο μεταξύ ανθρώπων, το οποίο και πρέπει να λύνεται μεταξύ ανθρώπων. Όταν το βάζεις μες στους νόμους ή σε κανόνες, οι έχοντες τη δυνατότητα και τα μέσα, το χρησιμοποιούν κατά το δοκούν και δημιουργούν ανισότητα στο ποιος μπορεί να εκφράζεται και πως.

3 Likes

Αλλά εμείς με απόφαση Κούλη θα ανοίξουμε και θα μας σώσουν τα self tests !!!

1 Like
6 Likes

Οκ, ίσως να έχεις δίκιο. Αν όμως συζητούσαμε στο καφενείο “ποιος είναι ο ορισμός του…” whatever. Σε μία εξίσου extreme τοποθέτηση με αυτή του Περικλή, ίσως ότι ένας κάποιος Λιγνάδης προφανώς είχε ελευθερία λόγου όταν έπειθε ανήλικους να κάνουν ό,τι έκανε μαζί του. Με επιχειρήματα μάλιστα. Εμένα μου ακούγεται πολύ λογικό, άλλωστε οι εποχές άλλαξαν και οι νέοι κάνουν σεξ από τα 12…

Πολύ κρίμα που έχουμε αυτούς τους αναχρονιστικούς νόμους όμως κι πρέπει να συμμορφωθούμε. :roll_eyes:

1 Like

image

cisco χόρεψε κουκλί μου
να σε δώ να σε χαρώ

4 Likes

YOLO!! μονο αυτο εμεινε σαν εσχατη λυση

2 Likes

Αραγε ο Λιγναδης να εχει σοβαρες πιθανοτητες να δικαιωθει αν προσφυγει στη Δικαιοσύνη σε περίπτωση που καποιος τον αποκαλεσει “σκουπιδι”;

Παντως νομιζω οτι πατε να γενικευσετε βασιζομενοι σε ειδικες περιπτωσεις και αυτο πιθανοτατα δεν προκειται να οδηγησει πουθενα.

2 Likes

Ο Λιγνάδης δε διώκεται για το τι είπε αλλά για το τι έκανε. Τα λόγια του χρησιμοποιήθηκαν για να κάνει αποπλάνηση ανηλίκου, το οποίο είναι πρόβλημα και ποινικά κολάσιμο. Σε άλλες εποχές ίσως τον κάναν και διευθυντή στο Εθνικό Θέατρο, μάλλον η ελευθερία του λόγου φταίει και σε αυτό.

Και παλαιότερα κάναν σεξ από τα 12 αλλά δεν ήταν και τόσο συναινετικό, πόσες προ-γιαγιάδες μας ήταν λογοδοσμένες? Αν δύο παιδιά τώρα 14-15 χρονών κάνουν σεξ συναινετικά, το πρόβλημα το έχει η πολιτεία που ζούνε, γιατί δεν τους δίνει τα εφόδια και την υποστήριξη για να καταλάβουν ότι πιθανότατα δε χρειάζεται, αλλά πάραυτα το τιμωρεί. Λίγο υποκριτικό δεν είναι αυτό?

Οι νόμοι δε λένε τίποτα, αν δεν έχουμε συμφωνήσει όλοι ότι λειτουργούν, πόσω μάλλον όταν η εφαρμογή τους γίνεται μόνο καταχρηστικά. Αν κάποιος είναι παιδεραστής, ό,τι νόμοι κι αν υπάρχουν δε θα τον σταματήσουν, αλλού έγκειται το πρόβλημα που οι νόμοι δεν μπορούν να λύσουν.

1 Like

Δεν έχω τέτοιο σκοπό, έπεσε στο τραπέζι παράδειγμα με τον Περικλή. Με τι να απαναντήσω; Λάθος μου βέβαια.

Anyway, ο nnnkkk αναφέρει ότι οι νόμοι δεν λένε τίποτα αν δεν έχουμε συμφωνήσει ότι λειτουργούν. Ποιοι είμαστε “εμείς” και τι σημαίνει “συμφωνήσει ότι λειτουργούν”; , Να κάνουμε δημοψήφισμα για τους νόμους; Σόρι, βγαίνω εκτός συζήτησης επειδή δεν μπορώ να πιάσω τα νοήματα, έχω κι αρκετή δουλειά :slight_smile:

4340 τα κρούσματα. Οι επόμενες δύο εβδομάδες θα είναι κρίσιμες…

3 Likes

Η ελευθερια λογου δεν μπορει να ειναι υποκειμενικη με βαση του τι θεωρεις εσυ ή εγω πως περναει τα ορια και ειναι “εξυβριση”. Μπορω καλλιστα να πω κι εγω πως εσυ εισαι αυτος με την παραξενη αντιληψη για τα ορια του νομου. Και να σου αντιστρεψω και το αλλο. Αν δηλαδη οι δικηγοροι κανουν bend the law ειναι οκ, αλλα εμεις πρεπει να τρωμε μηνυση επειδη βρισαμε καποιον?

Εισαι αψογος.

Α καταλαβα τωρα, εκει τριγκαρες εσυ… τι να κανουμε τωρα, σε μερικα πραγματα η Ελλαδα ειναι πρωτογονη. Και αλλες χωρες ειναι καλυτερες. Αν αφαιρεσουμε καποιο αισθημα εθνικης υπερηφανειας μπορουμε να παραδεχθουμε πως δεν ειμαστε τελειοι στα παντα. Και μετα να παραδεχθουμε οτι δεν ειμαστε τελειοι σχεδον σε τιποτα αυτες τις μερες.

2 Likes

Υποκειμενικό. Έχω ακριβώς ίδια άποψη για το μέρος όπου εσύ ζεις, κλάιν. Τεσπα, τρίγκαρα εκεί αλλά όχι επειδή είμαι του νόμου και της τάξης. Τα γραπτά μου στο νήμα μπορούν να το δείξουν, οι πράξεις μου να το αποδείξουν. Αν και δεν έχω να (απο)δείξω τπτ. Ούτε σας νοιάζει, ούτε με νοιάζει.

Θεωρώ ότι υπάρχουν κάποιοι καταγεγραμμένοι κανόνες. Δεν μου κάνουν; Παίρνω τα βουνά. Μου κανουν; Παραμένω εκεί που είμαι. Εσύ επέλεξες τις ΗΠΑ, εγώ την Ελλάδα, άλλος τα βουνά. No big deal. Κατά τ’ άλλα, στη θεωρία και το μπλα μπλα καλά πάμε :slight_smile:

Σύνταγμα δε λέγεται αυτό? :stuck_out_tongue: Το Σύνταγμα που έχουμε πάντως τώρα, δεν το καθορίσαμε εσύ κι εγώ, το καθόρισαν 150 χρόνια πίσω και εμείς το θεωρούμε για κάποιο λόγο θέσφατο.

1 Like