Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Με 1000 κρουσματα φταιγανε οι μπυρες απο το περιπτερο και το πληθος στη δικη της χρυσης αυγης με 4000 μπορουμε να ανοιξουμε σιγα σιγα.
Λογικο

7 Likes

Κι εγω εχω την ιδια αποψη για το μερος που ζω εγω. Αν αναφερθουμε στην αστυνομικη βια ή στον ρατσισμο ή στο healthcare. Στο θεμα ελευθεριας λογου ομως, εχω ακριβως την αντιθετη αποψη.

3 Likes

θελω καποιος να μου εξηγησει

Πρέπει να δούμε και λίγο πριν και λίγο μετά για να καταλάβουμε τι λέει.

Πάντως πολύ καλά τα είπε ο Κουτσούμπας σήμερα στη βουλή ότι «η θέση του ΚΚΕ είναι, ότι η πρόταση της ΝΔ δεν τεκμηριώνεται με τα μέχρι τώρα στοιχεία, που είναι σε γνώση των κομμάτων».

2 Likes

Η φρουρά του Φουρθιώτη συνέλαβε φωτορεπόρτερ επειδή φωτογράφισε έξω από τα δικαστήρια την αστυνομική συνοδεία του.

Η φωτογραφία αποδεικνύει ότι ο Φουρθιώτης απολαμβάνει ισχυρή αστυνομική περιφρούρηση με θωρακισμένο υπηρεσιακό αυτοκίνητο της αστυνομίας και μετακινείται με συνοδεία και άλλων αστυνομικών με μηχανές.

Οι τριγύρω του Φουρθιώτη τον συμβούλευσαν να μην προχωρήσει η σύλληψη και εκείνος επέμενε ότι δεν υποχωρεί!

Μετά την σύλληψη, η δικηγόρος του Φουρθιώτη ζήτησε από τον φωτορεπόρτερ να ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ δήλωση ότι αποχωρεί από τον ΔΗΜΟΣΙΟ χώρο του προαυλίου των δικαστηρίων, πράγμα που φυσικά δεν έκανε.

Τι είναι πιο αστείο από όλα;

Ότι πληρώνουμε τον Φουρθιώτη να συνοδεύεται από 14 αστυνομικούς, περιπολικά, μηχανές, θωρακισμένες BMW;

Ότι ζούμε σε μια χώρα που ο Μένιος Φουρθιώτης (Ο ΜΕΝΙΟΣ Ο ΦΟΥΡΘΙΩΤΗΣ ΜΛΚ ΜΟΥ) προχωράει και λέει για κάποιον “ΣΥΛΛΑΒΕΤΕ ΤΟΝ” και τον συλλαμβάνουν;

Ότι έχει τη δύναμη να επιβάλει σε ανθρώπους να υπογράψουν που θα μείνουν και από που θα φύγουν;

Και τώρα η ερώτηση για το ένα εκατομμύριο!

Ποιον πολιτικό της ΝΔ κρατάει στο χέρι και με τι, και του δίνουν εξουσία να κάνει τη χώρα άνω κάτω και του δίνουν συνοδεία που θα ζήλευαν βασιλιάδες άλλων κρατών;

11 Likes

για γελια και για κλαματα…

Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο? Πχ να προσπαθήσεις να τους αλλάξεις?

1 Like

Φυσικά, αυτό έλειπε. Λες να μην το σκεφτηκα; Είμαι ο τελευταίος που βλέπει μόνο άσπρο-μαύρο. Αλλά ως τότε αυτό δεν περιλαμβάνει “θα κάνω το τάδε (βρίσω, δείρω, δενξερωτι) και δεν θα τιμωρηθώ επειδή ΘΑ προσπαθήσω να το αλλάξω”. Όχι;

Στην Ελλαδα εισαι, δεν θα τιμωρηθεις κατα πασα πιθανοτητα…

Άλλο καπέλο αυτό Παντελή. Αν συζητήσουμε σε αυτή τη βάση, τότε γιατι μιλάμε για σύνταγμα και νόμους; Λύθηκε το πρόβλημα.

Εγώ εξακολουθώ πάντως να θεωρώ ότι γίνεται μια προσπάθεια να γενικεύσουμε πιανόμενοι από μη αντιπροσωπευτικά παραδείγματα για τον Περικλή, τον Λιγνάδη, τον Καβάκο και τον Δία.

2 Likes

Αυτά έχουν κοπεί από το μεσημέρι. Νομίζω δλδ. Επίσης, το μεσημέρι είπα να αποχωρήσω από την κουβέντα και δεν κράτησα τον λόγο μου. Μλκ μου.

Αν καταφέρεις να μου απαντήσεις στο “γιατί όχι?” χωρίς να πέσεις σε λογικά σφάλματα θα συμφωνήσω μαζί σου.

Ξέχασα να το σχολιάσω πριν αυτό, εγώ μίλησα για την ελευθερία του να λες ο,τι θες και ότι το πως το εκλαμβάνει κάποιος έχει πολλούς παράγοντες. Ο τζονκυρ έβαλε την πράξη ως αποτέλεσμα του λόγου και συνέχισε εκεί η κουβέντα.

Ο Λιγναδης θα μπορούσε να λέει, σκέφτεται και φαντασιώνεται ο,τι θέλει. Από αυτό, μέχρι τις πράξεις για τις οποίες διώκεται, εχει πολύ μεγάλο χάσμα και σαν έννοια αλλά και το πως το αντιμετωπίζει το κοινωνικό σύνολο/κράτος/νόμος, όπου παραμετροποιειται δυναμικά

1 Like

Με βαση τα αποκατω, μπορεις να κοιμασαι ησυχος οτι προφανως και σκεφτομαι ολα τα “μακαρι” για τον Μενιο παντως

1 Like

Κανένας λόγος ανησυχίας. Χαλαρώστε

6 Likes

Αυτό το μοντέλο είναι μακετο;

3 Likes

Λολ πού τον θυμήθηκες το Σημίτη;

Το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια :joy:

και ένα πετυχημένο:

2 Likes