Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ρε μλκ. Ρε. Ρε. Ρε. Ρε. Ρε.

Ρε.

Δεν αντεχω. Δηλαδη οτι τι. Οτι θα παιξει αποσυμπιεση ΑΠΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ.

Και γιατι τα “συμπιεζαν” ολα μεχρι τωρα?

Κοροιδια μεσα στα μουτρα στον υψιστο βαθμο ρε.

Μλκ ΠΟΣΟ ΣΙΧΑΜΕΝΟΙ μπορουν να γινουν πια?

4 Likes

4 Likes

Πληρωμένη απάντηση κανονικά.
Ε ρε πυρηνικά μικρής εμβέλειας που τους χρειάζονται

1 Like
3 Likes

Έκανα τόσο εμετό που αφυδατώθηκα

9 Likes

καλα περιμενε μεχρι να δεις και φουρθιωτη υπουργό…

1 Like

Έχει μπλέξει την γραβάτα με το σωβρακο. Γνωστή σιχαμενη στο νησί. Ξέχασε που πήγαινε εκκλησία το Πάσχα ενώ είχαμε απαγόρευση.
Είπαμε όταν κάποιος λέει κάτι που τσούζει πρέπει να τον θάψουμε όπως και δηποτε

4 Likes

Δεν είστε έστω και λίγο περίεργοι για το τι θα λένε? Το τι ηλιθιότητες θα πουν αυτή τη βδομάδα και την επόμενη, για να πάνε από το “5 μήνες lockdown για να σωθούμε” στο “ανοίγουμε δραστηριότητες για μείωση των κρουσμάτων”. Πιο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δεν πάει.

Σε άλλα, δύο δημοσιεύματα παρακάτω περί μαγειρέματος κρουσμάτων, κυβερνητική ευθύνη και ψεκασμένων. Κάποιος λέει ψέμματα, αλλά είναι δύσκολο να καταλάβουμε ποιος, αφού και οι δύο “εκθέσεις” δουλεύουν προς τον ίδιο σκοπό, δηλαδή κυβέρνηση σοβαρή, ανεύθυνοι πολίτες και αφήγημα ότι φταίνε οι συγκεντρώσεις.

5 Likes

Καλά, πάντως το να έχει η Νέα Σμύρνη αύξηση κρουσμάτων δε θα ήταν παράλογο. Φαντάζομαι δηλαδή πως και οι συναντήσεις σε σπίτια αυξήθηκαν μετά από όλη αυτή την κατάσταση (π.χ. για να συζητήσουν τι έγινε, μελλοντικές ενέργειες ή και για να προστατευθούν από μπάτσους και μολότοφ). Και αρκετός κόσμος πιθανόν να χαλάρωσε στο πόσο προσέχει μετά από όλο αυτό σκεπτόμενος πως ‘πλέον ότι έγινε έγινε - τόσο κόσμο είδα χθες’. Και επίσης σταμάτησαν να συναντιούνται στις πλατείες και οι ίδιες συναντήσεις γίνονταν σε κλειστό χώρο.

Γενικά, η εμπειρία μου από τον κύκλο μου είναι πως covid έπαθαν όσοι πρόσεχαν και λιγότερο. Όλοι πρόσεχαν στον κύκλο μου, αλλά κάποιοι παραπάνω και κάποιοι λιγότερο. Θετικούς είχαμε μόνο από τους δεύτερους. Και από από τους πρώτους που προσέχουν πάνω από το μέσο όρο, κανείς δε θα ένιωθε άνετα να πάει σε open air πολυπληθή μάζωξη δίχως fpp2 μάσκα και δίχως διάθεση να μπουνίσει όσους έχουν τη μύτη έξω από τη μάσκα. Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δεν είναι ανάγκη να έγινε superspreader στην πορεία εκείνη τη μέρα, αλλά μπορεί να άλλαξε τη συμπεριφορά όλων τις επόμενες λίγες μέρες μετά από εκείνα τα γεγονότα και ειδικά όσων προσέχουν ήδη λιγότερο.

Άρα, το συμπέρασμα που βγαίνει από τα γραφόμενά σου είναι ότι για τυχόν αύξηση κρουσμάτων (αν όντως ισχύει δηλαδή) στη Ν. Σμύρνη ευθύνεται η μπατσοκρατία της κυβέρνησης, που ανάγκασε - όπως εικάζεις - τον κόσμο να μαζευτεί σε σπίτια κλπ. Σωστά;

3 Likes

Γίνεται μια κουβέντα που δεν έχει καν βάση. Τα στοιχεία που έχουν δώσει είναι ψευδή, αυτά που λένε είναι ψέμματα.
Ο μόνος λόγος είναι για να αποπροσανατολίσουν και να γίνουν τέτοιες κουβέντες.
Αν δεν είχε ειπωθεί τίποτα, θα λέγαμε κάτι για αυτό? Μπα.

3 Likes

Ναι αυτό λέω αλλά θα δείξει από την εξέλιξη της διάδοσης τι ισχύει κι αν έχω δίκιο. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης σαφώς το έχουν όσοι επιλέγουν το policy, αλλά και ο κόσμος δεν είναι άβουλα πλάσματα δίχως εγκέφαλο για να δικαιολογούνται αν ακυρώνουν το policy. Φέρουν μερίδιο ευθύνης όσοι δεν προσέχουν και κυκλοφορούν με τη μύτη έξω ή βλέπουν 30 άτομα κάθε 5νθήμερο δίχως λόγο.

Σε κάθε περίπτωση τα κύματα της Ελλάδας μου φαίνεται πως είναι αρκετά καλά συγχρονισμένα με τα κύματα της υπόλοιπης Ευρώπης. Δε νομίζω πως εμείς κάνουμε κάτι εξαιρετικά λάθος που δεν κάνουν οι υπόλοιποι.

Το policy προκύπτει από κάποιους παράγοντες που πρέπει να το δικαιολογούν. Αν αυτοί οι παράγοντες είναι το πόσο καλά πήγε το τάβλι την προηγούμενη μέρα, δεν μπορείς να ζητάς τα ρέστα στον πολίτη.

Πέρσι υποστήριζες το lockdown τύπου Κίνας ή κατέστειλλε τις ατομικές ελευθερίες? Αν εγώ γουστάρω να μη φοράω μάσκα και να βλέπω 2000 άτομα τη μέρα, είναι δικαίωμα μου. Αν θέλουμε να αναπτύξουμε τη συλλογική ευθύνη για να καταλάβουμε ότι το “δίχως λόγο” έχει έναν σκοπό σοβαρό, τότε ας φτιάχνανε σωστά τα policies οι opinion makers που λέει και ο Κικίλιας.

Αν συνεχίσεις ένα βήμα επιπλέον το συλλογισμό αυτό, θα πέσεις σε αντίφαση με αυτό που έχεις αναφέρει αρκετές φορές, δηλαδή το ότι ο τουρισμός δεν ευθύνεται για την αύξηση των κρουσμάτων. Για ποιο λόγο πέρσι το Μάρτιο ήμαστε unsynced και μετά γίναμε synced?

Synched ημασταν και πέρσι. Από πού προκύπτει πως δεν ημασταν; Απο το οτι ειχαμε μικροτερο κύμα; Αυτό δεν αναιρεί το πότε είχαμε κορύφωση

ευλογητος ο θεος ημων…

παπαλα τα χρηματα που αφηνουν οι γιρες και οι λοιποι και παιρνουν και εκτακτο επιδομα.
λεφτα υπαρχουν…

5 Likes

Σωστά, sync εννοούμε για το χρόνο, my bad

1 Like

Το λες και ψηφοθηρία

1 Like

Μπορείς να ζητάς τα ρέστα γιατί ο τρόπος για να ακυρωθεί policy είναι το συμβούλιο της επικρατείας και τα δικαστήρια. Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι “παίρνω το νόμο στα χέρια μου” και κανείς δε σου έδωσε αυτό το δικαίωμα.

Πώς ορίζεται το “lockdown τύπου Κίνας”;

Σαφώς και είναι δικαίωμα σου να γουστάρεις ό,τι θες. Το ερώτημα είναι αν αν είναι δικαιώμα σου να το πράττεις κι όλας. Δικαίωμα μου να μην πιστεύω στη βαρύτητα, αλλά αν αφήσω μια κοτρώνα από το πάνω διάζωμα του ΟΑΚΑ και αυτή πέσει σε κεφάλι, θα πρέπει να μπορώ να εξηγήσω γιατί δεν έφταιγα εγώ αλλιώς πάω φυλακή γιατί guess what: “δεν είναι δικαιώμα μου να σκοτώνω άλλους”. Το ίδιο και εδώ: αν βλέπεις 2000 άτομα δίχως μάσκα ενώ αυτά τα άτομα από εσένα θα περίμεναν να φοράς μάσκα και ενώ υπάρχει νόμος που στηρίζεται σε επιστημονικές μελέτες πως η μάσκα σώζει ζωές, τότε δεν είναι δικαίωμα σου και σίγουρα δε φταίει αυτός που έφτιαξε το policy βάση του οποίου πρέπει να φοράς μάσκας. Εκτός αν αποδείξεις πως οι μάσκες δε δουλεύουν. Μου φαίνεται απλό εκτός αν δεν κατάλαβα αυτό που θες να πεις

3 Likes

Εννοείς αυτόν τον οργανισμό του οποίου η προηγούμενη πρόεδρος έγινε Πρόεδρος της Δημοκρατίας, δίνοντας το καλό παράδειγμα για το πόσο δικαίως θεωρείται ή όχι ανεξάρτητος ο θεσμός της Δικαιοσύνης στην Ελλάδα;

2 Likes

Ούτε αυτό το κατάλαβα. Γιατί δεν είναι ανεξάρτητος θεσμός; Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι -στα χαρτιά- πάνω από δικαστική, εκτελεστική και νομοθετική εξουσία. Δε βλέπω κάποιο ασυμβίβαστο μεγαλύτερο από τον Παυλόπουλο ή τον Παπούλια ή τον Στεφανόπουλο.