Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Κατσε ,πια ειναι τα γνωστα αποτελεσματα?

το τι οριζεται πλεον εργατης εχει αλλαξει σε σχεση με αυτα που ελεγε ο μαρξ. ο πολεμος δεν ειναι μονο ταξικος, αλλα και κοινωνικος. ποσες φορες συναντουμε “λουμπεν προλεταριους” που στηριζουν την δεξια και πλουσιοπαιδα που ειναι (ή προσπαθουν) επαναστατες. ο τωρινος εργατης μολις φυγει το Δντ και το μνημονιο (λεμε τωρα…) και επιστρεψει ο “ανθρωπινος” καπιταλισμος, θα ξαναγυρισει ευτυχισμενος στη δουλιτσα του.

Όχι πες ειλικρινά τώρα, καλά εντάξει δεν ήσουν φοιτητής τότε, ούτε κι εγώ, αλλά πες.

Έχει κουνηθεί φύλλο στα πανεπιστήμια μετά την 8η μάρτη 2007?

Εγώ λέω ούτε το παραμικρό.

ο πολεμος δεν ειναι μονο ταξικος, αλλα και κοινωνικος.
Σαφώς ναι, αλλά αυτό τι σχέση έχει με τη κουβέντα? Τα παραδείγματα που φέρνεις αφορούν τη συνείδηση που έχει ανπτύξει ο εργάτης ή που του έχει καλλιεργήσει η ιδεολογική επίθεση των αστών, όχι όσον αφορά το ποιος ορίζεται.

Μπορεί η κοινωνική σύνθεση της εργατικής τάξης και τον άλλων στρωμάτων να έχει υποστεί αλλαγές στο πλαίσιο των αλλαγών στην παραγωγή και την οικονομία, αλλά το βασικό δεν έχει αλλάξει. Εργάτης (ναι και ο εργαζόμενος εργάτης είναι) είναι αυτός που πουλάει την εργατική του δύναμη στον καπιταλιστή και παράγει υπεραξία την οποία καρπώνεται ο καπιταλιστής. Ο εργάτης χρησιμοποιεί το ένα μέρος της ημέρας εργασίας για να καλύψει τα έξοδα της συντηρησής του μέσω του μισθού, ενώ το άλλο μέρος της ημέρας ο εργαζόμενος εργάζεται χωρίς ανταμοιβή, που δημιουργεί την υπεραξία για τον καπιταλιστή, την πηγή κέρδους και του πλούτου του καπιταλιστή. Καπιταλισμό είχαμε όταν τα διατύπωνε ο μαρξ, καπιταλισμό έχουμε και τώρα και φυσικά δεν έχει αλλάξει.

Ειλικρινα θελω να μου πεις πια ειναι τα αποτελεσματα και τι ακριβως συνεβη.Βασικα δεν ξερω,μπαινατε τοτε στις συνελευσεις ή δεν ειχαν εκφυλιστει ακομα?

Το ξέρω κι εγώ αυτό το παιχνιδάκι σου να μην απαντας επί της ουσίας, οπότε θα παίξουμε παρέα, τι καλά! :yahoo:

Ξέρεις καλά τι έγινε, οι προβοκάτσιες με αποκορύφωμα το φυλάκιο και το όργιο καταστολής που ακολούθησε που ήταν η ταφόπλακα σε εκείνους τους φοιτητικούς αγώνες του 06-07.

Ρε ρεδ ,δεν ημουν καθολου ειρωνικος στο ποστ μου.Δεν θυμομουν ακριβως τι ειχε γινει,ειχα μπερδεψει και τις ημερομηνιες .Το εψαξα στο καπακι και θυμηθηκα,αλλα θα με ενδιεφερε οντως η αποψη κνιτων για εκεινη την περιοδο ,γιατι εχω ακουσει μονο την οπτικη των αναρχικων/εαακιτων/αρενιτων.Τωρα,οσον αφορα τις συνελευσεις ,δεν ξερω για τοτε ,αλλα τωρα νομιζω ειναι και γραμμη να μην συμμετεχουν.+το μας.

εδιτ : Και εντελει το κινημα το 06/07 επιτυχημενο δεν θεωρειται?Στο βαθμο εκεινο που εβαλε φρενο στις τοτε προθεσεις της κυβερνησης,αλλα δεν σταματησε τις προθεσεις της επομενης.

2ρο εδιτ :Και τι εννοεις αν εχει κουνηθει φυλλο δηλαδη?Το οτι ,τωρα το φοιτητικο κινημα ειναι ολιγον τι ψοφιο ,οφειλεται στις πρακτικες που ακολουθηθηκαν το 6/7 απο τις μειοψηφιες?

3ο εδιτ:Ποσα ορθογραφικα μπορει να κανει κανεις σε μια προταση?¨:ρ

Αυτά δεν είναι θέμα πίστης… αν ενστερνίζεσαι κενές πρακτικές, πρέπει ο ίδιος - μέσω κριτικής ανάλυσης και αυτογνωσίας - να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι αυτό που “πιστεύεις” είναι μια τρύπα στο νερό.
Αν χρειάζεται κάποιος μέντορα σε αυτά, το χάσαμε το… παιχνίδι πατριώτη!

Ρεδ ραμ ,θα ηθελα απαντηση αν βρεις χρονο.
Ενιγουει,κατι που δεν νομιζω να εχει συζητηθει στο φορουμ ,αλλα ολοι θα το εχουν παρει χαμπαρι ειναι το πλανο 30/900 http://www.plano30900.gr/.
Δεν εχω προλαβει να το διαβασω ακομα ,αλλα θα γινει οσονουπω. :discuss

Ρεδ ραμ ,θα ηθελα απαντηση ,αν βρεις χρονο.
Ενιγουει,κατι που δεν νομιζω να εχει συζητηθει στο φορουμ ,αλλα ολοι θα το εχουν παρει χαμπαρι ειναι το πλανο 30/900 http://www.plano30900.gr/.
Δεν εχω προλαβει να το διαβασω ακομα ,αλλα θα γινει οσονουπω. :discuss

Μα καλά περιμένει κανείς σοβαρά πράγματα από το “φοιτητικό κίνημα”;
Σε μία γενική συνέλευση να βρεθείς βλέπεις όλο το φωτογραφικό αρνητικό του λόγου.
Αμόρφωτοι οι περισσότεροι,για να μην πω όλοι τους.Οπότε τι περιμένουμε;;;
Εγώ πιστεύω πως πρώτα πρώτα οι φοιτητές καλό θα ήταν να ανοίξουν κάνα βιβλίο,να μορφωθούν,να αποκτήσουν επιστημονική σκέψη.Εν τέλει να ξέρουν για ποιον λόγο αγωνίζονται.Και όταν λέω να διαβάσουν κάνα βιβλίο δεν εννοώ να μάθουν καμιά μαλακία και μετά να την πιπιλάνε σε καμιά κουβέντα.Μιλάω για φοιτητές επειδή πρώτον αναφέρθηκε και δεύτερον σε αυτήν την κοινωνική ομάδα ανήκω και εγώ.

Τους γνωρίζω αυτούς τους τύπους και τους θυμάμαι απο το 06…
Μιλάμε για άτομα που δεν έχουν ούτε καν ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
Η συνειδητότητα τους είναι το πως θα συγκρουστεί με τον μπάτσο και τους λίτες…

Συγγνώμη για το 2πλό ποστάρισμα

Είναι ένα χρήσιμο όπλο ενάντιο στο σύστημα μόνο… σαν μέτρο αντίστασης στα δακρυγόνα και στην αστυνομική καταστολή
Άλλο όμως να σε προκαλούν και να απαντάς και άλλο να το έχεις σαν πολιτική θέση…
Έχει διαφορά μεγάλη

1)Και όμως επειδή το φοιτητικό κίνημα πιστεύω είναι μία ομάδα η οποία μπορεί να αποτελέσει δυνατό μοχλό για να γίνει κάτι στην κοινωνία πιστεύω πρέπει οι φοιτητές να προσπαθούν μέσα στη σχολή τους αλλά να κάνουν και εξορμήσεις σε εργαζομένους,να τους πείθουν να αγωνιστούν,να προσπαθήσουν εν τέλει να κάνουν το σύνθημα φοιτητές εργατιά μια φωνή και μια γροθιά πράξη γιατί μόνο του το φοιτητικό κίνημα δεν μπορεί πιστεύω να επιφέρει αλλαγές μεγάλες στην κοινωνία

2)Στην σχολή μου (μαθηματικό) έχουμε πολλούς με επιστημονική σκέψη που αν τους πεις για πολιτικά σε κοιτάνε με μισό μάτι και βάζουν την κασσέτα “Δεν γράφομαι σε κόμματα κλπ κλπ” να παίζει.Οπότε η πιο σωστή φράση είναι ταξική σκέψη,και όχι επιστημονική

όχι ενάντια στο σύστημα,αλλά ενάντια σε ένα στοιχείο του συστήματος καλύτερα όπου είναι η καταστολή.Στο σύστημα του κλάνει τα αρχίδια

[SPOILER]Σόρρυ και εγώ για το νταμπλ ποστ αλλά μετά είδα το ποστ του ρομάντικ:p[/SPOILER]

Ποιος το εχει σαν πολιτικη θεση ρε ,συγκεντρωσου.

Αν έχεις ποτέ σε γενική συνελευσή αντιεξουσιαστών θα καταλάβει τις εννοώ…
Για αρκετούς αντιεξουσιαστές η συγκρούση με την αστυνομία
είναι πολιτική θέση και στάση ζωής
Διάβασε και λίγο Κροπτκιν και Νετσάγιεφ…

Αυτη την στιγμη σε εκλιπαρω ,σταματα να λες βλακειες σε ρυθμο μυδραλιοβολου.

Οτι πείς λίτη μου
:stuck_out_tongue:

[SIZE=“7”]WOW[/SIZE] 8O8O8O
τον 2ο γιατι τον αναφερεις???
η πλειοψηφια των αντιεξουσιαστων τον κραζει!

Όχι όλοι φίλε μου…
Έχει οπαδούς ο Νετσάγιεφ
Για περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω link

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=559089