Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Έλα ρε την άποψή σου λες, δεν έγινε κάτι.

2 Likes

Μάλλον για την επιστημονική κοινότητα του ροκινγκ, έγινε

Θεωρώ εξίσου αντιεπιστημονικα τα σχόλια που είτε αποδέχονται είτε απορρίπτουν τι προκαλεί ή τι δεν προκαλεί το εμβόλιο κατά της covid 19 .

Μέχρι να ολοκληρωθεί η έρευνα και οι μελέτες , να κλείσει και μια 3ετια έχουμε καιρό . Εξάλλου νομίζω ότι κάθε περίπτωση την μελετούν ξεχωριστά ούτως ή άλλως

Όποιος θέλει το κάνει όποιος θέλει όχι

Έχω την άποψη μου αλλά έχω ψιλοσταματησει να τις εκφράζω στο φόρουμ

2 Likes

Επειδή η υποκουβέντα ξεκίνησε απ’τη Σάμο.

Πόσο πληθυσμό έχει η Σάμος? Εδώ η ΕΛΣΤΑΤ βγάζει 48000 αλλά βάζει και την Ικαρία μέσα, λίγο να το χάσουμε επειδή η έρευνα έγινε το 2019, λίγο οι πρόσφυγες που δεν τους μετράνε, οκ πάμε έτσι. Μια απλή διαίρεση 10562/48000 μας κάνει 21,89% ανθρώπων με τουλάχιστον μία δόση, κρατώντας τον πληθυσμό της Ικαρίας μέσα χωρίς να πρσθέτω τους αντίστοιχους εμβολιασμούς. Ακόμη και με αυτές τις συμβάσεις το ποσοστό είναι ~22%. Τόσο κακό είναι αυτό το νούμερο (το πραγματικό πρέπει να είναι κάπου στο 30%)? Όμως τώρα γκρινιάζουν, για να πέσει κανά φράγκο παραπάνω, γιατί αν η Σαντορίνη είναι ψόφια (από προσωπική εμπειρία), τα υπόλοιπα νησιά είναι 20 μέτρα κάτω απ’το έδαφος. Και προφανώς δε θα γυρίσουν να πουν “ε κ. ΠΘ τα γάμησες όλα και ο κόσμος πεινάει”, γιατί η έδρα είναι ωραία και αναγκαστικά θα φταίνε οι πολίτες που δεν εμβολιάζονται.

Έλα όμως που καταρρίπτεται με τα επίσημα στοιχεία. Και μάλιστα τα επίσημα στοιχεία είναι και επιεικώς γτπ, γιατί αν εγώ κατέβω Μύκονο 1 βδομαδούλα και κάνω ένα εμβολιάκι (για πιο γρήγορα), και το 2ο στηνΑθήνα σε κανά μήνα, ο εμβολιασμός θα μετρήσει μία στην Αθήνα και μία στη Μύκονο. Στη Σάμο τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των εμβολιασμένων δηλαδή, αλλάζουν αν ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά (και δε θα μπω καν πιο κάθετα για το τι έγινε στη Σάμο με τα εμβολιαστικά κέντρα, η πληροφορία υπάρχει εκεί έξω), αλλά είπαμε θα πέσει πείνα και θα φταίνε στη Σάμο οι πρόσφυγες και αυτοί που δεν εμβολιάζονται.

Αυτά μας κρύβει η “αντίθετη πλευρά”, τις θεωρίες συνομωσίας τις βγάζουν οι ίδιοι (ας τις πούμε θεωρίας συνομωσίας γιατί είναι και χαζοί, αν δεν ήταν χαζοί θα τις λέγαμε στεγνά ψέμματα), γιατί μόνο ως τέτοια βγάζει νόημα το αφήγημα της ατομικής ευθύνης που θα μας φορτώσουν για όλα αυτά που έρχονται λόγω των εγκληματικών ενεργειών που έχουν κάνει στα πάντα.

Ότι δεν εμβολιάζεται ο κόσμος είναι ευθύνη 100% της συγκεκριμένης κυβέρνησης όπως και κάθε πιθανή ψέκα γύρω από το ζήτημα αυτό. Αν θέλουν να εμβολιαστεί ο κόσμος ας πουν είτε ότι γίνεται υποχρεωτικός ο εμβολιασμός ή να πουν “ό,τι στραβά παέι με το εμβόλιο το αναλαμβάνει το κράτος”. Και τα δύο προυποθέτουν ανάληψη ευθύνης από την κυβέρνηση, μια έννοια που δεν τα πάνε ιδιαίτερα καλά.

4 Likes

Συγγνώμη, αλλά εδώ είσαι φάουλ. Δε γίνεται κάποιος να γράφει κάτι και μετά να μην περιμένει ερωτήσεις για αυτό που έγραψε ούτε να το δικαιολογεί με το “νταξ την άποψή μου λέω” ούτε μετά να τα κάνει “1234 ξεχάστε τι είπα” και να φταίει η επιστημονική κοινότητα του ρόκιν.

Χωρίς καμία εμπάθεια στον Storm, έγραψε κάτι για τα εμβόλια -και αφού το έσβησε δε θα το αναφέρω ξανά. Ο Παντελής τον ρώτησε πού ξέρει ότι έχει σχέση με τα εμβόλια και εγώ ρώτησα πώς ακριβώς κουκουλώθηκε το περιστατικό. Καμία ειρωνεία από καμία “επιστημονική κοινότητα”.Δεν είναι λογικό ότι αυτά θα πρέπει κάποιος να μπορεί να τα απαντήσει εφόσον γράφει κάτι τέτοιο; Αλλιώς να μιλάμε για ποστ σαν τα “έκανα το εμβόλιο και τώρα πιάνω τέλεια wifi όπου κι αν πάω” και όλα καλά, μια άποψη είναι κι αυτή.

4 Likes

Δε θυμάμαι να έγραψε ποτέ ότι φταίει το άστρα . Είπε ξέρει και άλλα περιστατικά από το περιβάλλον του που παρουσίασαν θρόμβωση μετά από εμβολιασμό. Δεν ξέρω αν έχει να αποδείξει κάτι ως προς αυτό

Την άποψη μου την έγραψα . Θέλει χρόνιες μελέτες για να καταλήξουμε ως προς το αν και σε τι ποσοστό προκαλεί παρενέργειες το κάθε εμβόλιο ανάλογα και την εταιρεία. . Με τα σημερινά δεδομένα φαίνεται να είναι εξαιρετικά σπάνιες . Μπορεί να κάτσει άλλου η μπίλια στο μέλλον. Θα δούμε

οπως ειπα εμαθα κατι και το εγραψα.δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε εκατσα να ασχοληθω παραπανω…δεν τα έσβησα για το δικο σου σχολιο ουτε του Παντελη. λογικες ηταν οι απορίες σας.Για το σχολιο του Ιαν τα εσβησα γιατι δεν θελω να μπω σε διαδικτυακες αντιπαραθεσεις που με κουραζουν και ειναι χασιμο χρονου.

Κι αυτό είναι ψιλολάθος. Δεν έγραψε κάτι για τα εμβόλια, έγραψε κάτι για τη διαχείριση των εμβολίων. Αν είναι αλήθεια ή όχι αυτό που έγραψε, δεν έχει σημασία τώρα, γιατί δεν μπορεί να εξακριβωθεί. Το αν τα εμβόλια προκαλούν κάποια προβλήματα και πως αντιμετωπίζονται, μας το λένε οι επιστήμονες. Το πως γίνεται η διαχείριση της πανδημίας είναι από τις κυβερνήσεις. Η εμπειρία μας 1.5 χρόνο τώρα, μας λέει πως το κράτος έχει αποτύχει και λέει και πολλά ψέμματα στη διαχείριση της πανδημίας.

Ακόμα και να υπάρξουν άλλα 1000 περιστατικά θρόμβωσης αύριο, είτε από το ένα ή το άλλο εμβόλιο, ό,τι είναι θα φανεί από τις επιστημονικές δημοσιεύσεις, και αυτό που λέει ο Rebel, μόλις κάτσει η όλη φάση. Το πως θα επικοινωνηθεί μια τέτοια πληροφορία προέρχεται από την πολιτική διαχείριση, και η πλήρης αδιαφάνεια που επικρατεί δε βοηθάει ιδιαίτερα, πόσω μάλλον από τη στιγμή που ο καθένας μας ατομικά πρέπει να αποφασίσει για το αν θα κάνει το εμβόλιο.

4 Likes

Αν και ο ίδιος ο @Storm είπε ότι δεν πειράχτηκε από το δικό μου σχόλιο, νομίζω είσαι λίγο άδικος εδώ. Προσωπικά θεωρώ ότι ήμουν πολύ ευγενικός και δεν ειρωνεύτηκα ούτε κατά διάνοια.

Υπάρχει Επιτροπή Φαρμακοεπαγρύπνυσης, κάθε περιστατικό εξετάζεται ξεχωριστά, όπως λες κι εσύ ο ίδιος, και τελικά αποφαίνονται αν μια παρενέργεια οφείλεται στο εμβόλιο ή όχι. Μια γυναίκα έκανε το εμβόλιο και μετά από 15’ έπαθε καρδιακή προσβολή στον δρόμο και πέθανε. Έγινε από το εμβόλιο; Η πρώτη και προφανής απάντηση είναι “δεν ξέρουμε”. Το μελετήσανε και είπανε ότι δεν έγινε από το εμβόλιο, εγώ το πιστεύω. Και θρόμβωση μετά από μια βδομάδα να πάθεις ακόμα, δεν είναι σίγουρο ότι το εμβόλιο την προκάλεσε. Θα το εξετάσουν αυτοί που ξέρουν και θα μας πούνε.

Αυτό είναι εξαιρετικά εύστοχο και είναι όλο το ζουμί. Υποχρεωτικός ο εμβολιασμός δεν μπορεί και δε θα γίνει. Η κυβέρνηση όμως θα μπορούσε να πει ότι αν κάποιος πάθει κάτι από το εμβόλιο, θα αποζημιωθεί. Αυτό σίγουρα θα δρούσε υπέρ της επιθυμίας του κοινού για εμβολιασμό. Επίσης, θα μπορούσαν να μην εμβολιαστούν κατά προτεραιότητα σαν ξεφτιλισμένοι και να περιμένουν τη σειρά τους να πάνε μαζί με εμάς στα εμβολιαστικά κέντρα για να δώσουν το παράδειγμα. Όμως, όπως πολύ σωστά λέει και ο @nnnkkk, με την έννοια της ανάληψης των δικών τους ευθυνών οι συγκεκριμένοι τα πάνε πάρα πολύ άσχημα, όχι απλώς “δεν τα πάνε ιδιαίτερα καλά”.

Ε αυτό είπε στην ουσία ρε, ότι φταίει το Άστρα. Το οποίο, ξαναλέω, εγώ το θεωρώ μέχρις ενός σημείου λογικό να το πιστεύει κανείς, με βάση όλες τις παπαριές που αναπαράγονται από τα ΜΜΕ κατά κύριο λόγο. Όμως, αν το σκεφτεί κάποιος πραγματικά νομίζω ότι θα φτάσει στο συμπέρασμα ότι πράγματι η αναλογία κόστους/ωφέλους γέρνει συντριπτικά προς το δεύτερο.

Προφανώς και θα πάρουν χρόνια οι μελέτες που θα καταδείξουν τις μακροχρόνιες παρενέργειες των εμβολίων. Επίσης χρόνια θα πάρουν και οι μελέτες που θα καταδείξουν τις μακροχρόνιες συνέπειες του covid. Βάζω στοίχημα ότι οι δεύτερες θα είναι σίγουρα αρκετά χειρότερες από τις πρώτες.

Και η δική σου απορία λογική είναι και μια χαρά μπορούμε να κουβεντιάσουμε χωρίς να μπούμε σε αντιπαραθέσεις. Το σχόλιο του Ίαν είχε μια έντονη εσάνς ειρωνείας, αλλά δεν ήταν και κάτι φοβερό, αν με ρωτάς :smiley:.

Εδώ ο Άδωνις σε μια από τις τηλεοπτικές του εμφανίσεις έβγαλε ότι είναι εμβολιασμένο το 70% του πληθυσμού, πρόσθεσε αυτούς που έχουν κάνει “τουλάχιστον μία δόση” με αυτούς που είναι “πλήρως εμβολιασμένοι”. Ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζουν την πορεία του εμβολιασμού στα ΜΜΕ είναι εντελώς ακαταλαβίστικος, μέχρι κι εγώ είχα μπερδευτεί κάποια στιγμή, αν θυμάστε το είχα γράψει κι εδώ.

Όπως έχω επίσης γράψει εδώ, ένας από τους σημαντικούς λόγους για τους οποίους προσωπικά προσέχω είναι το ότι δεν θέλω ούτε κατά διάνοια να πέσω στην ανάγκη του κράτους αυτή την περίοδο. Σχεδόν δεν τους ενδιαφέρει αν ζήσουμε ή αν πεθάνουμε. Την επιστημονική κοινότητα και τις φαρμακευτικές εταιρείες, σίγουρα τις ενδιαφέρει περισσότερο αν ζήσουμε ή αν πεθάνουμε απ’ ό,τι ενδιαφέρει το κράτος μας, γι’ αυτό κι εγώ τις εμπιστεύομαι περισσότερο. Ναι, η Pfizer και η AstraZeneca δε θέλουν να πεθάνουμε, προτιμάνε απείρως να ζήσουμε. Δε λέω ότι το κίνητρό τους για τις κινήσεις τους ως εταιρείες δεν είναι το να βγάλουν λεφτά, όμως το κίνητρο σε αυτή την περίπτωση δεν έχει σημασία γιατί ο σκοπός μας ταυτίζεται: αυτοί θέλουν τη δόξα και τη φήμη που θα αποκτήσουν έχοντας φτιάξει αποτελεσματικό εμβόλιο για την πανδημία κι εμείς θέλουμε να επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν πριν την πανδημία.

6 Likes

Ερευνηθηκαν τεσσερεις περιπτωσεις μωρων που πεθαναν στο τριτο τριμηνο της κυησης υστερα απο νοσηση της εγκυου απο covid. Ο πλακουντας σχεδον καταστραφηκε και τα μωρα ουσιαστικα πεθανανε απο ασφυξια. Μιλαμε για 27, 35, 37 και 39,5 βδομαδες (40 κραταει η εγκυμοσυνη), δηλαδη ουσιαστικα για παιδια που πεθαναν λιγο πριν γεννηθουν. Την τραγικοτητα του γεγονοτος για τις συγκεκριμενες γυναικες δε θελω ουτε να τη φανταζομαι.

Εχουν μελετηθει και στο εξωτερικο αντιστοιχα περιστατικα:

Να λοιπον αλλη μια παρενεργεια του covid. Ποιος να το ελεγε οτι θα επιανε και τα μωρα, ε;

Πω ρε κριμα…

Τραγικό να συζητάμε με σεντόνια για το αν υπάρχει 1 στις 100.000 να πάθει θρόμβωση κάποιος από εμβόλιο όταν το κοβηντακι τα έχει γαμησει όλα, με τόσους πολλούς τρόπους.

Πιστέψτε ό,τι θέλετε, it’s a free world. Για μένα όποιος δεν κάνει το εμβόλιο είναι αντικειμενικά επικίνδυνος για την δημόσια υγεία. Δεν χρειάζονται σεντόνια κι αναλύσεις

1 Like

Σε άλλα νέα… Τελικά κάνουν πραγματικά όμως ότι μπορούν για να τα κάνουν σκατά, δεν εξηγείται αλλιώς!

2 Likes

Το θέμα δεν είναι το αν οι εμβολιασμένοι κολλάνε και μεταδίδουν τον ιό, το θέμα είναι πόσο εύκολα γίνεται αυτό. Και δε γίνεται εύκολα.

Ορίστε, μια χαρά κράζει τους γέρους η Παγωνάρα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σωστή και στα 2 που λέει η Λινού. Πρώτον ότι διαφωνεί στα προνόμια στους εμβολιασμένους διότι αυτή η συζήτηση ενέχει πολύ μεγάλους κοινωνικούς κινδύνους και δεύτερον αυτό που λέει ότι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον κορωνοιό. Απόδειξη είναι αυτό το άρθρο αυτό πριν τρεις μέρες. Στην Αγγλία που ο περισσότερος κόσμος έχει εμβολιαστεί.

2 Likes

Καμια αποδειξη δεν ειναι αυτο το αρθρο.

Πρωτον δεν εχουν εμβολιαστει ολοι, εχουν εμβολιαστει “αρκετοι”.

Δευτερον οι Αγγλοι βγηκαν να πανηγυρισουν πρωταθληματα και Τσαμπιονς Λιγκ κτλ σα να μην υπαρχει καμια πανδημια ο ενας πανω στον αλλον, γιατι ειναι απλα χαζοι.

Τριτον, 1 στους 640 Αγγλους ειναι ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο, κι ας ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το 1 στους 1120 που ηταν την προηγουμενη βδομαδα.

Αυτο δε σημαινει πως εχουμε ξεφυγει απο τον κινδυνο σε παγκοσμιο επιπεδο, και εννοειται πως διαφορες μεταλλαξεις μπορει να ειναι πολυ επικινδυνες, αλλα αυτο το αρθρο και ο τιτλος του παρουσιαζει τα πραγματα σα να λενε “ε και τι εγινε που εμβολιαστηκε ο κοσμος, τα ιδια σκατα” , το οποιο ειναι μια πολυ επικινδυνη ρητορικη.

Υγειονομικος κινδυνος >>>> Κοινωνικος κινδυνος.

Προσωπικα, δε με ενδιαφερει ουτε στο ελαχιστο η ψευδη αισθηση προσωπικης ελευθεριας που θελει να εχει καποιος επικινδυνος και ασυνειδητος που δε θελει να κανει το εμβολιο. Σε αεροπλανο ΜΟΝΟ με εμβολιο θα επρεπε να μπαινει καποιος ξεκινωντας απο το 2022. Αν δε θελει καποιος να κανει το εμβολιο, να κατσει στα αυγα του. Δεν γινεται να τα εχεις ολα.

6 Likes

Στο βιντεο παντως δεν ακουσαμε τι λεει η Λινου, ακουσαμε τι λενε οτι λεει η Λινου.

Επισης, οταν ενας εμβολιασμενος εχει ας πουμε 10 φορες λιγοτερες πιθανοτητες να κολλησει και 10 φορες λιγοτερες πιθανοτητες να μεταδωσει, προφανως και “κολλαει” και “μεταδιδει”, αλλα πιστευω πως ολοι καταλαβαινουμε οτι “κολλαει” απο “κολλαει” και “μεταδιδει” απο “μεταδιδει” εχουν διαφορα, ετσι δεν ειναι; Εκτος αν η Λινου ειπε οτι οι πληρως εμβολιασμενοι κολλανε και μεταδιδουν ακριβως οπως οι ανεμβολιαστοι. Ειπε αυτο;

4 Likes

Α δεν ξέρω τι έχει πει !!

Εγώ το βίντεο που πόσταρε ο greektrooper είδα και σχολίασα :stuck_out_tongue:

1 Like

Αν βλέπεις το ζήτημα των εμβολίων ως υγειονομικό ζήτημα μονάχα, θέλω να πιστεύω ότι κάνεις ότι μπορείς για να υποστηρίξεις την ίση κατανομή των δόσεων σε όλες τις χώρες του κόσμου. Όσο εμείς είμαστε privileged και τα εμβόλια απευθύνονται κατά συντριπτικότατη πλειοψηφία για εμάς, δεν μπορείς να λες ότι κάποιος είναι επικίνδυνος και ασυνείδητος που δε θέλει να κάνει το εμβόλιο. Ακόμα και στην Ελλάδα πέρασαν ~6 μήνες για να ανοίξουν τα εμβόλια για τους 20-29, τόσο καιρό ποιος ήταν ο επικίνδυνος τελικά?

Στην τελική αν πιστεύεις κιόλας ότι υγειονομικός κίνδυνος >>>>>>>> κοινωνικός κίνδυνος, αγνοείς το ενδεχόμενο εγώ να γράφω εντελώς το κοινωνικό σύνολο στα παπαράκια μου, και να κάνω ό,τι γουστάρω στα πλαίσια της ατομικής ευθύνης, αφού εναποθέτεις το αν θα εμβολιαστεί κάποιος ή όχι, κι εσύ στην ικανότητα του ατόμου να καταλάβει αν πρέπει να εμβολιαστεί.

Και μπορεί να μη σε ενδιαφέρει (και βασικά δεν πολυδιαφωνώ στη βάση όσων λες, αλλά είναι βούτυρο στο ψωμί όλων αυτών που έρχονται), αλλά ναι η προσωπική ελευθερία του κάθε ανθρώπου στην επιλογή για το τι αποφάσεις θα πάρει είναι πιο σημαντική από ο,τιδήποτε άλλο.

3 Likes

Όλη σου η απάντηση είναι εκτός θέματος. Είπα “θέλει” να κάνει το εμβόλιο, όχι “θέλει και δεν το έχει κάνει γιατί δεν υπάρχει”.

Έγραψα μάλιστα 2022. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να πει ότι ήθελε και δεν έχει κάνει το εμβόλιο μέχρι τον Δεκέμβριο.

Επίσης, διάβαζε τον τίτλο του τοπικ πριν απαντήσεις.

Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο, επιλογή σου είναι και να περάσεις ένα κόκκινο φανάρι, να σπάσεις στο ξύλο κάποιον ή να σκοτώσεις κάποιον. Είναι όμως παράνομο γιατί βλάπτεις κάποιον άλλον. Η προσωπική σου ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου. Αν δεν κάνεις το εμβόλιο σε περίοδο πανδημία, τότε η προσωπική σου ελευθερία θέτει σε κίνδυνο την ζωή του άλλου.

3 Likes

Άρα αυτοί που δεν κάνουν το εμβόλιο δεν το κάνει επειδή είμαστε privileged και θέλουν να έχουν τα εμβόλια να ίση κατανομή σε όλον τον κόσμο ε; Αυτό ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί :stuck_out_tongue:, εγώ τους έχω χωρίσει σε δύο βασικές κατηγορίες, αυτούς που έχουν ψιλοδικαίως τρομάξει από τις μαλακίες που προβάλλονται στα ΜΜΕ και αυτούς που ρέπουν προς το ψέκασμα.

Μόνο που όπως είπαμε, προσωπική ελευθερία έχουμε όλοι και αποφάσεις παίρνουμε όλοι. Όταν οι αποφάσεις μας επηρεάζουν και άλλους, τότε είναι που αρχίζουν τα δύσκολα.

4 Likes