Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Το πρόβλημα θα λυθεί όμως όταν οι 20/30/40άρηδες που μετακινούνται σε υπερπολλαπλάσιο βαθμό από τους μεγαλύτερους αποκτήσουν επαρκή ανοσία στον πληθυσμό τους. Πρακτικός μπορεί να είσαι, αλλά δεν τα υπολόγισες καλά.

1 Like

Εξαρτάται ποιο είναι το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι, εγώ πάντα καλά τα υπολογίζω.

Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι δικοί μου το AstraZeneca έχουν κάνει. Σιγά ούτε εγώ νομίζω ότι είναι χειρότερο από τα άλλα.

1 Like

Ποιο πρόβλημα έχει ως βέλτιστη λύση το να είναι εμβολιάσμενοι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία σε ποσοστό 80-90% και να είναι μικρότερα σε ηλικίες 50-60 και ίσως αισχρά σε ηλικίες 20-40?

1 Like

Νομιζω οτι το να μαζευτουμε πολλοι που παντα και μονο εμεις εχουμε δικιο θα ξαναζωντανεψει λιγο το φορουμ. Κρισπι μας εσωσες δικιε μου.

2 Likes

Κάτι δεν υπολόγισες κι εσύ καλά

1 Like

Αρχιδατο εμβόλιο το Astra Zeneca, όποιος το έχει κάνει έχει το σεβασμό μου.
Σας κατουραμε οι astrazenecans :stuck_out_tongue_closed_eyes:

8 Likes

Takis mode on…

1 Like

Πρέπει να ανάψουν λίγο τα αίματα με τους φλώρους που κάνουν MRNA λες και είχαν και στο χωριό τους να πούμε. Αντε γειά!

6 Likes

Ναι αλλά τι 2,5 μήνες μεσοδιάστημα, εκεί που έχουμε πωρωθεί μας ξενερώνουν.

2 Likes

Μπορείς να το φέρεις νωρίτερα, εγώ στις 10 βδομαδες το κρατάω αληθινό

1 Like

Λαθος. Το δευτερο ειναι πρακτικα πολυ χειροτερο. Αν ολοι το εκαναν στα ιδια ποσοστα με τους παππουδες, θα φταναμε ανοσια αγελης σε καποια στιγμη. Πως ειναι χειροτερο το να εχουν ποσοστα γυρω στο 70-75% οι ηλικιωμενοι κι οχι το να εχουμε τις μικρες ηλικιες να αρνουνται ή να βαριουνται να κανουν τα εμβολια?

Αυτο.

Το έχω φέρει αλλά και πάλι οριακό είναι.

Είναι απλό, το 25-30% των ηλικιωμένων που δεν το έκανε, έχει συντριπτικά περισσότερες πιθανότητες να νοσήσει βαριά με αποτέλεσμα την “υπερφορτωση των συστημάτων υγείας” που είναι και το βασικό πρακτικό πρόβλημα στο οποία κλήθηκαν να απαντήσουν τα διάφορα κράτη.

Βέβαια υπάρχει και ένας βασικός πρακτικός λόγος για να κάνουν ΟΛΟΙ το εμβόλιο ανεξαρτήτως κατηγορίας και αυτός είναι ότι σπάζοντας τη διάδοση και αναπαραγωγή υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες ανεπιθύμητων μεταλλάξεων.

2 Likes

Τα κρουσματα και ειδικα οι βαριες περιπτωσεις που χρειαζονται νοσοκομειο και ΜΕΘ, εχουν πεσει σε πολυ χαμηλα επιπεδα σε οσες χωρες εχουν προχωρησει σημαντικα με τον εμβολιασμο, και αρα δεν καταρρει ουτε υπερφορτωνεται κανενα υγειονομικο συστημα πλεον.

8 βδομαδες φλωρακο

1 Like

Βιάζεσαι βλέπω αλλά δεν είμαι εγώ ο εχθρός ρε είπαμε, εμείς είμαστε μαζί :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Δυστυχώς σχεδόν κανένα κράτος ούτε καν αυτό δεν προσπάθησε να απαντήσει κατ’ουσίαν. Ακόμη και να γινόταν, ένα κράτος δε θα έπρεπε να βάζει μόνο ένα πράγμα ως κριτήριο, ακόμη κι αν μιλάμε για τη δημόσια υγεία. Γιατί η δημόσια υγεία δεν είναι μόνο το πως θα αντιμετωπίσουμε το τώρα, αλλά να πλανάρουμε και για το μέλλον. Ειδικά στις χώρες που η ψυχική υγεία είναι μεγάλο πρόβλημα που δαπανούνται πάρα μα πάρα πολλοί πόροι, σίγουρα θα μας απασχολήσει λόγω της διαχείρισης της πανδημίας.

Χεχε βλέπεις γιατί οι θεωρίες είναι καλές? 6 μήνες τώρα δε σου λένε εμβολιαστείτε όλοι, αλλά υπάρχει σειρά προτεραιότητας ανα ηλικιακή ομάδα κα ευπαθείς ομάδες. Άρα υπάρχει η επιλογή να “σωθούν” όσες περισσότερες ευπαθείς ομάδες, πράγμα αδύνατον γιατί η προσφορά των εμβολίων δεν επαρκεί για ΟΛΟΥΣ και ταυτόχρονα αυτή η τακτική αγνοεί τη βασική αιτία μετάδοσης του ιού, δηλαδή τις μετακινήσεις. Και είναι προφανές ότι αυτή η τακτική απέτυχε γιατί και η διάδοση δε σταμάτησε και όλες οι ανθρώπινες δραστηριότητες (με λίγα λόγια αυτό που ονομάζουμε ζωή) υπολειτουργούσε και δημιουργεί προβλήματα που θα φανούν εν καιρώ.

Επίσης αυτό “εντάξει, αρκετά καταστρέψατε τη χώρα τα τελευταία 40-50 χρόνια, τραβάτε τρυπηθείτε χωρίς πολλά-πολλά αλλιώς να ζήσουμε να σας θυμόμαστε.”, που είπες προηγουμένως, δε συνάδει με το ότι θεωρείς καλύτερο να μην εμβολιάζονται οι νεότεροι. Ίσα ίσα αφού αυτοί είναι που θα μείνουν για να ζήσουν να θυμούνται τους ηλικιωμένους που δεν εμβολιάστκηαν, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που θα συναναστραφείς στο μέλλον, και υποθέτω οι υπόλοιπες αποφάσεις που θα πάρουν θα είναι αντίστοιχα κακές με το ότι δεν εμβολιάζονται.

Η ιδανική διαχείριση του εμβολιασμού είναι κατά σειρά υγειονομικοί, άνθρωποι που μπαίνουν στα νοσοκομεία για θεραπείες, γραμμές παραγωγής, εκπαιδευτικοί(νηπιαγωγοί, δημοτικά, γυμνάσια-λύκεια, πανεπιστήμιο κατά σειρά) και μετά όλοι οι υπόλοιποι με προτεραιότητα στους νεότερους και περιορισμοί απ’την ανάποδη μεριά.

2 Likes

Κι εγω καπως ετσι θα το εκανα, αλλα κατανοω το οτι για πρωτη φορα ξεκινησανε απο τους ηλικιωμενους και τους ευπαθεις. Θελανε να περιορισουνε τη θνητοτητα. Τα επομενα χρονια θα το πανε καπως οπως λες πιστευω, γιατι δε θα ξανασταματησουνε ετσι την οικονομια.

Η θνητότητα είναι μόνο ένας από τους πολλούς δείκτες, αλλά είπαμε καλά να’μαστε σήμερα και γι’αυριο έχει ο θεός. Αν θέλανε πραγματικά να περιορίσουν τη θνητότητα, θα κάναν τα πάντα για να την περιορίσουν, όπως πχ να γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός, να αγόραζαν όλα τα διαθέσιμα εμβόλια ή και ένα εκατομμύριο άλλα πράγματα που είναι ενδείξεις ότι το πρόβλημα είναι υγειονομικό και μόνο. Απ’τη στιγμή που δεν το κάνουν, φιλάκια και θα φαγωνόμαστε μόνοι μας για το ποιος είναι ψεκασμένος και ποιος όχι

1 Like