Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ξέρασμα…ένας αποτυχημένος σταντ απ “κωμικος” που νομίζει ότι κάτι είναι.

Γελοίο ανθρωπάκι.

4 Likes

Σύμφωνα με την Μάνδρου του βόθρου Σκάϊ, ο Μπάμπης μας δεν την τεμάχισε την Καρολάιν γιατί δεν του το επέτρεπε η προσωπικότητά του. Άχουτο δλδ…

6 Likes

Η προσωπικότητα του του επέτρεψε απλά να πνίξει την κοπέλα, να βάλει το μωρό πάνω στη νεκρή μητέρα του και να σκοτωσει και κρεμάσει το κουτάβι.

6 Likes

Αφού τον έδερνε και τον απειλούσε ότι θα του πάρει το παιδί ρε παιδιά.

6 Likes

Συμφωνα με τη Μανδρου η Μαγδα Φυσσα ηταν προκλητικη απεναντι στον Ρουπακια και τα παιδια που βιαζε ο Λιγναδης δεν ειχαν γονεις να τα μαζεψουν. Στον πιλοτο θα κολωνε;

14 Likes

Εγώ ρε παιδιά βλέπω τη Μάνδρου με όλα αυτά τα χρυσά που φοράει και, πάντα, η πρώτη μου σκέψη είναι ότι έγιναν από τενεκέδες λάδι στην κατοχή. Ακραίο, το ξέρω.

16 Likes

Αδερφέ κλαίω με λυγμούς!!!
Επικό σχόλιο!!!

2 Likes

100% σωστός. Πέραν των αυτονόητων, ένα ενδιαφέρον ποστ που διάβασα σχετικά σήμερα:

Gregory Farmakis

Χθες στις 2:26 π.μ. ·

Επειδή - και ας με συγχωρέσουν οι φίλοι μου νομικοί - ο κόσμος μας και οι έννοιες του, δεν είναι μόνο οι νόμοι, και το τι συζητάμε στο θλιβερό χωριό μας δεν είναι ο κοσμος όλος, έχει ενδιαφέρον να σας μεταφέρω για την έννοια της γυναικοκτονίας τι ισχύει σύμφωνα με την διεθνή πρακτική, από την σκοπιά της δικιάς μου δουλειάς και επιστήμης, που είναι ως γνωστόν βαρετή, στριφνή και σχολαστική, αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει. Και δεν μιλάω εδώ για μαχητικά άρθρα και ακτιβίστικα πολιτικά κείμενα, ούτε καν για κοινωνικές επιστήμες και πανεπιστημιακές δημοσιεύσεις, αλλά για τους γραφειοκράτες της πληροφορίας, τις κυβερνήσεις και τους διεθνείς κανονισμούς που αυτές συμφωνούν. Πιο συντηρητικό δεν γίνεται δηλαδή.

Στην δουλειά μου, ένα μέρος της οποίας αφορά την στατιστική κρατών και διεθνών οργανισμών για τις κοινωνίες και τις οικονομίες (αυτό που ονομάζεται Official Statistics), τα πιο δεσμευτικά διεθνή πρότυπα είναι οι ονοματολογίες ή αλλιώς ταξινομήσεις. Είναι ουσιαστικά οι συμφωνημένοι διεθνώς τρόποι με τους οποίους ορίζονται και ταξινομούνται τα κοινωνικά και οικονομικά φαινόμενα, κατατάσσονται και μετρώνται έτσι ώστε να έχουμε συγκρίσιμα και εναρμονισμένα στατιστικά στοιχεία, από τα επαγγέλματα, τις οικονομικές δραστηριότητες και τα προϊόντα μέχρι τα εγκλήματα. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση πολλές από αυτές επιβάλλονται δεσμευτικά με ευρωπαϊκούς κανονισμούς στις δημόσιες διοικήσεις των κρατών μελών.

Υπάρχουν συνεχείς εκδόσεις και αναθεωρήσεις από επιτροπές και working groups, πληροφοριακά συστήματα που τις διαχειρίζονται, τεχνικά πρότυπα για την διαχείρισή τους από λογισμικό. Για τις πρότυπες αυτές ονοματολογίες δουλεύουν πάντα ομάδες ειδικών και για την εισαγωγή ή μεταβολή ενός μεμονωμένου κωδικού ή ορισμού μπορούν να ξοδευτούν ώρες πολύ ζωηρού debate. Τα διεθνή αυτά πρότυπα είναι το ελάχιστο consensus στο οποίο καταλήγουν τα κράτη που συμμετέχουν στους διεθνείς οργανισμούς, είναι δηλαδή ο κοινός τόπος της διεθνούς κοινότητας για την επιστημονική καταγραφή των οικονομικών και κοινωνικών φαινομένων. Να συμπληρώσω ότι στην Επίσημη Στατιστική οι ορισμοί είναι τόσο σημαντικό θέμα, ώστε αποτελούν παράγοντα της ποιότητας της στατιστικής πληροφορίας. Όσο κι αν αυτή η δουλειά μοιάζει σχολαστική, είναι οι έννοιες με τις οποίες συμφωνούμε να ταξινομούμε τον κόσμο. Και αυτό είναι πιο σημαντικό απ’όσο αφήνει να φανεί η τεχνική γλώσσα της στατιστικής επιστήμης.

Στην “Διεθνή Ταξινόμηση Εγκλημάτων για Στατιστικούς Σκοπούς” (ICCS - International Classification of Crime for Statistical Purposes, ver.1.0, Feb. 2015), που εκδίδει το Γραφείο για τα Ναρκωτικά και το Έγκλημα των Ηνωμένων Εθνών (UNODC - United Nations Office on Drugs and Crime) - link στο πρώτο σχόλιο, και την οποία χρησιμοποιεί για τα στατιστικά εγκληματικότητας και η Eurostat και τα κράτη μέλη της Ε.Ε., ο κωδικός 0101 - Intentional Homicide προδιαγράφεται ρητά ότι περιλαμβάνει την γυναικοκτονία (femicide) ή οποία με την σειρά της ορίζεται ως «the intentional killing of a woman for misogynous or gender-based reasons», μαζί με την παιδοκτονία (infanticide) και τα εγκλήματα τιμής. Το πρότυπο μάλιστα προδιαγράφει και μια σειρά δευτερευουσών κωδικοποιήσεων για το κίνητρο ή την σχέση δράστη-θύματος, από τα οποία μπορεί να προκύψει στατιστικά η ταξινόμηση ενός εγκλήματος ως γυναικοκτονία, ακόμη κι αν δεν αναφερθεί ως τέτοιο.

H Eurostat με την σειρά της, στις επίσημες οδηγίες για την εφαρμογή της ονοματολογίας ICCS στην Ευρώπη (EU guidelines for the International Classification of Crime for Statistical Purposes — 2017 edition), δεν αρκείται στην συμπερίληψη της γυναικοκτονίας στον ορισμό του κωδικού για την ανθρωποκτονία από πρόθεση, και αναφέρεται στην δημιουργία ειδικής τυπικής κωδικοποιημένης υποκατηγορίας του κωδικού 0101, ειδικά για την γυναικοκτονία. Φυσικά, αυτό αφορά τα στατιστικά των κρατών μελών της Ε.Ε. και δεν θα το ζητούσε αυτό αν το φαινόμενο αφορούσε μόνο περιοχές του πλανήτη όπου η γυναικοκτονία είναι αποδεκτή και ανεκτή πρακτική, όπως άκουσα.

Έτσι η Ελληνική Αστυνομία οφείλει σύμφωνα με τις Ευρωπαϊκές οδηγίες να δίνει στοιχεία για τις γυναικοκτονίες στην ΕΛΣΤΑΤ και αυτή με την σειρά της να τα επεξεργάζεται και να τα παρέχει στην Eurostat. Απ’ ότι είδα το έκανε μόνο μια φορά για το 2017.

Όλα αυτά εδώ και κάποια χρόνια, αλλά μάλλον τα νέα από την Εσπερία έρχονται αργά. Φαντάζομαι βέβαια ότι όλοι αυτοί οι ειδικοί που έφτιαξαν ονοματολογίες με κωδικούς και προσεκτικούς ορισμούς - για να κάνουν την δουλειά τους σωστά οι αρχές κάθε χώρας και για να μπορούμε να έχουμε data για τις κοινωνίες μας! - δεν γνωρίζουν την ετυμολογία της ελληνικής γλώσσας, και ότι ο όρος «γυναικοκτονία» είναι κατασκευή προοδευτικούληδων δικαιωματιστών και του πολιτικορθακισμού ή ότι θα όφειλαν να συμπεριλάβουν και την «ανδροκτονία» αφού συμβαίνει και να δολοφονούνται άνδρες από γυναίκες (*).


(*) Το κείμενο του ICCS κάνει ρητή αναφορά στον ορισμό του WHO για το φύλο, στο σύνολο συμπεριφορών που θεωρούνται κοινωνικά ενδεδειγμένες (appropriate) για το φύλο αυτό. Όταν το ICCS ορίζει την γυναικοκτονία με αναφορά σε gender based reasons αναφέρεται σε φόνους που έγιναν επειδή η συμπεριφορά του θύματος δεν ήταν σύμφωνη με αυτές τις «ενδεδειγμένες» συμπεριφορές. Δεν είναι κάθε φόνος γυναίκας γυναικοκτονία φυσικά, αλλά ο φόνος επειδή μια γυναίκα δεν σεβάστηκε τον κοινωνικά επιθυμητό ρόλο της (δεν ήταν πχ «καλή μάνα» ή «αφοσιωμένη και πιστή σύζυγος») είναι.

11 Likes

Από την αρχή φαινόταν ότι θα πεί μαλακία, αφου ξεκινάει το πόστ του με την λογική “εγώ δεν είμαι _____, αλλά…”.
Οκ, ωραία και αποδεκτά τα παραπάνω που παραθέτει (προφανώς - επίσης δεν τα διαβασα με τόση λεπτομέρεια), οκ οι χώρες πρέπει να έχουν στατιστικά για να συνεννοηθούν μεταξύ τους, αλλά συγχρόνως εκτός από αυτο, οι ξεροί ορισμοί δεν (θα έπρεπε) προσφέρουν από μόνοι τους κάτι, αλλά καλό είναι να εναρμονίζονται και να μεταφράζονται με βάση τις υπάρχουσες κοινωνικές/πολιτικές/πολιτισμικές συνθήκες.

Οκ και γω στο μυαλό μου, που έχω απόλυτα ίσα τα 2 φύλα, βρίσκω το γεγονός της “γυναικοκτονίας” ως αχρείαστο, καθώς λόγο απόλυτης ισότητας δεν είναι κάτι διαφορετικό από μια δολοφονία.

Όμως μετάφραση στον έξω κόσμο δεν κάνει το μυαλό μου και εκεί, επειδή υπάρχουν οι συνθήκες που υπάρχουν και η γυναίκα για να έρθει στο σημείο που πρέπει, πρέπει να γκρεμιστούν πολλοί τοίχοι, τότε αυτός ο όρος είναι αναγκαίος, γιατί πρέπει να μας θυμίζει την πρακτική ανισότητα που υπάρχει αυτή την στιγμή.

Σχόλια λοιπόν, με επίκληση αυθεντίας (“κάτσε να σου πω τώρα εγώ που ξέρω τα ξερά νομικίστηκα,να μάθετε μπαλίτσα” ) που καταλήγουν σε ξεκάθαρη παγίωση της σαπίλας που υπάρχει (" - δεν γνωρίζουν την ετυμολογία της ελληνικής γλώσσας, και ότι ο όρος «γυναικοκτονία» είναι κατασκευή προοδευτικούληδων δικαιωματιστών και του πολιτικορθακισμού ή"), ε είναι για πολλές σφαλιάρες.

4 Likes

Ρόλο σε αυτές τις μαλακίες πάντως όντως παίζει και το γεγονός ότι στα αγγλικά η ανθρωποκτονία είναι homicide, όρος που περιέχει το homme, homo, άντρας τέλος πάντων. Βέβαια όλοι θα έπρεπε να καταλαβαίνουν τι σημαίνει και γιατί χρησιμοποιείται ο όρος “γυναικοκτονία” στα ελληνικά, αλλά βολεύει πολύ να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν.

4 Likes

Οταν εισαι μερος της κυριαρχης ομαδας ειναι τοσο ευκολο και βολικο να εισαι υπερ της απολυτης ισοτητας, να “μην βλεπεις χρωμα”, να θεωρεις οτι “ο καθενας να κανει οτι θελει στο κρεβατι του αλλα γιατι να το διατυμπανιζει βρε αδερφε” και λοιπα ομορφα παντως.

4 Likes

Μαν, ελπίζω να μην το λες το παραπάνω για μένα πάντως.

1 Like

Επίτρεψέ μου να θεωρώ την απάντησή σου άστοχη. Το ύφος του σχολίου που παρέθεσα μπορεί να σε ενοχλεί και είναι δικαίωμά σου και στην τελική να έχεις και δίκιο, απλώς νομίζω πως δεν αφορά την ουσία της συζήτησης. Ο τύπος (που δεν είναι και κανας επαναστάτης νομίζω, δεν τον ξέρω απλώς από τα λίγα προφανή που είδα στο προφιλ του μπορώ νομίζω να εξάγω αυτό το συμπέρασμα με σχετική ασφάλεια) αναφέρεται στην ίδια την ύπαρξη του όρου γυναικοκτονία. Επειδή έχει δημιουργηθεί μια συζήτηση αναφορικά με το αν είναι δόκιμος ο όρος και επειδή πολύ συγκεκριμένοι πολιτικοί χώροι έχουν κάνει παντιέρα το γεγονός πως αυτός δεν αναφέρεται πουθενά στον ποινικό κώδικα, άρα στηρίζουν πως η χρήση του ισοδυναμεί με μια ιδεολογικά φορτισμένη πολιτική επιλογή, ο συγκεκριμένος έρχεται και λέει πως επειδή ασχολείται με τη διεθνή στατιστική επιστήμη, γνωρίζει πως ο όρος αυτός υπάρχει και έχει καθιερωθεί από συγκριτικά συντηρητικούς οργανισμούς παγκοσμίου βεληνεκούς. Δηλαδή, πως δεν είναι ένα εγχώριο δημιούργημα “φεμιναζί” (όπως παρουσιάζονται πολλές φορές -κυρίως- όσες και όσοι αναφέρονται σε ζητήματα φύλου :face_vomiting:).
Γιατί, λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτή ακριβώς είναι η συζήτηση που γίνεται και το αφήγημα που αποπειρώνται να δημιουργήσουν πολλοί. Όσον αφορά το τελευταίο τμήμα του σχολίου, προφανώς, ο τύπος το λέει ειρωνικά. Διότι, τέτοιες φωνές, μόνο ειρωνεία αξίζουν (αν όχι και κάτι παραπάνω) ΕΝΤΙΤ: σορι για το λινκ στο βοθροσαιτ

ΥΓ. Εννοείται αντιλαμβάνομαι πως στέκεσαι στη σωστή πλευρά, μάλλον παρεξήγησες το ποιντ.

3 Likes

Μπορεί και να είναι άστοχη.
Αν η τελευταία πρόταση του είναι ειρωνική, ναι, είναι πέρα για πέρα άστοχη.
Δεν μπόρεσα να το εντοπίσω όμως.

Ειναι σαφεστατα ειρωνικο, μαλλον δεν διαβασες καθολου προσεκτικα το υπολοιπο αρθρο.

Με την σειρα μου δεν διαβασα και εγω προσεκτικα το ποστ σου και σε παρεξηγησα. Ο,τι να’ναι γενικα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Το ότι είναι ίσα δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιπτώσεις που το ένα θέλει να επιβληθεί στο άλλο, άρα ακόμη και στο σκεπτικό σου η γυναικοκτονια σαν ορισμός μια χαρά μπορεί να εφαρμοστεί.

Homo σημαίνει κάτι άλλο στην καθομιλουμένη, αν θέλουμε να παίξουμε με τις λέξεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Ας πεταχτώ και γω ο άκυρος να πω κάτι. Μου φαίνεται αρκετά κουλός ο όρος έγκλημα πάθους/από αγάπη και τα ελαφρυντικά που δίνονται σε κάποιες περιπτώσεις. Πως σκοτώνεις δηλαδή από αγάπη;;;

Επίσης για τα περι γυναικοκτονίας: Έχω δει πολλά ποστ περί αυτού. Έχω δει επίσης αρκετά ποστ του τύπου " Δεν το έκανε ένας αλλοδαπός/γκει/τοξικομανής κλπ αλλά ένας ευρέως αποδεκτός από την κοινωνία "… Guys δεν είναι η ώρα και η φάση να το παίζεται υπέρ της ισότητας με αφορμή αυτό το περιστατικό και κάθε παρόμοιο περιστατικό. (Αυτό πάει κυρίως στο 2ο σκέλος προφανώς υπάρχει ο όρος γυναικοκτονεία όπως πατροκτονία κ.ο.κ)

Η Πράξη αυτή δεν είναι αποδεκτή όποιος και αν είναι ο θύτης και όποιο και αν ήταν το θύμα

3 Likes

Ο φόνος εννοείς;

Ναι

In vaccum εχεις δικιο φυσικα, απλα ολη αυτη η κουβεντα ειναι αντιδραση στον χαμο που ειχε γινει τις πρωτες ημερες που νομιζανε ολοι οτι το κανανε αλλοδαποι και βγηκαν να μας πουνε για λαθροπηθηκια, για τον νομο Παρασκευοπουλου, για θανατικες ποινες, για οπλοκατοχες κτλ. Αυτος ειναι ο λογος της ολης αντιδρασης που βλεπεις.

3 Likes