Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Κατακριτέα και μη αποδεκτή είναι, σύμφωνοι. Χωρίς βέβαια να είναι όλοι οι φόνοι ίδιοι, αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή την κουβέντα τούτη τη στιγμή. Όπως είπε και ο @morgoth πιο πάνω όμως, όλο αυτό που βλέπεις είναι αποτέλεσμα όσων έχουν προηγηθεί και όσων γίνονται τώρα, με το επιχειρούμενο ξέπλυμα του φονιά. Και ο Μπάμπης ο πιλότος και ο Ματθαίος Μονσελάς γυναίκες σκοτώσανε, όμως στην πρώτη περίπτωση έχουμε τον ορισμό αυτού που λέμε “γυναικοκτονία”, ενώ στη δεύτερη περίπτωση είχαμε κάτι 100% διαφορετικό (για όποιον θυμάται ή γνωρίζει την υπόθεση, την ανέφερα επειδή μου ήρθε στο μυαλό).

3 Likes

Καταλαβαίνω τι λέτε και οι 2. Προσωπικά περιμένω πάντα την κατάληξη της έρευνας δεν μπήκα στην διαδικασία να πω α το έκαναν αλλοδαποί ή “α ο τύπος είναι υπερβολικά χαλαρός το έκανε αυτός” (Κάποιοι πανηγύριζαν κιόλας σε φάση τα έλεγα εγώ αν είναι δυνατόν). Σκέψου τώρα να είσαι στην οικογένεια του θύματος και να διαβάζεις τέτοια σχόλια που ελάχιστη σχέση έχουν με το εν λόγω κακούργημα.

Τεσπα δεν είναι όλοι οι φόνοι ίδιοι και καταλαβαίνω πως η όλη φάση οδήγησε σε αυτά τα μηνύματα στα σόσιαλ καλά τα λέτε οι προλαλήσαντες.

2 Likes

Αυτη η λεξη και η ριζα της ομως μεταφραζεται ως “ανθρωπος” στα ελληνικα, κι οχι ως “αντρας”.

Το οτι στα αγγλικα χρησιμοποιουν το man και για τις δυο εννοιες, ειναι χαζομαρα εξαρχης, αλλα το homicide μεταφραζεται ως ανθρωποκτονια γιατι αυτην την εννοια εχει, οπως και ολες οι λεξεις που εγραψες.

1 Like

Τα θυματα ειναι δυο, απλως το ενα ειναι ζωντανο. Ειναι το μωρο του οποιου ο πατερας σκοτωσε τη μανα.

Θυμαμαι ενα κειμενο του Ουμπερτο Εκο που ειχα διαβασει παλιοτερα ακριβως πανω στο θεμα της χρησιμοποιησης της λεξης man στα αγγλικα με την εννοια “ανθρωπος”, θα προσπαθησω να το ποσταρω καποια στιγμη. Καλως η’ κακως το homicide μεταφραζεται ως “ανθρωποκτονια” και ετυμολογικα σημαινει “ανδροκτονια”. Οπως επισης και το manslaughter. Ευτυχως η ελληνικη γλωσσα ειναι πιο πλουσια στο συγκεκριμενο θεμα.

Ε πως σημαινει ετυμολογικα ανδροκτονια, αφου οι λεξεις που εγραψες σημαινουν ετυμολογικα ανθρωπος και οχι αντρας?

Man δε σημαινει μονο ανθρωπος. Ακομα και οταν χρησιμοποιειται με αυτη την εννοια, ειναι φορτισμενη και με την εννοια “ανδρας”. Καλυτερα αγγλικα απο μενα ξερεις, ας μην παιξουμε αλλο, ναι;

Ρε δεν παιζω, απλα σου λεω οτι το homicide ΔΕΝ προερχεται απο το man, προερχεται απο το homo, οπως εγραψες, του οποιου η εννοια ειναι ανθρωπος. Και αρα το homicide σημαινει αποκλειστικα ανθρωποκτονια, διχως την υποννοια της “ανδροκτονιας”

Η επιλογη της λεξης “man” ως ανθρωπος στα αγγλικα ειναι αποτυχημενη και το εγραψα ηδη πιο πανω κι εγω, και εννοειται συμφωνω σε αυτο μαζι σου.

Στα λατινικά εχει και τη σημασία του άνδρα το homme. Όπως και στα γαλλικά που είναι λατινογενης γλώσσα. Σημαίνει κυρίως άνθρωπος και αρκετές φορές ταυτίζεται με τον άνδρα σαν όρος.
Αν και γενικά νομίζω ότι η γυναικοκτονια εχει άλλο νόημα και δεν έρχεται από “αντιδραση” στο homicide.

1 Like

http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547/2730/Latiniki-Grammatiki_G-Lykeiou_html-apli/index_02d.html

2 παραδείγματα.
Λατινικά δεν ξέρω, δεν γνωρίζω τι σχέση έχουν το homo και το homme (παρόλαυτα φαινεται να έχουν την ίδια ρίζα, αλλά να είναι διαφορετικές λέξεις). Μπορεί και να λέω μαλακίες, συνεχίστε.

1 Like

Σαγαπω, no homo

1 Like

Άσχετο, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ…

https://www.youtube.com/watch?v=64obiHBvIJQ

2 Likes

Τρελό στόρυ αυτός ο τύπος, πιο τρελό κι από μυθιστόρημα

1 Like

#αριστεία

4 Likes

σχεδον ολο το ανατολικο μπλοκ που εχει κανει ακροδεξια στροφη μετα την πτωση και τα χουντικα πουτανασ γεννηματα

5 Likes

Απο τη Δευτερα ειχε χαθει ιδιοκτητης ταβερνας στην περιοχη της Καντζας και βρεθηκε χτες νεκρος. Ειχε αφησει σημειωμα λεγοντας οτι τα αφηνει ολα στον αδερφο του. Λενε οτι προκειται για αυτοκτονια. Βρεθηκε με μια σφαιρα στο κεφαλι και μια στην καρδια.

1 Like

εκεί που έριξε στο κεφάλι του δλδ κατάλαβε ότι ζούσε ακόμα και είπε να ρίξει και μια στο στήθος να το σιγουρέψει… πιο στημένο δε γίνεται

4 Likes

Αντίστροφα αδερφέ.

Καρδιά πρώτα -που γράφουν ότι δεν ήταν θανάσιμη- και μετά κεφάλι.

1 Like

:round_pushpin: Μητσοτάκης για το νέο νομοσχέδιο Κεραμέως: «Η εκπαίδευση, το σχολείο, έχει έρθει η ώρα να απεγκλωβιστεί από το Υπουργείο» - Πολλαπλό βιβλίο και «νέο σχολείο» με «αυτονομία» και αξιολόγηση.

Μητσοτάκη σκατά στον τάφο σου.

2 Likes

:grin: :laughing: :sweat_smile: :rofl: :joy:

1 Like

;;;

Με εμένα τα γέλια ή με την ιστορία, όπως την μεταφέρουν τα ρεπορτάζ;

1 Like