Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μα δεν την κράζει για πολιτικό όφελος. Την κράζει γιατί δεν «αγόρασε» τις χάντρες και τα καθρεφτάκια της ουτοπικής οικονομικής του θεώρησης. Είναι καθαρά θέμα πληγωμένου εγωισμού κατά τη γνώμη μου…

Η οικονομικη του θεωρηση ειναι μια χαρα και πολυ ανωτερη απο οποιοδηποτε οικονομικο συστημα εν ισχυ που απομυζει την μεσαια και την κατωτερη ταξη.

Και αν ειναι λογω πληγωμενου εγωισμου, τοτε αυτο τον κανει ακομα λιγοτερο “καθικι” που ακομα δεν καταλαβα γιατι ας πουμε αυτη η λεξη αλλα οκ.

5 Likes

Μιας και μιλάμε για φωτιές, κλιματική αλλαγή και ενέργεια αυτές στις μέρες στο thread, αν έχεις όρεξη πήγαινε στο φβ του Αρσένη να δεις τι λέει μέρα παραμερα και κυρίως τι κάνει για το περιβάλλον και τις ανάγκες των τοπικών κοινωνιών, όπως να δεις το τι προτείνει ο Βαρουφακης για την επόμενη μέρα στην Ελλάδα από άποψη υδρογόνου.

Ουτοπικό είναι να νομίζεις το ότι ο τρόπος που ζούμε θα καταλήξει σε οτιδήποτε άλλο πέρα από πόλεμο αρχικά και αφανισμό στη συνέχεια.

Στ’αρχιδια μου αν είναι νάρκισσος, όπως και οποιοσδήποτε άλλος, δεν θα τον κάνω φίλο μου ούτε είδωλό μου. Καλές πολιτικές για τους ανθρώπους θέλω να παίρνει

4 Likes

Σορρυ για το μηδενισμό, αλλά υπάρχει περίπτωση ποτε να εφαρμοστεί στην πράξη αυτή η θεώρηση; Υπάρχει περίπτωση να οφελήσει τη μεσαία και κατώτερη τάξη. Θεωρώ πως όχι. Άρα, μηδέν εις το πηλίκον. Μαγκιά, κλανια και αποτέλεσμα μηδέν.

Βαρουφακης και ανωτερο δεν πανε μαζι

Σε πονάνε οι καραφλες :stuck_out_tongue:

1 Like

Δυστυχώς πιστεύω ότι αυτή η χώρα έχει το πολύ 50 με 60 χρόνια ακόμα μπροστά της. Και μετά τίποτα. Την ανυπαρξία. Και κατά τη γνώμη μου πάντα, και πολύ άντεξε αυτή η γαμωχωρα που ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανε μετά από 400 χρόνια υποταγής ήταν να δολοφονήσει τον Καποδίστρια…

Βασικα ο Βαρουφακης ειναι ανωτερος πιθανοτατα απο οποιονδηποτε πολιτικο εχει παρει ποτε την ψηφο σου.

5 Likes

Όχι, δε μιλάμε για επίπεδο χώρας…

Το τι κάνει η ΕΕ, πέρα από άπειρη γραφειοκρατία και απίστευτη ανισοκατανομή, είναι μια ερώτηση που θα ακούγεται όλο και περισσότερο αφού τα προβλήματα που έρχονται θέλουν αληθινή (και παγκόσμια) ένωση ανθρώπων/κρατών και όχι αυτό που βλέπουμε τώρα. Και εννοείται δε λύνονται από οικονομικά συστήματα πόσο μάλλον από αυτά που έχουμε τώρα.

Ανέβασα ένα άρθρο παραπάνω του Βαρουφακη που λέει για τον εκδημοκρατισμό του τραπεζικού συστήματος μέσω κρυπτονομισματων, αλλά δεν το πάτησε κανείς να το δει (δυστυχώς). Ο εκδημοκρατισμός δεν έχει να κάνει σε στυλ “α παγκόσμια ειρήνη”, αλλά εντελώς με το πρόβλημα που έχουμε. Αν με κάποιον τρόπο τα οικονομικά συστήματα δεν πάνε σε όλους, γιατί είναι ο μόνος τρόπος που μπορούν τα κέντρα εξουσίας να κινήσουν καταστάσεις, τότε θα έχουμε αρχικά πολέμους. Οκ, αν αυτά φαντάζουν ουτοπικά τότε δεν πρέπει να περιμένουμε τίποτε από κανέναν και μετά από τους πολέμους θα πάμε σε αφανισμό γιατί το πρόβλημα δε θα το έχουμε λύσει

2 Likes

Θα το διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω :stuck_out_tongue:

Λογια σοφου

Εμμετος + Σκαι …Τον εκοψαν επειδη τους εδωσε στεγνα…Ξευτιλικια κλασικα…

6 Likes

Τη νύχτα ο Σκαι έβγαλε την είδηση ότι 50-60 άτομα προπυλάκισαν πυροσβέστες στην Βαρυμπόμπη.
Βγήκε ο αρχηγός της Πυροσβεστικής και είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο…

3 Likes

Καλά το τι κάνει η ΕΕ είναι έως και γελοίο αλλά απευθύνεται σε κόσμο που δεν ενημερώνεται. Υπάρχουν δεκάδες δις διαθέσιμα στα κράτη μέλη για Sustainability, Green finance κοκ. Από το 2018, όχι τώρα. Και φυσικά τα μέτρα για προστασία από wildfires και άλλες συνέπειες της κλιματικής αλλαγής συμπεριλαμβανονται σε αυτά.

Τι έκανε η Ελλάδα και οι κυβερνήσεις της για να τα καρπωθούν έπρεπε να ρωτησει ο Βαρουφακης.

Να πω εγώ τι. Θυμάστε εκείνο το ντοκιμαντέρ που έλεγε ο εφοπλιστής ότι τον γράφει στα @@ του τον πρωθυπουργό; Ότι η Ελλάδα έβαλε στο λόμπι για την κλιματική αλλαγή εφοπλιστές; Ε να τι κάνει…

2 Likes

Μιλαμε για την Γερμ… ε σορρυ Ευρωπη εννοω, που αφηνει την Ευρωπ… ε σορρυ την Γερμανια εννοω να εχει fossil fuels για δεκαετιες ακομα? Ναι, φοβερο εργο η ΕΕ και απο οτι φαινεται προστατευει ολες τις χωρες μελη απο wildfires με τεραστια επιτυχια… ΝΟΤ.

1 Like

Τροφή για σκέψη:

Ρωτάει για το ταμείο ανάκαμψης που όλοι το βλέπουμε τι θα γίνει και που θα πάνε. Λες και όταν έρθουν τα λεφτά για sustainability και green finance, σε 5-10 χρόνια δε θα βαφτίσουν τα ΕΛΠΕ και η ΤΕΡΝΑ ξεπερασμένες carbon capture τεχνολογίες (ξεπερασμένες γιατί είναι τερτίπια για να μη πάρουμε σκληρές αποφάσεις) ως την πλέον κατάλληλη λύση, για να πέσει το παραδάκι.

Αν δεν αλλάξει από τα κάτω η φάση, δεν αλλάζει τίποτα

2 Likes

Παιδιά αυτά που απαντάτε είναι άλλο πράγμα από το ερώτημα που έθεσε ο Βαρουφακης. Ρώτησε τι κάνει η ΕΕ. Πέρα από τις χώρες που στέλνουν δασοπυροσβέστες και Canadair (που συγνώμη κιόλας, αλλά δε μας τα χρωστάνε επειδή επιλέξαμε σαν κράτος μα πληρώνουνε παπάδες και μπάτσους), έχει κάνει earmarked και 600 δις (από τα 1.8 Τρις του ταμείου ανάκαμψης) για δράσεις ενάντια στην κλιματική αλλαγή. 5 λεπτά googleαρισα και είδα ότι σε αυτά συμπεριλαμβάνονται από μέτρα πυροπροστασίας και αναδάσωσης μέχρι ανανεώσιμες πηγες ενέργειας.

Και επίσης είναι linked με key performance indicators (KPIs) - που μάλλον σου απαντάει @nnnkkk στο γιατί δεν τα εκμεταλλευόμαστε. Σου λέει δηλαδή πάρε Ελλάδα 10 δις και κάνε αν θες την πλατεία Συντάγματος, Central Park.

Το ερώτημα λοιπόν είναι τι έχει κάνει αυτό το κράτος και εμείς σαν πολίτες που είμαστε στην πρώτη γραμμή των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής. Όταν κάνουμε λοιπόν τα βασικά, μετά ας ψάξουμε ευθύνες και σε τρίτους.

1 Like

Εξαιρετική απάντηση, εντελώς on point σε αυτό που καταλαβαίνω εγώ ότι εννοεί κι ο Βαρουφάκης.

Η ΕΕ είναι απλά ένας χρηματοδοτικός οργανισμός και μετά επαφίεται στην κάθε χώρα να κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Τι τη θέλουμε λοιπόν, απλά να μας δίνει χρήματα γιατί μέχρι εκεί μπορούμε να καταλάβουμε την ευθύνη της? Οκ δεκτό ας πούμε, απλά να ξέρουμε τι εννοούμε όταν λέμε Ευρωπαική Ένωση

Απλά να πω μια καλησπερα

20 Likes