Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εγώ αυτό που περιμένω από την ΕΕ είναι:

  1. Ένα σταθερό νομισμα (έστω και με όρους τοκογλύφου)
  2. Κάποια κονδύλια Χ δις Ευρώ για κάποια συγκεκριμένα έργα, στα οποία απο μόνοι μας ως Ψωροκώσταινα δεν θα δίναμε προτεραιότητα ποτε
  3. Κάποια πίεση με μορφή προστίμων προκειμένου να ευθυγραμμιστούμε με πρακτικές που το 80% της Ευρώπης ακολουθεί εδώ και 10ετιες

Αυτά και τίποτα άλλο. Οτιδήποτε παραπάνω απο αυτά, χρειάζεται μια άλλου τύπου ενωση, την οποία η πλειοψηφία των εθνικών κυβερνήσεων θεωρώ ότι αποστρέφεται μετά βδελυγμίας.

1 Like

Την συγκριμενη στιγμη η Ε.Ε βοηθησε οπως μπορουσε ο μηχανισμος ενεργοποιεται με τη ευθυνη του καθε κρατους που πλητεται απο φυσικες καταστροφες.Δεν νομιζω οτι ειμαστε η μονη χωρα που εχει θεματα με φωτιες στην Ευρωπη.Στην Γερμανια νομιζω μπορει να κανω και λαθος ακομα υπαρχει προβλημα με τις πλημμυρες . Εδω αναλυτικα τι εστειλαν:

Κρατη της ΕΕ εστειλαν:
Γαλλια 82 πυροσβεστες 3 αεροσκαφη
Κροατια 1 αεροσκαφος
Κυπρος 40 πυροσβεστες 2 αεροσκαφη
Σουηδια 2 αεροσκαφη
Πολωνια 143 πυροσβεστες και 56 οχηματα
Ρουμανια 112 πυροσβεστες και 23 οχηματα
Χωρες που δεν ειναι κρατη μελη της ΕΕ εστειλαν:
Eλβετια 3 ελικοπτερα
Ουκρανια 100 πυροσβεστες
Χωρες εκτος Ευρωπης:
ΗΠΑ ενα P8 αεροσκαφος
Ισραηλ 16 πυροσβεστες
Αιγυπτος 3 ελικοπτερα

2 Likes

Αυτά δεν είναι πρωτοβουλία της ΕΕ, είναι τι προθυμοποιήθηκε να στείλει κάθε χώρα ξεχωριστά.

1 Like

Εγώ διαβάζω πως η ΕΕ από τις 4/8 έχει ενεργοποιήσει το μηχανισμό έκτακτων καταστάσεων υπέρ της Ελλάδας και τα υπολογίζουν ως βοήθεια της ΕΕ όλα τα παραπάνω.

Μέλη κράτη της Ε. Ε. Όποτε τι ακριβώς λέμε? Η νότια Γαλλία φλέγεται αλλά έστειλαν βοήθεια και εδώ και στην Ιταλία.

Εδώ θα έπρεπε να είχαμε και έναν Σημίτη να πει “Ευχαριστούμε την ΕΕ…”

1 Like

Δεν έρχεται βοήθεια γκρίνια έρχεται βοήθεια ξανά γκρίνια.Κλασσικα ελληνικά πραγματα

2 Likes

Πολύ βολικός ο τρόπος που το λες, όταν την υποκουβεντα την ξεκίνησες εσύ λέγοντας καθίκι τον Βαρουφακη. Κάνεις δεν γκρίνιαξε για τη βοήθεια ή μη απ’την ΕΕ (το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό απ’το να κριτικάρεις τον τρόπο λειτουργίας της) γιατί κυρίως εν χορώ βρίζουμε τους δικούς μας υπεύθυνους πολιτικούς που πετάνε χαρταετό στην καλύτερη ή είναι εγκληματίες στη χειρότερη.

Προσωπικά ας λαικισει όσο θέλει ο τύπος για να πάρει ψήφους, αν όταν βγει κάνει αυτά που ισχυρίζεται τώρα. Αν κάνει κωλοτούμπα, θα φάει μεγαλύτερα γαμοσταυριδια κι απ’τον Αλέξη, έτσι όπως έχει χτίσει το πολιτικό του προφίλ. Ως τότε, υπάρχουν άπειρα αληθινά καθίκια που μας κοροϊδεύουν μες στη μάπα μας, να εστιάσουμε μήπως σε αυτά για αρχή?

14 Likes

3 Likes

3 Likes

Φυσικά και θα το πω όταν πολιτικος και αρχηγό κόμματος διαδιδει fake news και προσπαθεί ως συνήθως να τραβήξει τα βλέμματα πανω του. Όποτε είναι καθίκι . Όπως καθικια είναι και η εκάστοτε κυβέρνηση που έχουμε από το 19. Από ανθρώπο που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ και εμπιστεύθηκε ανίκανους άνθρωπους όπως Ο ουφακης και Τσίπρας έφαγαν τα γαμωσταυρίδια όταν ήταν η εποχή τους
Και εκεί τελειώνει ο η σχέση μου γενικά με το ΣΥΡΙΖΑ

Λέμε ότι η βοήθεια που έλαβε η Ελλάδα ΔΕΝ ήταν οργανωμένη κίνηση της ΕΕ αλλά πρωτοβουλία κάθε χώρας. Δεν είπε κανένα ψέμα ο Βαρουφακης.

3 Likes

Μονο που η ιδια η ΕΕ με δικια της κινηση εστειλε αυτα. Αυτο δεν πιανει ο βαρουφακης.

Οπως ειπαν εχθες ,Η συνολική βοήθεια της ΕΕ προς την Ελλάδα ανέρχεται σε 9 πυροσβεστικά αεροπλάνα, 700 διασώστες και 100 οχήματα

Με χειροπέδες λένε ένα καθίκι, οδηγός αστικού λεωφορείου που ευθύνεται για τις φωτιές στο Κρυονέρι.
Δυστυχώς για κάποιους δεν είναι κάποιος βρωμιάρης μουσουλμάνος μετανάστης από Συρία, Αφγανιστάν κτλ, είναι Έλληνας…μέλος της περήφανης ελληνικής φυλής.

Στην πυρά…και αν γίνεται, να τον βάλουν σε ένα κεντρικό μέρος στο Κρυονέρι οι κάτοικοι και μετά να αναλάβουν…

7 Likes

Μην το βλεπεις ετσι γιατι αυτην που επιασαν στο Πεδιον του Αρεως ηταν αλλοδαπη

Πλημμέλημα αυτή, κακούργημα ο άλλος.
Υπάρχει διαφορά.

Ενδιαφέρον άρθρο. Και ναι, σε κάποια παράλληλη πραγματικότητα, θα ήταν Η λύση πολλών δεινών της ανθρωπότητας.

Αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα, στο σήμερα και στο μεσοπρόθεσμο μέλλον, αποτελεί financial fiction. Γιατί; Θεωρώ ότι κάνει ένα τεράστιο λογικό άλμα, προϋποθέτοντας ότι οι Κεντρικές Τράπεζες ΘΑ θέλουν να παρακάμψουν το corrupted τραπεζικό σύστημα. Πράγμα μάλλον κουλό, από την στιγμή που τα συμφέροντα τόσο των Κεντρικών Τραπεζών όσο και του συστήματος ταυτίζονται στο μέγιστο βαθμό, και το ένα είναι ουσιαστικά σαρκα από τη σαρκα του αλλου. Ποσο εύκολο είναι να στρέψεις τον Τζοε Ντάλτον εναντίον των αδερφών του; Απίθανο λέω εγώ. Μπορεί να είναι ντεσπεραντο αλλά το αίμα νερό δεν γίνεται. :cowboy_hat_face: Και στο φιναλε βρε αδερφέ, γιατί ο Τζοε να πάρει ξαφνικά το μέρος του Λουκυ Λουκ;

Εδώ βέβαια θα μπορούσες να επιχειρηματολογήσεις ότι «αν δεν το κάνουν φίλτατε ημι-μπουμερ, θα εξαφανιστούν». Και τότε ο λετζιτ Τζεν Εξ θα σου έλεγε ότι πιθανότατα το μόνο που θα πάθουν είναι να λερώσουν λίγο το σώβρακο τους. Πέρα από την πλακα τώρα, τέτοιες κολοσσιαίες αλλαγές μπορούν να γίνουν μόνο με επαναστάσεις. Όχι ψηφιακές, αλλά με γκιλοτίνες στις κεντρικές πλατείες. Και άντε πες, ότι είναι εφικτό σε μια-δυο χώρες. Για να επιτύχει κάτι τέτοιο θα πρέπει να συμβεί σχεδόν παντού…

Οποτε ξαναγυρνάμε στο σταρτινγκ ποιντ της μίνι αυτής Βαρουφειαδας. Ξέρει ο Προφεσορ ότι αυτά που προτείνει είναι ουσιαστικά ανεφαρμοστα; Προφανώς, δεν τον έχω για αφελή. Γιατί τα γράφει τότε; Για να φλεξαρει δίχως αύριο και να κάνει το κομμάτι του. Παλιά του τέχνη κόσκινο. Τόσο απλά.

Τον αδικώ; Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Και δεν έχω κρύψει ποτε ότι είμαι τέρμα προκατειλημμένος με την πάρτη του. Αυτό συμβαίνει ομως γιατί όταν ήταν σε θέση ευθύνης (και εξουσίας), αντί να διαπραγματευτεί με ρεαλισμό αυτός προτίμησε τον Δον Κιχωτισμο και να νομίζει ότι θα αλλάξει τον κόσμο. Και δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό, αν πίστευα ότι τα κίνητρα του ήταν αγνά. Έλα ομως που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι ήθελε πάνω από όλα να «ξεφτιλίσει» τους «ασχετους», αφήνοντας τα συμφέροντα της χώρας σε δεύτερη μοίρα.

Αλλά ας κάνω κι εγώ την αυτοκριτική μου :sunglasses:! Κακώς τον αποκάλεσα καθίκι που λαϊκίζει. Στην πραγματικότητα είναι ένας λαϊκιστής με ψευδαισθήσεις μεγαλείου (στα όρια της παραφρενειας όμως ε;) και απαράμιλλο υπόβαθρο οικονομικής επιστήμης, που η προσφορά του στη χώρα μέχρι τη στιγμή που μιλαμε είναι στην καλύτερη ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό.

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό το μηδενικό στο μέλλον; Μακάρι, για το καλό αυτής της σκατενιας χώρας, αν και δεν το νομίζω. Θα είμαι ο πρώτος όμως που θα προβώ σε κυβίστηση επιπέδου Ιωάννη, και θα είμαι και πολύ χαρούμενος για αυτό…

4 Likes

Η βασική διαφορά είναι ότι η μια έκαψε 2-3 δέντρα (και αν, δεν είμαι και σίγουρος) ενώ ο άλλος γύρω στα 100.000 στρέμματα άμεσα, και αλλά 100.000 έμμεσα, στερώντας πυροσβεστικά μέσα από άλλες εστίες πυρκαγιών ανα την Ελλάδα.

Εντίτ: άστο τα ίδια λέμε! :crazy_face:

1 Like

δεν το τσέκαρα το άρθρο σου, θα το ψάξω, αλλά αν δεν το χεις παρει είδηση, παίζει και αυτό το βιντεάκι σχετικά, στο προτείνω

2 Likes

Δεν προσπαθώ να συγκρίνω, αλλά να φέρω την αναλογία, όλοι οι θεωρητικοί και πολιτικοί επιστήμονες (που αρκετοί από αυτούς είτε κυβέρνησαν είτε συμβουλευσαν) όταν τα λέγανε ήταν ουσιαστικά ανεφάρμοστα, αλλά τα προσπαθούμε.

Κανένα science fiction, το φβ εδώ και κάποια χρόνια έχει ανακοινώσει το Libra, αν και φαινομενικά έχει “παγώσει”, το Ελ Σαλβαδόρ έχει αποδεχτεί ως μέσο συναλλαγής το bitcoin και στην ΕΕ μιλάνε ανοιχτά για digital currency. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι αν θα γίνει, αλλά απο ποιους. Με την παγκοσμιοποίηση που έχουμε, τον τρόπο που παράγεται το χρήμα και το ότι το να έχεις ένα smartphone είναι πιο εύκολο απ’το να έχεις τρεχούμενο νερό αυτή η δύναμη μπορεί να φύγει απ’τα χέρια των τραπεζών, αλλά θα πάει στα χέρια ιδιωτικών (έστω public) εταιρειών. Ψάξε να δεις τι γίνεται και στην Αφρική εδώ και κάποια χρόνια από τη Vodafone με το Μ-PESA.

Ξαναλέω, το θέμα δεν είναι αυτά αν θα γίνουν, γίνονται ήδη, το πρόβλημα είναι αν θα το προλάβουμε για να είναι “δίκαιο”. Αν σου φαίνεται ουτοπικό το να είναι δίκαιο, οκ δεν μπορώ να κάνω κάτι

3 Likes