Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Χρήσιμη συνέντευξη η πιο πάνω.

Σοκ στις Σέρρες: Νεαρός 21 ετών μαχαίρωσε και σκότωσε συνομήλικό του

Οι αστυνομικές αρχές έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό του δράστη.

Ένα τραγικό περιστατικό σημειώθηκε σήμερα τα ξημερώματα στον οικισμό της Άνω Καμήλας Σερρών.

Σύμφωνα με την Voria ένας νεαρός περίπου 21 ετών μαχαίρωσε και σκότωσε 20χρονο.

Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο δράστης φέρεται να μαχαίρωσε τον 20χρονο, γιατί είχε δεσμό με την πρώην κοπέλα του.

Οι αστυνομικές αρχές έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό του δράστη.

Το κακό ξεκινάει ότι θεωρείς τη γυναίκα κτήμα σου. Βέβαια εδώ είναι από τις περιπτώσεις που την πλήρωσε άντρας και όχι γυναίκα.

6 Likes

Απο την αλλη να πω οτι και ο δικος του χειρισμος ηταν πολυ καλος και οχι ο συνηθισμενος που θα ηταν να μεινει εκει να πουλησει στο τηλεοπτικο κοινο το κλαμα, το γεγονος οτι εκοψε την συνδεση με εξεπληξε ευχαριστα.

6 Likes

Συμφωνω, καλα εκανε και εκοψε.

2 Likes

Δεν πάμε καλά :joy:

4 Likes

Ωραίες δηλώσεις δύο μήνες πριν.

1 Like

sorry για το double post, αλλα αυτο το πορισμα απο ανεξαρτητη αρχη με το ξενο καθηγητη που ειπε ο τσιπρας πριν λιγο το ειχε αποδεχτει ο μητσοτακης και απλα το εγραψε στα παπαρια του? ωραια…

1 Like

Θα καεί το χωριό μου ΓΤΧΜ.

Καίγεται όλη η περιοχή εκεί κοντά, η Γορτυνία είναι στις φλόγες.

2 Likes

κουραγιο man, κουραγιο, ολα θα πανε καλα. τι να πω.

6 Likes

Μακάρι να είστε όλοι καλά, εσύ, η οικογένειά σου και οι άνθρωποι της περιοχής. Η ζωή είναι το πολυτιμότερο αγαθό που έχετε/έχουμε και οφείλετε/ουμε να διαφυλάξετε/ουμε. Να προσέχετε.

2 Likes
8 Likes

Το σπίτι που έχουμε στο χωριό όλες μαζί οι οικογένειες από το σόι του πατέρα μου, σώθηκε από δύο γείτονες συγχωριανούς την τελευταία στιγμή.
Ο ένας 80 ετών. Τον ξέρω από μικρό παιδί τον μπάρμπα Γιάννη.
Εμειναν πίσω και με τα τρακτέρ δεν άφησαν την φωτιά να μπει στα σπίτια και το χωριό.
10 μέτρα κυριολεκτικά από την αυλή του σπιτιού μας έφτασε…δίπλα στο παγκάκι που καθόμαστε και κοιτάζουμε την πανέμορφη θέα με τα βουνά, τα χωριά απέναντι, τα χωράφια.
Δυστυχώς όμως κάποια σπίτια κάηκαν περιμετρικά.
Τουλάχιστον αυτά ξέρουμε…

Μέχρι και το μεσημέρι όλα ήταν ήρεμα και ξαφνικά γύρω στις 2 σήμανε συναγερμός, άρχισαν όλοι να φεύγουν μέσα σε πανικό. Έγινε εντελώς ξαφνικά. Μέσα σε αυτούς και κάποιοι θείοι μού που είναι αυτές τις μέρες στο χωριό, πήγαν στα διπλανά μερικά χιλιόμετρα πιο μακρυά.

Τι να πω…δεν μπορώ να το πιστέψω ειλικρινά. Πονάει η ψυχή μου, δεν μπορώ να το διανοηθώ.
Και έχω να πάω 2 χρόνια, από το δεκαπενταύγουστο του 2019 εξαιτίας του γαμημένου του covid. Ούτε Πάσχα που πηγαίναμε κάθε χρόνο, ούτε καλοκαίρι τον Αύγουστο, ούτε άλλη φορά.
Είχα σκεφτεί να πάω σε λίγες μέρες. Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω, δεν ξέρω τι θα αντικρίσω…

Μιλάμε για ένα χωριουδάκι ρε παιδιά…25-30 άνθρωποι έχουν απομείνει και όλοι ηλικιωμένοι. Πανέμορφο, μέσα στο πράσινο, ένα ποτάμι κοντά, από μικρό παιδί έχω περάσει αξέχαστες στιγμές με τους δικούς μου, τα ξαδέρφια μου, τους συγγενείς μου, φίλους, στιγμές που έχουν μείνει και θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στην μνήμη μου.
Ο αγαπημένος μου τόπος.

Δεν ξέρω το διάολο έχει γίνει, η μόνη ενημέρωση που έχουμε είναι από τον κύριο Γιάννη, δεν μπορώ να γνωρίζω το μέγεθος της ζημιάς.
Αύριο που θα αρχίσουν να επιστρέφουν, θα τα μάθουμε όλα.

38 Likes

Αν κι εγώ πηγαίνω τα τελευταία χρόνια 40-50 χλμ μακριά από το χωριό σου, δίπλα στη Δημητσάνα, σε νιώθω απόλυτα. Μιλάμε για περιοχές με φοβερή φυσική ομορφιά.

3 Likes

Σας ευχαριστώ όλους πολύ παιδιά για την συμπαράσταση. Να είστε όλοι καλά.

Τα νέα που έρχονται δεν είναι καλά, η ζημιά είναι μεγαλύτερη απ’ οτι πιστεύαμε. Έχει περάσει μέσα από το χωριό ή φωτιά, υπάρχουν ζημιές σε σπίτια. Το δικό μας σώθηκε από τους γείτονες που παρέμειναν στο χωριό. Αν δεν ήταν αυτοί θα είχε καεί.
Όσον αφορά το πράσινο, ο θείος μου που επέστρεψε στο χωριό το πρωί μας είπε ότι έχουν καεί σχεδόν τα πάντα…μαυρίλα.

Υπάρχει όμως πολύς κόσμος, άνθρωποι που κατάγονται από το χωριό στην Αθήνα στην Τρίπολη κτλ που αγαπούν αυτό τον τόπο και έχουν τα σπίτια τους εκεί. Και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε το χωριό μας, τους συγχωριανούς μας. Θα πάω και εγώ εκεί σε λίγες μέρες.

Το βίντεο που έβαλα πιο πάνω χθες απ’ οτι φαίνεται δεν είναι από το χωριό τελικά, είναι από το Λιβαδάκι Γορτυνίας…το είχα δει το βίντεο το απόγευμα σε κάποιο κανάλι χωρίς να αναφερθεί η περιοχή, οι ΑΡΔ του ΣΚΑΙ έβγαλαν το βράδυ οτι είναι στο χωριό μου. Το βλέπαμε και το ξανάβλέπαμε, κάτι δεν πήγαινε καλά, ο δρόμος δεν φαινόταν γνωστός. Αλλά μέσα σε αυτή την αναμπουμπούλα, χωρίς να έχουμε κάποια ενημέρωση και γνωρίζοντας ότι η φωτιά είχε φτάσει εκεί, πιστέψαμε ότι είναι στο χωριό, μάλιστα νομίζαμε ότι ξέραμε ποιος είναι ο συνοδηγός από την φωνή του. Τελικά απ’ οτι φαίνεται όχι. Το τελευταίο βέβαια που με απασχολει είναι αυτό, αλλά ακόμα και εδώ φάνηκε η γελοιότητα τους.

Και πάλι, σας ευχαριστώ όλους πολύ.

24 Likes

Καλή δύναμη φίλος. Κουράγιο και μακάρι να ορθοποδήσετε σύντομα. Θέλει χρόνο για να το χωνέψεις και να προχωρήσεις, αφού σώθηκε το σπίτι όμως και αγαπάτε τον τόπο θα βρεθεί τρόπος να πάτε παρακάτω. Με υπομονή και χρόνο ελπίζω πως θα ξαναδούμε όλα όσα χάθηκαν. Σίγουρα δεν ξέρω αν θα ζήσουμε για να ξαναδούμε τους τόπους μας όπως ακριβώς ήταν, αλλά με λίγη υπομονή θα ξαναδούμε μια πιο όμορφη και πράσινη εικόνα. Δεν είμαι αισιόδοξος άνθρωπος γενικά, αλλά σε αυτό το θέμα πρέπει να σκέφτομαι θετικά, δεν γίνεται αλλιώς να αντιμετωπίσω την στεναχώρια μου.

14 Likes

Σας γλεντάει ο Μισελ ζαίοι

3 Likes

Μιχαλη δυο χρονια τωρα δε λες να αφησεις τη μανικα απ το χερι

20 Likes

Γιατι πιστευετε και αναπαράγετε άκριτα χωρίς διασταυρωση το οτιδηποτε γραψει οποιοσδηποτε τυχαιος χρηστης των MΚΔ αρκεί να σας βολευει; Οι χιλιάδες απο εσας που αναπαραξατε κατι που το πιθανοτερο ηταν fake για οποιον υποψιασμένο το διαβαζε, εισαστε μερος του προβληματος των ψευδων ειδησεων που εχουν κατακλυσει τα social media. Αναρωτηθειτε και προβληματιστειτε για την κρίση σας. Και αλλη φορα να μην πιστευετε χωρις να ζητατε στοιχειοθετηση οτιδηποτε διαβαζετε και που λεει ο πάσα ένας εδω μεσα.
Μου στείλατε αρκετοί χθες την αρχική ανάρτηση του έλληνα της Ρουμανιας που την κατέβασε ασφαλως οταν αρχισε να αποκαλύπτεται το hoax. Και το πρωτο που ρωτούσα ειναι που ειναι το λινκ της συνεντευξης. Που ασφαλώς δεν υπήρχε. Ιδου λοιπον τι εγινε στη συνέχεια. Αναγκάστηκε ο επικεφαλής των Ρουμανων πυροσβεστών να στειλει επιστολή ο άνθρωπος και να διαψεύδει τις τερατολογιες που του χρεώθηκαν. Τι ντροπή! Ειλικρινα τι ντροπή!

Επιστολή προς τον υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας Νίκο Χαρδαλιά έστειλε ο Ομαδάρχης της Ρουμανικής πυροσβεστικής δύναμης που συνδράμει τη χώρα μας στην κατάσβεση των καταστροφικών πυρκαγιών, συνταγματάρχης Φλορίν Ποπ.
Στην επιστολή του αυτή ο συνταγματάρχης Ποπ διαψεύδει δημοσίευμα ενημερωτικής ιστοσελίδας, σύμφωνα με το οποίο ο ίδιος παραχώρησε συνέντευξη σε κρατικό τηλεοπτικό δίκτυο της χώρας όπου και άφησε… αιχμές για την τακτική των ελληνικών δυνάμεων πυρόσβεση στη φωτιά που κατακαίει τη βόρεια Εύβοια.

Ο συνταγματάρχης Ποπ χαρακτηρίζει το δημοσίευμα «τεράστιο ψέμα» και «γραπτό άρθρο που δεν ανταποκρίνεται» σε όσα είπε ο ίδιος και οι συνάδελφοί του στις συνεντεύξεις τους.

Το πλήρες κείμενο της επιστολής του συνταγματάρχη Ποπ προς τον κ. Χαρδαλιά έχει ως εξής:

Αγαπητέ κύριε υφυπουργέ/γενικέ γραμματέα

Θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου για το λάθος μήνυμα που βγήκε από το άρθρο που δημοσιεύτηκε από τον ιστότοπο Militaire.gr και δημοσιεύτηκε στις 10 Αυγούστου 2021.
Σας διαβεβαιώνω
ότι είμαι διαθέσιμος να δώσω διευκρινήσεις γι’ αυτό το τεράστιο ψέμα που επηρεάζει τη απόλυτη συνεργασία μας και τις κοινές μας προσπάθειες για την κατάσβεση των πυρκαγιών, για τις οποίες μας ζητήθηκε μέσω του Μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας της ΕΕ.

Το γραπτό άρθρο δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που είπα εγώ και οι συνάδελφοί μου. Κατά τη συνέντευξη (βίντεο, φωνή, σύντομες ειδοποιήσεις) ήταν παρόντες τουλάχιστον από ένας από τους δύο προιστάμενους αξιωματικούς μου, ο οποίος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τίποτα που αναφέρεται σε αυτό το άρθρο δεν ανταποκρίνεται με ακρίβεια σε αυτό που δηλώσαμε.
Δεν έχουμε έρθει ποτέ σε επαφή και δεν δώσαμε συνεντεύξεις σε κανέναν που εκπροσωπεί τον ιστότοπο του Militaire.gr.
Επιπλέον, θα ήθελα να διαψεύσω το άρθρο σημείο προς σημείο, ως εξής:

Εγώ και οι συνάδελφοί μου δεν είπαμε ότι οι δασικές πυρκαγιές που αναπτύχθηκαν στην περιοχή όπου λειτουργούσαμε, υπό την καθοδήγηση του Έλληνα αξιωματικού που ορίστηκε για την ομάδα μας, μπορούν να σβηστούν σε μία ημέρα. Επιχειρούμε στην περιοχή μεταξύ Σπαθάρι και Καλυβίων που βρίσκεται στο νησί της Εύβοιας, προκειμένου να διατηρήσουμε τη γραμμή για την κατάσβεση της πυρκαγιάς.

Η ομάδα μας έχει μια πολύ καλή συνεργασία με τους Έλληνες πυροσβέστες, καθώς και με τις τοπικές αρχές. Κατά τη διάρκεια της κοινής μας επιχείρησης είδαμε την αφοσίωση και τη δέσμευσή των Ελλήνων συναδέλφων μας για την καταπολέμηση των δασικών πυρκαγιών, οπότε δεν θα μπορούσαμε ποτέ να δηλώσουμε ότι δεν προσπαθούσαν να σβήσουν τη φωτιά.

Είμαστε εδώ για να υποστηρίξουμε τις ελληνικές αρχές και τους Έλληνες πυροσβέστες σε αυτές τις δύσκολες στιγμές που αντιμετωπίζουν. Ο Μηχανισμός Πολιτικής Προστασίας της ΕΕ αφορά την αλληλεγγύη και τη βοήθεια των πληγέντων χωρών σε δύσκολους καιρούς. Αυτή ήταν μία από τις αρχές στις οποίες όλοι οι συμμετέχοντες συμφώνησαν στην τελευταία τηλεδιάσκεψη με τον αξιωματικό σύνδεσμο του Κέντρου Συντονισμού Αντιμετώπισης Έκτακτης Ανάγκης, από τις Βρυξέλλες.

Η αποστολή μας είναι να καταστείλουμε και να σβήσουμε τις δασικές πυρκαγιές, χωρίς να έχουμε αρμοδιότητες όσον αφορά την πρόληψη πυρκαγιών.

Όσο για ορισμένες αναρτήσεις που προέρχονται από το Facebook και αναφέρουν ότι “ρωτάμε γιατί δεν χρησιμοποιείται την τεχνική κατάσβεσης «φωτιά στην φωτιά;”, είναι επίσης ένα μεγάλο ψέμα. Χρησιμοποιούμε παρόμοιες μεθόδους για την κατάσβεση των δασικών πυρκαγιών στη Ρουμανία όπως οι Έλληνες πυροσβέστες, αυτή η μέθοδος «πυρκαγιά» χρησιμοποιείται στη χώρα μας ως τελευταία επιλογή και σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις δεν συνιστάται. Τα μέσα ενημέρωησης της Ρουμανίας είναι στη διάθεση σας ανά πάσα ώρα.

Με την ελπίδα ότι η άποψή μας θα επιβεβαιώσει την ειλικρινή θέση των Ρουμάνων πυροσβεστών σε σχέση με την κοινή και συνεχή προσπάθεια όλων των δυνάμεων που ασχολούνται με τη διαχείριση αυτής της δύσκολης κατάστασης για τη χώρα υποδοχής, σας διαβεβαιώνουμε για την πλήρη υποστήριξη και εκτίμησή μας για τον επαγγελματισμό δείχνετε.

Με σεβασμό,
ο Ομαδάρχης της Ρουμανικής χερσαίας δύναμης με οχήματα

Συνταγματάρχης
POP Florin

11 Αυγούστου 2021

Μου το εστειλαν καπου… Εχω σιχαθει πια τον κοσμο που ανεβασει ψεματα παντου και παντα.

Θα αρχισουν να με κανουν να προτιμω απολυταρχικα καθεστωτα που απαγορευουν την χρηση του ιντερνετ σε ηλιθιους.

3 Likes

Ναι γιατί το να λες ψέμματα έχει να κάνει με το ίντερνετ και τα ΜΚΔ. Αλλά ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα τώρα, πλησιάζει και η Κοίμηση της Θεοτόκου και είμαστε σε πένθιμο/εορταστικό mood

2 Likes

Η προσβαση σε δημοσια πλατφορμα σε καθε σκουπιδανθρωπο και σε καθε ανενημερωτο αμορφωτο προβατο, εχει αυξησει κατα πολυ την διαδοση των λεγομενων fake news και των conspiracy theories.

Βεβαια το μεγαλυτερο conspiracy theory και ψεμα ολων των εποχων υπαρχει κυριολεκτικα περιπου 2021 χρονια, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα

4 Likes