Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ζούμε τη μέρα της μαρμότας σε αυτό το φόρουμ, ε;

2 Likes

Αν δε μου δώσεις νούμερα δεν πιστεύω τίποτα

Μέχρι να πιάσει το τσιπάκι καλά, αναγκαστικά θα τα λέμε εδώ πέρα

1 Like

Σιγα μην χρειαστει να δωσω νουμερα και για το οτι η γη ειναι στρογγυλη σε λιγο

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά… αυτό που ανέβασες και καλά θέλει να σβήσει την άσχημη εντύπωση που δημιουργήθηκε επειδή οι δικοί μας δεν έσβησαν τη φωτιά με φωτιά;

Επίσης αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα δεν ήταν ότι οι δικοί μας δεν γνωρίζουν τη μέθοδο, αλλά το ότι δεν τους το επιτρέπει το Δασαρχείο… κάτι για το οποίο δεν πέφτω από τα σύννεφα και ούτε θα ήταν απίθανο να συμβαίνει

Αυτο που ανεβασα ειναι επισημες δηλωσεις του Ρουμανου, που αντικροουν το narrative που βγηκε πως οι Ρουμανοι ελεγαν πως επρεπε οι δικοι μας να εχουν σβησει την φωτια απο την πρωτη μερα, και πως οι δικοι μας ειναι αχρηστοι.

Εχουμε πολλα προβληματα ως χωρα, αλλα το να κραζουμε τους πυροσβεστες που ρισκαρουν την ζωη τους για μενα ειναι τουλαχιστον υπερβολικο.

Η γενική γνώμη πιστεύω πάντως ότι οι πυροσβέστες μας είναι ήρωες και αβοήθητοι και καθόλου άχρηστοι

5 Likes

Κανεις δεν εκραξε τους πυροσβεστες.

Οι Πολωνοι κραζουν στη Deutsche Welle, οχι τους πυροσβεστες ομως βεβαια.

1 Like

Τους εκραξε εμμεσα οποιος αναπαρηγαγε ψευτικες δηλωσεις των Ρουμανων.

Όσοι εδώ μιλήσαμε για τους Ρουμάνους, μέσα σε αυτούς και εγώ, το κάναμε για να δηλώσουμε την έλλειψη οργάνωσης εκ μέρους του κράτους η οποία βεβαια δεν βοηθάει τους πυροσβέστες και βάζει τροχοπέδη στις προσπάθειες τους.
Δεν νομίζω ότι έκραξε κάποιος τους πυροσβέστες οι οποίοι αναμφίβολα κάνουν τεράστιες προσπάθειες όλες αυτές τις μέρες, έχοντας να αντιμετωπίσουν πρωτοφανείς καταστάσεις δεδομένης της έκτασης που έχουν οι φωτιές σε όλη τη χώρα.

3 Likes

Αυτό το βλαμμένο που έχουμε για πρωθυπουργό, πάλι χαμογέλαγε στη συνέντευξη; Του χει πει κανείς πως το σύνθημα που μας ενώνει δεν αφορά ούτε τον πατέρα ούτε το γιο του;

3 Likes

Αυτά που βλέπουμε σήμερα είναι αυτά τα οποία κάηκαν αλλά δεν βλέπουμε αυτά τα οποία σώθηκαν

OK εχει ενα δικιο. Θα μπορουσε να βγει ο Τσιπρας και να πει οτι οκ καηκαν 100 στο Ματι αλλα θα επρεπε να επικεντρωνουμε στα 10 εκατομμυρια που δεν καηκαν.

Μαλακες ποιοι του γραφουν τις μαλακιες που λεει, πραγματικα ομως?

3 Likes

Μάλλον ο σιλας

5 Likes

ή ο παπαπα

2 Likes

Ένα πράγμα που δε φαίνεται να απασχολεί κανέναν, είναι πως τα δάση γενικά καίγονται. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχουμε κάποιο “αρχαίο” δάσος στην Ελλάδα? Πόσο σίγουροι είμαστε πως το δάσος στη Βαρυμπομπη θα έμενε εκεί τα επόμενα 400 χρόνια? Αν δεν υπήρχε ο αστικός ιστός πιο νότια, μπορεί το δάσος εκεί να καιγόταν και να “κατέβαινε” πιο κάτω γιατί βρήκε ιδανικές συνθήκες, στήθηκε ένα οικοσύστημα κλπ κλπ.

Τι θέλω να πω. Βάζοντας πχ ανεμογεννήτριες στα τωρινά μέρη που υπάρχουν δάση, στην ουσία φτιάχνεις το δρόμο ώστε ο άνθρωπος κάποια στιγμή να παρέμβει και σε αυτές τις περιοχές στο μέλλον, γιατί πχ ο χώρος που τοποθετούνται οι ανεμογεννήτριες να είναι συμβατές με μια τεχνολογία που δεν υπάρχει ακόμη. Αυτό δεν είναι κάτι που δεν κάνουμε, θέλουμε τα ήδη υπάρχοντα μέσα παραγωγής να αξιοποιούνται κατά το δυνατόν πιο πολύ (πχ μετατροπή εργοστασίων για νέες γραμμές παραγωγής).

Σε συνδυασμό με το ότι δεν αφήνουμε διαθέσιμο χώρο στα δάση να αναπτυχθούν δυσκολεύεται η αναπλήρωση του πράσινου, δεν μπορεί το δάσος να δημιουργηθεί στο Κουκάκι, πρέπει να είναι εκεί που είναι τώρα.

Τέλος οι ανεμογεννήτριες και οποιαδήποτε “επένδυση” που μπαίνει κοντά σε αυτές τις περιοχές, από τη στιγμή που δεν είναι κρατικές, σημαίνει πως ο διαθέσιμος δημόσιος χώρος μικραίνει και δεν αποφασίζουμε εμείς γι’αυτόν πια. Αν οι ανεμογεννήτριες ήταν κρατικές, ναι θα είχε νόημα κάπως, αλλά δεν είναι, και τα διαθέσιμα μέρη πράσινου θα καταλήξουν να υπάγονται σε ιδιώτες. Για ποιο λόγο να ενδιαφέρει έναν Αμερικανό ή Γερμανό που επενδύει σε αυτά τα έργα αν μειώνονται αυτοί οι χώροι, το μόνο του συμφέρον είναι η επένδυσή του

Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι οι ανεμογεννήτριες έχουν και αρκετά μεγάλο κόστος (κατασκευή, συντήρηση κλπ) και όχι τόσο μεγάλη απόδοση, αν σκεφτεί κανείς ότι δεν υπάρχει πάντα κατάλληλος άνεμος. Πιο αποδοτική, από τις ανανεώσιμες πηγές, για τη χώρα μας μάλλον είναι η ηλιακή, όπου θα έπρεπε να γίνουν περισσότερες επενδύσεις σε σχέση με την αιολική. Και αν το πάμε από την σκοπιά των “οικολόγων”, η αιολική προκαλεί και θανάτους πτηνών.

Πριν στηθούν ανεμογεννήτριες γίνονται μελέτες που διαρκούν χρόνια, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Κι αυτές φυσικά έχουν κόστος.

Ναι, ξέρω ότι κανονικά επιλέγουν μετά από μελέτη την περιοχή όπου θα τοποθετηθούν οι ανεμογεννήτριες. Αλλά και πάλι η σχέση απόδοση/κόστος πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με τα φωτοβολταϊκά. Μπορεί να κάνω και λάθος.

αν εγινε και οπαδικο συνθημα ο κουλης… χαχαχα. μακαρι αυτο να φαινοταν και στην καλπη φυσικα.
και κατι μου λεει οτι η απαντηση θα ειναι για κορωνοιο και διασπορα απο τους νεουςκαι ματ με ξυλικι.

2 Likes

Χωρις τεχνολογιες αποθηκευσης, οι υφισταμενες τεχνολογιες φβ και αιολικων δεν μπορουν να γινουν και πολυ καλυτερες. Καθε μια τους εχει θετικα και αρνητικα, με κοινο αρνητικο οτι η ενεργεια που παραγουν πρεπει να καταναλωνεται επιτοπου. Αυτο θα λυθει με αποθηκευση και θα ειναι τεραστιο βημα μπροστα.

3 Likes

Υπάρχει και αυτή η επικαιρότητα

https://athens.indymedia.org/post/1529191/

2 Likes