Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αρα αν δεν ξερεις ορθογραφια, το γραφεις λαθος τεσσερις φορες. Τα ιδια λεμε.

2 Likes

ναι καλέ, επαύξησα

1 Like

Μπαγασα νομιζω οταν ειναι θηλυκο γραφεται τεσσερεις :stuck_out_tongue:

2 Likes

τέσσερες

2 Likes

Δεν κατάλαβα αν το λες σοβαρά ή όχι, αλλά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Και δεν το βλέπω πουθενά να αναφέρεται online.

Θα μπορούσα να δεχτώ αυτό:

Αλλά σε κάθε περίπτωση, το Lexigram αναφέρει το “τέσσερις” ως ορθό. Έχεις μία free ευκαιρία για να το διαβάσεις, έπειτα είναι συνδρομητικό: τέσσερις - Νέα Ελληνικά : Κλίση, Λεξικό Νέας Ελληνικής, Ορθογραφία, Αναγνώριση, Γραμματική (Νεοελληνική Και Λόγια) - Lexigram

1 Like

Ας μας το πει καποιος πιο καταλληλος, εγω ενας απλος μηχανικος ειμαι :upside_down_face:

1 Like

Εντωμεταξυ εισαι που εισαι ανορθογραφη μου θες και καθαρευουσες μη χεσω, αμα εγραφε σπιτι θα ηταν πολυ λαικο, επρεπε να γραψει οικια, δεν γινοταν αλλιως…

2 Likes

Ε νομίζω ότι όλοι μιλάμε για το ίδιο όταν αναφερόμαστε σε πλοίο.
Αλλά εδώ μιλάμε για το αφεντικό της χώρας, το πραγματικό, οπότε μην έχουμε απαιτήσεις…

Δεν γνωρίζω σε ποιο πλοίο και ποιο αφεντικό αναφέρεστε, αλλά αν ήταν αλήθεια κάτι τέτοιο τότε θα έπρεπε οι μάρτυρες να “βγαίνουν από τη μέση” σταδιακά, δικαστικοί να μεταναστεύουν, τα ΜΜΕ σχεδόν σύσσωμα να αποσιωπούν κλπ κλπ…

Εντάξει, πολύ τραβηγμένο, δεν γίνονται αυτά!!!

9 Likes

Καλα κι εσυ γραφεις το μπαλα με δυο λαμδα, και δεν εισαι απο Θεσσαλονικη, τι να λεει…

Τώρα που λέτε γι’ αυτά τα ορθογραφικά, ν’ αναφέρω ότι μόλις τις προάλλες ανακάλυψα ένα περίεργο και μου φάνηκε τόσο γαμάτο που όλο λέω να το χρησιμοποιήσω κάπου. Μιλάω για το επίρρημα “πεζή”, του τύπου: οι ληστές διέφυγαν πεζή, και το πέτυχα δύο φορές (και μέσα μου κορόιδευα το πώς ξέφυγε τέτοιο ορθογραφικό σ’ επίσημο κείμενο) μέχρι να το ψάξω και να καταλάβω τι παίζει μ’ αυτό.

4 Likes
4 Likes

Επιτέλους! Η δασοπυρόσβεση χρειάζεται και τα κατάλληλα μέσα!

Σε αλλα νέα

4 Likes
1 Like

19 Likes

Κανένα απολύτως μέτρο υποχρεωτικότητας για αστυνομικούς, λιμενικούς, στρατιωτικούς και ιερωμένους. Ούτε καν μια λεξούλα να τους αναφέρει σε αντίθεση με εκπαιδευτικούς, φοιτητές, ηθοποιούς, μουσικούς κλπ που τους ανέφερε 100 φορές.
Η αποθέωση του α λα καρτ.
ΟΚ Κικίλια, καταλάβαμε.

(P.G. Papanikolaou)

5 Likes

Σεγκούρο;

6 Likes

239231566_10159578699742442_8763804426792562983_n

19 Likes

Πολύ σωστή παρατήρηση, όμως, κατά τα λοιπά νομίζω ότι επιτέλους καλά το πάνε. Υπάρχει μια ισορροπία συνταγματικών δικαιωμάτων-ελευθεριών-υποχρεώσεων, που συνοψίζεται στο ‘για λόγους δημόσιας υγείας, αν επιλέγεις να είσαι ανεμβολίαστος, ή θα χάσεις πράγματα ή θα γίνει η ζωή σου δύσκολη’.

3 Likes

Και όσοι παραμένουν ανεμβολίαστοι όχι λόγω επιλογής; Πόσος κόσμος πήγε να κάνει το εμβόλιο και λόγω ιατρικού ιστορικού, φαρμάκων, υγείας κλπ, έφαγε άκυρο; Πολλοί; Λίγοι; Δεν έχει σημασία. Αυτοί άραγε, σε ποια κατηγορία ανήκουν; Των “προσφύγων”;

3 Likes