Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Η πλειοψηφία που δεν έχει ψηφίσει τον κάθε Μητσοτάκη, δεν φταίει που κυβερνάνε ολιγαρχικά. Το πρόβλημα είναι στο σύστημα το ίδιο, το οποίο δεν αλλάζει εκ των έσω, αλλά θέλει εκρίζωση και ανατροπή (κατά τη γνώμη μου πάντα).

25% περίπου επί του εκλογικού σώματος, 36% επί των ψηφισάντων… σε κάθε περίπτωση μειοψηφία.
Η συμμετοχή από μόνη της δεν εξασφαλίζει τίποτα. Με ποια κριτήρια θα ψηφίσουν; Ποια ενημέρωση, πληροφόρηση, παιδεία έχει παρασχεθεί από το κράτος στους πολίτες για να σκέφτονται και να αποφασίζουν υπεύθυνα; Δυστυχώς μεγάλο ποσοστό δεν είναι σκεπτόμενοι πολίτες, ή κοιτάζουν αποκλειστικά την προσωπική βόλεψη και το βόλεμα των παιδιών (ξέρουμε όλοι παραδείγματα από τον περίγυρό μας).

Για μένα είναι λάθος να μην πας να ψηφίσεις. Γιατί κάποιοι άλλοι σίγουρα θα πάνε και θα ψηφίσουν τον χειρότερο που υπάρχει (βλέπε Μητσοτάκης).

3 Likes

Ας δηλωσουν ετεροδημοτες, να ψηφισουν εκει που μενουν.

Ποιος φταιει για αυτο;

Οι επομενες εκλογες ειναι με απλη αναλογικη, θα δουμε και εκει ποσο φταιει μονο το κρατος και το συστημα και ποσο δεν εχουν καμια ευθυνη οι πολιτες.

1 Like

Εννοείται ότι η αποχή δεν είναι η λύση. Κάποιοι πολιτικοί χώροι την προωθούν, αλλά είναι λάθος.

Καμία όχι, το ποσοστό ευθύνης που αναλογεί στον καθένα. Όταν ψηφίζεις με κριτήριο το πως θα βολευτείς εσύ και τα παιδιά σου, γράφοντας στα παπάρια σου την υπόλοιπη κοινωνία και το γενικό καλό, τότε έχεις ευθύνη.
Δυστυχώς οι επόμενες εκλογές θα είναι εμβόλιμες για να ξαναγυρίσουν στο εκλογικό σύστημα που άλλαξαν ξανά.

1 Like

όχι μόνο δεν είναι λύση… αλλά η ψήφος του ηλίθιου αποκτά περισσότερη δύναμη με την αποχή, γιατί ο ηλίθιος θα πάει οπωσδήποτε να ψηφίσει

6 Likes

Αργοπορημένα (μιας και τώρα διάβασα την όλη συζήτηση), quote-άρω τον αγαπημένο μου (και δεν το λέω ειρωνικά αυτό) Ακέβαλο Καβαλάρη, μιας και τα κατάφερε να με κάνει να διαφωνήσω κάθετα μαζί του σε λιγότερο από ένα μήνα!

Πρώτα απ’ όλα να ξεκαθαρίσω ότι λόγω έλλειψης οποιουδήποτε social media εκ μέρους μου (με την εξαίρεση αυτού του forum), δεν έχω αντιληφθεί ακριβώς τη δημοφιλία αυτού του συνθήματος. Επίσης δε θα σταθώ στην όλη συζήτηση περί “χυδαιότητας” (γιατί θεωρώ ότι τέτοιου είδους επικλήσεις για “ευγένεια”, “σαβουάρ βιβρ”, “πολιτισμό” κλπ. συνήθως γίνονται από αυτούς που καλλωπίζουν (ή και οργανώνουν) την ασχήμια αυτού του κόσμου και μετά το παίζουν έκπληκτοι όταν βλέπουν τι γεννάει αυτή η, κατά τ’ άλλα, “ορθολογική” κοινωνία) ή “σεξισμού” (γιατί νομίζω ότι κάνει μία πολύ επιφανειακή κριτική σ’ ένα λεξιλογικό επίπεδο, χωρίς ν’ αντιλαμβάνεται την περιεχομενιακή διάσταση που μπορεί να μεταβάλλεται κάθε φορά).

Ήθελα απλά να πω πόσο λάθος βρίσκω το ξέπλυμα του “λαού”, όταν διαβάζω ότι ο λαός έτσι μιλά, τι να κάνουμε τώρα, δεν μιλά με γραβάτες και εγκυκλοπαίδειες στο χέρι. Ναι, ο λαός έτσι μιλά, όπως κάνει πολλά άλλα πράγματα “ο λαός”: έτσι πηδά, έτσι γαμά κλπ. κλπ. Αν είναι δυνατόν να αβαντάρουμε κι εμείς ένα διαχωρισμό της “πλέμπας” και των “γραβατωμένων”, λες και υπάρχει ένα καθαγιασμένο, αμόλυντο υποκείμενο που εκ φύσεως μπορεί και δικαιολογεί την κάθε πράξη του, μόνο και μόνο επειδή είναι ο φορέας της. Είδαμε τον “λαό” τόσα χρόνια πώς μιλά στις γυναίκες και τα παιδιά του, πώς συμπεριφέρεται στους σκουρόχρωμους, πόσο ψοφά να δείξει τη μαγκιά και το νταηλίκι που ξεχυλίζει από τους πόρους του, πόσο επιρρεπής είναι στο να λύνει την κάθε προσωπική του διαφορά με υπέρμετρη βία κλπ. κλπ. Ναι, αυτός ο λαός, καλύτερα ν’ ανοίξει καμιά εγκυκλοπαίδεια λέω εγώ, κι ούτε θα πρέπει να υπερηφανεύεται αν δεν τις ανοίγει που και που. Δε θα υποκλιθούμε στις λογικές του όχλου, είτε αυτές σήμερα λένε “Μητσοτάκη γαμιέσαι” και εκτονώνονται (μεταφορικά και ίσως κυριολεκτικά κάποιοι), είτε πριν 10 χρόνια την έπεφταν και ξυλοφόρτωναν τον Χατζηδάκη ή τον Παναγόπουλο ή δε θυμάμαι εγώ ποιον άλλον. Κοίτα να δεις που στο τέλος μ’ αυτά που λέω θα παρεξηγηθώ κιόλας, δηλαδή.

Υ.Γ. Τουλάχιστον αστείο το να γράφεται ότι ίσως τέτοια συνθήματα (ή οποιοδήποτε σύνθημα) θα συμβάλει στο να πέσει κάποια κυβέρνηση. Ας μην μπερδεύουμε τα ιντερνετικά trends με τον δρόμο.

Υ.Γ2 Από που κι ως που είναι “όλα τα συνθήματα οπαδικά” και μάλιστα “αυτά που φωνάζουν οι αναρχικοί” το ίδιο;

3 Likes

Το ενα πραγμα που σιγουρα δεν παρεξηγησα, ειναι οτι εστιασες στο λιγοτερο σημαντικο απο ολα τα ζητηματα που συζητηθηκαν γυρω απο το “ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΓΑΜΙΕΣΑΙ” (με κεφαλαια γιατι ειμαι οχλοκρατης)

3 Likes

…ντοκουμεντο,ξεκινησαν οι εργασιες για το στησιμο γραφειου για το προσωπικο…

…ξεκινησαν και οι πρωτες προσληψεις περιμετρικα του Ολυμπου…


γουελκαμ του γκρις πιπολ,γουι εντερτε-ι-ν γιου,αγαπη μονο
tsonh

6 Likes

Καρδούλα επειδή είσαι κι εσύ της οχλαγωγίας :stuck_out_tongue:

Ήρεμα ήρεμα δεν είμαι οχλοκράτης (διαχρονική επιτυχία των Ζιγκ Ζαγκ)

2 Likes

16 Likes

Η σφαλιάρα στο παπαγαλάκι του Τουίτερ ακούστηκε μέχρι την Οττάβα…

14 Likes

Μη αποστολή 112 sms για εκκένωση στα Βίλια, λόγω πεποίθησης πως θα οριοθετηθεί η φωτιά. Δυό τινά:

Α. Αν οριοθετηθεί όντως, θα φάνε κράξιμο για τις προηγούμενες φωτιές και εκκενώσεις.
Β. Αν δεν οριοθετηθεί, θα φάνε πάλι κράξιμο.

Στα ζάρια το παίζουν;

7 Likes
2 Likes

Μετά απορούμε γιατί η χώρα δεν παει μπροστα…

νταξει γιναμε κανονικα ρεζιλι, δειχνει πυροσβεστη με μπουκαλι φιλε…

4 Likes

Ενδιαφέρουσα ιστορία, να ξεφύγουμε λίγο από τις πυρκαγιές και τον κορωνοιό!

Μου έκανε εντύπωση εκεί που οι αστυνομικοί εντόπισαν μαχαίρι με το οποίο η 24χρονη είχε απειλήσει πριν λίγη ώρα το γκόμενο της.

Γενικώς όλη η ιστορία έχει σασπένς!

1 Like

τι κουλή ιστορία… Αλλα γενικά εκνευρίζομαι όταν διαβάζω ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι τα 56γρ. κάνναβης κι όχι ένα πλοίο γεμάτο κόκα, ας πούμε… Λαβράκι πιάσανε τα τσακάλια της ΔΙΑΣ, που δύο άτομα πάνοπλα καταδίωξαν 20χρονο που ήταν με τα πόδια και κατάφεραν να καταλήξει ο ένας με σοβαρά τραύματα στο νοσοκομείο…

7 Likes

Βασικά “μακάρι” να ήταν κόκα, πρέζα είχε, αν μιλάμε για το ίδιο.

5 Likes

Μπα, η Κέλλυ καπως εμαθε απο την αστυνομια μια αστεια ιστορια κι αποφασισε να την κανει μεγα θεμα, αφου τετοιες μερες δεν παιζουν σοβαρες ειδησεις. Αλλα επειδη ειναι καλοκαιρακι, γραφει με τα ποδια. Την πρωτη φορα σκεφτηκα “λαθος ηταν, βιαστηκε”. Στην τεταρτη απλως πονεσαν τα ματια μου.

8 Likes

το ότοκορρεκτ δεν μπορεί να ξεχωρίσει το περιεχόμενο της λέξης, μόνο την ορθογραφία της :confused:

1 Like