Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Και εγω συμφωνω οτι αυτο το σοι ειναι απο τα πιο σιχαμερα που υπαρχουν… Αλλα και παλι δεν κατηγορω τους ιδιους , αλλα αυτους που τους δινουν την εξουσια αυτου το ερημου τοπου ξανα και ξανα ( λες και δεν ξερουμε πως θα ειναι… ) Οποτε το ουσιαστικο προβλημα δεν ειναι αυτοι , αλλα το ποσο ευκολα ενας ολοκληρος λαος για 40 χρονια απλα δεν μαθαινει…

5 Likes

Προφανώς ο @karvou δεν γνώριζε για το έρχεται π@@τσα, συμφωνώ με όλους ότι δεν μπορεί να πει κανείς ούτε “οργανωμένη” ούτε “καμπάνια” αυτή την αντίδραση -παρότι την εκμεταλλεύτηκαν πολιτικά όσοι την χρειάστηκαν- και, κατά την άποψή μου, ο προ τριετίας Αρκάς είναι το αντίστοιχο του μποτ/τρολ του σημερινού τουίτερ: ανώνυμος, όπου φυσάει ο άνεμος, αισχρός με τον δικό του τρόπο.

Όμως μια παρατηρηση προς Q: βλέπω ότι τελευταία είσαι πολύ ψύχραιμος και μετρημένος :rofl:

4 Likes

ναι ενω πριν

5 Likes

Πρόκειται για τη χειρότερη κυβέρνηση από τότε που μπορώ να θυμηθώ την πολιτική, αυταρχική, αναποτελεσματική, φαγοπότι φουλ και για τον πεοντα γενικά.

Αστείο το περί εκστρατείας,το σύνθημα ξεκίνησε κατά τύχη από εκείνο το θεουλη που το είπε live και αναπτύχθηκε ταχύτατα επειδή γαμιεται ο Κούλης και όλη η ΝΔ, αν δεν γαμιοσαντε δεν θα το λέγε και ο κόσμος.

Το μόνο που με χαλάει είναι πως σαν σύνθημα έχει μια κάπως πατριαρχική χροιά, το Μητσοτάκη ψοφα είναι κάπως πιο lgbt friendly και πιο για όλη την οικογένεια

11 Likes

Καλά, είναι δυνατόν να συζητάμε αν είναι χυδαίο σύνθημα το Μητσοτάκη γαμιέσαι;

Οι λαοί κάνουν επαναστάσεις, απεργίες, πολεμάνε για το δίκιο τους και θυσιάζονται, και εμείς αναρωτιόμαστε αν ένα τέτοιο σύνθημα είναι υπερβολικό και χαμηλού επιπέδου;

Ο λαός έτσι μιλά, τι να κάνουμε τώρα, δεν μιλά με γραβάτες και εγκυκλοπαίδειες στο χέρι. Και όπως κάθε σύνθημα, δεν αποτελεί προφανώς ολοκληρωμένη πολιτική πρόταση, αλλά μια σύντομη φράση με υψηλή συναισθηματική φόρτιση, που μεταδίδει ένα μήνυμα. Και το “ψωμί, παιδεία, ελευθερία” ήταν ένα τέτοιο, αλλά συνοδεύτηκε από το “Καραμανλής ή τανκς” δυστυχώς. Ας μην περιμένουμε το Μητσοτάκη γαμιέσαι να φέρει την λύση στην Ελλάδα. Ίσως όμως να συνέβαλε στην συμπύκνωση των συναισθημάτων του λαού σε μια φράση και να συμβάλλει στην πτώση αυτής της κυβέρνησης.

Υ. Γ. Η όλη συζήτηση για το αν είναι χυδαίο, μου έφερε στο μυαλό αυτήν την θρυλική σειρά διακωμωμώδησης του μοντέρνου αναρχικού κινήματος

11 Likes

Καμπάνια διαρκείας όχι, αλλά υπήρξαν οι “αυθόρμητες αντιδράσεις” του ολυμπιακού λαού το 2004/5 με την προσωρινή αφαίρεση βαθμών (επεισόδια Νέας Σμύρνης) με εκπληκτικής έμπνευσης συνθήματα στο Καραισκάκη όπως “τίνος είναι ρε Νατάσα τα παιδιά, το να είναι του Τζιοβάνι, τ’ αλλο είναι της 7”.

3 Likes

Εγώ συνυπογράφω! Διαβάζω λίγο διαγώνια το θρεντ παιδιά, γτ είμαι σε διακοπές. Το σύνθημα είναι καλό για ξεθυμασμα αλλά ούτε πολιτικό είναι ούτε αριστερό, σίγουρα όχι αναρχικό. Οπαδικο είναι και ας έχουμε την αυτογνωσία να το πουμε.

2 Likes

Κάτσε τώρα, μιλάμε ότι βγαίνουν με το εκπληκτικό ποσοστό του ~25% του εκλογικού σώματος και κυβερνούν το 100% της χώρας. Ε δε νομίζω να φταίει μετά ολόκληρος λαός για τη “δημοκρατία” που διαθέτουμε…

Ολα τα συνθηματα οπαδικα ειναι, και αυτα που τα φωναζουν αναρχικοι το ιδιο, αυτη ειναι η φυση των συνθηματων.

Το οτι σοκαριζομαστε απο την απιστευτη χυδαιοτητα του συγκεκριμενου συνθηματος παντως με αφηνει αφωνο, αναρωτιεμαι αν χανω κατι.

3 Likes

Πολιτική ορθότητα λέγεται, η οποία όμως υπάρχει μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις. Όταν γαμιουνται (από τους ίδιους) εργασιακά, παιδεία, υγεία και γενικά η χώρα, είναι μεταρρυθμίσεις.

7 Likes

Α δηλαδή μόνο οι κακοί Μητσοτακηδες και κάθε άλλη κωλοοικογενεια φταίει…ο λαός δεν έχει καμία ευθύνη…ε για αυτό επειδή ποτέ δεν υπάρχει ατομική κοινωνική ευθύνη , και πάντα θα φταίει κάποιος άλλος , είναι όλα όπως είναι …

5 Likes

Ας συμμετεχει με την ψηφο του λοιπον.

2 Likes

Ε βασικά αυτό. Όταν δεν μπαίνεις καν στον κόπο να ψηφίσεις, φυσικά και φταις για τις συνέπειες και, σίγουρα, δικαιούσαι πολύ λιγότερο να γκρινιάζεις κατόπιν.
Πάρτε την κωλάρα σας και τραβάτε να ψηφίσετε ρε σαπάκια, ήμαρτον δλδ. Πάτε μετά για μπάνιο, νταξ, 6 μήνες καλοκαίρι έχουμε.

3 Likes

Δεν μιλάμε για αστική ευγένεια. Δεν είμαι η Βοζενμπερκ που μιλάει για βούρκο ενώ υπηρετεί εκείνους που κάνουν τις “μεταρρυθμίσεις”.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δεν ψηφίζουν όχι γιατί θα χάσουν το μπάνιο τους αλλα γιατί δεν θέλουν να δώσουν την ψήφο τους σε αυτό το πολιτικό σκηνικό γενικά…σε αυτό που έχουν φτιάξει και συντηρούν κυβερνήσεις, αντιπολιτεύσεις αλλά και τα “μικρότερα” κόμματα.
Που δεν βλέπουν κάποιον που μπορεί να τους εμπνεύσει, να τους δώσει ένα λόγο να πιστέψουν ότι μπορεί να αλλάξει την κατάσταση.
Και το κυριότερο, δεν τους ενδιαφέρει ποιος είναι ο λιγότερο κακός…
Ούτε τους ενδιαφέρει να ψηφίσουν κάποιον για να μην βγει ο άλλος.

Έτσι τουλάχιστον το σκέφτομαι εγώ που απέχω απόλυτα συνειδητά εδώ και πολλά χρόνια.

6 Likes

Εντάξει ρε παιδί μου και πόσοι πιστεύεις ότι απέχουν από άποψη; Η συντριπτική πλειοψηφία απλά βαριούνται “να τρέχουν κυριακάτικα”.

Νομίζω μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα άτομα που πρέπει να αλλάξουν περιφέρεια για να ψηφίσουν παρά οι “ωχ αδερφέ”… Έχουμε και ένα εκλογικό σύστημα ψιλοσαπιο

Μα δεν υπάρχουν ειδικά εκλογικά κέντρα στον τόπο κατοικίας για αυτές τις περιπτώσεις ή θυμάμαι κάτι λάθος;
Και πάλι, προσωπικά, δε νομίζω ότι κι αυτοί είναι τόσοι πολλοί πάντως.

1 Like

E καλά, άμα ήθελαν να ψηφίσουν, απλά θα άλλαζαν την περιφέρεια που ψηφίζουν.
Είναι πανεύκολο και κυρίως και ουσιαστικό, γιατί πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψηφίζεις (ειδικά) δημοτικές εκλογές σε μια περιοχή που δεν κατοικείς.

3 Likes

Δεν νομίζω ότι είναι η μεγάλη πλειοψηφία.
Και στο περιβάλλον μου βλέπω αρκετό κόσμο που δηλώνει απογοητευμένος και εχει άποψη για τα πράγματα, δεν είναι της φάσης “σιγά μην χάσω εγώ την Κυριακή μου για να στηθώ στην ουρά στα εκλογικά κεντρα”.