Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Να αγιάσει το στόμα σου starstruck! Επιτέλους, σχολίασε κάποιος τη συμμετοχή του Πάγκαλου στη νέα κυβέρνηση! Με του ΛΑ.Ο.Σ δεν έχω ασχοληθεί καν, για να πω την αλήθεια. Με αφήνουν τελείως αδιάφορη τέτοιες απόψεις. Τον Γεωργιάδη τον “έμαθα” από την εκπομπή για τα βιβλία του (από κάτι σατυρικά βιντεάκια) και την άλλη που είχε πάρει σβάρνα όλες τις εκπομπές και τον αποκαλούσε “μπουμπούκο” -το υπουργείο τον μάρανε κατά τ’ άλλα- και τον Βορίδη μόνο ακουστά κι αυτόν. Ο Πάγκαλος, όμως, τους ξεπερνάει όλους! Είναι ο πιο μισητός ο χοντροβούβαλος καραγκιόζης, που έβγαινε και κορόιδευε κατάμουτρα τον κόσμο, που τόσα χρόνια τον εμπιστευότανε -το θράσος αυτουνού κανένας άλλος! Κάθε φορά που τον βλέπω στην τηλεόραση…μισό -γιατί δεν τον χωράει το πλάνο- μου ξυπνάει τα δολοφονικά μου ένστικτα.

Ναι, ναι…ασχοληθείτε με τον παγκαλο…

:-k:-k:-k μάλλον εξωπραγματικό εννοείς

κατά τα άλλα αρχίζει και ξεθωριάζει η λάμψη της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας που τόσα χρόνια δοξάζαμε και φαίνεται το τι αντιπροσωπεύε…και ελπίζω ότι όσο και να προσπαθούνε να τα μπαλώσουνε τα ΜΜΕ ο λαός θα το συνειδητοποιεί

Γιατί είχαμε κακομάθει από “αριστερές” κυβερνήσεις και τώρα ήρθαν οι “δεξιοι” και μας κακοφαίνεται;:-s

Γιατί όμως; Τουλάχιστον, οι άλλοι ξέρουμε τί είναι και δεν πιστεύω ότι, σε άλλη περίπτωση, το λαός θα επωφελούταν, αν κάτι τέτοιοι δεν οδηγούσαν τα πράγματα εκεί που τα οδήγησαν. Αυτή η ιστορία, αργά ή γρήγορα, (παρακαλάμε να) θα τελειώσει, και όταν τελειώσει κάτι Γεωργιάδηδες και λοιποί θα πάρουν από τα τρία το μακρύτερο…υπουργείο:p

Κάτι Πάγκαλοι και κάτι Βενιζέλοι όμως, που δεν έχουν χορτάσει να μας τα τρώνε, έβγαιναν και ξανάβγαιναν… και σα να μην έφτανε που αυτοί μας έφεραν εδώ που μας έφεραν (μαζί με την ν.δ) μας ειρωνεύονται κιόλας! Δηλαδή, από κεί και πέρα ποιό λαός να σχολιάσουμε; Και που κάτι Καρατζαφέρηδες ανέλαβαν υπουργεία, αυτοί (πασόκοι, νδτες) φταίνε. Και τώρα εκτός από τους δεξιούς, μας κατσικώθηκαν και οι ΑΚΡΟδεξιοί και μάλιστα, ο Καρατζαφέρης το έπαιζε και “βαρύ πεπόνι” στην αρχή, αλλά μετά μόλις του τάξανε μερίδιο στην εξουσία, τα ξέχασε όλα για τη σωτηρία της πατρίδας -όπως κραυγάζει στο τέλος κάθε λόγου του.[-X#-o Αυτή, λοιπόν, είναι η αξία τους να τους “απειλεί” και να τους “εμπαίζει” ο κάθε παπάρας και στο τέλος να τα λουζόμαστε εμείς!

2 χρόνια μετά και ακόμα ο κόσμος ασχολείται με τον Πάγκαλο λες και αυτός είναι το πρόβλημά … τι να πω τα θέμε και τα παθαίνουμε …

και για όποιον δεν έχει καταλάβει:

"Greyhound racing is the sport of racing greyhounds. The dogs chase a lure (traditionally an artificial ‘hare’ or ‘rabbit’) on a track until they arrive at the finish line. "

Ο Πάγκαλος τα 2 αυτά χρόνια παίζει τον ρόλο του λαγού ώστε ο κόσμος να ασχολείται με αυτόν και να μην κοιτάει τι κάνει όλη η υπόλοιπη κυβέρνηση …
Μιλάμε για μέλος της κυβέρνησης ΧΩΡΙΣ κάποιο αντικείμενο … απλά υπάρχει για να πετάει τις trollιές του και ο κόσμος να τσιμπάει …
Ε καλά να πάθετε ξέρω γω …

Ναι, ίσως και να χεις δίκιο, μιλήσαμε όμως για τη συμπεριφορά του ξέρω γω. Δεν βγάλαμε τους υπόλοιπους λάδι…Αλίμονο! :wink:

Αυτό που βλέπω ΕΓΩ να γίνεται αυτά τα 2 χρόνια είναι ένα γενικό και συνεχές κράξιμο του Πάγκαλου και η σχεδόν παντελής απουσία αναφοράς όλων των άλλων …
Με πρωτεργάτες ε αυτό Λαζόπουλο και Αρβύλα βεβαίως βεβαίως …

Τί να σου πω; Και εγώ τον κράζω, όχι επειδή το είπε ο Λαζόπουλος ή οι ράδιοαρβύλα… δεν τους παρακολουθώ κιόλας! Το θέμα ήταν οι δηλώσεις του, που έκαναν αίσθηση σε πολλούς -ακόμη κι αν το έκανε για να “θολώσει τα νερά”. Βασικά, δεν ξέρω τί να απαντήσω:p και ούτε μ’ αρέσει να το παίζω ψαγμένη στα πολιτικά, γιατί δεν είμαι. Τα τελευταία δέκα χρόνια όμως βλέπω και ζω σε όλο του το μεγαλείο το Ελληνικό κράτος και τις σάπιες κυβερνήσεις του, που διαδεχόταν η μία την άλλη μέχρι πρότινως και ίσως, να ναι και ο λόγος που απέχω από όλα αυτά. Αλλά, επ’ ουδενί, δε θεωρώ καθαρούς τους υπόλοιπους. Οι άλλοι δεν ξέρω τί κάνουν…

Με την είσοδο του ΛΑΟΣ στη κυβέρνηση σε μελλοντικές κινητοποιήσεις στα πέριξ της πλατείας Συντάγματος θα απομακρυνθούν απ’ τις μαζώξεις και αρκετοί ελληνόψυχοι με ότι συνεπάγεται αυτό.

Και τούτο δω το φοβόσαστε; Ρε είναι τελείως γελοίος! Είμαστε φασίστες λέει, φιλάει την εικόνα και δακρύζει, αλλά το αποκορύφωμα ήταν το τελευταίο με την Αγία Σοφιά… Αυτός νομίζει ότι άμα βγει στην εξουσία θα πάρει και την Πόλη… Είναι επικίνδυνος πάντως μπορεί να προκαλέσει κανά διπλωματικό επεισόδιο! :lol:

Να κάνω μια ερώτηση;
Γιατί είναι στην Βουλή; :?
Θα έπρεπε να προβληματίζει κάθε νοήμων άνθρωπο αυτή η ερώτηση θαρρώ

ο καρατζαφερης εχει αρκετα στοιχεια απο ανδρεα παπανδρεου…βαζω στοιχημα οτι ηταν το ειδωλο του…πονταρει πολυ στη μαλακια του ελληνα με λαικισμους…αυτος βεβαια το παιζει πατριωτης ενω ο ανδρεας το παιζε σοσιαλιστης…και βεβαια το κομμα του επιβραβευτηκε…

Υπερθεικο βιντεο, θα παρει και την Πολη ο θεος :lol:
ΛΑ.Ο.Σ. ΚΑΙ ΒΥΖ.ΑΝ.

Σε αλλα νεα

Σε εφαρμογή τίθενται σταδιακά από τη Δευτέρα τα μέτρα ασφαλείας στην Αθήνα για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Σύμφωνα με το «Βήμα», περίπου 7.000 αστυνομικοί θα περιπολούν στους δρόμους για την αποφυγή επεισοδίων.

Αν και δεν το βλεπω για πολυ κοσμο ετσι οπως “ησυχασανε” τα πραματα

Φιλε το ΛΑ.ΟΣ δεν εκφράζει κανένα Ελληνοψυχό αλλά μάλλον τον σκατοψυχο…:smiley:

Δεν είδα πουθενά αλλού σχετικό νέο, αλλά αν ισχύει είναι λόγος ο Παπαδήμος να ευχαριστήσει τον Καραταζαφέρη για την στήριξη και να στείλει πίσω τα μπουμπούκια του…
Δεν ειναι δυνατό να μπαίνεις σε μία κυβέρνηση ενότητας που έχει αναλάβει συγκεκριμένες δεσμεύσεις (όπως το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων που προβλεπόταν από το 1ο μνημόνιο) και μετά να ακολουθείς προσωπικές επιλογές ως υπουργός υπονομεύοντας την κυβέρνηση που την περασμένη εβδομάδα συμφώνησες να στηρίξεις!
Έτσι και αλλιώς οι έδρες πασοκ/ΝΔ του φτάνουν του Παπαδήμου, σίγουρα καλύτερα θα είμαστε χωρίς τους “τσεκουράτους” υπουργούς…

Προσεγγίζεις την πραγματικότητα με αυτό που μπόλνταρα, αλλά ας μην μπερδεύουμε το πατριωτικό με το εθνικιστικό. Την Αμερική την ξέρω καλά, δεν θα τη μάθω γκουγκλάροντας! :smiley:
Αυτό που θέλω να σου πώ είναι:
α) Πως οι Aμερικάνοι Libertarians ήταν ο μόνος πολιτικός χώρος εκεί που σε τόσο απόλυτο ποσοστό ήταν αντίθετο στην εισβολή/κατοχή του Ιράκ πριν καν να γίνει και παρά την φόρτιση από την 11/9. Αυτό και μόνο τους διαχωρίζει ξεκάθαρα από τους εθνικιστικούς/στρατόκαυλους κύκλους της χώρας.
β) Το αν συνηπήρξαν κάποιοι από τους δύο χώρους για κάποια στιγμή στο Tea Party εναντιωνόμενοι στην αύξηση φόρων είναι καθαρά συγκυριακό και δεν σημαίνει πως συμφώνησαν γενικότερα!
γ) Γενικά το Αμερικάνικο πολιτικό τοπίο είναι “άλλος πλανήτης” σε σχέση με το δικό μας, και είναι άστοχο να προσπαθούμε να κάνουμε παραλληλισμούς (παρ’ όλο που και εγώ έχω γράψει παλιότερα πως στην Ελλάδα χρειαζόμαστε ένα αντίστοιχο κίνημα κατά της υπερφορολόγησης που θα βγεί να πεί “αντί να κατηγορούμε την φοροδιαφυγή και να επαναλαμβάνουμε ευχολόγια για την πάταξη της, ας δούμε γιατί τόσοι πολλοί πολίτες δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους και γιατί θεωρούν πως τα λεφτά από τους φόρους είναι εντελώς χαμένα”)

Το ΚΚΕ το ανέφερα ως κόμμα που επιθυμεί την έξοδο από το ?. Και έγραψα πως είναι εντελώς παράδοξο να βλέπουμε να συμφωνούν σε αυτό μαζί του άνθρωποι από διαμετρικά αντίθετους χώρους…

Για πες μας ποιοί είναι αυτοί οι άνθρωποι

Kαι πάλι για να μην παρανοηθούν τα όσα γράφω:
Προφανώς και δεν πρόκειται να συνεργαστείτε πολιτικά!
Αλλά δεν αλλάζει το γεγονός, πως στο θέμα του “εντός ή εκτός Ευρώ” στην πλευρά του “εκτός” βλέπει κανείς μαζί με εσάς και αυτόν τον μπουνταλά και κάτι ανάλογους!

Πέρα απ’ το εσύ είσαι που παρερμηνεύεις τη θέση μας, όπως και ο Κάρβου πριν κάτι μέρες (στο ερώτημα που θέτεις εμείς πολύ απλά δεν απαντάμε ξερά “εκτός”), πέρα απ’ το ότι και μόνο η τελευταία φράση του κειμένου που πόσταρες αναιρεί το επιχείρημά σου, γενικά δε χρειάζεται κάποιος να έχει σοβαρές γνώσεις πολιτικής οικονομίας, φιλοσοφίας κτλ. για να καταλάβει ότι η “ανάλυση” που κάνει ο τύπος για τους παράγοντες που οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση δεν έχει καμία σχέση με την ανάλυση που κάνουμε εμείς. Οπότε… όχι, απλά.

Δεν νομίζω πως παρεμηνεύω κάτι.
Δεν σας βλέπω σαν δυνάμει συνοδοιπόρους του Μίχα (αν και θα του άξιζε η “ρετσινιά”!) και προφανώς οι αναλύσεις/προσεγγίσεις σας είναι τελείως διαφορετικές.
Έχουν όμως έναν κοινό παρονομαστή: Σκέφτονται σοβαρά λύσεις εκτός Ευρώ.

Δεν έχει σημασία αν το “εκτός” σας είναι ξερό ή διανθισμένο. Και ο Μίχας και οι αντίστοιχοι φιλελεύθεροι αν τους μιλήσεις δεν θα σου πουν ξερά εκτός, θα σου πουν μάλλον διάφορες χαριτωμενιές για εθνικό νόμισμα βασισμένο στον κανόνα χρυσού #-o και άλλες ομορφιές που μπορέι να απέχουν έτη φωτός από την μαρξιστική ανάλυση αλλά την συναγωνίζονται σε βαθμό ουτοπικότητας!
Επειδή όμως υπάρχει ο πραγματικός κόσμος να μας χωρίζει από την όποια ουτοπία και αυτός μεταφράζεται στο σε τι νόμισμα πληρωνόμαστε, σε τι νόμισμα είναι οι καταθέσεις μας, σε τι νόμισμα αποτιμώνται τα σπίτια μας, με ποιό νόμισμα εισάγουμε πετρέλαιο (που πάλι πλησιάζει τα $100 το βαρέλι) φάρμακα και τρόφιμα (γιατί ούτε σε αυτά σεν είμαστε αυτάρκεις ως χώρα) πρέπει κανείς να πάρει μία ξεκάθαρη θέση αυτή τη στιγμή στο αν θέλει τώρα να βρίσκεται η Ελλάδα στο ? ή έξω από αυτό.
Και σε αυτό το θέμα, όλοι όσοι σπεύσατε να φωνάξετε “Όχι” με το που ανακοινώθηκε το δημοψήφισμα του κρετίνου, βρεθήκατε θέλοντας και μη στην ίδια πλευρά. Όσες ιδολογικές διαφορές και αν είχατε, όποιες διαφορετικές προτάσεις και να έχετε για το μέλλον. Στην δεδομένη στιγμή είστε όλοι μαζί η πλευρά του “εκτός”. Και με βάση αυτή την τοποθέτηση (και τις συνέπειες της) θα πρέπει να σας κρίνει όλους και τον κάθε ένα οποιοσδήποτε ενημερωμένος πολίτης.