Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σχετικά με αυτό:

μήπως να κάνουμε (κάτι που ήδη γίνεται με τη μείωση του αφορολόγητου ορίου στις 5000) κάτι τέτοιο…

http://www.thedailyshow.com/watch/thu-august-18-2011/world-of-class-warfare---the-poor-s-free-ride-is-over

Καταρχάς, ο Μίχας δεν έχει συνοδοιπόρος, βαδίζει το δικό του μοναχικό μονοπάτι βλακείας. Άντε, το πολύ πολύ να δει από μακριά κάπου τον Πορτοσάλτε.

Δεύτερον, οι χώρες που είναι εκτός ευρώ δεν αγοράζουν φάρμακα / κρέας ή ό,τιδηποτε άλλο; Το ακούω αυτό το επιχείρημα εδώ και καιρό και δεν το καταλαβαίνω.

Τρίτον, στο “δημοψήφισμα του κρετίνου”, απ’όσο ξέρω, η θέση του ΚΚΕ ήταν “όχι στο δημοψήφισμα, ναι σε εκλογές”. Αν η ιστορία είχε προχωρήσει, τότε είμαι σίγουρος ότι την ίδια στάση θα κρατούσαν και τα περισσότερα αν όχι όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης, [B]για διαφορετικούς λόγους το καθένα[/B]. Τώρα αν με βάση αυτό πρέπει να τσουβαλιαστεί το ΚΚΕ με τον Μίχα (ο οποίος σημειωτέον ήταν υπέρ του δημοψηφίσματος) ή δεν ξέρω εγώ ποιον άλλον, να τσουβαλιαστεί και με το ΛΑΟΣ, ως κάτοικοι του ίδιου πλανήτη ξέρω γω.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να μας συμβεί για να το καταλάβεις!

Η Ελλάδα φεύγοντας εκτός ? δεν θα γίνει απλά “μία χώρα εκτός ?” αλλά μία χρεοκοπημένη χώρα εκτός ?, που θα συνεχίζει να χρειάζεται 12 δις ? σε δανεικά για να καλύψει το έλλειμμα του προϋπολογισμού της αλλά κανείς δεν θα της τα δανείζει, πoυ έχει ιστορικά εμπορικά ελλείμματα γιατί εισάγει βασικά είδη όπως αυτά που ανέφερα (είναι απόλυτα εξαρτημένη από το πετρέλαιο που δεν παράγει μέχρι και αυτή την ώρα και ας λένε οι φήμες…) και δεν έχει και έναν προσανατολισμό στις εξαγωγές (ούτε μία παραγωγική βάση) ώστε να αρχίσει να εξάγει σαν τρελλή με το που θα βρεθεί με το πιό αδύναμο νόμισμα στον αναπτυγμένο κόσμο (μία έτσι και αλλιώς άσχημη προοπτική για τον λαό! [-X)
Ήδη αυτή τη στιγμή οι εισαγωγείς ζορίζονται γιατί οι ξένοι προμηθευτές τους ζητάνε πληρωμή μετρητοίς επειδή φοβούνται το ενδεχόμενο χρεοκοπίας! Φαντάσου τι θα γινόταν αν πηγαίναμε σε εθνικό νόμισμα (κάτι που για να υλοποιηθεί τεχνικά θα απαιτήσει ελέγχους στο συνάλλαγμα και στη ροή των κεφαλαίων!)

Μόνο διεστραμμένοι εγκέφαλοι μπορεί να θέλουν την επιστροφή στη δρχ. με πρώτο και καλύτερο τον ΓΑΠ που την επεδίωξε και ενεργά!
Το έγραψα και τις προάλλες, το γράφω ξανά: Mόνο άσχετοι ή λαμόγια θέλουν αυτή την εξέλιξη!

Ανάλογες ελιτιστικες μαλακιες έλεγε και η Thatcher ή η ιέρεια του λογικού ατομισμού (όπως λέγεται) Ayn Rand. Για τα καθίκια αυτά το πρόβλημα της φτώχιας δεν είναι κοινωνικό αλλά προσωπικό. Φταις που είσαι φτωχός, δεν προσπάθησες περισσότερο στη ζωή σου. Η επιτυχία ή η αποτυχία, η ευτυχία ή η δυστυχία του ανθρώπου δεν συναρτώνται με τις κοινωνικές συνθήκες αλλά είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά των δικών του επιλογών και ενεργειών. Κοινωνικός δαρβινισμός στα καλύτερά του.

Απαντάς σε ένα ποστ που είναι χαβαλές και γράφεις και πράγματα που δεν ισχύουν. Η Rand κατηγορούσε τον κολλεκτιβισμό, που τον ήξερε από πρώτο χέρι, γεννημένη στη Ρωσία. Το πρόβλημα της ήταν με τους μηχανισμούς “αναδιανομής” αφού είχε δεί πολύ καλά που οδηγούν…

Φίλε Mule, οι λύσεις κατ’εμέ είναι 2. Ή εφαρμόζεις μία πολιτική ανάπτυξης και παραμένεις στο ευρώ, πράγμα που στην ελλάδα δεν γίνεται έτσι εύκολα. Υπάρχουν γύρω της πολύ πιο φθηνές επένδυτικές ευκαιρίες (Βουλγαρία Τουρκία και λοιπές), τα μεροκάματα γι’αυτό πέφτουν άλλωστε,στο όνομα της ανάπτυξης μπας και έρθει και επενδύσει κάποιος. Ή Γυρίζεις στην δραχμή, κάνεις μια γερή υποτίμηση και κάνεισ πιο ελκυστική την χώρα σου όσο αναφορά τις επενδύσεις και κοντράρεις και τον φθηνό τουρισμό της Τουρκίας. Τώρα οι 2 αυτές λύσεις έχουν ένα κοινό σημείο. ότι και στις 2 περιπτώσεις εμείς θα είμαστε φτωχοί. Παρόλα αυτά μου είναι πιο λογικό το δευτερο, γιατί δεν θα έχω τον κάθε ευρωπαίο μαλάκα να μου ζαλίζει τα αρχίδια. Εύλογα θα μου πεις θα έχεισ έναν Έλληνα, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Αυτές βέβαια είναι οι λύσεις μέσα στα καπιταλιστικά όρια. Υπάρχουν και άλλες εκτός από αυτά.

Ατύχησες Λυκούργο, ο Mule δεν αποδέχεται ότι υπάρχουν.

Ποτέ δεν είναι αργά…η ιστορία είναι γεμάτη με τέτοια παραδείγματα…Αν ανοίξει ένα ιστορικό βιβλίο θα βρει πολλά

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει όλα τα post του Mule για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά από το τελευταίο αυτό που κατάλαβα είναι ότι έτσι όπως είμαστε πάμε καλά…Όσο μας δανείζουν πάμε καλά…Στο χείλος του γκρεμού είμαστε και κάναμε ένα βήμα μπρος αυτό ξέρω εγώ

Περασμένα ξεχασμένα, η παγκόσμια οικονομία ευημερεί εδώ και δεκαετίες κι αν έχει κάνα-δυο προβληματάκια, ε, θα φταίει το ότι πέσαμε σε κακούς διαχειριστές. Που πάντα φταίνε επειδή δεν εφαρμόζουν τις πραγματικά φιλελεύθερες πολιτικές τις οποίες βέβαια δεν έχει εφαρμόσει και κανείς για να δούμε τελικά που στο καλό καταλήγουν.

Τι ίδιες κατηγορίες μπορείς να προσάψεις και στους κομμουνιστές βέβαια…

Ακόμα και έτσι να είναι ξεχνάς ένα μη αμελητέο κομμάτι του Ελληνικού πληθυσμού το οποίο αυξάνεται με αριθμητική πρόοδο!Αυτούς που ζούνε πια στο όριο της ανέχειας και που δεν μπορούν να ελπίζουν σε κάτι με τα απανωτά μνημόνια!Λες να τραβάνε ζόρι αυτοί για το αν θα πεινάνε με δραχμή ή με ευρώ?Όσοι είναι και καταχρεωμένοι μια χαρά θα παρακαλάνε για επιστροφή στη δραχμή…

Τις ίδιες όχι, χώρια που δεν καταλαβαίνω σε ποιους αναφέρεσαι ως κομμουνιστές.

Αναφέρομαι στους αντι-σταλινικούς κομμουνιστές που υποστηρίζουν τις αρχές του κομμουνισμού και απαντούν στο τι πήγε στραβά στον υπαρκτό σοσιαλισμό με κάτι αντίστοιχο περί διαχείρισης. Δεν έχω καμία τάση να μειώσω τον κομμουνισμό ή να υπερασπιστώ τον καπιταλισμό παραπάνω απ’ όσο του αξίζει, απλά το επισήμανα γιατί είναι κάτι το οποίο ισχύει, δηλαδή ότι αυτή η λογική γυρνάει μπουμερανγκ και στους κομμουνιστές αυτούς (με διαφορετικά προβληματάκια βέβαια).

Στους υπολοίπους όμως κομμουνιστές; Αυτοί έχουν το αλάθητο;

Τι εννοείς; Οι σταλινικοί είναι εξ ορισμού λάθος :stuck_out_tongue:

Ότι ευημερεί έχεις δίκιο…ο ΓΑΠ όταν είπε λεφτά υπάρχουν είχε δίκιο. Λεφτά υπάρχουν απλά δεν τα έχουμε ούτε εμείς ούτε το δημόσιο ταμείο…Μέσα σε όλα αυτά ο Μυτιληναίος είχε 220% αύξηση τζίρου.Έλεος δηλαδή. Λίγα μας έμειναν και αυτά θα μας τα πάρουν οι Sabbath αν δεν περάσει η περιοδεία από Ελλάδα!!!

Τι ίδιες κατηγορίες μπορείς να προσάψεις και στους κομμουνιστές βέβαια…
Eπέτρεψε μου να διαφωνήσω με αυτό φίλε μου…Δεν υπήρχαν οι ίδιες συνθήκες

Α δεν ήξερα ότι το εννοούσες έτσι :stuck_out_tongue:
Για αυτό και ρώτησα

Oι αντι-σταλινικοί κομμουνιστές ασκούν κριτική κατά βάση στην πολιτική της ΕΣΣΔ (και των χωρών-δορυφόρων) στη βάση της μαρξιστικής ιδεολογίας όμως. Δηλαδή ότι τελικά η ΕΣΣΔ απέκλινε σημαντικά από την κομμουνιστική θεωρία και γι αυτό απέτυχε.

Η αναντιστοιχία με τον καπιταλισμό έγκειται στο γεγονός ότι αφενός ο υπαρκτός κομμουνισμός αφορούσε τελικά λίγες δεκαετίες και εξίσου λίγες χώρες δεχόμενος μάλιστα ανελέητο πόλεμο από τον κυρίαρχο καπιταλισμό. Επομένως δεν μπορεί να κριθεί με τα ίδια σταθμά που κρίνεται ένα πολιτικό/οικονομικό σύστημα το οποίο ήδη αριθμεί δυο αιώνες και βάλε κυριαρχίας. Δηλαδή όταν επί διακόσια χρόνια είσαι το κραταιό σύστημα και τελικά αποκλίνεις τόσο πολύ από τις αρχές της θεωρίας σου (γενική ισορροπία, αόρατη χείρα κτλ) τότε μάλλον κάτι πάει στραβά με την ίδια τη θεωρία και όχι μόνο με την διαχείρισή/εφαρμογή της. Ή, απλώς, ήρθε η ώρα του θανάτου της. Τίποτε δεν ζει για πάντα εξάλλου.

[U]Ειδήσεις απο την Ελλάδα ονομάζεται το κομμάτι εδώ.Μην είστε εκτός τόπικ…
[/U]

Αποκλεισμένη παρέμενε η Γαύδος , το νοτιότερο άκρο της πατρίδας μας , εδώ και δεκατρείς ημέρες , απο την αδιαφορία των υπευθύνων στο υπουργείο Ανάπτυξης …Οι αρμοδιότητες των θεμάτων που έχουν σχέση με τα θέματα της ναυτιλίας , ελλείψει υπουργού ή υφυπουργού είχαν περάσει στον Γενικό γραμματέα θαλασσίων υποθέσεων κ Λύτινα , που μόνο υποσχέσεις ότι θα τακτοποιηθεί το ζήτημα έδινε στους απελπισμένους κατοίκους του ακριτικού μας νησιού. Η πρώτη υπογραφή του νέου υφυπουργού , υπεύθυνου για θέματα ναυτιλίας , Αδωνι Γεωργιάδη , ήταν η νέα σύμβαση που αράχνιαζε στα συρτάρια του υπουργείου Ανάπτυξης, με τη ναυτιλιακή εταιρεία , και απο σήμερα αρχίζει εκ νέου η λειτουργία της γραμμής που συνδέει τη Χώρα Σφακίων με τη Γαύδο. Ανάσα λοιπόν για τους κατοίκους που απο τις 31 Οκτωβρίου είχαν αποκλειστεί χωρίς φάρμακα, χωρίς τρόφιμα , χωρίς επικοινωνία με την υπόλοιπη Ελλάδα και με έλλειψη νερού και είχαν πλέον φτάσει στα όρια της απόγνωσης. Τώρα απομένουν οι άμμεσες ενέργειες του νέου υφυπουργού για τη επανασύνδεση του ακριτικού μας νησιού και με τη Παλαιοχώρα Κρήτης. Επιτέλους αυτού του είδους τις ενέργειες απαιτούν οι πολίτες . Απλά καθημερινά προβλήματα να λύνονται στη πράξη και όχι στα λόγια