Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ενταξει νομιζω οτι υπερβαλεις τωρα.Το παιδι εχει ψυχολογικα προβληματα και χρειαζετε παρακολουθηση και παλι καλα που απο θαυμα δεν τραυματισε θανασιμα καποιον ο οποιος δεν του εφταιγε σε τιποτα.

Το να του προτείνουν θεραπεία στον ψυχίατρο είναι η εύκολη λύση κατ’ εμέ. Δε συλλογίζονται όμως τις οικονομικές δυσκολίες και τα προβλήματα, που μπορεί να αντιμετωπίζει. Ντάξει, και το είπαν αυτοί…τι έκαναν όμως με τη συμπεριφορά τους για να τον αποτρέψουν (αυτό, ντάξει, δε μπορούσαν να το προβλέψουν); Εγώ μίλησα όμως για την αντιμετώπιση τους. Όταν γνωρίζεις ότι ένα παιδί έχει σοβαρά ψυχολογικά και οικογενειακά προβλήματα, το προσεγγίζεις, ή έστω το διευκολύνεις…δεν το αφήνεις στην ίδια τάξη - για αυτό μίλησα. Αφού έβλεπαν, δε μπορούσα - όχι να του δώσουν έπαινο - αλλά έστω έναν βαθμό να περάσει την τάξη; Με την αδιαφορία που του έδειξαν - αυτό συμπεραίνω από το άρθρο -, τον “εξόργησαν” και αντί να τον “πάρουν με το μέρος τους”, τον απομάκρυναν τελείως. Πιθανό να είχε και προβλήματα με τους συμμαθητές του - με την έννοια ότι αυτά τα παιδιά είναι κυκλοθυμικά και απόμακρα. Δε σου λέω λοιπόν να έκαναν “θαύματα”, αυτό άλλωστε θα ήταν αδύνατο, αλλά να έδειχναν ότι τον υπολογίζουν…

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κάνανε οι καθηγητές από ένα άρθρο του newsit!Δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουνε κάνει όλες αυτές τις προσπάθειες που αναφέρεις ή όχι!Το να το περάσουνε στην επόμενη τάξη δεν νομίζω ότι θα ήτανε η λύση στο πρόβλημα…
Θα έπρεπε σίγουρα να υπήρχε κάποια μέριμνα για παιδιά με παρόμοια προβλήματα αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι παράλειψη των καθηγητών αλλά των από πάνω…

Ναι, σίγουρα δε θα έλυνε το πρόβλημα, αλλά κρίνοντας από αυτό, οδηγήθηκα στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν τον βοήθησαν όσο θα έπρεπε(;). Ίσως… Μακάρι να βγω ψεύτρα! Μπορεί να μην ισχύει και τίποτα από τα παραπάνω.

Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα στην ψωροκώσταινα - και μη χειρότερα, να λέμε. Μέριμνα και πρόνοια δεν υπήρχαν τις “καλές” εποχές…

Ρέντις Νατ ξαναδιάβασε τι έγραψες σε παρακαλώ πολύ:roll:

Ποιο απ όλα?

Πάντως το πρόβλημα μόνο η ρέντις νατ πάει να το προσεγγίσει λίγο.Ένας άνθρωπος που έχει ψυχολογικά δεν τα έχει έμφυτα ,ούτε είναι κληρονομικά.Όταν τέτοια γεγονότα που υπάρχουν ήδη εδώ και χρόνια στην αμερική και έρχονται στην ελλάδα,πρέπει να τα βλέπουμε.Εκπροσωπούν σκέψεις πολλών ανθρώπων αν το έχετε καταλάβει.Δεν λύνονται με το να στείλεις οποιονδήποτε στον ψυχίατρο για μία αγωγή της κακιάς ώρας.

Και πώς λύνεται με το σοσιαλισμό;

Αυτό. Η κοινωνία πυροδοτεί τέτοια ακραία ξεσπάσματα. Σπάνια ωφείλονται σε κάτι παθογενές πχ σχιζοφρένεια.

Vedder ποιός είπε πως ο Σοσιαλισμός (και δεν ξέρω ποιον σοσιαλισμό εννοείς), είναι ο μόνος που θα τα λύσει;

Άστα αυτά και λέγε, πώς θα λυθούν; Με σοσιαλισμό;

Σε εμένα λές; Με μπέρδεψες :stuck_out_tongue:

Σε σένα λέω ρε αλήτη ναι

Ε ωραία ας αρπάξουμε όλοι τα σπαθιά να ξεσπάσουμε για το σύστημα.
Όσο του κόβει του καθενός

και τα τσεκούρια

Δε διαφωνώ ότι η κοινωνία πυροδοτεί τέτοιες αντιδράσεις αλλά πλέον είναι αρκετά μεμονωμένες και δε βρίσκω νόημα στο να σνομπάρεις την ψυχιατρική αγωγή. Και τέλος πάντων δε μου χουν δοθεί αρκετές αφορμές για να αναλύσω περισσότερο γιατί είπα ο,τι είπα, ενώ ξέρω γιατί το είπα :b

Ποιά σπαθιά και ποιά τσεκούρια ρε

Τα σφυριά και τα δρεπάνια

(οτινάνε ευχαριστώ για την υποστήριξη…αν κ δν πιστεύω ιδιαίτερα στον socalled ‘‘σοσιαλισμό’’)

για τις αιτίες τέτοιων φαινομένων…επειδή ειπώθηκε κάτι για σχιζοφρένεια-
δε μπορείς ν αποκλείσεις την ψυχολογική παθογένεια, αλλά σημειωτέον, ότι οι ψυχοπαθείς με διαγνωσμένα βιολογικά αίτια αποτελούν ποσοστό μικρότερο του 6% παγκοσμίως.
οπότε κι εγώ θα μιλούσα για κοινωνική παθογένεια μάλλον. όταν η μεγάλη κοινωνία είναι παθογενής, οι μικροκοινωνίες που την απαρτίζουν είναι επίσης παθογενείς (σχολείο, οικογένεια κλπ κλπ) και τα άτομα που αναπτύσσονται εκεί μέσα είναι φυσικοί φορείς των ίδιων παθογενειών. Αυτά πήραν από τους γονείς τους, αυτά θα δώσουν στα παιδιά τους.
(κι αν όλα τούτα ακούγονται παπατζιλίκια, παραπέμπω στον ίψεν και τους ‘‘βρικόλακές’’ του - τις αμαρτίες των γονιών, παιδιά τις πληρώνουν)

απλά να θυμίσω το bowling for columbine…το elephant του gus van sant…το φρέσκο we need to talk about kevin…ή ακόμα και τη λευκή κορδέλα του χάνεκε. παιδάκια που σκορπάνε φρικαλέα τη βία γιατί βία είναι αυτό που έχουν δεχτεί.

δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται το ‘‘πρόβλημα’’. Η ψυχοθεραπεία σίγουρα θα βοηθούσε, αλλά δε μπορείς ‘‘να στείλεις’’ κάποιον στον ψυχίατρο. Για να γίνει δουλειά, πρέπει να αποφασίσει να πάει μόνος του. Καποιοι το αποφασίζουν, κάποιοι όχι - πως και γιατί δεν ξέρω.

@ φλόιντάιζντ: Αν απαντάς στο δικό μου ποστ σε έχω για πιο έξυπνο άνθρωπο.Εκτός αν υπάρχει η περίπτωση να τρολλάρεις
@ βέντερ: Οι ερωτήσεις που κάνεις δεν είναι αθώες.Έχεις καταλήξει κάθε φορά που γίνεται μία κουβέντα που πάει να πιάσει βαθειά να λες “και τι έχεις να προτείνεις εσύ?”,“ο κομμουνισμός θα μας σώσει δηλαδή?”.Αυτό που σου απαντάω είναι ότι ο καπιταλισμός θα μας σώσει.Ο κομμουνισμός είναι για τα βιβλία,απέτυχε,θα αποτυγχάνει επειδή ο άνθρωπος είναι αδηφάγο κτήνος που διψάει για εξουσία και φαί.Και επειδή ο κομμουνισμός σημαίνει όλοι ύψος 1,79,70 κιλά,15 εκατοστά πέος για τους άντρες και 1,72,60 κιλά οι αναλογίες για τις γυναίκες και όλοι να έχουν iq = 125 o άνθρωπος που έχει χαρ/κά (χ,y,ζ) διάφορο του (1,79 , 70 , 17 ) δεν μπορεί να επιβιώσει γιατί θα τον φάνε οι (χ,y,ζ)= (1,79 , 70 , 17 ) (τα (χ,y,ζ) είναι στον R^3 έτσι?)

Ρέντις όταν σε υποστήριξα δεν ήθελα να σε καπελώσω για τον σοσιαλισμό.Για την ιστορία πάντως θεωρώ ότι ο άνθρωπος αποκτάει τρελα λόγω της κατάστασης γύρω του ή από το άπειρο άγχος και την ανασφάλεια που προκαλείται.Δεν έχω ασχοληθεί τρομερά με ψυχανάλυση ώστε να σου πω τον μηχανισμό της σχιζοφρένειας αλλά θεωρώ από τα λίγα που έχω διαβάσει ότι οφείλεται αρκετά στη δομή της κοινωνίας.Το αν πιστεύεις στον σοσιαλισμό είναι μία άλλη κουβέντα

Δεν είναι λύση αυτή, αλλά το ‘φλιπάρισμα’ σύμφωνα με τις αρχές τις κοινωνικής ψυχολογίας οφείλεται εν μέρη σε κοινωνικά αίτια και ιδιαίτερα στην κοινωνική πίεση και στην αποξένωση :wink:
Νομίζω πως καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ

Όσο αφορά τα περι λύσης κτλ κτλ, υπάρχουν αρκετές πολιτικές εναλλακτικές. Για το σοσιαλισμό που αναφέρεστε δεν ξέρω πώς το αντιλαμβάνεται κανείς, σίγουρα ο Γράχος απο τη σκοπιά του ΚΚΕ, εγώ απο την άλλη δεν υποστηρίζω τόσο το σοσιαλισμό και την αναγκαιότητα των κοινωνικών τάξεων και δεσμεύσεων, αλλά ας μην αρχίσουμε πολιτική και ιδεολογική συζήτηση. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λύσεις, ο καπιταλισμός και η κοινωνική πραγματικότητα που ζούμε τώρα [B]δεν είναι μονόδρομος[/B]. Αυτό μόνο.

Και ναί σύμφωνα με πολλούς ψυχολόγους αυτά τα ξεσπάσματα, έχουν κοινωνικές αιτίες,και όχι τόσο ‘ψυχοπαθητικές’. Δεν είναι όλοι τρελοί πως να το κάνουμε
Η ψυχιατρική αγωγή το μόνο που κάνει είναι να καταυνάσει την ψυχολογία, δεν θεραπεύει ουσιαστικά. Η ψυχανάλυση ίσως μπορούσε να τον βοηθήσει

Επιτέλους ένας ελληνόψυχος είπε την αλήθεια (otinane)