Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

'Oσοι πληρώσαμε το 100% των φόρων πρέπει να μας γίνει επιστροφή 50% ή μόνο όσοι δεν πληρώνουν έχουν τέτοια προνόμια;

εδω κερδισαμε τους σπιρουλινα χθες ρε κραπσοδυ, τι μας λες τωρα.

Η διαφορά βέβαια είναι ότι μπορεί το ποσοστό να μην άλλαξε αλλά με δεδομένο ότι οι τιμές όχι μόνο δεν έπεσαν (με εξαίρεση τα νοίκια) αλλά σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα ανέβηκαν αυτό το 20+% ζει σε πολύ χειρότερες συνθήκες απ’ ότι ζούσε το 2007.

Κατά τον ίδιο τρόπο, ένα μεγάλο ποσοστό που ζει λίγο πάνω από το όριο της σχετικής φτώχειας επίσης βιώνει πολύ χειρότερες συνθήκες.

Αυτό είναι το μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας που είτε έβγαλε κυβέρνηση τον ΣΥΡΙΖΑ, είτε έχει αναπτύξει ένα επιφανειακό μεν αλλά εκμεταλλεύσιμο από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους εθνικιστικό/αντιευρωπαικό φρόνημα.

Όσο οι οικονομολόγοι και οι τεχνοκράτες συνεχίζουν να ασχολούνται μόνο με νούμερα και μαθηματικά μοντέλα και θεωρούν μπανάλ όρους όπως “ανθρώπινος παράγοντας” και “ψυχολογία της μάζας” τόσο θα αυξάνονται οι τάσεις φυγής και απο-ευρωπαϊσμού. Και όχι μόνο στην Ελλάδα. Η ώρα της Λεπέν δεν αργεί.

@karvou απ’ όσο καταλαβαίνω στέκεσαι στην ουσία της εφαρμογής μίας “κοινής αλήθειας” για την οικονομική θεωρία (στο πως θα γίνει), ενώ εγώ στέκομαι στην αναγκαιότητα.

Φυσικά και η σωστή εφαρμογή έχει μεγάλη σημασία, δε διαφωνούμε.
Απλά στο συλλογισμό σου ξεχνάς ότι αυτή τη στιγμή δεν δημιουργούνται εισοδήματα. Λείπει η επιχειρηματική επένδυση και η κατανάλωση των νοικοκυριών. Εκεί στέκομαι εγώ.

Τι μας έχει δείξει η πρόσφατη λογική αντιμετώπισης οικονομικής κρίσης; Έχουμε το παράδειγμα των ΗΠΑ, το παράδειγμα της Ε.Ε. και το παράδειγμα της Ισλανδίας. Μάντεψε τι δεν έκανε η Ευρώπη και δεν έχει ξεπεράσει ακόμα την κρίση…

[I]"…Κι όλα αυτά την ώρα που η προηγούμενη κυβέρνηση θα έβγαινε οριστικά από τα Μνημόνια στο τέλος Φεβρουαρίου…"[/I]

Από την ανακοίνωση της ΝΔ σήμερα για την συμφωνία στο eurogroup.

Κάνει τις κωλοτούμπες του Σύριζα να φαίνονται οι μεγαλύτερες νίκες ever.

Alejantro μαλλον κατι δεν καταλαβα. Θα μας δοθουν πισω οι μισες φορολογικες κρατησεις μεχρι και το 13; Ουαου

γουαου (το γ γραφεται αλλα ειναι αφωνο)

Κραπσ, εσένα επειδή είσαι σωστός φιλελες και σταθερός σε αυτά που λες θα στους χαρίσουν όλους !!! :D:D
Φορολογία = κλοπή !!! 8)8)8) :lol::lol::lol::lol:

Εγω δεν ξερω τι ειμαι αλλα δεν ειμαι τοσο βλημα για να χαριζουν σε οσους δεν πληρωνουν τους φορους και να μην αντιδρω.

Εγω κατάλαβα απο τις συζητήσεις και ολα τα παρελκόμενα οτι

  1. Ο Τσίπρας δεν έκανε αυτα που έλεγε προκαταβολικά . Τέλος .
  2. Συνεχίζουν και βγάζουν πολλα Γιουρο απο μας και μας θέλουν μεσα στην ένωση .
  3. Ο Σόιμπλε εχει θεμα με τον Βαρουφάκη .
    4.η αριστερή πτέρυγα του ΣΥΡΙΖΑ ( πιο αριστερή χτυπάς τοίχο ) εχει πλέον , έστω και σιωπηρά ανοίξει μέτωπο Με ένα μέρος της κοινοβουλευτικής ομάδας .,
  4. Ο Σάμαρας και οι υπόλοιποι ελεεινοί που μας έφεραν εδω που ειμαστε τωρα , στο Πάτο δηλαδή , συνεχίζουν
    το ίδιο βιολί .
    6 . Έτσι και δεν παρουσιαστεί σοβαρή προσπάθεια απο όλους μέχρι τον Μάιο , θα έχουμε παλι ιστοριες . Αλλα στα αρχιδια μας και στα δροσερά μοχιτο μας !! Βοήθεια μας

+ΑΜΗΝ+

Απαραίτητη προϋπόθεση γι’ αυτό είναι να μπορείς να υποτιμήσεις το νόμισμά σου. Κάτι το οποίο δεν μπορεί να κάνει η Ελλάδα.

Ραχήλ Μακρή, η πολιτικός που τα δίνει όλα μέχρι τελικής πτώσης:

Άντε και headbanging στο Enter Sandman την επόμενη φορά!

Τι θα κάνεις δηλαδή για αυτό?

Κατά τα άλλα…Γεια σου ρε Τσίπρα με την κωλοτούμπα σου. Ρεάλ πολιτίκ ούμπερ άλες. Και οκ, σε σύγκριση με τη ΝΔ ο συριζα είναι προφανώς καλύτερος, αλλά σιγά τη σύγκριση.Στην τελική, μην υπόσχεσαι ρε μπαγλαμά πράγματα που δεν μπορείς/θέλεις.

θα γραψει πυρινο ποστ στο ροκιν.

κατα τα αλλα αναμενομενη κωλοτουμπα απο συριζα, εφοσον ο κοσμος εχει ξεκαθαρισει οτι θελει ευρω, κι οι γερμανοι το χουν καταλαβει προφανως, δεν υπαρχουν ιδιαιτερα περιθωρια ελιγμων. ας ελπισουμε σε καλυτερους ορους για το μνημονιο 3.

Όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα για όποιον δεν έτυχε να το διαβάσει ακόμα:

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-20/scoreboard-here-s-what-each-side-got-in-the-greece-negotiations

Αυτό βασικά.

Ο Σύριζα φοβάται ακόμα και να απειλήσει με έξοδο από το ευρώ. Ο κόσμος θέλει και ευρώ και διαγραφή χρέους ή έξοδο από τα μνημόνια. Ο Βαρουφάκης έλεγε πως δεν πάμε σε μια διαπραγμάτευση έχοντας αποκλείσει την ρήξη από πριν. Όταν όμως δεν κάνουν ούτε κατά λάθος αναφορά για έξοδο από το ευρώ τότε ναι την έχει ήδη αποκλείσει την ρήξη και ο συμβιβασμός είναι δεδομένος.

κλάμα

Συμφωνουμε απολυτα!
Οσο η πλειοψηφια του λαου συνεχιζει να να εχει ή να πιστευει πως εχει, οικονομικο κερδος με την παραμονη της χωρας στο ευρω, τοσο θα συνεχιζουμε να αδυνατουμε να διαπραγματευτουμε οτιδηποτε αφορα το χρεος και τοσο θα μας στριμωχνουν περισσοτερο.
Μολις συνειδητοποιησει η πλειοψηφια πως δεν παει αλλο, τοτε μονο θα μπορεσουμε να τους διαολοστειλουμε και να τραβηξουμε το δυσκολο δρομο μας.
Κατα τη γνωμη μου, χρειαζεται χρονος ακομα για να θα ερθει η στιγμη αυτη, αλλα θα ερθει η ωρα της εξοδου της χωρς απο το ευρω.

Παναγιά μου κάνε να μην γίνουμε κομμουνιστές ή ναζί. Δημοκράτες και ευρωπαίοι να είμαστε παναγιάμ κιας τρώνε τα παιδιά( των άλλων) από τα σκουπίδια.

1.Είναι όντως ειρωνικό το ποστ σου; Δηλαδή προτιμάς να γίνουμε ναζί;
2.Επίσης δεν είναι κάπως αντιφατικό κάποιοι που πριν από τις εκλογές κατηγορούσαν τη ΝΔ ότι τρομοκρατεί τον κόσμο με πιθανή έξοδο από το ευρώ να ζητούν τώρα αυτή την έξοδο από τον ΣΥΡΙΖΑ;