Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Τραγικές καρικατούρες…
Εν τω μεταξύ χάθηκαν οι “Μπάμπηδες Παπαδημητρίου” του φόρουμ τελευταία. Περίεργο…

Αυτος με τα γυαλια ειναι αγαμητος 3000 χρονια, εχει τερματισει τον αυνανισμο, εχει σκοτωσει καθε εγκεφαλικο κυτταρο του και το χειροτερο?

[SPOILER][B][SIZE=5]ΕΙΝΑΙ ΔΑΠ!!![/SIZE][/B][/SPOILER]

Διαβασα οτι οι υπαλληλοι της ΝΔ απειλουν με επισχεση λογω του οτι ειναι 5 μηνες απληρωτοι… Μπορει ομως και να ειναι τυχαιο…

Δηλαδη αυτοι που ‘‘διαδηλωσαν’’ σημερα, διαδηλωσαν υπερ της μειωσης των συνταξεων και υπερ του να παει το ΦΠΑ στη ΔΕΗ στο 23%? Seems legit…

Σε άλλα νέα, λήστεψαν από 77χρονη στην Ξάνθη 30.000 ευρώ που έβγαλε από την τράπεζα φοβούμενη το κούρεμα…

Να φανταστούμε πως θα της τα επιστρέψουν κανάλια, δημοσιογράφοι και βουλευτές που την τρομοκράτησαν ότι θα της τα κουρέψουν οι “σταλινιστές” (που λέει και το πλακάτ).

Το σανό για φαγητό δίνει και παίρνει. Τον άλλον τον ενοχλεί που πήγε ο Άδωνις στη συγκέντρωση αλλά δεν τον ενοχλεί που συγκυβερνούν με Καμμένο, Χαικάλη και σια. Για την γυναίκα που την έκλεψαν φταίνε τα κανάλια που τρομοκρατούν το λαό. Μήπως δεν το κάνουν τα σούργελα της κυβέρνησης άλλοι λένε ότι θα πάνε σε ρήξη και άλλοι σε δραχμή ;

Υ.Γ: Το κανάλι της ΕΡΤ βέβαια που πληρώνουμε όλοι ασκεί αντικειμενική ενημέρωση :lol:

Crabs εσύ αγοράζεις/καταναλώνεις σανό ;

(μόλις επέστρεψε η σύνδεση μου, οποτε το ποστ μου ηταν αυτο.)

οχι. να μην μας πειράζει που στην συγκέντρωση πήγε ο χαιστας βαρβιτσιώτης που θέλει όποιος χρωστάει να δίνει το σπίτι του.
να μην πειράζει που πήγε ο αδωνις λες και δεν ήταν(είναι) ποτέ μέρος του προβλήματος ο ίδιος.
δεν θα μας πειράζει που αυτοί χθες έβγαζαν σελφι με το τσουβάλι λες και ήταν σε πάρτι.
το ίδιο δεν πρέπει να μας πειράζει που τα πλακατ -με τα κακά αγγλικά τους-ήταν αντισυριζα και δεν είχαν καμία επαφή με ευρωπες και τα λοιπά.
δεν μας πειράζουν οι κυριούλες που πήγαν με τα ακριβά τους ρούχα και με σφυρίχτρες παρακαλώντας -ανάμεσα απο τις σελφι και αυτες-να συνεχιστούν τα ιδια μέτρα του να πληρώνουν τα κορόιδα και αυτές να μην τις ακουμπήσει τίποτα.
σίγουρα δεν μας πειράζει που οι φρι πρες που εχουν εξελιχθεί σε δημοφιλείς ιστοτοπους ενημέρωσης έκαναν (ΚΑΚΟ!)φωτοσοπ χθεσινές σε πρώιμες εικόνες της συγκεντρώσης την ωρα που δεν είχε πάει πολύς κόσμος προσπαθώντας να ψαρέψει τους αναγνώστες για να πάνε και προσφέροντας την “αντικειμενική” τους εικόνα και αυτοί…

η αντικειμενική ενημέρωση ήρθε χθες όταν ο βαρουφακης βγήκε με νούμερα για κάθε τομέα του ελληνικού κράτους και έλεγε γιατι τα μετρά ειναι ανέφικτα. σκαι και μεγκα τον έκοψαν όταν μιλούσε ζωντανά. το σκαι ειδικά, για να αερολογήσει ο μπαμπης παπαδημητριου. μιλάμε για ενημέρωση, οχι αστεία.
*και να μην ξεχάσω. και τα ιδιωτικά κανάλια τα πληρώνεις crabsody ΕΣΥ με κατι εκατοντάδες εκατομμύρια . κανάλια που αύξησαν το τραπεζικό πρόβλημα(που μετά μαγικά σταμάτησε να είναι τραπεζικό και μετακυλίστηκε στον λαό) με τα δάνεια τους που είναι υπερμεγέθη και σπάνια εξυπηρετούνται σωστά, αλλά εκεί δεν σε βλέπω να γκρινιάζεις. δεν λέω καν για άδειες, ξεδιάντροπη προπαγάνδα κτλ.

αυτό το “απο δευτερα θα έχουμε πρόβλημα με τις συναλλαγές απο τα ατμ και θα μπορούμε να βγάλουμε ΜΟΝΟ 100 ευρω ημερησίως” με κάνει να γελάω μέσα στις δύσκολες μέρες που υπάρχουν.

και για τέλος, που ξέρεις τι μας ενοχλεί και συνεχίζεις την τακτική να λες πράγματα ή που δεν είπαμε , ή πράγματα που δεν γίνεται να λέμε σε κάθε ποστ. για σένα τα ποστ θα πρέπει να είναι κάπως έτσι “τραγική η κυβέρνηση οταν εχει μέσα τον καμμενο-πεθαναν τρεις σε έκρηξη στα ναυπηγεία.”

τελικά τον σανό εσύ δεν τον τρως γιατί είσαι σε δίαιτα .? ή χόρτασες(λέμε τώρα) ?

+1 ^^^

Ενοχλούνται “με Καμμένο, Χαικάλη και σια” όταν είχαν Βοριδηδες Αδώνιδες και σοβαρές χρυσές αυγές :lol:

όποιος είδε ειδήσεις κατάλαβε πόσο μεγαλο κακό έκανε η χθεσινή διαδήλωση. ξεκάθαρα μετά απο αυτό μιλάμε για αγνή ηλιθιότητα αν νομίζει κάποιος οτι αυτό που έγινε ήταν υπέρ της χώρας.

οι…“θεσμοί” τουιταραν και προωθούσαν σε σελίδες τους την εκδήλωση λέει…δηλαδή πόσο πιο πολύ ξεκάθαρα το θες …

*ρε συ μεγκα. όταν παίρνεις δηλώσεις απο πολίτες, πάρε και καμιά αληθινή δήλωση έτσι για το ξεκάρφωμα. τα ίδια κατεβατά με τις ίδιες εκφράσεις με τις ίδιες δαπιτικες φάτσες. γάμα μας

Νομίζω δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να συγκρίνουμε ποια κυβέρνηση ή μάζωξη έξω από τη Βουλή είχε περισσότερους και τραγικότερους φελλούς. Και οι “Μένουμε Ευρώπη” και οι “Κάτω η λιτότητα” και οι “Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα” ήταν γεμάτοι από πολιτικούς που προσπάθησαν να κερδίσουν ψήφους δίχως να έχουν μια συνοχή στον λόγο τους και συνέπεια στις πράξεις τους.

Το ίδιο πρόβλημα είναι αν ψηφίζει κάποιος Άδωνη με το να ψηφίζει κάποιος Ραχήλ.

τουλάχιστον οι άλλες έστω, κι αν δεν βοηθούσαν, δεν είχαν σκοπό να αφαιρέσουν (όχι ότι θα γίνει) “διαπραγματευτική” δύναμη από την κυβέρνησή τους που ,έστω και τυπικά, ζητάει κάτι καλύτερο.

ξέρω γω?

karvoy παω να πιω την τελευταία μου σε ευρω(και αυτά δανεικά). αν θες άπαντα λίγο αν πιστεύεις ή οχι ότι η χθεσινή διαδήλωση ζημίωσε την χώρα.
παγκοσμίως μιλάνε για κύμα κόσμου που έβαλε φραγμό στην κυβέρνησή και στην μέχρι τώρα στάση της.
(εσωτερικά τα δικά μας κανάλια κοντεύουν να ρίξουν την κυβέρνηση :stuck_out_tongue: )

μια σύγκριση συγκέντρωσης αγανακτισμένων με τον χθεσινών, μπορεί να μοιάζει με πολλούς τρόπους(ισχύει) αλλά δεν νομιζω να είχε τον ίδιο αρνητικό αντίκτυπο . Btw ούτε των πρώτων μου έλεγε κάτι.

edit. τα ειπε πολύ καλύτερα ο απο πάνω

Αυτοί τώρα ενδιαφέρονται για το καλό της περιοχής τους (εκλεγμένοι εκπρόσωποι του λαού)

Γιατί οι προηγούμενες συγκεντρώσεις βοηθούσαν και ήταν διαπραγματευτικό χαρτί; Με τους αγκυλωτούς σταυρούς και τα μουστάκια στη Μέρκελ λες και είναι ο Χίτλερ;

(δεν έχω ιδέα τι λένε τα ελληνικά και ξένα ΜΜΕ. Τώρα κάθισα σε υπολογιστή με χρόνο για να διαβάσω κανένα νέο. Αλλά δε νομίζω πως είχε κανένα διαπραγματευτικό χαρτί η ελλ. κυβέρνηση και το έχασε τώρα. Διαπραγματευτικό χαρτί συνεπάγεται διάθεση για να βρεθεί από κοινού λύση και υπαρξη σχεδίου. Το να παρακάμπτεις την ενεργειακή πολιτική της Ε.Ε. και τις συλλογικές αποφάσεις όλων των μελών κρατών για να στηρίξεις το μονοπώλιο των Ρώσων, είναι δείγμα του ότι δεν έχει o ΣΥΡΙΖΑ “διαπραγματευτικά χαρτιά”. Για αυτό καταλήγει σε “εκβιασμούς” δίχως κανένα σχέδιο.)

Ποια ενεργειακή πολιτική της ΕΕ βρε karvou? Ο καθένας κάνει ό,τι τον συμφέρει… οι γερμανοί με το north stream μια χαρά “στηρίζουν το μονοπώλιο των Ρωσών”, με αυτή τη λογική. Από εκεί και πέρα, ειδικά στο θέμα φυσικού αερίου δεν υπάρχουν συμφέρουσες εναλλακτικές. Ο ΤΑΡ για να γεμίσουν οι αγωγοί του με αέριο, θα πρέπει να δαπανηθεί όλο το υπολογιζόμενο απόθεμα των Αζέρων…
Όταν κάτι είναι προς το συμφέρον της χώρας, καλό είναι να παραμερίζονται οι ιδεολογικές παρωπίδες και οι τσιρίδες αγωνίας από τρίτους (βλ. ΗΠΑ και σια).

στην ουσία παπάρια διαπραγματευτική δύναμη ήταν και οι προηγούμενες (γιαυτό μπήκαν τα εισαγωγικά) και παπάρια διαπραγματευτική δύναμη έχασε με αυτή, το ξαναλέω. το έγραψα και πριν.

το θέμα είναι η πρόθεση, δλδ βλέπουμς ότι αυτές οι συγκεντρώσεις γίνοντε με σκοπό να περάσει στο εξωτερικό η εικόνα ότι μεγάλη μερίδα του κόσμου και καλά θέλει να πουν ναι σε όλα χωρίς να βγάλουν κιχ.

το ότι οι άλλοι κατεβάζουν πλακάτ “greece must pay her international obligations” είναι κάπως περίεργο έως γαμάτο (θεοί, με ξεπερνάνε).

με το ντηλ για τον αγωγό ποια ενεργειακή πολιτική παρακάμψαμε? και με ποιο τρόπο? κανονική ερώτηση είναι, δε το κατέχω το θέμα.

Ε, να, μωρέ, απ’ ότι φαίνεται αντί να πάμε με τον έναν νταβατζή (ΗΠΑ) μάλλον πάμε με τον άλλον (Ρωσία).

Αν είναι μαγκες ας φτιάξουν και τους 2. :stuck_out_tongue:

Ναι, αλλά προς θεού αφού θα πάμε σε νταβατζή, ας πάμε σε αυτόν που θέλει η Ε.Ε. μην παρακάμπτουμε την κοινοτική νομιμότητα !!! :lol: :lol: :lol:

Ο Nordstream είναι άλλη ιστορία. Ας μην το μπλέξουμε τώρα, γιατί σε άλλες εποχές συμφωνήθηκε και για άλλους λόγους. Το οτί το Αζερμπαϊτσάν δεν έχει πολύ φυσικό αέριο εσύ που το ξέρεις; Ειλικρινά ρωτάω, γιατί εμμέσως έχω γνώσεις πάνω στις εξορύξεις και κάτι τέτοιο πρώτη φορά το ακούω. Έτσι κι αλλιώς, ο αγωγός έχει άλλη χρήση. Εύκολα επεκτείνεται.

Από εκεί και πέρα, ο αγωγός που πάει από τη Ρωσία στην Ιταλία και απλώς διέρχεται μέσα από την Ελλάδα, δεν το λες και “προς το συμφέρον της χώρας”. Όπως λέει και ο Γράκχος, μόνο συμφέρον της Ρωσίας το λες.-

[U]Πολύ[/U] χοντρικά και δίχως νούμερα γιατί τα λέω από μνήμης. Η Ε.Ε. αγοράζει το φυσικό της αέριο από κυρίως 3 προμηθευτές. Νορβηγούς, Ρώσους και Αλγερία. Ενώ η συνεργασία με Νορβηγία και Αλγερία είναι ομαλή, με την Ρωσία δεν είναι (μονοπωλιακές πρακτικές, espionage, δωροδοκίες υπουργών, κόψιμο παροχής φ.α. για άσχετα με την Ε.Ε. θέματα, κ.α.). Για όλους αυτούς τους λόγους, η Ε.Ε. θέλει να ενωθεί και με άλλους προμηθευτές, ώστε να ομαλοποιηθεί η εισροή φυσικού αερίου και να υπάρχει μικρότερη “έκθεση” (exposure) στην Gazprom.

Οι μόνο προμηθευτές που μένουν στην Ε.Ε. είναι από χώρες νότια και νοτιοδυτικά της Ε.Ε. και η ένωση της Ε.Ε. με αυτές μπορεί να γίνει με αγωγούς που θα περνούν από την Ελλάδα. Δεν είναι μόνο ένας αγωγός που μπορεί να γίνει, αλλά πολλοί. Η Ελλάδα όμως για την ώρα, μόνο έναν αγωγό δείχνει να αφήνει να προχωρήσει. Αυτόν που θα επιτρέψει στην Gazprom να μην χάσει το μερίδιο της στην πίτα. Αγωγούς με Αίγυπτο, Κύπρο-Ισραήλ, κ.α. ούτε που τα βλέπουμε ως επιλογή για “το συμφέρον της χώρας”. Το “συμφέρον της χώρας” είναι η Gazprom [U]μόνο[/U] μας λένε.

(edit αν θες να διαβάσεις παραπάνω: http://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy/energy-security-strategy )

Σίγουρα, δεν είναι όλα in public σε αυτές τις αποφάσεις και γενικώς, μιλάμε για τεράστια ποσά. Η Gazprom προμηθεύει την Ε.Ε. με το 25% των αναγκών της σε φ.α… Ακόμη κι εγώ που κάνω έρευνα σχετική σε τέτοια θέματα, δεν θέλω να λέω πως τα ξέρω όλα. “Είναι πολλά τα λεφτά Άρη”. Για να καταλάβεις, ο ΤΑΡ (που τον πόσταρε ο Γράκχος και θα ένωνε την Ε.Ε. με άλλον έναν προμηθευτή) ήταν πρωτοβουλία και της Total (Γαλλικός πετρελαϊκός κολοσσός) η οποία αποσύρθηκε από το project και αμέσως μετά ο CEO της σκοτώθηκε στη[B] Mόσχα [/B]όταν ένα φορτηγό μπήκε μπροστά από το αεροπλάνο του ακριβώς τη στιγμή της απογείωσης :!: κι όλα αυτά, ενώ η Total από τότε μέχρι σήμερα κατηγορείται πως παραβιάζει τις τιμωρίες που έχει επιβάλλει η Ε.Ε. (άρα και η Γαλλική κυβέρνηση) προς την Ρωσία. Εγώ το χέρι μου στη φωτιά για το τι ακριβώς ισχύει και γίνεται στο παρασκήνιο, δε μπορώ να το βάλω. Νομίζω κανείς δε μπορεί και μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν ανάλογα με το bias που έχει ο καθένας.

Βέβαια, αν διάβαζες το wikipedia page, θα έβλεπες πως δεν υπάρχουν Αμερικάνικες εταιρείες στον ΤΑΡ. Βρετανοί (BP) κάνουν το upstream στο Αζερμπαϊτσάν και στο project εμπλέκονται επίσης εταρείες από Ισπανία, Ελβετία, Νορβηγία, Αζερμπαϊτσάν και Βέλγιο.