Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αυτο

και αυτο

Η βιολογία τι δουλειά έχει να “αποδείξει” κάτι τέτοιο? Επίσης τι εννοείς με σαφήνεια? Δεν υπάρχει σαφήνεια σε αυτούς τους τομείς. Αυτό που έχει διαπιστωθεί ως τώρα, είναι πως παιδιά που μεγαλώνουν σε ομόφυλες οικογένειες, δεν έχουν παρουσιάσει παρόμοιες διαταραχές στην συμπεριφορά που θα μπορούσαν έστω να δημιουργήσουν υποψίες για την καταλληλότητα των ζευγαριών αυτών. Δεν γίνεται να τεκμηριωθεί επιστημονικά αυτό που λες, όπως δεν γίνεται και σε περιπτώσεις που οι γονείς έχουν περιορισμένο εισόδημα, κάποια αναπηρία η οποιαδήποτε “μη ιδανική” συνθήκη.Με λίγα λόγια δεν πρέπει να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο οτι τα άτομα αυτά είναι κατάλληλα, αλλά το αντίθετο, ώστε τότε να γίνει στέρηση ενός δικαιώματος που αυτή τη στιγμή θα πρεπε να θεωρείται δεδομένο.

Δυστυχώς για πολλά παιδιά, αυτές είναι οι επιλογές. Και το “δυστυχώς” το λέω με την έννοια του αριθμού των παιδιών που χρειάζονται οικογένεια. Σε περίπτωση που ένα ομόφυλο και ένα ετερόφυλο ζευγάρι είναι υποψήφια να γίνουν θετοί γονείς, οι πιθανότητες είναι το παιδί να καταλήξει με την ετερόφυλη οικογένεια. Για τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, δεν τα θεωρώ δυνατά επιχειρήματα. Απλά δεν έχω ακούσει ως τώρα ούτε ένα σοβαρό αντεπιχείρημα που θα είχε λογική πέρα από το συγκεκριμένο θέμα, αλλά σε παρόμοιες συνθήκες.

Μου το παίζετε όλοι ανοιχτόμυαλοι αλλά δε βλέπω κανέναν σας να έχει θέμα με τη βαθύτατα σεξιστική λέξη ΥΙΟθεσία :!:

Υπαρχει αλλο thread για αυτο το θεμα. Σε λαθος thread γραφετε.

Η οποία συναντάται μόνο (απ’ όσες γλώσσες έχω υπόψη) στα ελληνικά με αυτή τη μορφή. Πότε μέτραγαν οι γυναίκες στην Ελλάδα άλλωστε; Εδώ δικαίωμα ψήφου απέκτησαν ουσιαστικά μόλις το 1952…

Έτσι είναι παιδιά, γι’ αυτό είναι τόσο όμορφη η ελληνική γλώσσα, επειδή είναι βαθύτατα “σεξιστική” και ανδρο-κεντρική: μην ξεχνάτε και το παντρεύομαι (υπ-ανδρεύομαι -> τίθεμαι υπό τον άνδρα), καθώς και πολλά άλλα παραδείγματα.
Αμ πώς. Όχι, θα μας κάνουν τους μάγκες οι υπόλοιποι, που ανέπτυξαν τις δικές τους γλώσσες κατά την προ-πατριαρχική βαθμίδα!
Ελλαδάρα ρε!

Διάβασε πάλι αυτό που έγραψα, αν θες. Στη ζωή, δυστυχώς ή ευτυχώς, κάποια πρεζόνια σαν τους γονείς της Άννυς ή κάποιοι αρχιμαλάκες σαν τον ΜΑΤατζή που σκότωσε την κόρη του μπορούν να κάνουν παιδί και κάποιοι άλλοι δεν μπορούν, αν και θέλουν πολύ περισσότερο. Επειδή δεν μπορούν να σταματηθούν από το να κάνουν παιδιά πεταμένοι σαν τους γονείς της Άννυς ή τον ΜΑΤατζή , δε σημαίνει ότι είναι ορθό ο οποιοσδήποτε να κάνει ό,τι θέλει όσον αφορά την υιοθεσία και την τεκνοποίηση από τη στιγμή που αυτό αφορά και τη ζωή άλλου ανθρώπου.

Το να είσαι ετερόφυλο ζευγάρι δε σημαίνει ότι μπορείς να υιοθετήσεις ένα παιδί, υπάρχουν προϋποθέσεις απ’ όσο ξέρω (και για την τεχνητή γονιμοποίηση το ίδιο). Για παράδειγμα, η ηλικία του ζευγαριού. Οπότε ναι, κάποιος μπορεί να “αποφασίσει” και να “απαγορεύσει” την υιοθεσία/τεκνοποίηση σε ένα ετερόφυλο ζευγάρι. Όταν δεν μπορείνα κάνει μόνο του παιδιά, δε λέει “γεια σας, ήρθα, βοηθήστε με να κάνω παιδί” και αυτό γίνεται.

Το θέμα δεν είναι μόνο το να μην επηρεαστεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός του παιδιού (που απ’ όσο ξέρω, δεν επηρεάζεται). Από τη στιγμή που ζούμε σε κοινωνίες, υπάρχουν και ακολουθούνται τα διάφορα κοινωνικά πρότυπα. Αλλά ο ρόλος της μητέρας και ο ρόλος του πατέρα δεν είναι μόνο κοινωνικοί.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου η υιοθεσία είναι μια προσομοίωση της φύσης και οι συνθήκες της θα έπρεπε να μοιάζουν με αυτές της φύσης. Επομένως, δε νομίζω ότι είναι ΟΚ να υιοθετεί παιδί ένα ζευγάρι εξηντάρηδων, ένα ομόφυλο ζευγάρι, ένας μόνο άνθρωπος. Αν αποδειχτεί ότι ένας άνθρωπος μπορεί να μεγαλώσει φυσιολογικά μέσα σε μια τέτοια οικογένεια, το ξανασυζητάμε. Δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο έχει γίνει μέχρι σήμερα.

Το παιδί δεν έχει κανένα δικαίωμα; Ή μήπως επειδή του κάνουμε τη χάρη να υπάρξει, μπορεί να μεγαλώσει με όποιους νά 'ναι;

Μια εξαιρετική, προ περίπου δεκαπενταετίας, συνέντευξη του Δημήτρη Τριχόπουλου (επιδημιολόγου με μεγάλες διακρίσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό, πέθανε πρόσφατα): http://www.invitromagazine.gr/2014/12/02/xegelame-to-fovo-tou-thanatou-kanontas-pedia-i-ekpliktiki-sinentefxi-tou-d-trichopoulou-sto-thanasi-lala/. Λέει, μεταξύ άλλων ωραίων, όταν ο Λάλας τον ρωτάει αν μπορούμε όσο ζούμε να ξεγελάσουμε τον φόβο του θανάτου: «Ναι? Κυρίως τα παιδιά τον ξεγελάνε γιατί καταφέρνουν να μην τον σκέφτονται. Παύουμε να είμαστε παιδιά όταν ο φόβος του θανάτου μάς κυριεύει. Αργότερα, μεγάλοι πια, τον ξεγελάμε ξανά αυτόν τον φόβο κάνοντας παιδιά? Ως ενήλικοι δηλαδή ξεγελάμε τον θάνατο μέσω των παιδιών μας».

Λέει δηλαδή ότι κάνουμε παιδιά γιατί φοβόμαστε ότι θα ψοφήσουμε και δε θα αφήσουμε τίποτα πίσω μας :).

Παλιά είχα διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο του Ουμπέρτο Έκο, μέχρι κι αυτός είχε ασχοληθεί με το ότι στα αγγλικά ο άνθρωπος λέγεται “man”, απ’ ό,τι θυμάμαι είχε καταλήξει ότι κατά κύριο λόγο οφείλεται στις θρησκείες και στην πατριαρχική κοινωνία στην οποία αναφέρεσαι. Να αλλάξουμε τη λέξη για να είμαστε ακόμα κι εκεί politically correct!

Μα τα παιδιά ΗΔΗ μεγαλώνουν με όποιους να ναι και δεν βγαίνουν ιδιαίτερα νορμάλ. Αυτό νομίζω αποτυπώνεται και στην τέχνη. Άπειρα τραγούδια έχουν βγει, άπειρες ταινίες έχουν γυριστεί ακριβώς για να αποτυπώσουν ότι οι τρόποι ανατροφής δεν είναι ακριβώς ονειρικοί/ιδεατοί. Όποιος ακόμα διαφωνεί, ας δει το παρακάτω βίντεο. Όλοι αυτοί είναι κομπλέ γονείς ε ;
https://www.youtube.com/watch?v=GfRV0cmGHx4

Δεν σε πιάνω. Αν το παιδί είναι σε κατάλληλη ηλικία, προφανώς και υπολογίζεται το πως νιώθει για την υποψήφια οικογένεια. Εκτός αν υποστηρίζεις πως τα παιδιά θα πρέπει να υιοθετούνται μετά τα 6-8 χρόνια, η κάτι τέτοιο.

Πάλι πέφτεις στο ίδιο σφάλμα. Πως να αποδειχθεί κάτι τέτοιο? Αν ΟΛΑ τα παιδιά που έχουν μεγαλώσει κάτω από αυτές τις συνθήκες βγουν “νορμάλ”? Και αν έχουν προβλήματα τα οποία δε σχετίζονται με το οικογενειακό περιβάλλον, πως το αποδεικνύεις? Ο συλλογισμός σου ξεκινάει από λάθος βάση. Είναι σαν να σου λέω “ας αποδειχθεί πως όλοι όσοι ακούνε χέβι μεταλ, δεν είναι βίαιοι, ώστε να αφήσω το παιδί μου να ακούει”. Στο εξήγησα στο προηγούμενο ποστ. Πρέπει να το πάρεις ανάποδα. Αν για παράδειγμα, ένα σημαντικό ποσοστό ατόμων που ακούνε μεταλ, παρουσιάσει βίαιη συμπεριφορά η παρόμοιες διαταραχές στην προσωπικότητα, τότε θα πρέπει να εξετασθεί το θέμα. Κάτι τέτοιο ΔΕΝ έχει παρουσιαστεί. Όπως και δεν έχουν παρουσιαστεί παρόμοιες διαταραχές στα παιδιά που μεγαλώνουν μέσα σε ομόφυλες οικογένειες (εκτός αν αυτό ισχυρίζεσαι, οπότε λινκ). ΟΤΑΝ και ΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, ΤΟΤΕ θα πρέπει να εξετασθεί το θέμα της υιοθεσίας από άλλο πρίσμα.

Αλλιώς πολύ απλά στερείς ένα δικαίωμα από μια ομάδα ανθρώπων χωρίς λογική βάση. Σκέψου να ίσχυε το ίδιο για γονείς που έχουν κάποια αναπηρία και να έπρεπε να αποδείξεις πως ΟΛΟΙ αυτοί έχουν μεγαλώσει “νορμάλ” παιδιά. Και αφήνω το επίσης παράλογο, πως ακόμη και αν κάτι τέτοιο ήταν δυνατό να αποδειχθεί, η υιοθεσία για ομόφυλα ζευγάρια θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να ισχύει, γιατί αλλιώς δεν υπάρχουν οι συνθήκες για να βγάλεις τα συμπεράσματα.

“Επίσης, κατά τη γνώμη μου η υιοθεσία είναι μια προσομοίωση της φύσης και οι συνθήκες της θα έπρεπε να μοιάζουν με αυτές της φύσης”

“Adoption is a process whereby a person assumes the parenting of another, usually a child, from that person’s biological or legal parent or parents, and, in so doing, permanently transfers all rights and responsibilities, along with filiation, from the biological parent or parents. Unlike guardianship or other systems designed for the care of the young, adoption is intended to effect a permanent change in status and as such requires societal recognition, either through legal or religious sanction. Historically, some societies have enacted specific laws governing adoption; where others have tried to achieve adoption through less formal means, notably via contracts that specified inheritance rights and parental responsibilities without an accompanying transfer of filiation. Modern systems of adoption, arising in the 20th century, tend to be governed by comprehensive statutes and regulations.”

Όπως φαίνεται και στην παραπάνω περιγραφή, η σχέση παιδοθεσίας και “φύσης”* είναι ολίγον τι ανύπαρκτη**. Πρόκειται για ένα καθαρά ανθρώπινο θεσμό που λειτουργεί με καθαρά ανθρώπινα κριτήρια.

Κατά τα άλλα, όσο εσείς κουβεντιάζετε για το αν πρέπει να υπάρχουν ομόφυλες οικογένειες αυτές ζουν ανάμεσα σας (στην Ελλάδα) με χίλιους δυο φόβους, οι περισσότεροι εκ των οποίων έχουν να κάνουν με την έλλειψη νομικής αναγνώρισης και προστασίας. Όσο το υπάρχον νομικό πλαίσιο δεν αναγνωρίζει αυτές τις οικογένειες πληγώνει τα παιδιά τα οποία -λέμε τώρα- θέλει να προστατέψει.

*Έτσι κι αλλιώς, η έννοια “φύση” είναι τόσο αόριστη και αυθαίρετη που δεν νομίζω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για οποιοδήποτε νόμο.
**Για την ακρίβεια ο θεσμός αποτελεί τον ορισμό της αντίθεσης στη “φύση”, καθώς μιλάμε για το σπάσιμο του δεσμού μεταξύ δύο βιολογικών συγγενών.

Υπαρχει αλλο thread για αυτο το θεμα. Σε λαθος thread γραφετε.

Από εφημερίδα Ακρόπολη το από πάνω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα.

Καλά, από “επίσημες” πηγές τύπου Καθημερινής, Νέων κλπ ακόμα και να επιβεβαιωθεί δεν παίζει ν’ ακούσουμε κάτι ούτως ή άλλως…

Μουφες ε. Αποκλείεται να κάμει τετοια πραγματα ο Μπάμπης [-X

Περι τινος πρόκειται? Πείτε καμιά λεπτομέρεια.

ΠΑΝΤΑ είχα τον Πορδοσάλτε για βλάκα …
Δείτε, τσάμπα το έκανε τόσα χρόνια !!!

Έτσι κόβουν στο μέγκα… δια χειρός Τρέμη 8)

http://www.zougla.gr/parapolitiki/article/otan-i-tremi-edose-to-sin8ima-na-kopi-o-glezos

δεν άντεξα. συγνώμη