Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

περισσότερη βια νιώθω σε αυτήν την εικόνα.

Μα είναι χρώμα αυτό για κρασί;;; Ή είναι κονιάκ; :-k

Ήταν και ο Μητσοτάκης κάπου εκεί γύρω αρά μάλλον αίμα είναι :stuck_out_tongue:

Όπως και να 'χει όπως διαβάζω πάμε για 3 μνημόνιο βαρβάτο και πάλι επομένως…

Την φοβήθηκε την ρήξη ο Alex.

καλα κατσε να ψηφιστουν αυτα. βλεπω απλα να πεφτει η κυβερνηση και να ξανανεβαινουν οι μπουμπουκοι της καρδιας μας.

Είναι πολύ βαριά τα μέτρα παιδιά, κάποια σωστά που έπρεπε να γίνουν (βλ. πρόωρες συντάξεις) και κάποια που πραγματικά πονάνε (βλ. αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών για τους εργαζομένους και της αύξησης των εισφορών του κλάδου υγείας για τους συνταξιούχους, όπως και αύξηση του ΦΠΑ σε ορισμένα αγαθά-δεν είμαι σίγουρος σε ποιά).
Αυτό που δεν είδα πουθενά να κόβει κάτι από τον δημόσιο τομέα. Αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο…ευτυχώς άνοιξε η ΕΡΤ :stuck_out_tongue:

Ελπιζω να κανω λαθος λογω ασχετοσυνης, αλλα μια απο τα ιδια κ απογοητευση.

Μα καλά δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι πλέον δεν υπάρχει “τρόικα” αλλά “θεσμοί” ; ; ; ΑΣΧΕΤΕ :stuck_out_tongue:

Η απογοήτευση σε τι ακριβώς συνίσταται;

Ότι δεν ανατρέψαμε τα μνημόνια και δε σβήσαμε τα χρέη μένοντας παράλληλα στα απόλυτα φετίχ που λέγονται Ε.Ε. και ευρώ;

Ε, δυστυχώς κάποιοι όντως πίστευαν ότι υπήρχε τέτοια πιθανότητα. Τι να τους κάνουμε.

ακριβως αυτο. το ευρω και η ε.ε. εχει τιμημα, οποιος δεν το καταλαβαινει δεν πειραζει. ειπαμε να πηγαινει ο κοσμος μυκονο ειναι το θεμα ετσι κι αλλιως.
οσο για την ερτ που λες shadow σορρυ κιολας, αλλα κακως ειχε κλεισει με το τροπο που εκλεισε, σωστα ξανανοιξε.

Μάλλον υπήρχαν πολλοί ρομαντικοί που πίστεψαν στο πρόγραμμα της Θεσ/νίκης. BTW ο ΕΝΦΙΑ παραμένει σωστά;
@sam δεν διαφωνώ ότι κακώς έκλεισε όπως έκλεισε, αλλά η χώρα είναι στο απόλυτο μηδέν για να μην πω και παρακάτω και το μόνο που σκέφτηκε η κυβέρνηση είναι να βολέψει τους δικούς της, που κάποτε όμως ήταν των άλλων και αύριο θα είναι κάποιων άλλων. Ξέρεις αυτό μου θυμίζει το “εδώ καράβια χάνονται…”

μπορει να το θυμιζει δεν παυει να αναιρει κατι το οποιο εγινε με λαθος τροπο και για αλλο λογο.
οταν σου πασαρουν το κοψιμο σαν λυση οικονομικη (και στη συνεχεια πληρωνεις νεριτ) ενω κατα βαθος ηταν απο πισω η αναθεση του ψηφιακου σηματος στη digea, ε αλλα λογια να αγαπιομαστε.
το ανοιγμα της ερτ δεν ειναι κατι που παει τη χωρα πισω οικονομικα σε σχεση με αλλα αισχη που εχουν γινει και γινονται καθημερινα.

'Οπως κατάλαβες το πρόβλημα μου δεν είναι η ΕΡΤ αλλά η νοοτροπία του να βολέψω τους δικούς μου, εσύ κι εγώ τον άλλο μήνα θα δούμε τον μισθό μας μειωμένο όμως και τα έξοδα μας αυξημένα. Και αν η εταιρεία που δουλέυεις δεν αντέχει να πληρώνει τους φόρους τότε μάντεψε τι μπορεί να γίνει. Αυτοί μια χαρά βολεμένοι είναι. Δυστυχώς δεν είδα κανένα μέτρο που να αφορά την ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα. Τεσπα μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι έτσι κι αλλιώς.

H άρση της λιτότητας προϋποθέτει έξοδο από το ευρώ και 1-2 (αρκετά) δύσκολα χρόνια.
Η παραμονή προϋποθέτει πλεονάσματα, που (για τα επόμενα χρόνια τουλάχιστον) θα έρχονται μέσα από μέτρα, αφού δεν υπάρχει ανάπτυξη (ειδικά ανάπτυξη που να χρηματοδοτεί πλεονάσματα του 2,5% και 3,5%).

shadowking69 μην έχεις την ψευδαίσθηση πως αν υπήρχαν νέες απολύσεις ή περικοπές στο δημόσιο θα έμενε ανεπηρέαστος ο ιδιωτικός τομέας. Άμα περιορίζεις το εισόδημα, περιορίζεται και η κυκλοφορία του…

Σαφώς όμως η αύξηση φορολόγησης των κερδών των επιχειρήσεων και η αύξηση των εισφορών είναι βαθιά υφεσιακά μέτρα. Και δε νομίζω πως, ειδικά το πρώτο, θα αποδώσει.
Το δεύτερο είναι ήδη το μεγαλύτερο πρόβλημα των επιχειρήσεων. Όση ανάσα τους έδωσαν οι 100 δόσεις, τόσα βάρη τους ξαναέδωσαν.
Στην πράξη, νομίζω πως οι περισσότερες επιχειρήσεις κλείνουν λόγω αδυναμίας καταβολής αυτών των εισφορών. Μιλούσαμε για πάνω από μισό μισθό (60-70% επιβάρυνση), τώρα που θα φτάσουν δεν ξέρω.

Φαντάζομαι πως οι “μένουμε Ευρώπη” πανηγυρίζουν από χθες το βράδυ. Ή μήπως όχι;

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ζήτησα απολύσεις στο δημόσιο! Περικοπές ναι! Αλλά αυτά τα μέτρα πάλι απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα θα φέρουν δυστυχώς.

Τα μέτρα είναι τραγικά. Δεν θα τα έλεγα ακριβώς απογοήτευση αλλά περίμενα ότι τουλάχιστον μειώσεις σε συντάξεις δεν θα υπήρχαν. Και φόροι και περικοπές συντάξεων είναι βαριά ήττα. Όπως και να 'χει αυτή είναι η ευκαιρία του Σαμαρά να αναστηθεί κανονικά. Από την στιγμή που ο Τσίπρας στο σημείο αυτό φοβήθηκε την ρήξη για μένα το παιχνίδι το έχασε.

καθιστε να δουμε βασικα και που ακριβως θα κατσει η μπιλια γτ η ρουλετα ακομα γυριζει.

Καλώς ή κακώς, η πραγματικότητα είναι ότι με τις εισφορές που δίνουμε αυτοί που εργαζόμαστε τώρα, πληρώνονται οι συντάξεις, μιας και τα ταμεία είναι λεηλατημένα. Το τι θα πάρουμε εμείς ως “σύνταξη” στα 70 μας, αν φτάσουμε μέχρι εκεί, είναι γνωστό: ένα παπάρι.

Μα αν ισχύουν αυτά που λέγονται θα μειωθούν λίγο μισθοί και συντάξεις στο δημόσιο … (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα) :(:frowning:
Όπως επίσης απολύσεις στον ΙΤ φέρνουν και οι περικοπές στο δημόσιο … :frowning:

Βασικά ούτε καν τους πληρώνουν οι εισφορές…
Νομίζω η σωστή αναλογία πρέπει να είναι από 2,5 έως 4 εργαζόμενοι/συνταξιούχο και τώρα λόγω ανεργίας είναι στο 1,33 προς 1.
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις και άλλα έσοδα του κράτους διοχετεύονται προς τα εκεί.
Είναι και το δημογραφικό πρόβλημα (που είναι γενικό για την Ευρώπη) και στην Ελλάδα εντάθηκε από τη μετανάστευση.
Είναι και το PSI που κούρεψε τα ομόλογα των ταμείων.
Ήταν και το χρηματιστήριο παλιότερα που έβαζαν τις διοικήσεις να αγοράζουν μετοχές…

Εγώ απορώ μέχρι πότε θα είναι θέμα ταμπού ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας. Μέσα στην κρίση η Ελλάδα πληρώνει 5ψήφιο αριθμό κληρικών ενώ ταυτόχρονα η περιουσία της εκκλησίας ‘αυξάνεται και πληθύνεται’…
Μόνο στα εξοπλιστικά έγινε μία μικρή περικοπή κι αυτή με τα χίλια ζόρια και ενστάσεις από τους “εταίρους” (αφού “δεν έχει μόνιμη επίδραση” και όχι γιατί οι κύριοι προμηθευτές είναι αυτοί).