Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Είμαι καπνιστής και δέχομαι τα περί κλειστών χώρων. Αυτά που λένε για ανοιχτούς,πχ παιδικές χαρές και προαύλια νοσοκομείων,τα θεωρώ γελοία. Για να δείτε πόσο το έχουν τερματίσει, βγήκε οδηγία και για τα ψυχιατρεία όπου και εργάζομαι, τα οποία μέχρι πρότινος εξαιρούνταν. Πρέπει εμείς οι νοσηλευτές να υποδεικνύουμε στους ψυχικά άρρωστους, να καπνίζουν εκτός κλινικής. Που η ζωή τους και η παρηγοριά τους είναι ένα τσιγάρο και καφές. Όσο για μας,απαγορεύεται να καπνίζουμε εκτός κλινικής,δηλ στην ύπαιθρο, γιατί περί υπαίθρου πρόκειται, και να βγαίνουμε στο πεζοδρόμιο της Ιεράς Οδού. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην εφαρμογή ενός σωστού νόμου και στη γελοιότητα.

2 Likes

Επισης υπαρχει λογος πισω απο καθε τι, και πλεον οντας 10 χρονια σε χωρα που εχει πληρως εκπολιτιστει στο συγκεκριμενο θεμα (και οχι σε πολλα αλλα), ομολογω οτι καταλαβαινω 100% το γιατι να μην επιτρεπεται να καπνιζει κανεις ουτε σε εισοδους πανεπιστημιων, δημοσιων κτιριων, κτλ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ νοσοκομειων.

Καλα το οτι καποιος θελει να καπνιζει σε παιδικες χαρες, ασχολιαστο. Περαν του παθητικου καπνισματος, υπαρχει και το επιχειρημα του μιμητισμου. Δε γινεται να βλεπουν ενα σωρο παιδακια τους ενηλικες να καπνιζουν, γενικα το καπνισμα ειναι κατι που πρεπει ως κοινωνια καποια στιγμη να εξαλειψουμε πληρως.

Εδω που ειμαι οποιος καπνιζει εχει ντροπη για το γεγονος οτι καπνιζει.

3 Likes

Πραγματικά δηλαδή τώρα… όντως???
Θες να προσπαθήσεις να το δικαιλογησεις? Περισσότερο για το bold θα με ενδιέφερε…

1 Like

Τα τελευταία 6 χρόνια πηγαίνω συχνά και δεν έχω δει κάποιον να καπνίζει κοντά σε παιδί. Ή στην άλλη άκρη είναι ή εκτός αυτής,που συνήθως είναι περιφραγμένη. Γελοίο το θεωρώ γιατί εκτός παιδικής χαράς μπορώ να καπνίζω και γιατί πιστεύω ότι περισσότερο χτυπάει στο συναίσθημα όταν ακούς παιδική χαρά, παρά ότι συμβαίνει. Χρησιμοποιούν το συναίσθημα που βγάζει η λέξη παιδί και τα παράγωγά της όσον αφορά το κάπνισμα, πολύ απλά γιατί είναι ανίκανοι να εφαρμόσουν σωστά έναν νόμο. Όσο για το μιμητισμό, συμβαίνει όντως σε ένα βαθμό. Αν σταθούμε εκεί όμως, ας μας απαγορευτεί και το αλκοόλ, το οποίο παίζει και να είναι εξίσου βλαβερό και πλασάρεται εδώ και χρόνια ως κοινωνικό status.

1 Like

Και είναι ωραίο αυτό δλδ ;;

Το να νιωθει καποιος ντροπη για το οτι βαζει καρκινο στους πνευμονες του, βρωμαει η αναπνοη του, τα δαχτυλα του? Ναι. Ωραιο ειναι.

2 Likes

Αν καποιος πινει αλκοολ κοντα σε παιδικη χαρα, ναι, ειναι εξισου μαλακια, ξερω γω?

Το που ακριβως ειναι κοινωνικο status το alcohol δεν το γνωριζω, αλλα αλκοολ σε υπερβολικες δοσεις ειναι κατακριτεο νομιζω γενικα. Εκτος αν θεωρειται απο καποιους κουλ το να γινεται κανεις κωλοτρυπιδι, οπου προφανως διαφωνω.

Δεν ειναι η λεξη παιδι, παιχνιδι, παιδκη χαρα, που προκαλει το προβλημα. Η εννοια ειναι που προκαλει το προβλημα. Για μενα ειναι εντελως απαραδεκτο να καπνιζει ο οποιοσδηποτε μπροστα σε παιδια, ειτε ειναι μεσα στην παιδικη χαρα, ειτε ακριβως απεξω απο τον φραχτη. Και εσυ προτεινεις ως λυση δηλαδη το να επιτρεπεται το καπνισμα μεσα στην παιδικη χαρα επειδη το κανουν ουτως ή αλλως ακριβως απεξω? Μηπως η λυση του να απαγορευτει το καπνισμα σε αποσταση 20 μετρων απο παιδικη χαρα πλεον δεν φανταζει τοσο γελοια?

Η απαγόρευση γιατί είναι γελοία δεν καταλαβαίνω?
Δεν είναι ένα μέτρο αποτροπής? Δηλαδή σε έναν λαό που γενικά δεν τα πάει καλά με τις απαγορεύσεις, τι άλλο θα μπορούσε να γίνει??

1 Like

Α , μάλιστα οκ . Προσωπικά δεν θέλω κανεις να νιώθει ντροπή

Στα του θέματος , έχω κόψει το τσιγάρο 3 χρόνια και πλέον ατμιζω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το οποίο σαφώς έχει τις ίδιες απαγορεύσεις και μελλοντικά κατά πάσα πιθανότητα θα αποδειχθεί αμετάκλητα και χωρίς αμφισβήτηση ότι είναι εξίσου βλαβερό

Εμένα σαν ατμιστη μόνο ένα πράγμα με ενδιαφέρει. Και με βάση την προσωπική λογική μου φυσικά

Εφόσον μου απαγορεύει το κράτος κάτι, θα ήταν χρήσιμο και δίκαιο να μου δίνει ειδικά διαμορφωμένους χώρους . Και λέω δίκαιο με την έννοια ότι δικαιώματα και υποχρεώσεις έχουμε όλοι

Δλδ οκ έχουν δίκιο , όχι στο προαύλιο νοσοκομείου , μου έχεις καπνιστήριο ;;; Αν , ναι κανένα πρόβλημα , αν όχι για μένα με έχεις αδικήσει

Τεσπα άλλο ένα δύσκολο θέμα , άντε να πιάσουμε και το βιγκανισμο να σκοτωθούμε :stuck_out_tongue:

Τέλος, από τότε που το έκοψα ομολογώ ότι μου είναι ανυπόφορο το τσιγάρο και ο καπνός . Βρωμάει δεν αντέχεται, βρώμανε τα ρούχα μου, τσούζουν μάτια κλπ

Και ατμιστης που είμαι έχω διπλό πρόβλημα. Και να θέλω την τζούρα μου και να μην γουστάρω να πηγαίνω στα καπνιστήρια . Ειδικά πχ αεροδρόμιο γιατί δεν έχω συναντήσει και πουθενά αλλού

Δεν πρότεινα κάτι. Σχολιάζω το γελοίο του πράγματος και έδωσα για έμφαση το παράδειγμα των ψυχιατρείων. Το μπροστά στο παιδί που λες είναι σχετικό, στην πλατεία μπορώ που έχει παιδιά και με βλέπουν? στο δρόμο που περπατάω? στην παραλία πρέπει να απαγορευτεί γιατί έχει παιδιά? όταν γινόμαστε γονείς πρέπει να απαγορευτεί πάλι για να μη μας βλέπουν τα παιδιά? Αυτά τα μέτρα τα θεωρώ γελοία και υποκριτικά. Αν θέλετε απαγορεύτε το επίσημα για χψ λόγους. Από τη στιγμή που το επιτρέπεις,μην πας με μπαλώματα να βρεις λύση. Και πάντα αναφέρομαι για τους ανοιχτούς χώρους. Σχετικά με το αλκοόλ,αν θεωρείται έγκλημα να πιω μια μπύρα στην παιδική χαρά,γιατί έτσι μου ήρθε, τότε δεν έχω λόγια. Για το κοινωνικό status, μια ματιά στις διαφημίσεις στην τηλεόραση νομίζω είναι αρκετή.

3 Likes

Απο περιεργεια 100%, που ακριβως ειναι το προβλημα στο να βγεις ΕΞΩ να κανεις την δουλεια σου? Ή ειναι ηθικο το θεμα? Σε φαση δε θελεις να σου απαγορευσουν κατι χωρις να σου δωσουν χωρο για να το κανεις? Ε τι να γινει τωρα, αν ειναι κατι βλαβερο, αυτος που κανει το βλαβερο, δεν ειναι και απαραιτητο να εχει ειδικα διαμορφωμενο χωρο. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν το καταλαβαινει καποιος αυτο. Δηλαδη οκ κι εγω μπορει να θελω να κανω κοκαινη ξερω γω, θα πρεπει να απαιτησω στα νοσοκομεια να μου δινουν ειδικη πτερυγα για οσους θελουν να κανουν κοκαινη? Και ναι, ειναι ακριβως το ιδιο οσον αφορα την λογικη. Απλα το ενα ειναι πιο βλαβερο απο το αλλο (και εννοω οτι το καπνισμα ειναι πιο βλαβερο απο κοκαινη μαλλον, με εξαιρεση την περιπτωση υπερβολικης δοσης :stuck_out_tongue: )

Εγώ δεν είμαι καπνιστής και έχω υποφέρει πολύ. Ειδικά σε ταβέρνες / εστιατόρια / μεζεδοπωλεία το θεωρώ τεράστια ασέβεια να καπνίζει κάποιος την ώρα που κάποιος άλλος τρώει. Επίσης θυμάμαι εποχές 2002 - στην πρώτη μου δουλειά - σε γραφείο που οι μισοί κάπνιζαν και το air condition ανακύκλωνε αυτό το πράγμα! :joy:

Ευτυχώς αυτά είναι μακρινές αναμνήσεις. Α, θυμάμαι και στα αμφιθέατρα όταν ήμουν φοιτητής στα 90’s… Αυτό μπορεί να παίζει ακόμα…

Από την άλλη, νομίζω ότι είμαστε υπερβολικοί με τους ανοικτούς χώρους. Ένα τσιγάρο 5 μέτρα μακριά (σε ανοικτό χώρο) δε νομίζω ότι βλάπτει περισσότερο τον “παθητικό” καπνιστή από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων σε μία πόλη.

Έχοντας ζήσει στη Σουηδία και στη Γερμανία, έχω δει 2 διαφορετικές αντιμετωπίσεις του καπνίσματος. Στη Σουηδία είναι όπως τα λέει ο @QuintomScenario για την Αμερική. Δηλαδή είσαι κάτι σαν νεάτερνταλ αν καπνίζεις ακόμα τον 21ο αιώνα. Θυμάμαι χειμώνα, -12 βαθμούς, και να βγαίνουν οι θαρραλέοι έξω να καπνίσουν, κανένας οίκτος! :grin:

Από την άλλη, στη Γερμανία αν έχεις μπαρ, μπορείς να το δηλώσεις “καπνιστικό”. Μόνο για μπαρ ισχύει αυτό από όσο ξέρω και ίσως πληρώνει ο ιδιοκτήτης κάποιο έξτρα τέλος για να επιτρέπεται το κάπνισμα στο μαγαζί του. Αυτό προσωπικά μου φαίνεται OK, γιατί ο θαμώνας μπορεί να επιλέξει να πάει ή όχι. Τώρα αν υπάρχει εργαζόμενος που δε θέλει την κάπνα στο χώρο εργασίας του, το πράγμα περιπλέκεται.

Στην Ελλάδα, από τη μία με εκνευρίζουν οι “θεριακλήδες”, από την άλλη όταν πηγαίνω στο ένα και μοναδικό αγαπημένο μου μπαρ, δε με πειράζει να φάω την κάπνα για 3-4 ώρες. Έτσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει σπάνια. Θεωρώ ότι ρεαλιστικά στην Ελλάδα δε γίνεται να το κόψεις από παντού. Ίσως κάποιο ημίμετρο τύπου “απαγορεύεται σε εστιατόρια, επιτρέπεται σε όσα μπαρ πάρουν άδεια και πληρώσουν έξτρα” θα ήταν πιο λογικό.

7 Likes

Δεν καταλαβαινω την λογικη σου.

Στην παραλια μπορει να εχει παιδια. ΣΤον δρομο επισης.

Στην παιδικη χαρα εχει παιδια γιατι ειναι χωρος ειδικα κατασκευασμενος για παιδια. Ε δε γινεται να καπνιζεις εκει, τι να γινει τωρα. Δεν ειναι γελοιο το να μην γινεται να καπνιζεις εκει. Γελοιο ειναι το να επιτρεπεται το καπνισμα σε παιδικη χαρα, επειδη επιτρεπεται στην παραλια και στον δρομο.

Οσον αφορα την κοινωνικη υποσταση του ζητηματος, αν εισαι γονεας και καπνιζεις μπροστα στο παιδι σου… προσωπικα χανω πασα εκτιμηση (οχι εσυ εσυ, ο καθε εσυ). Ειναι εγκλημα.

Καλά, το να επιτρέπεται σε εστιατόρια εγώ το βρίσκω υπερτραγικό. Γι’ αυτό και δεν πηγαίνω πια παρά μόνο σε εστιατόρια στα οποία δεν επιτρέπεται.

9 Likes

Έξω που;; Απ’ το νοσοκομείο πχ ;; Τι θα αλλάξει ;; ας πάω αλλά συμφωνώ με @Achamian

Δεν είναι η περίφραξη που κάνει την διαφορά . Ούτε τα 20 μέτρα από μια παιδική χαρά . Τα έχω για πλάκα με το ηλεκτρονικό αν είμαι καφρος και θα είμαι νόμιμος αλλά όχι ηθικός

Το παράδειγμα με την κοκαινη δεν θέλω να τη σχολιάσω. Είναι απαγορευμένη ουσία ενώ το τσιγάρο πωλείται κανονικά , δεν βρίσκω λόγο να το εξίσωσω

@pantelis79 πλέον δεν μου έχει τύχει σε εστιατόριο να επιτρέπεται το κάπνισμα . Εκτός αν εννοείτε ακόμα και στα έξω τραπέζια

Έντιτ : Α, λέτε πιο γενικά. Ταβέρνες και ρσκομελαδικα . Εκεί είναι θέμα , όλα ισωμα

Το τσιγαρο πωλειται κανονικα γιατι απλουστατα δημιουργει τεραστια κερδη σε καπνοβιομηχανιες. Ειναι τοσο απλο. Προφανως το καπνισμα προκαλει πολυ περισσοτερους θανατους απο την κοκαινη παγκοσμιως, και ταυτοχρονα προκαλει και κακο σε αλλους, οχι μονο σε αυτον που εξασκει το χομπι. Οποτε μπορεις αν θελεις να αγνοησεις το παραδειγμα, αλλα καλως ή κακως, ειναι ενα βασιμο παραδειγμα.

Για σενα μπορει να μην ειναι τα 20 μετρα που θα κανουν την διαφορα, αλλα για τα παιδια που δε θα εκτεθουν στο καπνισμα και ουτε στο οπτικο ερεθισμα του καπνισματος, θα ειναι σιγουρα μια σημαντικη διαφορα. Γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε αυτο? Θα εισαι και νομιμος, ΚΑΙ ηθικος.

Οσον αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο μιας και το αναφερεις, δεν εχω θεμα με αυτο, και ουτε πιστευω οτι θα αποδειχθει βλαβερο, τουλαχιστον οχι σε σημαντικο βαθμο. Αλλα δεν εχει σημασια. Διαφωνω πληρως που λες πως δεν υπαρχει διαφορα παντως, προφανως και υπαρχει διαφορα με οποιαδηποτε απαγορευση καπνισματος απο οποιονδηποτε χωρο. Οσο λιγοτερο γινεται, τοσο λιγοτερο θα επιδρα σε αλλους ανθρωπους και το κυριοτερο σε παιδια. Καθε μικρη διαφορα βοηθαει.

Ε ναι ρε, και γι’ αυτά λέω. Χ από μένα.

Στο κράτος, όχι στις καπνοβιομηχανίες. Μια χαρά είναι το κάπνισμα για το κράτος, παίρνει ζεστό χρήμα. Κάνει μια έκπτωση στο σύστημα υγείας, απ’ όπου χάνει χρήματα (όλοι μας δηλαδή), αλλά μετά κάνει ρελάνς λόγω πρόωρων θανάτων, επειδή σταματάει να πληρώνει συντάξεις.

4 Likes

Θα σταθώ μόνο στις 2 τελευταίες σου προτάσεις, ας πάει στα τσακίδια η παιδική χαρά, θα καπνίσω απ’έξω. ΄Αλλα θεωρώ εγκλήματα κοινωνικής υπόστασης ή διαπαιδαγώγησης ή πες το όπως θες. Καπνίζω μπροστά στο παιδί μου σπάνια και έχω φροντίσει να της πω ήδη πόσο κακό κάνει, σε σημείο που νομίζω ότι το σιχαίνεται ήδη.

2 Likes

Και που βρίσκονται αυτά??? Σοβαρά ρωτάω γιατί πραγματικά έχει χαθεί η μπάλα! Προχθεσινό συμβάν σε σουβλατζίδικο…η κουμπάρα μου καπνίστρια… δεν υπάρχει τασάκι στο τραπέζι…“συγνώμη, επιτρέπεται το κάπνισμα?”… Σερβιτόρος: "Ναι αλλά επειδή απαγορεύεται να έχουμε τασάκια, χρησιμοποιείτε το βαζακι με τα λουλούδια μπροστά σας!!!:roll_eyes::exploding_head::face_with_symbols_over_mouth::angry:.
Και ρωτάω εγώ τώρα…στην χαβούζα που ζούμε, το να απαγορεύεις το κάπνισμα σε μέρη ευαίσθητα (εστιατόρια, παιδ. χαρές) είναι τόσο παράλογο?
Αφού αντικειμενικά με την παιδεία που έχουμε σαν λαός, ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση…

1 Like
3 Likes