Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Και τα χώματα των παππούδων σου και των γιαγιάδων σου έχεις.

Αθηναίος ε?

Απλά να σχολιάσω στην υπόθεση εργασίας σου, πως δεν την συμμερίζομαι. Ο Ερντογαν θεωρεί πως εμείς Κύπρος Αγγλία Ισραήλ κλπ του παραβιάζουμε την εθνική κυριαρχία στις ΑΟΖ. Και όχι μόνο εκεί. Είναι αρκετές φορές που μιλάει για εθνική κυριαρχία και αμφισβήτηση της από την Ελλάδα. Άλλο το τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει.

Ακόμη και στο μακεδονικό, όσο περίπλοκο (μπορεί και όχι), είναι ιστορικά, δεν έχει ξαναγίνει (νομίζω) να θέλει μια χώρα να κάνει δημοψήφισμα για το πως θα ονομαστεί άλλη χώρα. Μιλάμε για ευθεία παρέμβαση στο εσωτερικό και την οργάνωση και την αυτονομία μιας άλλης χώρας. Προσέξτε, δεν λέω αν έχει κάποιο ιστορικό claim η Ελλάδα, λέω πως δεν είμαστε τα θύματα και οι παθητικοί που διαχρονικά νιώθω πως κυκλοφορεί σαν άποψη.

1 Like

Οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος θα αδιαφορούσε για το τι θ απογίνουν οι ξυσταρχιδες γιδογαμηδες αργοσχολοι της Εβριτικης περιοχής της Νότιας Μακεδονιας που χωρίς την “απειλή” των γειτόνων και την παρουσία στρατοπεδων θα έμεναν αυτόματα όλοι άνεργοι

1 Like

Αυτό και όλο το υπόλοιπο ποστ, ξερνάω δυο φορές τον χρόνο με τις πρόβες σε δημοτικό, με τον καβλωμένο/βαριεστημένο γυμναστή να ΦΩΝΑΖΕΙ σε παιδιά 10 ετών γιατί δεν συγχρονίζουν καλά το βήμα τους ή δεν σηκώνουν ψηλά το χέρι τους ή δεν ακούνε το ΕΝΔΥΟ που δίνει με τη σφυρίχτρα μέχρι να περάσει το 40λεπτο και να γυρίσει στο γραφείο να ξύσει λίγο ακόμα τα αρχίδια του.

Ο άλλος που σε κάθε ποστ έχει 42 ορθογραφικά/γραμματικά/συντακτικά και μηδενική συνοχή έγραψε για αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος σε όποιον ειρωνεύεται τον ιερό θεσμό της παρέλασης και πήρε και 3 καρδούλες (y)

2 Likes

Πάλι καλά να λέμε

Οι παρελάσεις δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν, ένα κατάλοιπο της χούντας που θα έπρεπε εδώ και χρόνια να έχει πάψει να υφίσταται.
Πώς όμως θα γίνει αυτό σε μια χώρα που από μωρά παιδιά σε βάζουν στην προπαγάνδα της εθνικής υπερηφάνειας, του θεού που είναι Έλληνας, του ελληνικού φιλότιμου, της ορθοδοξίας ίσον Ελλάδα, των Ανθελληνων που μας ζηλευουν και μας φθονουν γιατι εμεις δημιουργησαμε τον πολιτισμο οταν οι άλλοι ήταν στα δεντρα κτλ. Όταν μεγαλώνεις καταλαβαίνεις ότι πολλά πράγματα που σου έλεγαν σαν παιδί, τελικά δεν είναι έτσι…βλεπεις την καθημερινη πραγματικοτητα η οποια διαφερει πολύ.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει με βάση τα μυαλά που κουβαλαει.

4 Likes

Ευτυχώς κάποιοι τα έχουν θέσει πολύ πολύ όμορφα με μερικά τετράστιχα.

3 Likes

Ξεχασες την ελληνικη ψυχη.Δεν τη βρισκεις πουθενα αλλου,σαν τη χαλκιδικη ενα πραμα.

3 Likes

Τι έγινε με τον 9ο μάρτυρα της υπόθεσης Noor1 που πέθανε στον Καναδά; Έγιναν γνωστές οι συνθήκες θανάτου; Κάποιο “ατύχημα” πάλι; Δεν βρήκα κάτι περισσότερο επί του θέματος, πέρα από την είδηση του θανάτου. Ούτε στη Σικελία πριν 40 χρόνια να ήταν :open_mouth:

3 Likes

Ξερουμε πολυ καλα μου φαινεται, πως αυτο το πραγμα δεν ισχυει. Το εχουμε δημοκρατια και ο καθενας ειναι ελευθερος να ψηφισει οτι θελει, ειναι μια τεραστια ουτοπια την οποια δεν δεν εχει συνειδητοποιησει ο κοσμος.

Η προπαγανδα που υπαρχει απο διαφορα μεσα (κυριως τηλεοραση), ξεπερναει καθε προηγουμενο. Τα οποια θελουμε δεν θελουμε, εχουν ακομα τεραστια δύναμη (γερασμένος πληθυσμος κλπ). Φυσικα το ιδιο γινεται πλεον και σε διαφορα ηλεκτρονικα μεσα πλεον. Τα ψέμματα που εχουν ειπωθει χωρις να ανοιξει ρουθούνι (που συμφωνα με την ευαισθησια.που εχει υπάρξει σε αλλα απλα γεγονοτα ) ειναι απιστευτα, ενω κανονικα θα έπρεπε να εχουν κατασταφει οικονομικα τετοιοι τυποι και οχι μονο.

Αν λοιπον μετα απο ολα αυτα, πιστεουμε πως ο απλος λαουτζικος ,που κατεβαζει αμασητα τα περισσότερα πραγματα που ακουει καο δοαβαζει, εκφραζει τι πραγματικα θελει μεσα απο τις εκλογες και οχι απλα το οτι προσπαθει να αποφυγει αυτα που του προβαλουν, τοτε μαλλον κατι πολυ λαθος συμβαινει. Για αυτο και εχει καταστραφεί η παιδεια σε αυτη την χωρα (παρολο που πολλα πανεπιστήμια της εχουν τραγικα καλο επιπεδο για τα δεδομενα της χωρας), γιατι πολυ απλα θελουμε να εχουμε ενα εθνος ηλίθιων.
Ε μάντεψε, το εχουν πετύχει εξαιρετικα καλα.

2 Likes

Αν αντιμετωπίζεις έτσι κάποιον λόγω της πόλης που μένει, δεν θέλω να φανταστώ πως αντιμετωπίζεις του ανθρώπους λόγω της χώρας απ όπου προέρχονται.

Σορρυ για το double post.

4 Likes

Τόσο σε κόβει τόσα λες. Αναφερθηκα σε πραγματικό γεγονός. Το αν το πιστεύεις η όχι στα @@ μου φιλαράκο. Όσοι κάναμε την θητεία μας στον Έβρο κ είχαμε Αθηναίους ξέρουμε . Εσύ γάλα κ ύπνο

Το συμπερασμα οτι ειμαι Αθηναιος πως το εβγαλες;

και όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο γιάννης ο ανδρουλιδάκης:

Κάποτε στο πλαίσιο ενός ραδιοφωνικού ιστορικού ενθέτου που επιμελούμαι, είχα κάτσει και είχα μελετήσει τη ζωή του Αλ Καπόνε. Είχα πραγματικά σοκαριστεί με τις μεθόδους του. Το πρόβλημα δεν ήταν ότι διακινούσε λαθραία αλκοόλ, αλλά ο μηχανισμός που είχε δημιουργήσει για να προστατεύσει τη δραστηριότητά του. Ο μάγκας δεν είχε εξαγοράσει απλά τη μισή αστυνομία και το μισό δικαστικό σώμα, έλεγχε επίσης το 80% του τύπου στο Σικάγο και τρομοκρατούσε το υπόλοιπο 20%, είχε εκλέξει για δήμαρχο του Σικάγου ένα τσιράκι του και ο ίδιος είχε εκλεγεί δημοτικός σύμβουλος μαζί του για ασφάλεια, είχε εξαγοράσει διάφορες επιχειρήσεις που είχαν μεγάλο κύρος στην πόλη και του εξασφάλιζαν λαϊκή υποστήριξη και όποτε κάποιος προσπαθούσε να ξεκινήσει έρευνα σε βάρος του, οι μάρτυρες με κάποιο μαγικό τρόπο πάθαιναν διάφορα απίθανα ατυχήματα.

Δεν ξέρω πώς το θυμήθηκα σήμερα, αλλά -ζωή να 'χουμε- είμαι πολύ χαρούμενος που έχουν περάσει πια αυτές οι εποχές.

8 Likes

Κι εμεις ως Αθηναίοι που κάναμε τη θητεια μας στον Έβρο ξέρουμε πολύ καλά τι λέμε. Τραβάτε βρείτε καμια κανονική δουλειά αργοσχολοι ξυσταρχιδες

Άκυρο

Chill out ρε μπάμιες, είπε κάποιος μια μαλακία κάποτε και ο άλλος έβγαλε συμπέρασμα για τη μισή ελλάδα…και ο άλλοος ο μπάμιας θίχτηκε και έχει και γνώμη για την άλλη μισή…κλασικοί μαλάκες έλληνες…χαίρομαι που βλέπω ότι η μαλακία έχει συνέχεια σε αυτή τη χώρα…άξιοι πρεσβευτές και οι δυο σας.

1 Like

Το κακο ειναι οτι ετσι οπως απαντας, η νοητικη σου ηλικια δεν ειναι πανω απο 15, αλλα δυστυχως εισαι τουλαχιστον 19. Και ψηφιζεις κιολας. Και εχεις αποψη. Ασχημα τα πραγματα. Παω για γαλα :slight_smile:

1 Like

Παντως κ εγω Αθηναιος στον Εβρο ημουνα. Οπως κ οι περισσοτεροι που θυμαμαι. Δεν θυμαμαι να υπηρχε καποιο ιδιαιτερο εσανς κ αποψεις που να μας χαρακτηριζαν συνολικα