Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μπράβο δε θα του πούμε, αλλά εγώ πίστευα ότι θα είχε χειρότερα αντανακλαστικά. Δε λέω ότι είχε αυτά που έπρεπε, λέω ότι είχε καλύτερα από αυτά που περίμενα.

Όπως και νά 'χει, τα δύσκολα είναι μπροστά μας. Με καμιά 300αριά κρεβάτια ΜΕΘ σε όλη τη χώρα, δε μας παίρνει να αρρωστήσουν σοβαρά πολλοί από κορονοϊό. Γιατί πολύ απλά, θα πεθάνουν.

4 Likes

Και γω αυτό έλεγα στην αρχή. Αλλά έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι πως έδωσε λευκή πετσέτα στην επιτροπή του Τσιοδρα (ή πως τον λένε τον άνθρωπο), οι οποίοι πήραν τις σωστές αποφάσεις, οι οποίοι πιστεύω του είπαν κλείσε τις εκκλησίες και αυτος, στο μόνο κομμάτι που του αναλογούσε, έκανε πίσω. Έτσι τα αντιλαμβάνομαι.

3 Likes

Το Πάσχα να δω τι θα γίνει. Που σιγά μην έχει τελειώσει το πράγμα. Ποιος τους κρατάει τους φανατίλες, αλυσίδες θα χρειάζονται.

4 Likes

@Sevek, O Τσιόρδας όμως δεν είναι εκλεγμένος αλλά διορισμένος, ενώ η ελληνική Εκκλησία έχει από το Σύνταγμα συγκεκριμένα μεγάλα δικαιώματα που κάνουν πολύπλοκη την κατάσταση. Αυτό στο οποίο εσύ δε δίνεις αξία αν έκανε ο Μητσοτάκης, εμένα μου ακούγεται μεγάλη παράβαση καθήκοντος .
(φυσικά, καλά να είναι ο Τσιόρδας γιατί σώζει ζωές)

@pantelis79
Δε θα χαρούν καθόλου οι παπάδες που θα χάσουν τα έσοδα από τα παγκάρια για το Πάσχα. Νομίζω θα έχει συνέχεια η ιστορία. Πολλοί παπάδες παίρνουν το μισθό του δημοσίου υπαλλήλου αλλά παίρνουν πολλά μαύρα. Τώρα τα χάνουν αυτά.

2 Likes

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς που είναι η παράβαση καθήκοντος. Αν μιλάς για το κλείσιμο των εκκλησιών, ο μόνος λόγος που το έκανε πλέον, είναι γιατί τα καλά παιδάκια της εκκλησίας δεν λέγαν να το κάνουν από μόνοι τους.
Επίσης ο λόγος που πιστεύω ότι δεν το έκανε ο Μητσοτάκης, είναι γιατί όλα τα μέτρα μέχρι στιγμής έχουν παρθεί πάρα πολύ γρήγορα (ασχέτως αν κάποια άργησαν κιολας) και μου φαίνεται παράλογο να κλείνουν σχολεία και εμπορικά κέντρα, αλλά να μην αγγίζουν εκκλησίες. Οι αποφάσεις είναι φως φανάρι ότι έχουν παρθεί από σχετικούς ανθρώπους, οι οποίοι δεν υπάρχει περίπτωση να είπαν να κρατηθούν οι εκκλησίες ανοιχτες. Εξ αρχής.

Παραβαση καθήκοντος η απόφαση του πως θα λειτουργεί το κράτος σε περίπτωση εκτακτης ανάγκης (ακόμα δεν είμαστε εκεί, αλλά οι κινήσεις που γίνονται δείχνουν ξεκάθαρα ότι για εκεί πάμε), δεν μου φαίνεται. Από την άλλη φυσικά,δεν είμαι νομικός, μιλάω μόνο με την λογική που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα.

1 Like

Καλα ενταξει χωρις να θελω προφανως να μειωσω την αποψη κανενος επιστημονα και ειδικου στο θεμα (και αλλωστε δεν πιστευω οτι λεει κατι τραγικα υπερβολικο), ο τροπος με τον οποιον παρουσιαζεται ολο αυτο απο τα media και η εμφαση που δινεται, ειναι απλως απαραδεκτος.

Ε πολλοι απο εμας θα κολλησουν. Οκ. Και τι εγινε. Θα ζησουμε οι περισσοτεροι. Γινεται λογος για το “ωχ παναγιτσα μου ποσοι ειναι ασυμπτωματικοι αραγε μπορει να εχουμε 30000 ατομα ακομα και να μην το ξερουμε”. Ε ναι. Οκ. Ισως και να ειναι αληθεια. Μπορει καποιοι απο εμας να το εχουμε περασει και να μην το καταλαβαμε καν. Αυτη η υπερβολικη καταστροφολογια ειναι απλως απαραδεκτη.

Ε καλά, αν δεν πάρει κανείς μέτρα ώστε να έχουμε herd immunity ως πλανήτης, τότε αναμένεται να πεθάνουν ~30,000,000 άνθρωποι και επιβιώνουν οι περισσότεροι. Δεν ξέρω πως ορίζεις την καταστροφολογία βέβαια :sweat_smile:

έχει ακόμη πολλά επεισόδια αυτή η ιστορία παιδιά. Θα πάρει μήνες και κάποια στιγμή ίσως τεθεί θέμα να αναλάβει ο στρατός το σύστημα υγείας και να οργανώσει επιτάξεις. Εξ’ού ίσως και η ρητορική του Μητσοτάκη για “είμαστε σε πόλεμο”

Εξ’ού ίσως και η ρητορική του Μητσοτάκη για “είμαστε σε πόλεμο” Rubio για Marshall Law

το οποίο μετά “διόρθωσε” σε marital :joy:

1 Like

Δεν αντιλαμβάνομαι που ακριβώς θα βοηθήσει αυτό.

1 Like

Πάλι δεν απαντάς όμως. Το να μην έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα οι αποφάσεις της επιτροπής είναι κάτι που ενδεχομένως αναμένουμε(δυστυχώς).
Που θα βοηθήσει ακριβώς να αναλάβει ο στρατός το σύστημα υγείας.

Βρε @Sevek διάβασε το άρθρο που σου βάζω. Τα λέει όλα εκεί κι ακόμη παραπάνω. Οι στρατοί της Ε.Ε. θεωρούνται θεσμοί που μπορούν να αντεπεξέλθουν στα logistics, στις μεταφορές, στο γρήγορο χτίσιμο νοσοκομείων, στο γρήγορο εντοπισμό ειδικοτήτων που θα απαιτούνται και σε οτιδήποτε άλλο θα χρειαστούν οι χώρες της Ε.Ε. (μερικές ίσως βιώσουν καταστάσεις Hubei). Όντως, ο ιδιωτικός τομέας στην Ευρώπη δε μπορεί να φτιάξει νοσοκομείο μέσα σε 7 μέρες, αλλά οι στρατοί μας μπορούν. Δε θα αναλάβουν όλο το σύστημα υγείας, αλλά θα το βοηθήσουν σε ότι αφορά το θέμα του περιορισμού του ιού και στη διαχείριση τόσων ασθενών. Μακάρι να μη χρειαστεί εννοείται ή να βρεθεί καλύτερη εναλλακτική αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

Εδώ Ελβετία που είμαι, ήδη 8,000 πολιτοφύλακες έχουν κληθεί: ιατρικό προσωπικό αποσπάζεται γαι λίγες μέρες από τα νοσοκομεία, εκπαιδεύει τους πολιτιφύλακες και επιστρέφει στο νοσοκομεία για να αντιμετωπίσει την επιδημία.

Ο ΕΣ θα τα κάνει αυτά;

7 Likes

Για αυτό είναι σημαντικό να μείνετε σπίτια σας και να πλένετε χέρια :sweat_smile:

4 Likes

Γενικα δεν τα πηγαινα ποτε καλα οταν μου απαντανε με λογικη “Φιλε αφου διαφωνεις με το Α, σημαινει οτι εισαι υπερμαχος του Ω” αγνοωντας τα 22 γραμματα ενδιαμεσα, για να μην το παω σε αριθμητικη και σου δωσω να καταλαβεις οτι η αποσταση μεταξυ αυτου που πιστευω για την κατασταση και αυτου που νομιζεις πως πιστευω, ειναι κυριολεκτικα απειρη.

Δεν ειπα ποτε να μην παρομε μετρα. Ειπα να μην βγαινει ο καθε “σχετικος” και κανει τρομοκρατια, λεγοντας μας πως τελικα θα αρρωστησουμε και οι 8 δισεκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο ξερω γω. Ναι, ειναι μια προταση που εχω ακουσει απο φιλο μου που θεωρητικα εχει μυαλο.

Ετσι οριζω την καταστροφολογια. Επισης καταστραφολογια οριζω το να θεωρουμε σε αυτο το χρονικο σημειο πως η Ελλαδα θα εχει σε λιγο στρατιωτικο καθεστως λογω του ιου.

Τσακωθηκες με την λογικη? Ή στην εσπασαν οι Ελβετοι που μαλακιζονται και νομιζεις πως ολος ο πλανητης θα θρηνησει τελικα 200 εκατομμυρια νεκρους και 8 δισεκατομμυρια αρρωστους κι εσυ?

Και να σου πω και κατι αλλο. Αν ΟΝΤΩΣ αυτοι που εχουν κολλησει τον covid19 ειναι πενταπλασιοι ή δεκαπλασιοι απο οσους εχουν ως τωρα διαγνωσθει, αυτο ειναι πολυ καλα νεα. Γιατι σημαινει πως τα ποσοστα θνησιμοτητας ειναι οχι απλα χαμηλοτερα απο οτι νομιζαμε, αλλα ΠΟΛΥ χαμηλοτερα απο την κοινη γριπη. Και πως οι θανατοι λογω του ιου, ακομα κι αν εξαπλωθει πολυ, θα ειναι πολυ λιγοτεροι απο οσους περιμενουν αυτοι που κανουν την καταστροφολογια.

Τωρα την οποιαδηποτε ερευνα που λεει πως χρειαζεται να επεμβει ο στρατος και η καραντινα δεν ειναι αρκετη, εχω πολυ μεγαλη δυσκολια να την πιστεψω. Κι αν χρειαζεται να επεμβει ο στρατος για να φτιαξει νοσοκομεια, ε ας τα φτιαξει. Θα κανουν και κατι χρησιμο στην ζωη τους επιτελους.

3 Likes

Όταν μιλάμε για pandemic και στην ίδια πρόταση ο συγγραφέας έχει και το (" Flattening the Curve is not enough and very costly") θέμα χρημάτων, σόρυ, δεν με αφορά.

Η οικονομία είναι μια φτιαχτή φούσκα που κάποιοι θέλουν να διατηρήσουν ακόμα και εν μέσω πανδημίας. Δεν μπορώ να αποδεχτώ πως αέρας κοπανιστός (γιατί αέρας κοπανιστός είναι τα χρήματα), πρέπει να ληφθεί υπόψην εν μέσω τέτοιου χαμού, αντί να παρθεί μια παγκόσμια απόφαση “fuck ecomomy”, να μηδενίσουν όλα τα κοντέρια 'η να μην ληφθουν υπόψην έξοδα αυτής της περιόδου στην γενικότερη οικονομία.

Επίσης στο θέμα του στρατού, δεν βρίσκω χρήσιμη την χρήση του παρά μόνο σε 2-3 περιπτώσεις :slight_smile:

  1. να συνεισφέρουν οι γιατροί του
  2. να βοηθήσουν στις μεταφορές και με προσωπικό σε διαφορες αλλες εργασίες
  3. επιβολή νόμου σε περίπτωση που βλέπουμε ότι ξεφεύγει το πράγμα και οι καθυστερημένοι δεν ακούνε.

Κατα τ αλλα, το να χτίσει ο στρατός, γελάει ο κόσμος λίγο.

edit: Όσο διαβάζω το άρθρο, τόσο χειρότερο γίνεται. “The idea is that we reduce the rate of infection through the population which spreads out the time of the pandemic but, most critically, the number of sick at any one time. The rationale for this is that it is very costly to have a high number of sick people at one time.

Ξερνάει ο εμετός μου.
Ούτε καν να τηρήσει τα προσχήματα, ότι δεν θα μπορεί το σύστημα υγείας να αντεπεξέλθει των συνθηκών γιατί δεν έχει τα κατάλληλα υλικά και υποδομές. Fuck logic.

3 Likes

Κούλαρε @QuintomScenario . Συνεχώς με το ζωνάρι λυμένο είσαι. Μην τυχόν και κάποιος διαφωνήσει/κάνει πλάκα μαζί σου σε μια μικρή λεπτομέρεια, θα πας μετά να ψάξεις να βρεις προβλήματα μέχρι και στα παιδικά του παπούτσια και μάλιστα θα τα περιγράφεις και λάθος.

Από εκεί και πέρα, αυτό που λες για τη θνησιμότητα είναι wishful thinking, μιας και τα ποσοστά θνησιμότητας υπολογίζονται μόνο με στατιστικά τεστ κι όχι με μια διαίρεση όπως λες. Για τους άνω των 50 είναι αρκετά πιο επικίνδυνο από τη γρίπη. Επίσης, αυτό που σας μοιράζομαι δεν είναι έρευνα είναι μία από τις προτεινόμενες πολιτικές για ένα υποθετικό σενάριο (το οποίο μάλιστα περιγράφεται και στο risk report της Ε.Ε. την Παρασκεύη αφού θες μόνο από ειδικούς). Πιθανόν να υπάρχουν άλλες 10. Δεν είναι ντετερμινιστικό ούτε το μέλλον ούτε οι προβλέψεις.

Aυτό το γεγονός κάνει ακόμα πιο σαφές ότι, όταν μπαίνει στην ίδια πρόταση οικονομια και υγεία, η ανθρωπότητα έχει χάσει τις αξίες της (για να το πω ευγενικά).
Το ότι είναι επίσημη πρόταση, δεν το κανει καλύτερο, ίσα ίσα δείχνει την σήψη μας ως είδος.

2 Likes

Κοιταξε μαν ο γραπτος μου λογος φαινεται μερικες φορες αρκετα πιο επιθετικος απο οτι ειναι, απλως ειμαι και μιας ηλικιας πλεον και βγαινει η γκρινια απο μεσα μου γιατι εχω βαρεθει να μιλαω και να λεω συγκεκριμενα πραγματα, και να ερμηνευονται με διαφορετικο τροπο ή απλως ο καθενας να θελει να βρει λαθος στην λογικη του αλλου.

Απο κει και περα δεν εχω κανενα ζωναρι λυμενο γιατι εδω και μια βδομαδα φοραω μονο φορμες και πιτζαμες και εχοντας παρει λιγα κιλακια, ειναι ολα κολλητα στα σεξι μου μπουτια. Ειμαι σιγουρος οτι τα παιδικα σου παπουτσια ειχαν παμπολλα ελαττωματα οπως και ολων μας, γιατι μεγαλωσαμε στα 90ς σε μια περιοδο με αρκετα αμφιλεγομενη μοδα.

Αλλα δε με βοηθας και πολυ, ετσι δεν ειναι? Τι ακριβως νομιζεις πως ειναι τα στατιστικα εκτος απο διαιρεσεις αριθμων? Το ποσοστο θνησιμοτητας ενος ιου συγκεκριμενα ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ (oh no, he is using capitals, he must be soooo angry, no way he is just trying to emphasize) η διαιρεση του αριθμου των ανθρωπων που πεθαναν, με τον αριθμο των ανθρωπων που νοσησαν.

Και συνεχιζεις να μην με βοηθας, γιατι δεν εγραψα πουθενα πως για τους ανω των 50 δεν ειναι μεγαλυτερο το ποσοστο θνησιμοτητας, καθως δεν αναφερθηκα σε αυτο. Ναι, το γνωριζουμε πως ειναι υψηλοτερο το ποσοστο για τους ηλικιωμενους. Ολη η φαση τωρα για αυτους γινεται. Αν για καποιον λογο οι ηλικιωμενοι μπορουσαν να απομονωθουν απο την κοινωνια, τοτε πολυ απλα θα αφηναμε τον ιο ανεξελεγκτο να κανει τον κυκλο του, θα αντιμετωπιζαμε τις απωλειες για τους <50 οι οποιες ειναι πολυ χαμηλες σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη πανδημια και ακομα και με την γριπη, αν η υποθεση του αρθρου που εβαλες ειναι σωστη, και θα συνεχιζαμε τις ζωες μας σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Και ξαναλεω, η καταστροφολογια με τα δεκαδες αρθρα που παρουσιαζουν “σεναρια” ειναι απλως στον υπερθετικο βαθμο. Ο ανθρωπος γουσταρει καταστροφη. Γουσταρει τρομοκρατια. Γουσταρει να βλεπει στα μηντια οτι ολες οι αεροπορικες θα κλεισουν. Οτι θα πεθανουν 40 εκατομμυρια ανθρωποι. Οτι θα εχουμε οικονομικη κριση για 30 χρονια. Οτι θα ερθουν εξωγηινοι απο το Αλφα του Κενταυρου να εξολοθρευσουν την ανθρωποτητα για να μην κολλησουν κι αυτοι 5 ετη φωτος απο εμας. Γι αυτο και τα μηντια τα παρουσιαζουν ολα αυτα. Μαγνητιζονται ολοι οι ανθρωποι.

Μπορουμε απλως να ειμαστε συνεπεις, σοβαροι και να ακολουθησουμε τις οδηγιες των κυβερνησεων, των νοσοκομειων και του CDC, χωρις να κανουμε λογο για πτωτη μετεωριτη που θα προκαλεσει την επανεκκινηση του ανθρωπινου ειδους.

3 Likes

@Sevek εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί ο όρος οικονομία, νομίζω πως ορθώς χρησιμοποιείται και τον έχεις μπλέξει με άλλους όρους (π.χ. “αγορά”?). Όταν έχεις 3000 κλίνες και πρέπει να τις μοιράσεις, αυτό είναι πρόβλημα οικονομίας. Οικονομία είναι η “διαχείριση” του “οίκου” σου.

@QuintomScenario: κανονικά δεν είναι μόνο μια διαίρεση. Αν έκαναν μόνο μια διαίρεση τότε αυτό είναι bad statistics. Επίσης τα παιδικά μου παπούτσια είχαν σκρατς και πρόσφατα είδα πως οι ιταλικοί οίκοι πουλάνε παπούτσια με σκρατς για 500€. Τόσο μπροστά ήμασταν στα 80ς :sunglasses:

3 Likes