Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ο μονος λογος για τον οποιον δεν ειναι μια διαιρεση απλως, ειναι γιατι προφανως ξεχωριζουν τα νουμερα σε ηλικιακες ομαδες και αλλες παραμετρους. Αλλα οταν καταληξουν στις παραμετρους, παραμενει μια διαιρεση το αποτελεσμα. Δηλαδη πραγματικα, ολη η επιστημη της Στατιστικης ξεκιναει απο τον μεσο ορο, που ειναι μια διαιρεση. Και μετα βαζεις μεσα διασπορες κτλ. Ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι εννοεις πως δεν ειναι απλως μια διαιρεση. Αν θελεις να δεις ποσοστο θνησιμοτητας στην ταδε ηλικιακη ομαδα, με συγκεκριμενο φυλο, κατασταση υγειας κτλ, απλα διαιρεις τον αριθμο θανατων με τον αριθμο νοσουντων. Μην κοντραρεις!!! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Δεν χρησιμοποιείται έτσι στο άρθρο σε καμία περίπτωση. Είναι με όρους αγοράς. Επίσης τον όρο οικονομία το ανέφερα εγώ, στο άρθρο αναφέρει για “costs”.

4 Likes

Πάντως, για να το ξεκαθαρίσω: το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε έχει πολλές διαστάσεις που είναι εκ φύσεως αδύνατο να προβλεφθούν, ενώ το internet είναι γεμάτο από προβλέψεις (δεν κοστίζουν τίποτα) οι οποίες πολλαπλασιάζουν το άγχος/πανικό του πολύ κόσμου. Επίσης, είναι τόσες πολλές οι προβλέψεις, που από σύμπτωση η πραγματικότητα θα μοιάζει όμοια με κάποια από αυτές. Αυτό δε σημαίνει πως οι προβλέψεις αυτές ήταν σωστές. Όταν γράφω κάτι εδώ μέσα, εγώ το γράφω θεωρώντας ως δεδομένο αυτό που μόλις σας έγραψα, αλλά τώρα σκέφτομαι πως δεν υπάρχει λόγος όλοι να το έχουν ως δεδομένο στο μυαλό τους όταν με διαβάζουν. Σε αυτό, ο @QuintomScenario έχει πολύ δίκιο πως πρέπει να φιλτράρουν όλοι το πού κι από ποιον διαβάζουν κάτι και αντίστοιχα κι εγώ/εμείς στο τι μοιραζόμαστε δημόσια.

Πάντως σε αυτό που έκανες πριν quote, η μονάδα μέτρησης του κόστους δεν είναι σε $ αλλά σε
health care system capacity.

The idea is that we reduce the rate of infection through the population which spreads out the time of the pandemic but, most critically, the number of sick at any one time. The rationale for this is that it is very costly to have a high number of sick people at one time. This goes for providing essential economic services but, as this diagram shows, it is really all about health care system capacity

Όπως κι αν έχει κι ας μη το διάβασα τώρα δεύτερη φορά, θυμάμαι πως με είχε ξενίσει κι εμένα το πρώτο μισό του άρθρου και σκεφτόμουν όλη την ώρα πόσο μαλάκας πρέπει να είναι ο Μπόρις Τζόνσον και όποιος υποστήριζε να μείνει ανεξέλεγκτο, να πεθάνουν οι αδύνατοι (a.k.a. ευγονισμός) και να πετύχουμε herd immunity.

Οπως γραφει και ο Ραμφος, το θεμα με αυτη τη κατασταση ειναι οτι επιτελους οι νεοΕλληνες υποχρεωθηκαν να γινουν “πολιτες”, ειδικα οταν απο τις λιγες φορες τα τελευταια χρονια το κρατος αντιμετωπισε μια κριση (διπλη μαζι με Εβρο) με υπευθυνοτητα κ οργανωση.
Ειναι ενα βηματακι εκσυγχρονισμου της κοινωνιας μας, μακρια απο τον εγωκεντρισμο και το κανω-οτι-γουσταρω και περισσοτερο προς τη κατευθυνση μιας κοινωνικης συνειδησης. Το δυστυχες ειναι οτι γινεται μεσω θυματων και πανικου.

1 Like

Κανονικα θα επρεπε να γραψω “σταματησα να διαβαζω στο Ραμφος” αλλα σε σεβομαι ως χρηστη και το διαβασα ολο το ποστ σου.

Δε νομιζω πως οι Ελληνες σε περιοδο κρισης εχουν δειξει δειγματα εγωισμου και ελλειψη ανθρωπιας οσο αλλοι λαοι, και δεν το λεω για να παινεψω το σπιτι μου. Αλλωστε εχω πολλα προβληματα με την ελληνικη νοοτροπια και θα μπορουσα να μιλαω για αυτα για ωρες. Αλλα νομιζω πως γενικοτερα ειμαστε λαος με ανθρωπια και ενσυναισθηση σε δυσκολες στιγμες. Οχι ολοι προφανως ε. Καποιοι ειναι μονο για την παρτη τους και ουτε καν για την μανα τους και τον αδερφο τους.

Μπορει να κανω λαθος και να το βλεπω με ρομαντισμο, αλλα νομιζω πως αυτα εχω δει εγω απο Ελληνες, μια σταση στηριξης και βοηθειας απο τον εναν στον αλλον οταν υπαρχει προβλημα, η οποια μαλιστα μας εμπνεει κιολας και εχουμε μεγαλωσει με συναισθημα συγκινησης οταν βλεπουμε τετοιες συμπεριφορες αλτρουισμου. Παλι καλα που εχουμε κι αυτο το φορουμ και τα λεμε ρε γαμωτο, ειναι σημαντικο κι αυτο οταν ειμαστε λιγο πολυ ολοι φρικαρισμενοι, ποσο μαλλον αυτοι που ζουμε τοσο μακρια απο την χωρα μας. Ειναι εκπληκτικο το ποσο παγκοσμιο ειναι αυτο το φαινομενο αυτην την στιγμη.

EDIT: ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑ. Ενα σωρο κοσμος και ο μονος λογικος ο παππουλης με την βαθια φωνη που απλα τον αγαπω :heart: Καλα για αυτον που μιλαει για την κοινωνια, δεν υπαρχουν αρκετες καταρες στο λεξιλογιο μου.

7 Likes

Να πω την αληθεια, δεν τον ηξερα τον Ραμφο, απλα συμφωνω με ενα κομματι αυτων που εγραψε και δεν ηθελα να κατηγορηθω για plagiarism :slight_smile: Αν ειναι παπαρας η οχι γενικα δε γνωριζω, αλλα ειναι ενα κοινωνικο σχολιο/θεμα προς συζητηση που ταιριαζει στη κατασταση.

1 Like

Thanx για το βίντεο. Το βλέπω και κλαίω :joy:

1 Like

Κάτι τέτοια video με κάνουν να πιστεύω ότι οι πανδημίες είναι απολύτως απαραίτητες μπας και πάρουν μαζί τους και κανέναν από αυτούς τους ηλίθιους. Πραγματικά μόνο ένας παππούλης σώθηκε από ένα 8λεπτο.

5 Likes

In all fairness, ούτε ο παπούλης έπρεπε να πλησιάσει τόσο κοντά σε ένα μικρόφωνο που άγγιξε τόσος κόσμος που δεν προσέχει :sweat_smile:

1 Like

Ντάξει, άνετα έβαλε τους ψεκασμένους μόνο και έβαλε για ξεκάρφωμα τον παππού, αδυνατώ να πιστεψω πως το 95% του κόσμου είναι ηλίθιοι, πίστευα ότι είναι το 80%.

6 Likes

Πάντως λέει πως τους βάζει όλους, δεν κόβει.

Να ας πουμε μια υπερβολη ακομα (αν και ξερω οτι μαλλον το λες για αστειο), σαν την αλλη στο βιντεο που λεει οτι κολλας με τα ματια :stuck_out_tongue_closed_eyes:

λινκ

5 Likes

@QuintomScenario θα το έλεγα σοβαρά αν το βίντεο το τραβούσαν πριν λίγες μέρςε, όπου σοβαρά πιστεύω πως ο παπούλης έπρεπε να εφαρμόζει social distancing όπως είναι οι οδηγίες τώρα. Αλλά από ότι φαίνεται το τράβηξαν πριν από πολλές μέρες το βίντεο, οπότε τότε ήταν ακόμη οκ. Από την άλλη, αν η Ελλάδα τότε δεν είχε νεκρό, το ερώτημα που κάνει ο τύπος στον κόσμο είναι πρόβλεψη κι όχι τεστ γνώσεων. Πού να ξέρουν αν είναι φιάσκο και έχει φτάσει στην Ελλάδα και σε τι βαθμό? Επίσης, ποιος θα έπιανε μικρόφωνο για να πει “στις 18/03 θα έχουν πεθάνει 5 και θα έχουν νοσήσει όσοι πήγαν στους Άγιους Τόπους”.

Ο Ιωαννίδης του Stanford πάντως σε άρθρο του μας έβγαλε και τους 2 λάθος: το δημοσιευμένο mortality rate είναι αποτέλεσμα από bad statistics και τη δουλειά που νόμιζα πως είχαν κάνει (και για αυτό δεν είναι απλή διαίρεση) δε την έκαναν ποτέ. Έκαναν απλά μια διαίρεση όπως την περιέγραψες :sweat_smile:. Με λίγα λόγια: εγώ κάνω 5 βήματα πίσω σε ό,τι συμπέρασμα είχα καταλήξει

Μόλις το είδα το βίντεο, αυτός που μιλάει για την κοινωνία δεν είναι ένα τέλειο παράδειγμα θρησκευόμενου? Δηλαδή λέει αυτό που του λέει η πίστη του, ότι δεν μπορείς να κολλήσεις όμως στις άλλες ερωτήσεις απαντάει ορθολογικά. Λέει θα κάτσει σπίτι αν τον κολλήσει και πως όποιος δεν προσέξει θα πεθάνει.

1 Like

Η πολύ ήρεμη και σοβαρή μου απάντηση είναι πως του εύχομαι σκατα και στην θρησκεία του και στα μούτρα του.

Με το να πάει αυτός να κοινωνήσει θεωρώντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει τίποτα γιατί ο καλός Χριστουλης τον προστατεύει, αυξάνει αρκετά την πιθανότητα να κολλήσει τον ιο από κάποιον άλλον ψεκασμενο. Όταν κολλήσει τον ιο, μπορεί να τον μεταδώσει σε δεκάδες άλλους ανθρώπους πριν καν καταλάβει ότι τον έχει, ή ακόμα χειρότερα, χωρίς να καταλάβει καν ότι τον έχει, αφού πλέον η επικρατούσα θεωρία είναι πως η ραγδαια μετάδοση του ιού έχει γίνει λόγω των νεαρών ατόμων που τον περνάνε χωρίς συμπτώματα. Άρα η (όντως σωστή) δήλωση του πως θα μείνει σπίτι για να μην τον κολλήσει σε κανέναν άλλον είναι ο ορισμός του “too little too late”. Στην πυρά.

Είναι η τρίτη φορά που λες πως μια απλή διαίρεση είναι λανθασμένη για mortality rates, και νιώθω πως πρέπει να σου επαναλάβω κι εγώ για 3η φορά πως τα mortality rates είναι πάντοτε διαιρέσεις δύο αριθμών ως στατιστικά μεγέθη, με σωστή δειγματοληψία. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι εννοείς όταν γράφεις bad statistics.

Not the time για τέτοια θέματα πιστεύω και για αυτό δεν είπα παραπάνω. Επιπλέον δεν είναι το field of expertise μου η επιδημιολογία. Αλλά μέχρι και η δειγματοληψία που λες, θέλει πράξεις και κόπο. Ναι, κάπου στο Bayesian analysis υπάρχει και μια διαίρεση, αλλά μαζί έχει πολλές ακόμη πράξεις και βήματα που χρειάζονται για να υπολογίσεις τα systematic biases και το error of prediction.

Summary

Για παράδειγμα, όλα τα νούμερα παρακάτω είναι το αποτέλεσμα μιας διαίρεσης όπως λες. Δε μπορεί όλα να είναι εξίσου σωστά
Από το άρθρο του Ιωαννίδη:
This evidence fiasco creates tremendous uncertainty about the risk of dying from Covid-19. Reported case fatality rates, like the official 3.4% rate from the World Health Organization, cause horror — and are meaningless. Patients who have been tested for SARS-CoV-2 are disproportionately those with severe symptoms and bad outcomes. As most health systems have limited testing capacity, selection bias may even worsen in the near future.

The one situation where an entire, closed population was tested was the Diamond Princess cruise ship and its quarantine passengers. The case fatality rate there was 1.0%, but this was a largely elderly population, in which the death rate from Covid-19 is much higher.

Projecting the Diamond Princess mortality rate onto the age structure of the U.S. population, the death rate among people infected with Covid-19 would be 0.125%. But since this estimate is based on extremely thin data — there were just seven deaths among the 700 infected passengers and crew — the real death rate could stretch from five times lower (0.025%) to five times higher (0.625%). It is also possible that some of the passengers who were infected might die later, and that tourists may have different frequencies of chronic diseases — a risk factor for worse outcomes with SARS-CoV-2 infection — than the general population. Adding these extra sources of uncertainty, reasonable estimates for the case fatality ratio in the general U.S. population vary from 0.05% to 1%.

Κυκλοφορούν εκεί έξω…ζουν ανάμεσα μας. Ψηφίζουν…
Κολλαει με τα μάτια λέει η μία, είναι από τα Χανιά λεει η άλλη και ξέρει…

3 Likes

Sorry αλλά από όλες τις απόψεις νομίζω πως οι πολιτισμένοι και μορφωμένοι νέοι του βίντεο είναι απείρως χειρότεροι από αυτόν τον άνθρωπο. Ο τύπος είναι υπόδειγμα (από τα λίγα του βίντεο έτσι) πως πρέπει να αντιμετωπίζει τη θρησκεία ένας σύγχρονος άνθρωπος, ακόμη και αυτό το τρελό το “η θεία κοινωνία δε σε κολλάει”. Δε φταίει που μεγάλωσε να πιστεύει έτσι αλλά η λογική του φαίνεται να υπερισχύει. Το πόιντ που θέλω να πω είναι πως αντιμετωπίζονται οι ανθρώποι που προφανως έχουν τέτοια conflict μέσα τους και είναι δύσκολο να πάρουν μια απόφαση.

Όσον αφορά τα statistics, μας νοιάζει μόνο πόσοι πεθαίνουν απ’τον ιό και μόνο? Έχω καρκίνο, κολλάω κορόνα και επιταχύνεται και πεθαίνω πχ. Ως τι μετράει?