Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν μετράει, είναι offside :stuck_out_tongue:

5 Likes
3 Likes

Εντωμεταξυ αυτο το “εχουμε πολεμο καντε cocooning” ποσο γαματα σουρεαλιστικη φραση ειναι?

4 Likes

Δεν ξερω τι λετε, εγω λατρεψα τον αθλητη στο 1:34…“και που θα παω να αθληθω πεστε μου”…

1 Like

όπως και το να λέει ο πρωθυπουργός της χώρας στεγνά ότι δεν θα υπάρχουν εντατικές να μας περιθάλψουν . Στην ψύχρα , στεγνά

Πάντως , εκεί με τον Ιωαννίδη και το " σταματήστε γαμώ στανιό σας " λύγισα όσο ποτέ άλλοτε . Αν και τα περισσότερα που πετάει κολλάνε γάντι αυτό με γονάτισε

Εντιτ : και το Αρης - ΠΑΟΚ με τη ντουντούκα κορυφαίο στο 0:40

3 Likes

Το πρόβλημα με τον σκατόγερο δεν είναι ότι είναι κοσμάρα και δεν ξέρει τι παίζει και βγήκε όπως πάντα για το τρέξιμό του. Αλλά ότι ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι παίζει και παρ’ολα αυτά πουλάει τρελίτσα, πού θα πάω να αθληθώ και δεν προβλέπεται.

Τον έριχνα άνετα θάλασσα και περίμενα από πάνω να του πατάω τα χέρια όσο θα προσπαθούσε να βγει

1 Like

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι ακριβως θελεις να πεις εδω περα. Δεν γνωριζω τι background εχεις σε μαθηματικα, αλλα τα προβληματα που τονιζεις για μια ακομα φορα δεν ειναι προβληματα πραξεων. Ειναι προβληματα δειγματοληψιας. Οχι, δεν χρειαζονται πολλες πραξεις για να βγαλεις ενα τοσο απλο στατιστικο αποτελεσμα οπως ειναι η θνησιμοτητα μιας αρρωστιας. Το μονο προβλημα εγκειται στο να εστιασεις στο σωστο δειγμα. Ολα αυτα τα νουμερα που εχεις βαλει παραπανω, διαφερουν μεταξυ τους για τον απλουστατο λογο πως υπαρχει ενα τεραστιο πρακτικο προβλημα στο να γνωριζουμε ποσοι εχουν νοσησει στην Αμερικη, και αυτο συμβαινει λογω ελλειψης των καταλληλων test, μιας και εχουμε εναν πουτανας γιο για προεδρο.

Γενικα το αποσπασμα που παρεθεσες τα λεει πολυ ομορφα. Παραμενουν αποτελεσματα μιας απλης διαιρεσης ολα τα νουμερα που αναφερει. Απο κει και μετα γινεται projection σε δειγμα πληθυσμου ολων των ηλικιων, ελλειψει τεστ, ομως αυτο δεν ειναι πραγματικο νουμερο, ειναι ενα πλασματικο νουμερο. Οταν τελικα καταλαβαινουμε τον ιο καλυτερα και εχουμε αρκετα μεγαλο δειγμα για να αποφανθουμε επισημα για την θνησιμοτητα του, αυτο θα προκυψει επισημα απο μια απλη διαιρεση.

Η λογικη που παρεθεσα εγω παντως ειναι ανεξαρτητα απο ολα αυτα σωστη, και δεν εγραψα κατι διαφορετικο απο αυτο που λεει το αποσπασμα. Αυτην την στιγμη στην Αμερικη για παραδειγμα εχουν υπαρξει 9000 επιβεβαιωμενα περιστατικα, με 150 θανατους. Αυτο ειναι περιπου 1.6%. Ομως αυτο το νουμερο ειναι πλασματικο. Γιατι στην πραγματικοτητα ο αριθμος των ανθρωπων που εχουν αρρωστησει ειναι λογικα πολυ μεγαλυτερος, και μπορει να αγγιζει και νουμερο μεγαλυτερο του 50000. Το οποιο θα εκανε το πραγματικο ποσοστο θνησιμοτητας μικροτερο του 0.3%. Κανενας θανατος δεν προκειται να χαθει απο τα στατιστικα, θα χαθουν ομως πολλα περιστατικα οσων δεν εμφανιζουν παρα μονο ηπια συμπτωματα, ή ακομα και ανθρωπων που ειναι 100% σιγουροι πως εχουν covid, και παρολα αυτα δεν μπορουν να το επιβεβαιωσουν γιατι δεν ανηκουν σε ευπαθη ομαδα κι ετσι δεν δικαιουνται test. Γνωριζω 3 ατομα που ειναι σιγουροι οτι το περασαν/περνανε και δεν μπορουν να τεσταρουν τον εαυτο τους.

4 Likes

τεράστια καρδούλα για το “πουτάνας γιος” :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Να πούμε επίσης ότι αυτές τις μέρες συμβαίνει μια τρομερή επίθεση από τα αφεντικά στα εργασιακά δικαιώματα. Τα βλέπω από πρώτη γραμμή λόγω επαγγέλματος (δικηγόρος).

Επικρατεί τρελή παραπληροφόρηση παιδιά και μεγάλη σύγχυση, γιατί η κυβέρνηση λέει διάφορα, αλλά όσα λέει δεν έχουν επίσημα νομοθετηθεί. Οπότε μεγάλη προσοχή στην πληροφόρησή μας!

Έφτιαξα ένα μικρό, πρόχειρο FAQ για τις έκτακτες εξελίξεις στα εργασιακά και μερικές έγκυρες πηγές ενημέρωσης. Σε καμία περίπτωση δεν είναι πλήρες και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει την εξατομικευμένη νομική συμβουλή. Για ειδικότερες ερωτήσεις στείλτε pm και ρωτήστε, φυσικά δωρεάν.

• Μπορώ να αποφασίσω αυτοβούλως να απουσιάσω από την εργασία μου ή να δουλέψω εξ αποστάσεως;

  • Δυστυχώς όχι.

• Αν έχω συμπτώματα κορωνοϊού και έχω λάβει οδηγίες από τον ΕΟΔΥ, τι πρέπει να κάνω;

  • Σύμφωνα με την καθοδήγηση του ΕΟΔΥ, ο εργοδότης υποχρεούται να αποδεχθεί την αποχή σας από την εργασία.

• Είναι κάθε απόλυση αυτήν την περίοδο παράνομη;

  • Ακόμα όχι επίσημα, όμως σίγουρα κάθε απόλυση αυτήν την περίοδο, εφόσον την καταγγείλετε, θα κριθεί (λογικά) καταχρηστική και επίσης αναμένονται από μέρα σε μέρα ειδικά μέτρα για την περίσταση. Η κυβέρνηση έχει πει ότι θα κριθούν αναδρομικά καταχρηστικές απολύσεις, περιμένουμε την νομοθέτηση του μέτρου.

• Εάν ο εργοδότης μου δεν τηρεί τα μέτρα ασφάλειας για τον κορωνοϊό, τι κάνω;

  • Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας.

• Μπορεί ο εργοδότης μου να με αναγκάσει να πάρω μέρες κανονικής άδειας; Τι κάνω;

  • Όχι, δεν μπορεί. Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας.

• Μπορεί ο εργοδότης μου να με απασχολεί λιγότερες ώρες και να με πληρώσει λιγότερο; Τι κάνω;

  • Όχι, δεν μπορεί. Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας.

• Τι είναι η άδεια ειδικού σκοπού που ακούγεται αυτές τις μέρες;

  • Είναι έκτακτη άδεια, που αφορά γονείς και λαμβάνεται, προς το παρόν, μέχρι τις 10/4. Είναι υποχρεωτική για τον εργοδότη. Αν έχετε παιδί, μπορείτε να την ζητήσετε και είναι υποχρεωμένος να σας την δώσει. Υπάρχουν ειδικότερες προβλέψεις για το αν είναι και οι δύο γονείς μισθωτοί, αν είναι διαζευγμένοι κ.λπ.
  • Για κάθε 3 μέρες άδειας ειδικού σκοπού που παίρνετε, 1 θα αφαιρείται από τις μέρες κανονικής άδειας. Αν π.χ. πάρετε άδεια όλο το μήνα, δηλαδή 23 εργάσιμες ημέρες, θα σας αφαιρεθούν 5 μέρες από την κανονική σας άδεια.
  • Η άδεια ειδικού σκοπού πληρώνεται 100%.

• Θα δοθεί ειδικό επίδομα;

  • Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης ναι, το περιμένουμε όμως ακόμα.

Πηγές:

  1. Συγκεντρωτικός πίνακας των Πράξεων Νομοθετικού Περιεχομένου, ανανεώνεται συνεχώς: https://coronlaw.blogspot.com/2020/03/pinned-covid-19.html
  2. Χρήσιμος συνοπτικός οδηγός του ΠΑΜΕ:
    https://pamehellas.gr/synoptikos-odigos-gia-tis-adeies-kai-ta-dikaiomata-ton-ergazomenon-stin-epochi-toy-koronoioy
  3. Η σχετική εγκύκλιος του Υπουργείου Εργασίας: https://www.sepenet.gr/liferayportal/documents/20181/27584/SARS-CoV-2+ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ+ΥΠΕΚΥΠ+ΓΙΑ+ΠΝΠ+11.03.2020.pdf/c5a7ecfe-e54a-4c4b-888e-8e63d8c649c3
  4. Άρθρο του έγκυρου νομικού website, lawspot.gr: https://www.lawspot.gr/nomika-nea/koronoios-ti-ishyei-gia-adeies-asfalistikes-eisfores-kai-alla-ergasiaka-zitimata-pnp
21 Likes

Να σαι καλά φίλε μου. Εγω΄φοβάμαι περισσότερο για μετά να σου πω την αλήθεια που οι περισσότεροι εργοδότες θα προχωρήσουν σε ακραίες απολύσεις λόγω της χασούρας από την πανδημία

1 Like

πολύ σωστός σε αυτό που επισημαίνει ο ακέφαλος, ωστόσο, για να έχουμε μια εικόνα:

επίσης, επειδή υποθέτω ότι είσαι και νομικός, μιλώντας από προσωπική εμπειρία, ο όρος επιθεώρηση εργασίας εδώ και καιρό μόνο γέλιο (ή κλάμα) μπορεί να προσφέρει, όχι κάποια άλλη βοήθεια

2 Likes

Γνωρίζω εργοδότη που ζήτησε από τον κόσμο να κοιμάται στο εργαστήριο. Αυτό επιτρέπεται;

1 Like

Χαχαχαχ, πραγματικά με έκανες και γέλασα!

Ελπίζω να τρολάρεις έτσι;

Αν όχι, ειλικρινά η φαντασία των αφεντικών στις μαλακίες δεν υπάρχει! Υπάρχουν διάφορα άρθρα του Ποινικού Κώδικα για να παίξουμε μπαλίτσα, Αρπαγή, Παράνομη Κατακράτηση, Εκούσια Απαγωγή. Υπάρχει και το πιο-Κύρος-Γρανάζης-δεν-γίνεται άρθρο περί Απατηλής διέγερσης σε μετανάστευση, όπου το αφεντικό έπεισε τον εργαζόμενο να μεταναστεύσει από το σπίτι του και να μένει μόνιμα στην δουλειά! Τι σε ψήνει;

1 Like

Μιλάμε για Ελβετία, αλλά με επιβεβαίωσες πως καλά υποστήριξα πως ούτε στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται αυτό. Εμείς στο πολυτεχνείο πρακτικά μόνο τα πειράματα που έχουν ζώα συνεχίζουμε να τρέχουμε. Τα υπόλοιπα κλείνουν σιγά σιγά, αλλά κανείς δε κοιμάται μέσα για να μην κολλήσει σε τραμ.

Βασικά δεν ξέρω πως μπορώ να το περιγράψω με άλλα λόγια, ούτε στην Βόρεια Κορέα δεν επιτρέπεται αυτό (που λέει ο λόγος).

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικότατη αφορμή για την πάγια άποψή μου για εισαγωγή μαθήματος νομικής και συνταγματικής παιδείας στα σχολεία. Το μέσο παιδί στον πλανήτη δεν έχει ιδέα για τα βασικά, θεμελιώδη, συνταγματικά του δικαιώματα! Κάτι που με περίσσεια συντεχνιακή κακοβουλία περιφρουρούν οι δικηγόροι για να έχουν πάντα πλεονάζουσα δουλειά.

Καταλαβαίνεις, δεν το λέω για να στην πω, όλοι είμαστε χαωμένοι και αναγκαζόμαστε να ακουμπήσουμε χωράφια άλλων επιστημών (όπως αυτήν την περίοδο έχουμε γίνει όλοι λοιμωξιολόγοι), απλά θεωρώ πως αν από το σχολείο μας μαθαίνανε κάποια βασικά νομικά, δεν θα υπήρχε καν απορία αν μπορεί ένας εργοδότης να παραβιάσει την θεμελιώδη ελευθερία κυκλοφορίας / κίνησης ενός ανθρώπου!

12 Likes

Ωραίος ο Ακέφαλος σε όλα του.

3 Likes

Post pix ακεφαλε να το επαληθευσουμε, κατα προτιμηση half naked ή εστω σε σεξι ποζα!

1 Like

Για μάντεψε γιατί δεν γίνεται! Δώρο μια μπουγάτσα :stuck_out_tongue:
Όταν γινοταν (Δικαιο λεγόταν), κανείς δεν έδινε σημασία.

1 Like

Σε αυτό το κομμάτι, δεν μπορούν να πάρουν και οι 2 γονείς άδεια οπότε ο ένας που θα πάρει πρέπει να δώσει μια βεβαίωση ότι δεν παίρνει ο άλλος.

δεν αφορά την Ελλάδα , αλλά το πράγμα είναι πλέιον παγκόσμιο .
Ο νέος κορονοϊός σκοτώνει έναν άνθρωπο κάθε 10 λεπτά στο Ιράν, έγραψε σήμερα στο Twitter ο εκπρόσωπος του ιρανικού υπουργείου Υγείας, καθώς ο απολογισμός των νεκρών στη χώρα που έχει πληγεί περισσότερο στη Μέση Ανατολή αυξήθηκε στους 1.284.
τι να πεις…