Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αυτο το “το affirmative action ειναι αντιστροφος ρατσισμος” ειναι εξαιρετικη ιδεα. Δες το American History X να δεις πως καταληγουν αυτες οι ιδεες συνηθως.

Btw αυτο:

το οτι δηλαδη θελουμε (παντα εμφανισιμο) γκομενακι στο ταμειο η στο σερβις ωστε να ερχονται τα λιγουρια στο μαγαζι το βαζεις σοβαρα σαν επιχειρημα διακρισης υπερ των γυναικων?

Οσο για το The Red Pill ειναι ενα συγκλονιστικο σκουπιδι το οποιο δεν καταλαβαινει οτι ολα οσα υφιστανται οντως οι αντρες ειναι αποτελεσμα της Πατριαρχιας. Case in point, στο “ντοκυμαντερ” ενα απο τα βασικα επιχειρηματα εχουν να κανουν μετις σκληρες δουλειες που κανουν οι αντρες και με τα ποσοστα αυτοκτονιας. Αφηνω απ’εξω το πρωτο και ρωταω, το γεγονος οτι ενας αντρας ειναι ο “κουβαλητης”, αυτος που πρεπει να “ταιζει την οικογενεια του” (και αρα αμα απολυθει τελειωσε η ζωη του) και παραλληλα πρεπει να ειναι δυνατος, να κρυβει τα συναισθηματα του και να μην ζηταει βοηθεια (τι ειμαι να παω σε ψυχολογο κανας ντιντης?) πως μπορει να χρισημοποιειται σαν επιχειρημα οταν αυτες οι αποψεις ειναι textbook πατριαρχικες? Ναι παιδια, η γαμημενη η πατριαρχια κανει κακο και στα 2 φυλα, αυτες οι αντιληψεις των αυστηρα καθορισμενων κοινωνικων ρολων και expectations που αμα τους παραβουμε παυει να εχει νοημα η υπαρξη μας στηριζονται σε βαθια ριζωμενα εμφυλα προτυπα τα οποια πρεπει να ανατραπουν, τοσο απλο.
((not so) fun fact αλλα αλλος ενας λογος των περισσοτερων θανατων απο αυτοκτονιες στους αντρες ειναι οτι συνηθως επιλεγουμε πιο θανατηφορες μεθοδους οπως οπλα, κρεμαλα κτλ)

3 Likes

Δλδ επειδή αποδέχομαι το ρόλο, όχι του κουβαλητή, αλλά του αρσενικού, είναι κακό, ας αλλαξοπιστήσω για να χαίρεται ο κάθε αυτόκλητός, ανοιχτόμυαλος, SJW.
Τελικά αυτή η προπαγάνδα έχει καταφέρει να δημιουργήσει ενοχικά συμπλέγματα στον κόσμο.
Δεν σου λέω αν σε μια θέση θα είναι άνδρας η γυναίκα. Ας είναι όποιος μπορεί, όποιος είναι άξιος. Απλά σου δίνω έναν λόγο που μπορεί ο ρόλος να καλυφθεί από άνδρες, και αυτόματα > φαλλοκράτης, μισογύνης και ότι άλλο θες.
Δεν σου λέω αν η γυναίκα είναι καλύτερη του άνδρα. Σου λέω οτι είναι διαφορετική. Ανατομικά και ψυχολογικά, επομένως πιθανά ρόλοι και επαγγέλματα είναι πιο ταιριαστά.
Ναι έχω το bias του φύλου που έχω, βλέπω τα πράγματα μέσα από τα μάτια ενός αρσενικού και στρείτ, και προσπαθώ, όσο γίνεται - να είμαι ακριβοδίκαιος. Να μην προκαλώ. Να κάνω ότι μπορώ εγώ ατομικά, για να μην προσβάλω, φέρνω σε δύσκολη θέση και δημιουργώ καταστάσεις.
Ισότητα είναι το ζητούμενο, όχι κάποιο είδος γυναικοκρατίας. Και αυτό δεν μπορεί να είναι μια αλλαγή από τη μια μέρα στην άλλη. Από την άλλη ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω από το κώνειο των χαρακτηρισμών.
Δεν έχω πρόβλημα με την τύπισσα που δηλώνει, bi polyamorous ή με το Χ τράνς, αλλά δεν θέλω να είμαι εγώ και δεν θα τους σεβαστώ περισσότερο ή λιγότερο για τις σεξουαλικές επιλογές τους. Απλά δεν μου ταιριάζει το lifestle τους. Είμαι χαρούμενος με την textbook αρσενικότητα μου και αν την βρίσκεται τοξική, κατεβείτε σε καμιά λαχαναγορά και βγάλτε λόγο. Καλή τύχη.

1 Like

Μπορεις να καταλαβεις την διαφορα του “κανω κατι γιατι το θελω” με το “κανω κατι γιατι μου ειναι επιβεβλημενο απο την στιγμη που γεννηθηκα με βαση το φυλο/χρωμα/καταγωγη μου” η τσαμπα προσπαθουμε?

Επισης η “τοξικη αρρενωποτητα” δεν σημαινει αυτο που νομιζεις οτι σημαινει, αλλα ως συνηθως χρισημοποιουμε ορους λαθος επειδη ακουγονται καπως για να δημιουργησουμε εντυπωσεις, γνωστη τακτικη.

-ο αυτοκλητος SJW του φορουμ

5 Likes

Φυσικα ολος ο ποπ φεμινισμος που επικρατει τα τελευταια χρονια στην Αμερικη ως ευκολος τροπος για να εκφρασει καποιος ελκυστικες “προοδευτικες” ιδεες ειναι ενα μεγαλο θεμα απο μονο του. Συμφωνω επισης οτι η στροφη του Χολυγουντ ειναι μια κυνικη αποφαση ωστε να πηγαινουν πιο πολλες γυναικες σινεμα, αν πιστευει κανεις οτι οι Πολυεθνικες ξαφνικα εγιναν προοδευτικες και ενδιαφερονται για τα κοινωνικα δικαιωματα καταπιεσμενων ομαδων η λεξη αφελης ειναι πολυ λιγη για να τον χαρακτηρισει. Θα μου πεις αλλοι λενε οτι οι Μαρξιστες κυριαρχουν στο Χολυγουντ, και ολα αυτα ειναι βασει σχεδιου των σατανικων εβραιομασωνων Cultural Marxists για την διαλυση του Δυτικου Πολιτισμου).

1 Like

Όταν μπαίνουν οι γυναίκες με το ζόρι στο σινεμά και με κακογραμμένη ταινία είναι ένα έκτρωμα όπως θηλυκοί ghostbusters, το τελευταίο απαράδεκτο (wo)men in black και ένα σωρό άλλα σκουπίδια… τα οποία περισσότερο προσβάλουν τις γυναίκες παρά κινούνται στην “πολιτική ορθότητα”

Μια χαρά υπάρχουν φοβεροί και τρομεροί γυναικείοι χαρακτήρες στο σινεμά που δεν θα τους αλλάζαμε με τπτ και για κανένα λόγο …Leia Organa, Ellen Ripley, Sarah Connor, Beatrix Kiddo κλπ κλπ και φανταστείτε έχω αναφερθεί μόνο στην κατηγορία ταινιών που μου αρέσουν περισσότερο… ας μην πάμε σε λίγο πιο κουλτούρα γιατί θα κλάψουν μανούλες

σόρρυ για το off… ήθελα να σολάρω λίγο

Βλεπω απο την κορη μου (κοντα 7 ετων ) στο ποσο ακομα χωρις να τις εχουμε πει ποτε κατι σαν γονεις κατηγορηοποιει τα πραγματα σε γυναικες - αντρες ( οτιδηποτε κανω εγω συχνα παντα αναφερει οι αντρες κανουν αυτο και οτιδηποτε η μανα της το ιδιο ) Ειναι στο χερι μας σαν γονεις ειδικα στα μικρα παιδια ωστε να ξεπερασουν ολα αυτα τα ηληθια προτυπα να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι δεν υπαρχουν διακρισεις …Καθομαι αρκετα και της αναλυω οτι δεν υπαρχει κατι που δεν μπορει να γινει απο τη μαμα η τον μπαμπα απλα λογω κυριως συνηθειας η οτιδηποτε καποιος κανει κατι ποιο συχνα… Ποσοι γονεις θα πουν στα παιδια τους και θα συζητησουν ουσιαστικα οταν το ακουσουν να λεει και να αναφερει ολα αυτα τα προτυπα κυριως απο περιεργια πρωτα απο ολα …

Ας αφυπνισουμε επιτελους τα μικρα παιδια να σκεφτονται και να αναλυουν το οτιδηποτε συμβουλευωντας και εξηγωντας… Οσο ειμαστε αδρανεις τοσο θα υπαρχει αυτο το πατριαρχικο προτυπο και τοσο θα χαιρονται οικογενιες που θα δουν την κορη τους νυφουλα… ( αλλα μην εχει παει με πολλους γιατι θα ειναι…ανα αλλα το αγορι τους δεν πειραζει μωρε που ειχε πολλες γυναικες ειναι 'αντρας¨ και λοιπες “αξιοκρατικες” διακρισεις…

Και για να κλεισω για μενα εκει ειναι η ουσια ας επενδυσουμε επιτελους στους νεους και στα παιδια…

10 Likes

Καταρχας να γνωριζεις πως ο ορος SJW ειναι αδοκιμος, με τον τροπο τον οποιο τον χρησιμοποιεις. Social Justice Warrior αποκαλουν οποιονδηποτε θεωρει πως πρεπει να μαχομαστε για την κοινωνικη δικαιοσυνη οι right wing conservatives, οι οποιοι βολευονται με την κοινωνικη αδικια, και ειναι συνηθως εως σχεδον παντα λευκοι αρσενικοι οριακα (ή και οχι τοσο οριακα) ρατσιστες. Καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιεις αυτον τον ορο γενικοτερα εκτος κι αν θελεις να ταυτιζεσαι με αυτους.

Στα επι της ουσιας, δεν σου ειπε κανενας ποτε να μην αποδεχεσαι τον ορο του κουβαλητη αν τον θελεις. Κι αν βρεις και μια γυναικα που θελει να την βαζεις κατω και να της σφιγγεις τον λαιμο και γουσταρει μονο dominance, καντε οτι γουσταρετε στο κρεβατι σας. Δεν εχεις εξηγησει 4 posts τωρα ποια ακριβως χαρακτηριστικα του “αρσενικου” θεωρεις οτι σου στερουνται στην εποχη που ζουμε. Αν θελεις να περναει κανα γκομενακι στον δρομο και να μπορεις να της σφυριζεις κλεφτικα και να της λες “ω ρε μανα μου” και στο στερει η κοινωνια, να λες παλι καλα που δεν τρως γιαουρτι στην μαπα. Δεν λεω πως το κανεις, αναφερω ενα παραδειγμα που πολλοι “alpha males” θεωρουν αυτονοητο πως μπορουν να κανουν.

Τα μονα ενοχικα συμπλεγματα στο παρον τοπικ τα βλεπω απο σενα προσωπικα. Εσυ νιωθεις πως πρεπει να απολογηθεις για πραξεις αλλων, και δικαιολογεις τις πραξεις των “αντρων”, δεν το κανει κανενας αλλος αυτο. Εγω δεν προκειται να απολογηθω απο κανεναν ουτε να νιωσω ενοχος επειδη γεννηθηκα με πεος κι οχι το αντιθετο. Αυτο δε σημαινει πως δεν πρεπει να προσπαθω με το δικο μου το κομματι να κανω την κοινωνια καλυτερη και πιο δικαια, οσο μπορω (οχι πολυ).

Υπαρχουν πολλες δουλειες οι οποιες γενικα καλυπτωνται ως επι το πλειστον απο αντρες, και δεν εχεις ακουσει κανεναν να γκρινιαζει για αυτες. Οπως δεν εκαναν ποτε αγωνα οι γυναικες να ειναι στην οικοδομη και να βαζουν μπετο, να μπορουν να ειναι πυροσβεστες και να πρεπει να κουβαλανε ατομα μεσα στην φωτια και ενα σωρο αλλες δουλειες που βασιζονται σε ρωμη, ετσι δε θα δεις και αγωνα απο αντρες να κανουν μανικιουρ, να βαφουν νυχια, να ειναι κομμωτες κτλ. Κι αυτο γιατι οποια γυναικα θελει μπορει να παει στην οικοδομη, να γινει πυροσβεστης κτλ, και ειναι και μαγκια τους μαλιστα οταν το καταφερνουν κοντρα στην σωματικη τους δομη. Το ιδιο και με αντρες που κανουν κατεξοχην γυναικεια επαγγελματα.

Μπορεις να μου πεις ΕΝΑ κατεξοχην γυναικειο επαγγελμα που να ηθελαν ενα σωρο αντρες να το κανουν και να εχει θεση εξουσιας και ισχυος και μεγαλες χρηματικες απολαβες, και δεν μπορουν λογω σεξισμου? Γιατι εγω μπορω να σου πω δεκαδες αντρικα επαγγελματα στα οποια ισχυουν ολα τα παραπανω και οι γυναικες αντιμετωπιζονται ως δευτεροτριτες αν οχι εκατοστες. Κι ακομα κι οταν καταφερουν να μπουν σε μια τετοια θεση (ειδικα σε εταιριες) η συμπεριφορα των αντρων προς τις γυναικες εχει υπαρξει αθλια κατα κανονα, και μονο τα τελευταια χρονια βελτιωνονται λιγο τα πραγματα.

Ανατομικα μπορει. Ψυχολογικα, ισως λιγο, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να δικαιολογει αδυναμια της γυναικας να ανταπεξελθει σε συγκεκριμενα επαγγελματα. Κανενας δεν ειπε να ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ 50-50 ε. Ειπαμε να υπαρχουν ισες ευκαιριες για αντρες και γυναικες σε επαγγελματα στα οποια δεν υπαρχει κανενας λογος να προτιμησεις αντρα απο γυναικα.

Να προσπαθησεις λιγο περισσοτερο να εισαι ακριβοδικαιος. Για τα υπολοιπα ειμαι σιγουρος πως ειναι αληθεια, και παρα τα οσα γραφεις, ειμαι επισης σιγουρος πως στην δικη σου προσωπικη ζωη και επαγγελματικη καριερα, συμπεριφερεσαι μια χαρα προς τις γυναικες, αν και δεν εχω τροπο να το ξερω. Αλλα κατι μου λεει πως το παιζεις και λιγο δικηγορος του διαβολου.

Συμφωνοι, δε θα γινει απο την μια μερα στην αλλη. Και αν επελθει ισοτητα, τοτε θα λειψουν και οι ακραιες αντιδρασεις απο feminazi, ή αν δεν λειψουν, θα τις κατακρινουν και οι ιδιες οι γυναικες. Ειναι ευκολο οντας στην πλευρα που δεν της στερειται κατι να λες πως νταξει μωρε και τι εγινε τωρα ολα καλα ειναι σιγα το θεμα η ανισοτητα κτλ.

Η textbook αρσενικοτητα σου δεν αποτελει κανενα προβλημα και δεν ειναι καθολου τοξικη, μεχρι την στιγμη που πρεπει να τονισεις οτι χρειαζεται σεβασμο και πως τα αλλα lifestyles δεν σου ταιριαζουν. Κι εγω textbook αρσενικοτητα εχω (με βαση καποιο textbook Βιολογιας ε, οχι Κοινωνιολογιας, απο εκει απεχω πολυ), αλλα δεν την διαφημιζω, γιατι δεν υπαρχει λογος.

ΥΓ. Στο ποστ σου με τα 11 points δεν βρηκα τον λογο να απαντησω, αφου τα περισσοτερα ειναι οριακα παραληρηματα για πραγματα που δεν ειπωθηκαν ποτε, ενω με καποια παραδοξως (?) συμφωνω. Απλα ενιωσα οτι θελεις κι εσυ να πεις τα δικα σου και να βγαλεις τον δικο σου λογο για τις ακραιες εκφανσεις του φεμινισμου, οι οποιες ομως δεν ειναι το θεμα μας και ουτε ειναι το πραγματικο προβλημα εκει εξω.

3 Likes

Κοριτσάκι 17 χρονών που την δέχτηκαν στην Σορβόννη.
Καμπουράκης: “Οικοκυρικά ξέρεις;”
Κάζουαλ σεξισμούλης και εμετούλης.
(στο 12:30 και μετά)

Α και ο @QuintomScenario μου έκανε μια ερώτηση για διατροφή. Ας υποθέσουμε θεωρητικά ότι όλα τα έξοδα ενός παιδιού (όλα, νοίκι, φαί, ρούχα, φροντιστήρια, αναψυχή κ.λπ.) κοστίζει 200€ το μήνα. Οι δύο διαζευγμένοι γονείς οφείλουν να παράσχουν 100€ ο ένας και 100€ ο άλλος.

Ο γονέας που έχει την επιμέλεια όμως (την γονική μέριμνα την έχουν και οι δύο), δηλαδή ο γονέας στον οποίο μένει το παιδί και βλέπει τον άλλο γονέα ξέρω γω 2 φορές την εβδομάδα και κάθε 2ο ΣΚ, εκείνος ο γονέας τεκμαίρεται (μαχητά, δηλαδή μπορεί να ανατραπεί στο δικαστήριο) ότι παρέχει το 70% της διατροφής σε είδος. Δηλαδή μιλάμε για το νοίκι, το φαί, αλλά και την φροντίδα, καθώς το παιδί μένει μαζί σου.

Άρα, με αυτήν την αναλογία, ο γονέας που έχει την επιμέλεια συνεισφέρει σε χρήμα 30€ και ο έτερος γονέας 170€.

3 Likes

Ευχαριστώ! Δε θα ήταν 60€ και 140€ τα νούμερα όμως με βάση το πως το εξήγησες?

2 Likes

Eξαιρετικό ποστ, το βάζω για επανάληψη.

3 Likes

ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ

4 Likes

Με κάψατε, μου πήρε 5’ να βρω το λάθος. :crazy_face:

@akefaloskavalaris κι εγώ που τα συνέχισα σε όλο το λύκειο, να, τίποτα δεν κατάλαβα. :")

να σε δω να υπολογίζεις νόμιμη μοίρα με συνεισφορά και τι στον κόσμο ;p

Καλέ κι εσύ συνάδελφος είσαι;

Παραθέτω απλώς την κάτωθι εικόνα, από τα πρακτικά κληρονομικού της Ψούνη (και τέλος το offtopic)

4 Likes

γλέντι…

4 Likes

Πωπω τι έπος είναι αυτό; Πάντως από άριστο που έχει βγάλει και Χάρβαρντ δεν το περίμενα. Όχι να τα λέμε αυτά :sweat_smile:

1 Like

Έβαλα στο youtube να δω τη συνέντευξη και δε μπόρεσα ούτε μέχρι τα μισά να φτάσω.

Όλες του οι απαντήσεις ήταν ανακύκλωση των ίδιων επιχειρημάτων, μιλούσε επι 2 λεπτά και έλεγε το ίδιο πράγμα με άλλες προτάσεις. Καλά το ότι δε διεκόπη ούτε μια φορά δε σχολιάζεται, μια στιγμή μόνο συμπλήρωσε κάτι η “δημοσιογράφος”, και ο Μητσοτάκης συνέχισε σα να μην υπήρχε.

Είναι εξαιρετικά δυσάρεστο, ανησυχητικό και πρωτόγνωρο στην ιστορία της, ότι η ΕΕΔΑ αναγκάζεται να επανέλθει στο θέμα με τρίτη συνεχόμενη δημόσια Δήλωσή της , καθώς, παρά το γεγονός ότι με διευκρινιστική ανακοίνωση της Γενικής Γραμματέως Αντεγκληματικής Πολιτικής, κυρίας Σοφίας Νικολάου, υπήρξε διαβεβαίωση ότι η μεταγωγή του κύριου Δημάκη έχει προσωρινό χαρακτήρα με σκοπό την «επί 14ήμερο προφύλαξη του μεταγόμενου, σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα για την αντιμετώπιση της μετάδοσης του κορονοϊού, που τηρούνται, απαρέγκλιτα σε όλα τα Καταστήματα Κράτησης της χώρας», η μεταγωγή του κρατούμενου και φοιτητή δεν έχει έως σήμερα λάβει χώρα παρά την παρέλευση της ταχθείσας προθεσμίας. Αποτέλεσμα αυτής της ολιγωρίας είναι ότι ο κύριος Δημάκης κατέρχεται εκ νέου σε απεργία πείνας και δίψας, με συνέπειες άγνωστες για την ήδη βεβαρυμμένη του υγεία.

Η ΕΕΔΑ καλεί για πολλοστή φορά την Ελληνική Πολιτεία να σεβαστεί και να διασφαλίσει το δικαίωμα του Βασίλη Δημάκη στην εκπαίδευση. Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και υπό συνθήκες υγειονομικού περιορισμού, o κύριος Δημάκης θα μπορούσε να παρακολουθεί τα μαθήματά του, τα οποία γίνονται πλέον εξ ολοκλήρου εξ αποστάσεως. Με σεβασμό στο κράτος δικαίου και τα δικαιώματα των κρατουμένων , η Ελληνική Πολιτεία θα πρέπει να επιδείξει υπευθυνότητα και συνέπεια υλοποιώντας άμεσα τη δημόσια δέσμευσή και μεριμνώντας για τη μεταγωγή του κύριου Δημάκη στη Δ’ Πτέρυγα των Φυλακών Κορυδαλλού.

Υιοθετήθηκε από την Ολομέλεια της ΕΕΔΑ στις 25.5.2020
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

3 Likes

Να συμπληρώσω ότι η “δημοσιογράφος” είναι σύζυγος βουλευτή του κόμματός του.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα, που το είδα καθώς σκρολαρα στο φβ. Είναι από το σάιτ insider, αντιγράφω για να μη δώσετε κι εσείς κλικ

Να γίνει η Ελλάδα παράδεισος της τηλεργασίας

Η χώρα μας έχει όλες τις προϋποθέσεις για να προσελκύσει εργαζομένους υψηλού προφίλ και εισοδήματος

Βλέποντας τις ανακοινώσεις του Facebook και άλλων τεχνολογικών κολοσσών, είναι ξεκάθαρο ότι η τηλεργασία ήρθε για να μείνει. Μπορεί να μην αφορά το σύνολο των εργαζομένων, είναι όμως σίγουρο ότι σε μια σειρά από κλάδους και ειδικότητες, η δουλειά από το «σπίτι» θα είναι η νέα κανονικότητα για τους επόμενους μήνες, ενδεχομένως και χρόνια.

Και εδώ ακριβώς βρίσκεται μια τεράστια ευκαιρία για τη χώρα μας. Να αξιοποιήσει την εξαιρετικά καλή φήμη που απέκτησε λόγω της διαχείρισης του κορονοϊού αλλά και τα προσόντα που ούτως ή άλλως έχει προκειμένου να προσελκύσει υψηλού προφίλ εργαζόμενους από όλο τον κόσμο που θα θελήσουν να δουλέψουν στην Ελλάδα.

Γιατί, όταν έχεις την ευκαιρία και τη δυνατότητα να δουλέψεις εξ’ αποστάσεως, έχεις κάθε λόγο να το κάνεις στο καλύτερο δυνατό σημείο. Και λίγες είναι οι επιλογές που μπορούν να συγκριθούν με την Ελλάδα. Μια χώρα που συγκαταλέγεται στις πιο ασφαλείς απέναντι στον κορονοϊό, με εξαιρετικό κλίμα, ιδανικές συνθήκες εργασίες και ανταγωνιστικό κόστος ζωής έναντι της κεντρικής Ευρώπης και των Ηνωμένων Πολιτειών.

Σκεφτείτε λοιπόν έναν 30άχρονο developer που δουλεύει εξ’ αποστάσεως για τη Facebook, την Amazon ή τη Google και μπορεί να το κάνει από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη επιθυμεί για τους επόμενους 12-18 μήνες. Είναι ο ιδανικός υποψήφιος για να έρθει, να μείνει και να δουλέψει στην Ελλάδα.

Ναι, αυτός ο άνθρωπος δεν θα φορολογείται στην Ελλάδα, ούτε θα πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές. Όμως θα νοικιάσει σπίτι, και μάλιστα ακριβό, θα ξοδεύει ένα μεγάλο μέρος του μισθού του στη χώρα μας και κατά πάσα πιθανότητα θα προσκαλέσει τους φίλους και την οικογένειά του για διακοπές κατά τη διάρκεια της διαμονής του. Και βέβαια, δεν θα στερήσει κάποια θέση εργασίας, ίσα-ίσα που η παρουσία του θα δημιουργήσει και άλλες, μια και τα χρήματά του θα στηρίξουν την κατανάλωση.

Είναι λοιπόν στο χέρι της πολιτείας να δώσει τα κατάλληλα κίνητρα αλλά κυρίως να επικοινωνήσει διεθνώς ότι η Ελλάδα είναι ο καλύτερος προορισμός παγκοσμίως για τηλεργασία. Και να μετατρέψει έτσι την κρίση σε ευκαιρία, δρέποντας και με αυτό τον τρόπο τα οφέλη από την εξαιρετική διαχείριση της πανδημίας και την παγκόσμια αναγνώριση.

Πρέπει να γίνεται διαγωνισμός, όσο πιο ηλίθιος είσαι, τόσο πιο εύκολο είναι να γίνεις “δημοσιογράφος”, δε βγάζει νόημα η φάση.

Πείτε με τυπολάτρη, προκατειλημμένο ή οτιδήποτε άλλο, αλλά αντιμετωπίζω με καχυποψία κείμενα ανθρώπων που δηλώνουν «δημοσιογράφοι» και χρησιμοποιούν απόστροφο στην πρόθεση εξ.

Τώρα, στην ουσία του, το κείμενο μού φέρνει στο νου μία ορισμένη ομάδα ανθρώπων, η οποία αρέσκεται στο να παρουσιάζει «εναλλακτικές» απόψεις και προσεγγίσεις σε μεγάλα ζητήματα, απλά για να βαυκαλιστεί γύρω από το «προχωρημένο» κι «έξω από το κουτί» στοιχείο του συλλογισμού της. Αυτή η -εκτός πραγματικότητας- «δηθενιά» προσομοιάζει αρκετά στον τρόπο «σκέψης» των οπαδών των θεωριών συνομωσίας.

Να ‘ναι καλά το παιδί, πάντως. Μας έκανε να γελάσουμε πρωί-πρωί.