Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

μπα πρέπει απλά να ξέρεις να γλείφεις τις κατάλληλες κατουρημένες ποδιές… και πέφτει το 20αρικο

Είναι πολύ κρίμα όταν ο κόσμος είναι αφιλοσόφητος. Όποιος/α το έγραψε αυτό δεν έχει καταλάβει πως βάζοντας τα οικονομικά στη συζήτηση, πρακτικά βάζει αξία στην ανθρώπινη ζωή: πόσο πρέπει να είναι το οικονομικό όφελος ώστε να ρισκάρουμε την υγεία όσων ζουν Ελλάδα; Πόσο κοστίζει η ανθρώπινη ζωή δηλαδή; (Το ίδιο ισχύει και για όποιον αποφάσισε στη Σερβία πως το Exit Festival θα γίνει κι εξηγώ παρακάτω)

Κατά τα φαινόμενα, ο ιός:

  1. δεν πεθαίνει κι ιδιαίτερα με τη ζέστη: το ξέρουμε γιατί μέχρι και η Υεμένη με τις ερήμους της περνάει τώρα το πανδημικό κύμα
  2. διαδίδεται περισσότερο με superspreads και λιγότερο ομοιόμορφα: περιοχές με μεγάλη κοινωνική δραστηριότητα επλήγησαν περισσότερο. Τα superspreads δημιουργήθηκαν στα συχνά και μεγάλα κοινωνικά events με συνωστισμένο κόσμο να μιλάει/φωνάζει/τραγουδάει/λαχανιάζει δυνατά (γήπεδα, fashion weeks, πάρτυ, καρναβάλια, bars/clubs, συναυλίες, apres ski bars, γάμοι/κηδείες, τάξεις ζούμπα, κ.α.). Εκεί έμπαινε ένας που νοσούσε και έβγαιναν 100+ που θα πήγαιναν σε άλλη μαζική εκδήλωση. Δηλαδή συνθήκες που δεν εφαρμόζουν στην Ελλάδα τον χειμώνα σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ο ρυθμός αναπαραγωγής R0 που είχε η Ελλάδα πριν τα μέτρα ήταν ήδη χαμηλός. Αν όμως φέρεις κόσμο στην Ελλάδα γιατί τους τάζεις Μύκονο, island/bar hoping, και παραλίες, τότε αλλάζει το πράγμα και κινδυνεύουμε με superspreads.
  3. Διαδόθηκε και σε χώρους εργασίας με συνωστισμό και ανακύκλωση αέρα από τον κλιματισμό. Συγκεκριμένα, όσοι ήταν στην ίδια ροή αέρα με κάποιον που νοσούσε, είχαν τεράστιες πιθανότητες να νοσήσουν κι αυτοί. Φυσικά, όταν έβρισκαν πως αρρώστησε ο ένας, μετά έβρισκαν και τους υπόλοιπους (οπότε δεν υπήρχε superspreading), ΑΛΛΑ: έχει προσπαθήσει ποτέ κανένας να κάνει development κώδικα στην Αθήνα τον Ιούλιο και δίχως κλιματισμό;

Με λίγα λόγια, μάλλον ξεχνάμε μέχρι και τις συναυλίες για λίγο καιρό (Ελβετία ακούγεται πως σε 15 μήνες θα είναι η επόμενη μεγάλη συναυλία). Τα καλά νέα είναι πως όσο περισσότερο εξαρτάται ένας ιός από superspreading (π.χ. SARS, AIDS) τόσο λιγότερες οι πιθανότητες μιας μεγάλης αλυσίδας: όσοι αποφεύγουν όσους αποφεύγουν τις μαζικές εκδηλώσεις και το συνωστισμό φαίνεται να είναι σχετικά safe για να μη νοσήσουν.

4 Likes

Strike two για την επιτροπή με επικεφαλής την ΓΑΔ (aka Gianna Angelopoulos). (βλ. και Strike one: Ειδησεις απο την Ελλαδα)

Στους επόμενους μήνες προβλέπω να γελάμε πολύ. “Τριμπούρδελο” εντελώς. Πολλά συγχαρητήρια στους ιθύνοντες για τις επιλογές.

Η Ευθυμίου τι κακό είχε ως επιλογή ρε; Εξαίρετη είναι.

2 Likes

Μάλλον δεν κατάλαβες, αλλά την επιλογή της ΓΑΔ μέμφομαι και των λοιπών “αναθεωρητών”.

Με την Ευθυμίου συντάσσομαι.

1 Like

Σύμφωνα με έρευνες τουλάχιστον 1.000.000 Ελληνες καταφεύγουν στις υπηρεσίες εκδιδομένων γυναικών.

Στο 12.00 της εκπομπής ξεκινάει, αλλά στο 15.00 έχει το ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Υπόψιν η κοπέλα έγινε δεκτή για να σπουδάσει νομική στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης.

Δλδ το 1/5 των ανδρών, με 20.000 άτομα εκ των οποίων 2000 έχουν άδεια, και δεν κάνουν όλα τακτικές εξετάσεις. sex sells, αλλά με πολύ πιο τραγικό τρόπο. Σαν αντίληψή είναι φαύλο και αρρωστημένο, ότι μπορείς να νοικιάσεις έναν άνθρωπο. Θα σου πει ο άλλος δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, αλλά δεν νομίζω οτι το κάνουν όλες από αυτοδιάθεση. Οι χορηγούμενες, ίσως. Αυτές που είναι θύματα traficking όχι.

Το νουμερο μου φαινεται τρελο αν σκεφτεις οτι οι αντρες ειναι λιγο λιγοτεροι απο τις γυναικες και αποκλειουμε καποιες ηλικιες. Πραγματικα θα θελα να ξερα πως προκυπτει γτ συμφωνα με την διατυπωση ειναι σαν να γινεται και σε σταθερη βαση. Δεν το αμφισβητω, λογικα θα υπαρχει ερευνα, αλλα πραγματικα μου φαινεται τεραστιο. Δεν θα το περιμενα σε τετοιο μεγεθος

1 Like

Αν λαμβανει υποψη και τους μη συστηματικους, αυτους που εχουν παει ελαχιστες φορες, δυστυχως δε μου φαινεται παραλογο το νουμερο. Στην αρχη κι εμενα μου φαινοταν πολυ υψηλο, αλλα τελικα ισως και να μην ειναι. Τραγικο.

Ναι παιδια, απο επιλογη εκπορνευονται οι γυναικες ρε :upside_down_face:. Θυματα trafficking η συντριπτικη πλειοψηφια οσων εργαζονται σε οικους ανοχης η’ αγοραια πιστευω. Αυτες που εκπορνευονται απο επιλογη, δεν εργαζονται σε οικους ανοχης.

3 Likes

3 Likes

Καλη ανταμωση φερεφωνο

Παντως το sex work και το human trafficking ειναι δυο ξεχωριστα θεματα, δεν βρισκω κατι ηθικα κακο στο πρωτο και νομιζω κακως τα συνδεουμε και το στιγματιζουμε με το δευτερο.

2 Likes

Πιστευεις οτι δε σχετιζονται;

1 Like

Sex work is work.

Trafficking is a crime.

Καταναγκαστική εργασία δεν νοείται, άρα η καταναγκαστική εργασία μετά από trafficking ασφαλώς είναι έγκλημα.

Όμως υπάρχει και μη-καταναγκαστική σεξουαλική εργασία και αυτή είναι και πρέπει να είναι κανονική εργασία.

7 Likes

Εξαίρετη για όσους δεν έχουν σπουδάσει Ιστορία και δεν την είχαν καθηγήτρια, ναι.

Αυτό που λέει ο Παντελής είναι πως η διαφορά είναι μόνο νομική στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, και τίποτα άλλο.

Από όλες τις “νόμιμα” εκδιδόμενες, πόσες είναι αυτές που το κάνουν 100% συνειδητά, χωρίς κοινωνική πίεση, εκβιασμό, πλύση εγκεφάλου και οχι επειδή είναι από μικρές σε μια αρρωστημένη κατάσταση και μια προβληματική ζωή? Θα εκπλαγω πραγματικά αν είναι πάνω από 1 στις 5 και ίσως να είμαι και πολύ αισιόδοξος.

Είναι ένα πολύπλοκο θέμα για το οποίο δεν έχω να προτείνω λύση, αφού αυτές που όντως θέλουν να το κάνουν θα πρέπει να προστατεύονται νόμιμα, από την άλλη όμως, σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα υπήρχε πορνεία καν.

3 Likes

Καλά σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα υπήρχαν dating sites, δεν θα υπήρχαν οι men of style να δίνουν συμβουλές στο youtube, δεν θα υπήρχαν αυτοί που 40αρίζουν και έχουν αγχωθεί φουλ ότι δεν μπορώ να βρω γυναίκα να παντρευτώ και τι θα γίνει με μένα…

Αντίστοιχα για τις γυναίκες δεν θα υπήρχε η φράση “αυτή είναι γεροντοκόρη”, “αυτή έμεινε στο ράφι”, πωπω 30αρίζω και δεν μπορώ να βρω άντρα και πότε θα κάνω εγώ παιδί που περνάνε τα χρόνια και όλα αυτά που τα ξέρουμε όλοι.

Δεν θα υπήρχαν τα διαζύγια, δεν θα υπήρχε το “αυτός είναι πλούσιος και έχει όποια θέλει ενώ εμένα δεν με πλησιάζει ξέρω 'γω ούτε θηλυκιά γάτα”. Σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα υπήρχε καν η λέξη “αγάμητος”. Επίσης δεν θα υπήρχαν οι λέξεις “άσχημος” και “όμορφος” (αντίστοιχα “άσχημη” και “όμορφη”). Κλπ κλπ…

Εννοείται ότι οι ιερόδουλες επιτελούν κοινωνικό έργο και καλώς υπάρχουν. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι το αρχαιότερο επάγγελμα. Είναι πολλές που το κάνουν από επιλογή, μην προσπαθούμε να τις βγάλουμε ότι είναι ελάχιστες. Είναι μεγάλο δέλεαρ τα πολλά και εύκολα λεφτά.

Δηλαδή μην το πάμε καν στην πορνεία. Σκεφτείτε πόσο μεγάλη πέραση έχουν σήμερα τα webcam girls. Δηλαδή εσείς θα θέλατε η κόρης σας να είναι cam girl ? Και να κάνει anal και να ξεγυμνώνεται στο ίντερνετ; Ναι ok σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα υπήρχαν cam girls. Και όμως πολλές το κάνουν γιατί βγάζουν πολύ καλό εισόδημα. Από το σπίτι τους δουλεύουν ή από κάποιο στούντιο. Δεν τις ανάγκασε κανένας. Μόνες τους το κάνουν και μπράβο τους, είναι επιλογή τους.

Ακριβώς εδώ είναι το θέμα ότι όλα έχουν μια τιμή. Ακόμα και ο άνθρωπος.
Απο εκεί ξεκινάνε πολλές στρεβλώσεις.Βσκ και εντελώς ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν
άλλοι εκτός από έμενα. Όλοι είμαστε αυτόνομα, αυτόβουλα όντα. Μπορώ να επιλέξω αν θέλω να
σχετίζομαι με άλλα άτομα. Πχ αν είχα κόρη και ήταν camgirl, δεν θα ντρεπόμουν, απλά δεν θα της μίλαγα/δεν θα είχα σχέση λογικά. Άλλο να είσαι σεξουαλικά απελευθερωμένος, άλλο να πουλάς τον εαυτό σου. Είναι ο απόλυτος ευτελισμός που το χρήμα μπορεί να προκαλέσει, να σε βάλει σε θέση που δεν θα έφερνες τον εαυτό σου. Το οτι είναι πολλά τα λεφτά δεν το κάνει αυτόματα - ηθικό. Και τα ναρκωτικά έχουν φράγκα, και άμεσα δεν σκοτώνουν, να πάμε μήπως να δίνουμε ? κτλ κτλ. Η λογική αυτή έχει αρκετά κενά.