Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Είναι αυτό που λέμε “βρε εγώ θα αρνηθώ την πραγματικότητα γύρω μου, κι ας χτυπάτε τους κώλους σας κάτω”.

5 Likes

Ανεκτίμητο:

3 Likes

Αφου δεν ειναι το εγγραφο του FBI. Δηλαδη ειναι, αλλα δεν ειναι.

1 Like

Μου θύμισε όταν μας τσάκωναν οι γονείς πιτσιρίκια:

Μυρίζεις τσιγάρο, κάπνισες; Όχι, ήμασταν στο σχολείο και παίζαμε μπάλα και πέρασε ένας περαστικός στα 50 μέτρα απόσταση με τσιγάρο.

Απλά τότε ήμασταν 15-16 χρονών. Και ούτε υπουργοί.

3 Likes

Εκεί που λέει σας πάει αίμα για το Σαμαρά :joy: :joy: :joy:

Αν γίνονταν εκλογές τώρα, πάλι ΝΔ θα έβγαινε. Τζάμπα καθόμαστε και συζητάμε εμείς εδώ. Αφού ο κόσμος εκεί έξω είναι πεπεισμένος ότι ο Κούλης είναι σωτήρας.

1 Like

Αφου ζουμε στην Βορεια Κορεα της Ευρωπης τι θα πιστευει ο κοσμος. Σοβαρα δεν θυμαμαι ποτε στην ζωη μου τετοια μονοφωνια απο ΟΛΑ τα μεγαλα μεσα ενημερωσης και εκδοτικα συγκροτηματα, ειναι απιστευτο αυτο που γινεται, και φυσικα τεραστια ευθυνη εχει ο ΣΥΡΙΖΑ και η ανικανοτητα του. Με τετοια ομοβροντια προπαγανδας πως να μην πειστει ο αλλος οτι ο Κουλης ειναι κραμα Ελευθεριου Βενιζελου με Τσωρτσιλ.

3 Likes

Ναι αλλα σε ολη σχεδον την Ευρώπη δεξιες(μεχρι και ακροδεξιες) κυβερνησεις δεν εχουν; Βεβαια ο κουλης ειναι ειδικη περιπτωση βλακειας απτην αλλη

1 Like

Τον κοντράρει πάντως στα ίσα ο Σέρβος ομόλογός του.

1 Like

H Άνα Μπρνάμπιτς δεν είναι πρωθυπουργός της Σερβίας;

1 Like

Τώρα σε αυτό θα διαφωνήσω, όχι για την ανικανότητα του σφύριζα, αλλά για το γεγονός πως δεν θα μπορούσε να έχει την επιρροή των “καθεστωτικών” κομμάτων, ένα κόμμα που ήταν στην εξουσία για 4 χρόνια.
Είναι δεδομένο μου φαίνεται πως δεν γίνεται να έχει τις δικτυώσεις τους και πολύ περισσότερο, πολύ καλύτερο να μην έχει τις δικτυώσεις του, γιατί αυτό σημαίνει ότι θα σαπίσει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

1 Like

Μα νομίζω το έχει πετύχει ήδη αυτό

1 Like

Yeap, το άλλο το μπουμπούκι είναι Πρόεδρος

Μα αρχικά είχε κάποια φίλα προσκείμενα μέσα και τα έχασε, τον Κοντομηνά με τις βλακείες του Παππά με τις άδειες και τον Ιβάν με την Μακονια.

Στο δεύτερο που λες σε έναν ιδεατό κόσμο θα συμφωνουσα μαζι σου αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να δουλέψει τίποτα έτσι.

Ο,τι μα ο,τι στραβο κι αν εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, που προσωπικα δεν ξερω γιατι δεν ζουσα Ελλαδα στα χρονια ΣΥΡΙΖΑ, δεν ειναι υπευθυνος για το οτι ο κοσμος ειναι ηλιθιος γενικα :slight_smile:

Η προπαγανδα κατα του ΣΥΡΙΖΑ απο την πρωτη μερα που ανελαβε εξουσια ηταν σε δυσθεωρητα επιπεδα, και εφαγαν τριπλασιο πολεμο απο οποιαδηποτε αλλη κυβερνηση πριν απο αυτους. Μερικες φορες για λογους οπως τα Αγγλικα του Τσιπρα ή το οτι δεν φορουσε γραβατα. Ξερεις, σημαντικους λογους δηλαδη σε σχεση με λαμογιες δισεκατομμυριων ευρω και ξεπλυμα χρηματων που εκαναν ολοι οι αλλοι.

Disclaimer (γιατι παντοτε πρεπει να υπαρχει τετοιο οταν αναφερεται ο ΣΥΡΙΖΑ σε οποιαδηποτε κουβεντα) : Δεν ειμαι συριζαιος, δεν εχω ψηφισει ποτε ΣΥΡΙΖΑ και δεν με ενδιαφερει πολυ το ζητημα, απλα βρισκω γενικα αρκετα αστεια την ολη φαση με το ποσο κραξιμο εφαγαν αυτοι οι τυποι για 4 χρονια.

6 Likes

Συμπληρώνω πάνω σε αυτό την δική μου άποψη.

Εγκληματίες σαν τα κοθόρνια της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ δεν έχουν ξαναυπάρξει σε αυτήν την χώρα. Οι ρίζες τους στην κοινωνία είναι τόσο βαθιές που οποιαδήποτε σύγκριση ο, τιδήποτε νεοπαγές τύπου ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί καν να συγκριθεί μαζί τους ούτε με 30 χρόνια εξουσίας.

Ο ΣΥΡΙΖΑ για 2 πράγματα έπρεπε να τρώει ανεπανάληπτο κράξιμο. Που πρόδωσε το ΟΧΙ του λαού και που δεν έφερε απολύτως τίποτα καινούριο στην πολιτική ζωή, αντιθέτως έκανε ανάλογα πράγματα με τους άλλους.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δικαίωσε το There Is No Alternative αφήγημα και αυτό είναι το μεγαλύτερο έγκλημά του.

12 Likes

Το γεγονός ότι το alternative της ΝΔ φαίνεται να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι και τόσο παρήγορο πάντως :joy:

3 Likes

Τεράστια ήττα το 2015, δε χωνεύεται με τίποτα. Ο @karvou έχει αναφέρει πολλές φορές βέβαια, πως δεν ήταν δημοψήφισμα αυτό που έγινε και εμένα με ενοχλεί περισσότερο το ότι δεν ήταν ξεκάθαροι στο τι θα κάνουν. Η αλήθεια πάντως είναι πως όσο και να παλεύω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο φαγοπότι αντίστοιχο με αυτά που έχουν βγει τόσα χρόνια από τους άλλους ( κάτι που με τόσα ΜΜΕ κατά τους θα ήταν πολύ εύκολο να βγει, στο λινκ Άδωνις-Παππάς παραπάνω ο Άδωνις λέει το ότι πήγαν στην Κούβα πχ ).

Και όπως λέει ο Quintom, πάντα χρειάζεται να πεις ότι εγώ δεν ψήφισα ποτέ ΣΥΡΙΖΑ, παρά μόνο στο ΟΧΙ αν πούμε ότι η ψήφος ήταν ΣΥΡΙΖΑ.

3 Likes

Λιγο υπερβολικη δηλωση, γιατι τουλαχιστον εκανε καποιες σωστες κινησεις οσον αφορα τα θεματα κοινωνικης προνοιας στην χωρα, τα οποια δεν ειναι ποτε αμελητεα. Τωρα οκ το ΟΧΙ του λαου… και να ηθελε δεν γινοταν να μην το προδωσει. Απλα ηταν αποτυχια το δημοψηφισμα και δεν επρεπε ποτε να γινει. Πρακτικα, δεν θα ειχαν γινει διαφορετικα τα πραγματα. Να φαει ανεπαναληπτο κραξιμο επειδη εδωσε “ελπιδα” στον λαο που τελικα δεν υπηρχε? Ε οκ… θεμα perspective ειναι αυτο.

1 Like

Ποια ήταν όμως αυτή η “ελπιδα” ποτε δεν καταλαβαμε. Ποτε δεν καταλαβαμε ποιο ήταν το νόημα του δημοψηφισματος, τι ήθελε τελικα να κανει με αυτο. Για αυτο και υπηρχαν διαφορετικές απόψεις από τον κόσμο, άλλος έλεγε να δείξουμε αντίδραση στους Ευρωπαίους, άλλος να φυγουμε απο την Ευρώπη, αλλος να πουμε οχι στο σχέδιο συμφωνιας των θεσμων που είχε προταθεί τοτε, το οποίο ήταν και η επίσημη θέση του Συριζα. Ο καθένας το έβλεπε οπως ήθελε αυτος, ένα δημοψήφισμα όμως πρέπει να είναι απόλυτα ξεκάθαρο, Ναι ή Όχι, όχι μα, μήπως, αν…και να κανει τα κόλπα της η Κωνσταντοπουλου και η κάθε Κωνσταντοπουλου ο Αλέξης και σια.

3 Likes