Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μα αυτο λεω κι εγω, πως το δημοψηφισμα ηταν μια φαρσοκωμωδια.

5 Likes

Αυτά είναι απλά συμπτώματα. Φαρσοκωμωδία είναι ότι η πολιτική δεν έχει ξεφύγει από αυτή τη “λογική” καφενείου που έχει διαβρώσει τα πάντα. Όταν βλέπεις να γίνεται διάλογος με τσιτάτα, καταλαβαίνεις ότι και άλλη μια γενιά να περάσει, θα ασχολούμαστε με το ποιος έκανε τις μεγαλύτερες λαδιές αντί με την ουσία των πραγμάτων. Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από αυτό το τρυπάκι είναι να κάτσεις να ασχοληθείς με ιστορία, οικονομία και πολιτική επιστήμη αλλά όταν η εκπαίδευση δεν σε βοηθάει ουσιαστικά με αυτό και όταν ενηλικιώνεσαι σου λείπει η υπομονή (και σε πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που απλά προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα, ο χρόνος), μιλάμε για βαρέλι χωρίς πάτο.

Προφανώς δεν έχουμε αποκλειστικό προνόμιο στην μαζική αποχαύνωση (π.χ. βλ. ΗΠΑ) αλλά εδώ μιλάμε για τα δικά μας.

5 Likes

Μέχρι και η καθημερινή έβγαλε το θέμα, αλλά προφανώς παρέλειψε να πει ότι θα δοθούν πάνω από 200εκ $ σε criminal fees.

Ανακοίνωση της SEC για τον εξωδικαστικό συμβιβασμό της Novartis με το Αμερικανικό δημόσιο όπου αναφέρεται η Ελλάδα

Washington D.C., June 25, 2020 —

The Securities and Exchange Commission today announced that Novartis AG, a global pharmaceutical and healthcare company headquartered in Basel, Switzerland, has agreed to pay over $112 million to settle charges that it violated the books and records and internal accounting controls provisions of the Foreign Corrupt Practices Act (FCPA).

The SEC’s order finds that local subsidiaries or affiliates of Novartis or its former subsidiary Alcon Inc. engaged in schemes to make improper payments or to provide benefits to public and private healthcare providers in South Korea, Vietnam, and Greece in exchange for prescribing or using Novartis or Alcon products. According to the order, these schemes took place between 2012 and 2016 and were known among certain managers of the local subsidiaries or affiliates. The order also finds that Novartis lacked sufficient internal accounting controls within its former Alcon business in China from 2013 to 2015, which used forged contracts as part of local financing arrangements that generated large losses and resulted in Novartis and Alcon writing off more than $50 million in bad debt.

“Poor control environments are fertile soil for malfeasance,” said Charles Cain, Chief of the SEC Enforcement Division’s FCPA Unit. “As illustrated by Novartis’ misconduct, weaknesses in one part of the business can often serve as a harbinger of larger unaddressed problems.”

Novartis consented to the entry of an order requiring the company to cease and desist from committing violations of the books and records and internal accounting controls provisions of the FCPA. Novartis agreed to pay disgorgement of $92.3 million and $20.5 million in prejudgment interest and to comply with a three-year undertaking to self-report on the status of its remediation and implementation of compliance measures. In addition, subsidiaries of Novartis and Alcon entered into deferred prosecution agreements with the U.S. Department of Justice and have agreed to pay more than $233 million in criminal fines.

The SEC’s investigation was conducted by Sonali Singh and Regina Barrett and supervised by Tracy L. Price. The SEC appreciates the assistance of the U.S. Department of Justice Criminal Division’s Fraud Section, the U.S. Attorney’s Office for the District of New Jersey, the Federal Bureau of Investigation, the Swiss Financial Market Supervisory Authority, and the United Kingdom Financial Conduct Authority.

Γαμωσπιτοι ε

Και πολύ καλά έλεγαν να φύγουμε από την ΕΕ. Κοιτάξτε εδώ σημερινή είδηση, αίσχος.

Σιγα-σιγα αποκαλυπτεται η σκευωρια στην υποθεση Novartis.

2 Likes

Εντωμεταξύ η ανακοίνωση του ελληνικού παραρτήματος λέει “Από την εσωτερική έρευνα μας, συμπεράναμε πως δεν υπήρξε δωροδοκία κρατικών αξιωματούχων”.

No shit, δεν το περίμενε κανείς

1 Like

Novartis είναι ένα ακόμα σκάνδαλο που σκεπάστηκε όπως πολλά άλλα. Το πολύ πολύ να καταδικάσουν κανέναν Λοβέρδο μιας και νομίζω εναντίον του υπάρχει ακόμα δίωξη (εκτός αν έχασα επεισόδια).

Για Σύριζα γενικότερα μιας και το πιάσατε… ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αφέλεια η κουτοπονηρία η όλη αντι-μνημονιακή στάση τους μέχρι και το φιάσκο του δημοψηφίσματος. Είμαι λίγο υπερ της αφέλειας αλλά δεν ξέρω.

Αν κάτι μου έκανε εντύπωση από εκεί και πέρα είναι η απίστευτη ικανότητα του Τσίπρα να ξεπαστρέφει πολιτικούς αντιπάλους, είτε μιλάμε για το εσωτερικό του κόμματος (Κωνσταντοπούλου, Βαρουφάκης και σια) είτε αντιπάλους (Σαμαράς). Λίγο Δον Κορλεονε ήταν η φάση για ένα διάστημα.

Το θέμα είναι πως η συμπάθεια προς το Σύριζα υπάρχει μέχρι σήμερα (το μόνο κόμμα που πήρε τόσο μεγάλο ποσοστό στις πρώτες μετα-μνημονιακές του εκλογές) και σε μεγάλο βαθμό όντως οφείλετε στον τεράστιο πόλεμο που δέχεται. Ε και όταν βλέπεις πως αυτοί που τον πολεμάνε είναι οι τύποι που έχουν βουλιάξει την χώρα λογικό είναι. Τα 4,5 χρόνια που κυβέρνησε, που ουσιαστικά είναι 4 αφού το πρώτο 6μηνο το φάγαμε σε διαπραγματεύσεις, δύσκολα μπορεί να κριθεί. Όλα χάλια δεν τα έκανε σίγουρα, αλλά δύσκολα μπορείς και να τους χειροκροτήσεις για το έργο τους.

Χρειάζεται να δείξει πολύ περισσότερα από το πόλεμο των άλλων εναντίον τους για να μείνουν και να μην επιστρέψουν στο 3% που πάντως (και προς το παρόν) το απεύχομαι για πολλούς και διάφορους λόγους.

2 Likes

Θα σε παω και παλιοτερα: Αλαβανος, Κουβελης κλπ κλπ κλπ. Μιλαμε οτι “τρωει” και την προηγουμενη γενια. Και το εντυπωσιακο ειναι οτι …σιγα τη χαρισματικη προσωπικοτητα. Αλλα η ενδεια προσωπικοτητων ειναι παγκοσμιο φαινομενο νομιζω.

2 Likes

11/10:

9 Likes

Δείτε Νετφλιξ εσείς, παλιοκομμούνια…

2 Likes

Αυτό δεν τον κάνει άμεσο χρηματοδότη της νεομαρξιστικής προπαγάνδας?

1 Like

Κούλη ρίχτο:

5 Likes

Μαλακια το Dark?? Στην πυρά

Δόθηκε στη δημοσιότητα η λίστα Πέτσα. Την ανεβάζω από φιλοκυβερνητικό σάιτ:

Απορώ ποιος είναι αυτός ο ψιλικατζής που πήρε μόνο 2000ε για το ΒΗΜΑ FM… Αποπαίδι…
Spoiler alert: O σταθμός έχει κλείσει από το 2017.

Queen.gr 100k, Bovary 100k (σάιτ για μόδα και lifestyle) ενώ το Ethnos.gr του Σαββίδη, 25k…

Και το efsyn.gr, 10k. Και το iefimerida.gr, 250k.

Και ξέρω πως πιθανώς παρατύπως να μην πήρε λεφτά το makeleio, αλλά τουλάχιστον δεν έδωσαν φράγκο στην αηδία κι ας είναι ψηλότερα από πολλούς σε επισκεψιμότητα.

Πιο ανατριχιαστικές απ΄ όλες τις συνομιλίες των παρακρατικών, είναι η συνομιλία του πρώην υπουργού και επιφανούς στελέχους της ΝΔ, που ορέγεται ανήλικα κορίτσια, μαθήτριες ακόμα στο σχολείο και ο οποίος μάλιστα ενοχλείται κιόλας όταν το κορίτσι που του πασάρει ο φίλος και συνεργάτης του σε έκνομες δραστηριότητες «δείχνει» μεγαλύτερο από τις προτιμήσεις του.

Ο σχετικός διάλογος που κατέγραψε ο κοριός της ΕΥΠ, είναι εμετικός :

Εγκέφαλος : Εχω ένα παρτουζάκι 17 χρόνων να σου φύγει το μυαλό, για το ξύλο που θέλει δεν φαντάζεσαι.

Πρώην υπουργός : Εμφάνιση, φωτογραφία.

Εγκέφαλος: Θα σ’ το στείλω τώρα… Πώς το είδες;

Πρώην υπουργός : Καλό, αλλά πολύ έκφυλο.

Εγκέφαλος: Ρε μαλάκα, 17 χρόνων είναι.

Πρώην υπουργός: Δεν είναι…

Εγκέφαλος: Ακούς τι σου λέω εγώ; Πάει σχολείο.

Πρώην υπουργός: Καλό είναι.

Εγκέφαλος: Τέτοια παρτούζα δεν έχω κάνει. Τώρα είναι στη Λιβαδειά με τον πατέρα και τη μάνα της, μόλις γυρίσει θα το κανονίσουμε να κλείσεις ένα δωματιάκι να μας επισκεφτεί.

1 Like

Θεος που το 17χρονο δεν ηταν αρκετα “αθωο” για τα γουστα του αλλα οκ θα του κανει την χαρη να το παρτουζωσει.

Και εχεις μετα τα εμμισθα ΝΔτρολ στο Τουιττερ να γραφουν οτι το age of consent ειναι στα 15, μια ατομικη βομβα μας αρμοζει.