Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ναι απλά ο Μητσοτάκης το έχει κάνει επιστήμη. Πρέπει να βγει ένα part 2 το Σεπτέμβριο για τις καλοκαιρινές του διακοπές!

Σε άλλα νέα, πολύ σημαντικά, έχουμε (ποια άλλη) την Κεραμέως.

Φοβερό άρθρο που πετσοκόβει κανονικά την υπουργό παιδείας.

Ανανεώνω ένα παλαιότερο post μου περί cookies, γιατί βλέπω αυτό το format αρκετά συχνά τον τελευταίο καιρό.

Μπαίνεις στο site, και κατευθείαν σου έχει 2 επιλογές, είτε αποδοχή είτε περισσότερες επιλογές.

Μόλις πατήσεις περισσότερες επιλογές σου πετάει την παραπάνω εικόνα, αν πατήσεις αποδέχομαι κάνει όλα τα όχι σε ναι. Αν πατήσεις αποθήκευση και έξοδος, κρατάει τις υπάρχουσες ρυθμίσεις. Πατάω συνεργάτες να δω τι γίνεται.

Και εδώ τα ίδια με πριν, πατάω έγκυρο ενδιαφέρον.

Εδώ φαίνεται η διαφορά. Οι συνεργάτες τους είναι αυτόματα ενεργοποιημένοι άρα αν πριν πατήσει κάποιος αποθήκευση και έξοδος αυτά μένουν ενεργοποιημένα. Δε φαίνεται ότι είναι ενεργοποιημένα, πρέπει να προσέξεις το απόρριψη όλων.

Πάτησα το απόρριψη όλων και τώρα βγάζει απορριφθέν και πατάω αποθήκευση και έξοδος. Επίσης αν τα κάνει κάποιος αυτά και δε συναινέσει στα cookies, αρκετές φορές σε πετάει στην αρχική σελίδα του site ενώ έχει πατήσει σε κάποιο συγκεκριμένο άρθρο/page του site. Αρκεί να πατήσει το κουμπί να πάει πίσω και σε ξαναπετάει στη σελίδα που ήσουν για να μην το ψάχνεις ξανά.

Μάγκας ο Καντέρ, εκνευριστικος ο τρόπος γραφής της Μπάκουλης, δεν έχω διαβάσει το άρθρο ακόμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα λέει πράγματα σε εμένα προσωπικά :stuck_out_tongue:

5 Likes

Και τα δύο αυτά που αναφέρεις είναι παράνομα και μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Μπορώ κι εγώ θα μου πεις, αλλά εγώ σκέφτομαι να το κάνω κάποια στιγμή μαζικά, στα πλαίσια μιας συλλογικής διεκδίκησης αποζημιώσεων για τους πολίτες…

3 Likes

Οι επιστροφές Τσιόδρα είναι σαν τις επιστροφές Βράνιες. Ξέρεις ότι έχει γίνει μαλακία.

5 Likes

Τουλάχιστον ο τσιοδρας δε φοράει μπλουζάκι οριτζιναλ

2 Likes

Δεν γλυτώνουμε από δαύτους!

Φοβούνται την ηγεμονία της Θήβας και οχυρώνουν Αττική και Κόρινθο;

5 Likes

Ό, τι να’ ναι, αντί να βάλει φύλακες στην Δήλο να φυλάνε το ταμείο…

5 Likes

Λογικά προορίζονται ως φύλακες στα κέντρα προσωρινής κράτησης (ή όπως αλλιώς λέγονται οι δομές φιλοξενίας αλλοδαπών μεταναστών) που λειτουργούν στην Κόρινθο, στην Αττική, στην Ξάνθη και στη Δράμα (Παρανέστι).
Μόνο έτσι εξηγείται

Αν είχαν χιούμορ οι μαδουραιοι προσφυγολαγνοι θα λέγαν πως με τις ευλογίες της κυβέρνησης δημιουργούν αυτόνομα κρατίδια μέσα στη χώρα.

1 Like

153 σήμερα. Συνεχίζουμε γερά με τσαμπουκά…

2 Likes

Η σωστή, ορθόδοξη covid αυτοδυναμία

5 Likes

Να πούμε και κάτι άλλο πέρα από Orus Reis, την ανεπάρκεια της κυβέρνησης στο θέμα με τις πλημμύρες στην Εύβοια και τον κορωνοιό.

Δεν θα έλεγα ακριβώς ότι είναι ευχάριστη είδηση από τη στιγμή που η ζημιά που έπαθε η κοπέλα είναι ανεπανόρθωτη. Και έχει και άλλα χειρουργεία μπροστά της. Αλλά έστω κι έτσι είναι σημαντικό ότι μετά από σχεδόν 3 μήνες στο νοσοκομείο πήρε σήμερα εξιτήριο.

4 Likes

262 σήμερα μαζί με τον οίκο ευγηρίας.

Κάνω τις διακοπές μου σε παραθαλάσσιο μέρος της Αρκαδίας, απλά να πω οτι δεν υπάρχει σωτηρία. Απ’οτι έχω καταλάβει εγώ είμαι ο μαλάκας, ο γραφικός που όπου πάει σε κατάστημα, φαρμακείο κτλ φοράει μάσκα ενώ γύρω μου οι έξυπνοι και γνώστες κάνουν οτι γουστάρουν.
Αν πλακωθώ στο τέλος με κάποιον μάλλον εγώ θα φταίω…

10 Likes

Γιατι να πλακωθεις;Εσυ φορας μασκα,αρα δεν κολλας.Σωστα;

1 Like

Λάθος… μειώνει τις πιθανότητες, αλλά όχι πολύ. Για να ελεγχθεί στον μέγιστο δυνατό βαθμό η μετάδοση πρέπει ΟΛΟΙ να φοράνε, οπότε σταδιακά θα σταματήσει η μετάδοση.

5 Likes

Επειδή ζω στο εξωτερικό, και μάλιστα σε χώρα που είχε σημαντικό πρόβλημα, να πω ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι ανεξελεγκτη. Μόλις γύρισα από επίσκεψη στην Ελλάδα κι έπαθα σοκ. Λογικά θα υπάρξει μεγάλη κατρακύλα. Πιστεύω ότι ο κόσμος, σε γενικές γραμμές, ακολουθεί τα όποια μέτρα. Ενω ασχολείται όμως με το θέμα “μάσκα”, ελάχιστοι συνειδητοποιούν την σημασία του social distancing και σε αυτό φταίει ξεκάθαρα το κράτος. Δεν είδα ΟΥΤΕ ΜΙΑ επιχείρηση να προνοεί γι αυτό και να προστατευει τον κόσμο.

9 Likes

Ο ελληναρας ειναι σε mood διακοπών. Δοκιμάστε απο τον Σεπτέμβριο

11 Likes

Καποιος να βαλει μασκα στο ροκιν, απο οτι φαινεται τα ψεκασματα εχουν περασει απο το firewall και εφτασαν και σε αυτο το τοπικ

11 Likes

*Πλειονότητα, μάθετε να μιλάτε πρώτα που μου θέλετε και θεωρίες συνωμοσίας.

5 Likes